Справа № 201/1890/25
Провадження № 1-кс/201/728/2025
14 лютого 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22023130000000515 від 28.06.2023 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Луганськ Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5
До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000515 від 28.06.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування наданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 управління (з дислокації у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування, у кримінальному провадженні № 22023130000000515 від 28.06.2023 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У березні-квітні 2014 року у м. Луганськ та в інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія Російської Федерації (далі - РФ) шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств РФ, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Луганської області, всупереч законодавству України, 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Луганської народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «луганська народна республіка» (далі - «лнр»).
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «лнр» представниками РФ з числа своїх громадян та місцевого населення Луганської області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «лнр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів РФ на території Луганської області так званої «лнр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 27/2025 від 14.01.2025 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ» (далі - Перелік).
Відповідно до вказаного Переліку, вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 є тимчасово окупованою РФ територією України.
Згідно п. 6 ч. 1 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація РФ - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних РФ самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З початку тимчасової окупації території м. Луганськ, представниками так званої «лнр», підконтрольними політичному керівництву держави-агресора РФ, організовано та розпочато діяльність системи органів влади та їх структурних підрозділів, які, відповідно до чинного законодавства України, визнані незаконними.
Так званим «законом луганской народной республики № 424-III от 19.01.2023 «О системе избирательных комиссий, комиссий референдума в луганской народной республики» (мовою оригіналу) (далі «законом лнр») на тимчасово окупованій території Луганської області утворено незаконний орган влади - так звану «избирательную комиссию луганской народной республики» (мовою оригіналу) (далі «виборча комісія лнр»), яка розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Карла Лібкнехта, буд. 9А, приміщення 319.
Відповідно до ст. 9 «закону лнр» т.зв. «виборча комісія луганської народної республіки» - є державним органом республіки, що організовує підготовку та проведення виборів, референдумів на території луганської народної республіки у відповідності до компетенції, визначеної законами лнр. Виборча комісія республіки складається з 12 членів з правом вирішального голосу. Місцем знаходження виборчої комісії республіки є місто Луганськ.
Так, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, будучи добровільно висунутим від політичної партії «Зеленая альтернатива» (мовою оригіналу), 27.02.2023 т.зв. «указом главы луганской народной республики № УГ-161/23 от 27.02.2023 «О назначении членов избирательной комиссии луганской народной республики первого состава» (мовою оригіналу) призначений на посаду т.зв. «члена избирательной комиссии луганской народной республики с правом решающего голоса» (мовою оригіналу).
Реалізуючи свій злочинний умисел, починаючи з 27.02.2023, ОСОБА_4 , розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи за місцем розташування так званої «избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) за адресою: м. Луганськ, вул. Карла Лібкнехта, буд. 9А, приміщення 319, добровільно зайняв посаду т.зв. «члена избирательной комиссии луганской народной республики с правом решающего голоса» (мовою оригіналу) та почав виконувати повноваження, відповідно до статті 11 закону № 424-III від 19.01.2023 «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в луганській народній республіці», тобто добровільно зайняв посаду, не пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному державному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Крім того, усвідомлюючи вищевикладені обставини, 06.03.2023 ОСОБА_4 , будучи т.зв. «членом избирательной комиссии луганской народной республики с правом решающего голоса» (мовою оригіналу), реалізуючи свій злочинний умисел, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи за місцем розташування так званої «избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу), взяв участь в першому засіданні вищевказаної комісії, та виконуючи свої повноваження прийняв участь в обранні «голови виборчої комісії ЛНР», «заступника голови виборчої комісії ЛНР» та «секретаря виборчої комісії ЛНР», шляхом проведення таємного голосування.
Надалі, т.зв. «постановлением избирательной комиссии луганской народной республики № 3/13-1 от 10.03.2023 «О распределении обязаностей членов избирательной комиссии луганской народной республики» (далі - «постанова № 3/13-1») було здійснено розподіл обов'язків т.зв. «членів виборчої комісії лнр».
Згідно постанови № 3/13-1, обов'язки членів Виборчої комісії луганської народної республіки (далі - Комісія) з правом вирішального голосу за напрямами її діяльності розподілені таким чином, що до обов'язків, покладених на ОСОБА_4 , котрі почав виконувати останній, належать питання інформування виборців, учасників референдуму про строки і порядок здійснення виборчих дій, дій, пов'язаних з підготовкою та проведенням референдуму, про хід виборчої кампанії, кампанії референдуму, а також про кандидатів, про виборчі об'єднання, що висунули кандидатів, списки кандидатів, у тому числі видання необхідної друкованої продукції.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в добровільному зайнятті посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111-1 КК України.
Крім того, 07 грудня 2023 року на 556-му засіданні Ради Федерації Федеральних зборів РФ прийнято постанову № 678-сф «про призначення виборів президента російської федерації» («О назначении выборов президента российской федерации» (мовою оригіналу)), згідно якої вибори президента РФ призначено на 17 березня 2024 року.
08 грудня 2023 року центральною виборчою комісією РФ прийнято постанову № 140/1080-8 «Про проведення голосування на виборах президента російської федерації, призначених на 17 березня 2024 року, протягом кількох днів поспіль» («о проведении голосования на выборах президента российской федерации, назначенных на 17 марта 2024 года, в течение нескольких дней подряд» (мовою оригіналу)), таким чином призначивши вибори президента РФ, в тому числі незаконно на тимчасово окупованій території Луганської області.
В пункті 4 вищевказаної постанови № 140/1080-8 зазначено наступне: «з метою забезпечення безпеки, захисту життя та здоров'я громадян РФ при підготовці та проведенні виборів президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, встановити, що на територіях Республіки Крим, Білгородської області, Брянської області, Курської області та міста федерального значення Севастополя, а у разі ухвалення Центральною виборчою комісією РФ відповідно до пункту 7 статті 101 федерального закону «про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян РФ» рішення про проведення виборів президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року, на територіях Донецької Народної Республіки, Луганської Народної Республіки, Запорізької області та Херсонської області - також на територіях цих суб'єктів РФ голосування з використанням додаткових можливостей реалізації виборчих прав громадян РФ - голосування виборців поза приміщенням для голосування на територіях та в місцях, придатних до обладнання для проведення голосування (на прибудинкових територіях, на територіях загального користування та в інших місцях), та голосування груп виборців, які проживають (перебувають) у населених пунктах та інших місцях, де відсутні приміщення для голосування та транспортне сполучення з якими утруднено, проводиться 15, 16 та 17 березня 2024 року».
Відповідно до ч. 1 ст. 12 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023) «О выборах президента российской федерации» (далі - «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ (ред. от 14.11.2023), підготовку та проведення виборів президента РФ здійснюють: центральна виборча комісія РФ; виборчі комісії суб'єктів РФ; територіальні виборчі комісії - районні, міські та інші».
У період часу з грудня 2023 року, встановити більш точний час в ході проведення досудового розслідування з об'єктивних причин не надалося за можливе, у громадянина України ОСОБА_4 виник злочинний умисел, спрямований на участь в організації та проведенні незаконних виборів т.зв. «президента рф», призначених в тому числі на тимчасово окупованій території Луганської області.
Реалізуючи свій злочинний умисел, розуміючи протиправність своїх дій, обіймаючи посаду т.зв. «члена избирательной комиссии луганской народной республики с правом решающего голоса» (мовою оригіналу), ОСОБА_4 та 11 інших членів так званої «Избирательной комиссии лнр» (мовою оригіналу) (досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні), перебуваючи за місцем розташування так званої «избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) за адресою: м. Луганськ, вул. Карла Лібкнехта, буд. 9А, приміщення 319, виконуючи повноваження, відповідно до статті 11 закону № 424-III від 19.01.2023 «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в луганській народній республіці», почали процес організації незаконних виборів т.зв. «президента рф», призначених в тому числі на тимчасово окупованій території Луганської області.
12.03.2024 т.зв. «избирательная комиссия лнр» (мовою оригіналу) прийняла постанову №48/401-1 «Про визначення виборчих дільниць, утворених на території луганської народної республіки, для проведення голосування виборців, які не мають реєстрації за місцем проживання в межах РФ, на виборах президента РФ, призначених на 17 березня 2024 року» (мовою оригіналу: «Об определении избирательных участков, образованных на территории луганской народной республики, для проведения голосования избирателей, не имеющих регистрации по месту жительства в пределах российской федерации, на выборах президента российской федерации, назначенных на 17 марта 2024 года»).
Таким чином, за безпосередньої участі ОСОБА_4 та 11 інших членів так званої «избирательной комиссии лнр» (мовою оригіналу) (досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні), відповідно до законодавства РФ, організовано процес проведення вищезазначених незаконних виборів, які відбулись з 15.03.2024 по 17.03.2024 на усій тимчасово окупованій території Луганської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), на підставі даних перших екземплярів протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування виборча комісія суб'єкта РФ після попередньої перевірки правильності їх складання не пізніше ніж на п'ятий день з дня голосування шляхом підсумовування даних, що містяться в них, встановлює підсумки голосування на території суб'єкта РФ. Підсумовування даних, які у протоколах територіальних виборчих комісій про результати голосування, здійснюють безпосередньо члени виборчої комісії суб'єкта РФ з правом вирішального голосу.
Відповідно до ч. 3 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), голова, секретар чи інший член територіальної виборчої комісії з правом вирішального голосу передає перший екземпляр протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування з доданими до нього документами члену виборчої комісії суб'єкта РФ з правом вирішального голосу, який перевіряє правильність заповнення протоколу, повноту доданих до нього документів та виконання контрольних співвідношень.
Відповідно до ч. 7 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), для підписання протоколу про підсумки голосування на території суб'єкта РФ виборча комісія суб'єкта РФ в обов'язковому порядку проводить підсумкове засідання, на якому розглядаються скарги (заяви), які надійшли до комісії і які пов'язані з проведенням голосування, підрахунком голосів і складанням протоколів нижчих комісій. Після цього виборча комісія суб'єкта РФ підписує протокол про підсумки голосування і видає його завірені копії особам, зазначеним у пункті 5 статті 23 цього Федерального закону. Протокол виборчої комісії суб'єкта РФ про підсумки голосування складається у двох примірниках і підписується всіма присутніми членами виборчої комісії суб'єкта РФ з правом вирішального голосу, у ньому проставляють дату і час (годину з хвилинами) його підписання. Підписання протоколу з порушенням цього порядку є підставою для визнання його недійсним. Член виборчої комісії суб'єкта РФ з правом вирішального голосу, незгодний із протоколом про підсумки голосування загалом або з його окремими положеннями, вправі додати до протоколу окрему думку, про що в протоколі робиться відповідний запис.
Відповідно до ч. 11 ст. 75 (мовою оригіналу) «федерального закона от 10.01.2003 № 19-ФЗ» (ред. від 14.11.2023), перший примірник протоколу виборчої комісії суб'єкта РФ з доданими до нього документами після підписання протоколу та зведеної таблиці негайно надсилають у центральну виборчу комісію РФ, а поверненню у виборчу комісію суб'єкта РФ він не підлягає.
17.03.2024, перебуваючи за місцем розташування так званої «избирательной комиссии луганской народной республики» (мовою оригіналу) за адресою: м. Луганськ, вул. Карла Лібкнехта, буд. 9А, приміщення 319, на засіданні № 49, ОСОБА_4 , разом з іншими членами т.зв. «виборчої комісії лнр» (стосовно яких досудове розслідування триває в іншому кримінальному провадженні), одноголосно проголосували за прийняття т. зв. порядку денного (мовою оригіналу: «повестки дня»), та розглянули перше питання порядку денного «про скарги, заяви, пов'язані з проведенням голосування, підрахунком голосів, складанням протоколів нижчестоящих виборчих комісій» (мовою оригіналу: «о жалобах, заявлениях, связаных с проведением голосования, подсчетом голосов, составлением протоколов нижестоящих избирательных комиссий»). Після чого, ОСОБА_4 , разом з іншими членами т.зв. «виборчої комісії лнр» (стосовно яких досудове розслідування триває в іншому кримінальному провадженні), розглянули друге питання порядку денного «про підписання протоколу виборчої комісії лнр про підсумки голосування на території лнр вихідної таблиці виборчої комісії суб'єкта РФ про підсумки голосування на території луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «о подписании протокола избирательной комиссии луганской народной республики об итогах голосования на территории луганской народной республики, исходной таблицы избирательной комиссии субъекта российской федерации об итогах голосования на территории луганской народной республики»), та встановили наступний розподіл голосів між кандидатами на пост президента РФ (мовою оригіналу): «за ОСОБА_6 проголосовали 21 295 избирателей, в процентном соотношении 1,39%; за ОСОБА_7 проголосовали 1 441 947 избирателей, в процентном соотношении 94,12%; за ОСОБА_8 проголосовали 32 632 избирателей, в процентном соотношении 2,13%; за ОСОБА_9 проголосовали 29 262 избирателей, в процентном соотношении 1,91%». Після цього, особисто ОСОБА_4 та інші члени т.зв. «виборчої комісії лнр» (стосовно яких досудове розслідування триває в іншому кримінальному провадженні) підписали зазначений протокол, який в подальшому був переданий до центральної виборчої комісії РФ для врахування даних, зафіксованих в ньому, та їх використані при визначенні результатів виборів президента РФ.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється в участі в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої РФ території України.
У зв'язку з тимчасовою окупацією частини Луганської області з 27.11.2014 АТ «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на територіях Донецької та Луганської областей, які не контролюються українською владою, тобто пересилання кореспонденції до/з міст обласного значення: Луганськ, не здійснюється. Вищезазначені відомості розміщено на Єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України «Урядовий портал».
Вказаний факт є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганська та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 214 (7874) яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях о 10 год. 00 хв. 26.10.2024, 27.10.2024, 28.10.2024 для вручення останній письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1 КК України та ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні. Також вказані повістки розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_4 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи наведені вище обставини, 29.10.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1 КК України (добровільне зайняття громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території) та ч. 5 ст. 111-1 КК України (участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території) та у зв'язку з неявкою останнього за викликом до старшого слідчого слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, в газеті «Урядовий кур'єр» № 219 (7879) від 29.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 10 годину 00 хвилин 02.11.2024, 03.11.2024, 04.11.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000515 від 28.06.2023 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного та виконанні слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Разом з тим, у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття прокурора не повідомив.
Враховуючи вищевикладене, слідчим за погодженням з прокурором з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.
Таким чином, 29.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою слідчого від 11.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.
У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій та захопленням м. Луганська, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_4 на цей час не відомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- повідомленням ГВ ЗНД 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській області про виявлене кримінальне правопорушення;
- протоколами оглядів від 03.08.2023, 04.08.2023, 02.05.2024, 04.06.2024, 05.06.2024, 26.06.2024, 27.06.2024, Інтернет-ресурсів, відповідно до яких виявлено та зафіксовано в мережі Інтернет відомості про протиправну діяльність ОСОБА_4 ;
- протоколами допитів свідків ОСОБА_10 від 25.08.2023, ОСОБА_11 від 24.08.2023, які надали відомості відомі їм стосовно протиправної діяльності ОСОБА_4 ;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
- протоколами оглядів від 11.02.2025, в ході яких оглянуто Інтернет-ресурси, відповідно до яких виявлено та зафіксовано відомості про протиправну діяльність ОСОБА_4 та факт його перебування на тимчасово окупованій території Луганської області.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.11.2024 № 415 внесено зміни до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 та викладено нову редакцію Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно зазначеного Переліку, вся територія Луганського району Луганської області з 07.04.2014 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконного збройного формування так званого «ЛНР».
Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Луганська є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
Про те, що підозрюваний переховується від слідства свідчить наступне:
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № 214 (7874) яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик громадянина ОСОБА_4 до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях о 10 год. 00 хв. 26.10.2024, 27.10.2024, 28.10.2024 за зазначеною в повістках адресою для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення слідчих дій у кримінальному провадженні;
- з дотриманням вимог ст. ст. 111, 133, 135, 137 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № 219 (7879) від 29.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 10 годину 00 хвилин 02.11.2024, 03.11.2024, 04.11.2024 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру, допиту в якості підозрюваного та проведення слідчих дій у кримінальному провадженні.
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_4 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно показань свідків, оглядів мережі Інтернет перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,:
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини більше 2 разів);
- перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме - на території Луганської області в м. Луганськ.
Таким чином, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22023130000000515 від 28.06.2023 стосовно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , спеціального досудового розслідування щодо кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, прокурором зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями так званої «ЛНР».
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні не заперечував проти задоволення поданого клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, у судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокації у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування, у кримінальному провадженні № 22023130000000515 від 28.06.2023 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням м. Луганська та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 214 (7874) яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повісткою про виклик громадянина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях о 10 год. 00 хв. 26.10.2024, 27.10.2024, 28.10.2024 для вручення останній письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1 КК України та ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій у зазначеному кримінальному провадженні. Також вказані повістки розміщені на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».
Жодного разу у призначений час підозрюваний ОСОБА_4 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи наведені вище обставини, 29.10.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1 КК України (добровільне зайняття громадянином України посади, не пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території) та ч. 5 ст. 111-1 КК України (участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території) та у зв'язку з неявкою останнього за викликом до старшого слідчого слідчого відділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, в газеті «Урядовий кур'єр» № 219 (7879) від 29.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_4 на 10 годину 00 хвилин 02.11.2024, 03.11.2024, 04.11.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22023130000000515 від 28.06.2023 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного та виконанні слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Разом з тим, у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття прокурора не повідомив.
Таким чином, 29.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою слідчого від 11.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаних кримінальних правопорушень, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22023130000000515 від 28.06.2023 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22023130000000515 від 28.06.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111-1, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 14-10 годині 14.02.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1