Справа № 726/411/25
Провадження №2-о/726/25/25
Категорія 15
13.02.2025 м. Чернівці
Садгірський районний суд м. Чернівці у складі: головуючого судді Мілінчук С. В., при секретарі Колісник А.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Садгірського районного суду м. Чернівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Ясінська Яна Олександрівна, заінтересовані особи: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністрерство оборони України про встановлення факту смерті особи,-
Представник заявника звернулась до суду із заявою про встановлення юридичного факту в якому зазначає, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який 23.12.2022 року був призваний на військову службу у Збройні Сили України.
Зазначає, що під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , ОСОБА_2 зник безвісти при виконанні бойового завдання за призначенням під час воєнних дій на території України поблизу населеного пункту Діброва, Кремінського району, Луганської області, про що заявнику від 31.07.2023 року надійшло сповіщення.
У зв'язку із даною обставиною ОСОБА_1 31.07.2023 року звернулась Чернівецького РУП із заявою про зникнення безвісти її чоловіка, у зв'язку із чим було відкрито кримінальне провадження №12023262020002846 від 01.08.2023 року та здійснюється досудове розслідування.
Заявник зазначає, що згідно з відомостями з листа військової частини НОМЕР_1 про результати службового розслідування щодо встановлення обставин відсутності особового складу, які підпадають під ознаки осіб зниклих безвісти, військовослужбовець ОСОБА_2 вважається зниклим безвісти з 20.07.2023 року під час безпосередньої участі у бойових діях, внаслідок штурмових дій противником позицій 1 механізованого батальйону в районі Серебрянського лісництва, поблизу населеного пункту Діброва, Луганської області. У зв'язку з тим, що поблизу населеного пункту Діброва Луганської області на теперішній час відбуваються активні бойові дії, здійснення пошукових заходів силами військової частини НОМЕР_1 неможливе.
Згідно матеріалів службового розслідування з приводу безвісти зниклого ОСОБА_2 останній який був навідником 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , перебував на позиції ПВ «КОРИЧНЕВИЙ» 1МБ ОМБр. , яку противник силами 90 МСВ намагався взяти штурмом, імовірно міг загинути, але внаслідок здійснення відступу через інтенсивні артилерійські обстріли зі сторони противника, тіло ОСОБА_2 евакуювати не вдалося.
Таким чином, існують докази смерті ОСОБА_2 . Разом і тим, у зв"язку з відсутністю документа, який може бути підставою для державної реєстрації смерті в органах ДРАЦС, неможливо зареєструвати такий факт у встановленому порядку та реалізувати свої права, які виникають після смерті особи.
Встановлення даного факту необхідно для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 в органах РАЦС, оскільки від цього залежить виникнення особистих та майнових прав заявника та її дітей, зокрема, щодо отримання одноразової допомоги після загибелі чоловіка/батька та оформлення спадщини після його смерті, тощо. Враховуючи викладене, просить суд ухвалити рішення, яким встановити факт смерті під час бойових дій ОСОБА_2 .
Провадження у справі відкрито 10.02.2025 року. Справу розглянуто із врахуванням особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, у порядку ст. 317 ЦПК України - невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Суд, вивчивши заяву, встановивши належність, допустимість та достовірність доказів, які мають значення для правильного вирішення справи, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, доходить висновку про обґрунтованість заяви та необхідність її задоволення з таких підстав.
Згідно ч.1 ст. 319 ЦПК у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Встановлено, що метою встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан є надання заявникові можливості реалізації особистих та майнових прав, зокрема, щодо отримання одноразової допомоги після загибелі чоловіка та оформлення спадщини після його смерті, тощо.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє місце реєстрації та фактичного проживання якого: АДРЕСА_1 , як це вбачається із копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 22.06.2003 року та акту № 168 від 03.10.2023 року, затвердженого директором ПП «Чернівцікомунбуд».
З 23 грудня 2022 року ОСОБА_2 призваний на військову службу під час мобілізації у Збройні Сили України, як це встановлено із Довідки ВЧ НОМЕР_4 № 821 від 17.07.2023 року
Під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , при виконанні бойового завдання за призначенням під час воєнних дій на території України поблизу населеного пункту Діброва, Кремінського району, Луганської області зник безвісти, про що заявниці надійшло сповіщення № 2969 від 31.07.2023 року.
У зв'язку із даною обставиною ОСОБА_1 31.07.2023 року звернулась Чернівецького РУП із заявою про зникнення безвісти її чоловіка, солдата ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання в районі н.п. Діброва, Луганської області. На підставі вказаної заяви було відкрито кримінальне провадження №12023262020002846 від 01.08.2023 року, що встановлено із витягу із ЄРДР від 21.08.2023 року. Органом досудового розслідування, який на даний час проводить слідчо - розшукові дії є слідче управління ГУНП в Луганській області (м. Дніпро).
Також у листі слідчого управління ГУНП в Донецькій області № 122аз/20/02-2024 від 05.12.2023 року вказано, що СВ Бахмунського РВП ГУНП в Донецькій області розслідується кримінальне провадження №12022262150000431 від 27.09.2022 року за фактом безвісного зникнення військовослужбовця за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України.
Витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих № 20231205-322 від року підтверджено, що ОСОБА_2 зник на території бойових дій (під час воєнних дій) за особливих обставин на території тимчасової окупації частини України.
Згідно з відомостям з листа військової частини НОМЕР_1 , наданої у відповідь на адвокатський запит, вказано, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 №381 від 08.08.2023 року про результати службового розслідування щодо встановлення обставин відсутності особового складу, які підпадають під ознаки осіб зниклих безвісти, військовослужбовець ОСОБА_2 вважається зниклим безвісти з 20.07.2023 року під час безпосередньої участі у бойових діях, внаслідок штурмових дій противником позицій 1 механізованого батальйону в районі Серебрянського лісництва, поблизу населеного пункту Діброва, Луганської області. У зв'язку з тим, що поблизу населеного пункту Діброва Луганської області на теперішній час відбуваються активні бойові дії, здійснення пошукових заходів силами військової частини НОМЕР_1 неможливе.
Згідно з матеріалами службового розслідування з приводу безвісти зниклого ОСОБА_2 за особливих обставин, ОСОБА_2 , який був навідником 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 , перебував на позиції ПВ «КОРИЧНЕВИЙ» 1МБ ОМБр. , яку противник силами 90 МСВ намагався взяти штурмом, імовірно міг загинути, але внаслідок здійснення відступу через інтенсивні артилерійські обстріли зі сторони противника, тіло ОСОБА_2 евакуювати не вдалося.
Із пояснень свідка події, сержанта ОСОБА_4 , які було відібрано старшим слідчим слідчої групи СУ ГУНП в Луганській області встановлено, що 20.07.2023 року він разом із військовослужбовцями 2 роти 1 механізованого батальйону перебували на чергуванні на бойовій позиції поблизу н.п. Діброва, а саме з ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . Приблизно о 9:30 окупаційні війська рф розпочали масований мінометний та артилерійський обстріл позиції, під час якого ОСОБА_4 було поранено в спину, але деякий час він продовжував забивати патронами автоматні магазини і приблизно об 11:00 був евакуйований в більш безпечну територію. Солдати ОСОБА_6 та ОСОБА_7 продовжували знаходитись на позиції під шквальним вогнем противника та відбивати тиск окупантів. ОСОБА_4 додав, що на даний час доля солдата ОСОБА_8 йому не відома, вважає що він загинув, адже артилерійський обстріл був дуже потужним.
Аналогічні письмові пояснення надав солдат ОСОБА_9 , який за вищевикладених обставин бачив, як ворожі міни влучили у військовослужбовців ОСОБА_8 та ОСОБА_10 . Під натиском ворожої піхоти, ОСОБА_9 та інші солдати відступили із займаної позиції, а тому евакуювати тіло ОСОБА_8 не було можливості.
Згідно з частинами третьою, четвертою статті 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоровя або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті в певний час або про оголошення її померлою.
Статтею 317 ЦПК України передбачено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України та встановлено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Суд також, звертає увагу, що вирішуючи справи про встановлення факту смерті особи, суди мають зважати на виняткове значення цього факту, з огляду на правові наслідки, пов'язані з ним.
За змістом статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи (здатність мати цивільні права та обов'язки) виникає у момент її народження та припиняється у момент її смерті. Внаслідок смерті відкривається спадщина.
Окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина сьому статті 19 ЦПК України).
Вирішуючи в окремому провадженні справи про встановлення факту смерті особи, зокрема після 24 лютого 2022 року на тимчасово окупованій території України, під час ведення бойових дій, суди не можуть ігнорувати обставини, в яких опинилися заявники після повномасштабного військового вторгнення держави-агресора на територію України та об'єктивні складнощі, які можуть виникнути у них при наданні доказів на підтвердження відповідного факту.
Обов'язок держави розслідувати факти смерті особи, яка підпадає під її юрисдикцію, виняткове юридичне значення факту смерті особи; специфіка розгляду справ в порядку окремого провадження, зокрема особливої ролі суду при з'ясуванні обставин справи; об'єктивні складнощі, які можуть виникнути у заявників при наданні доказів для встановлення факту смерті особи після 24 лютого 2022 року на тимчасово окупованій території України, при веденні активних бойовий дій, у своїй сукупності дають підстави для висновку, що суди мають зважати на вказані обставини та, керуючись завданням цивільного судочинства, уникати формального підходу при вирішенні таких справ.
У постановах від 26 квітня 2023 року у справі № 337/3725/22, від 29 березня 2023 року у справі № 753/8033/22 Верховний Суд дійшов висновків, що підставою для встановлення факту смерті є підтверджені доказами обставини, які свідчать про смерть громадянина в певний час і за певних обставин. Доказами, що підтверджують факт смерті особи в умовах воєнного стану або на тимчасово окупованій території України, можуть бути зокрема письмові докази; речові докази, у тому числі звуко- і відеозаписи; висновки експертів; копії лікарського свідоцтва/довідки про смерть; показання свідків, що можуть підтвердити ті обставини, на які посилається заявник; довідки з військкомату або від командира військової частини (у випадку загибелі військовослужбовців); заяви до правоохоронних органів про зникнення особи, в тому числі при обставинах, що загрожували їй смертю. Вочевидь вказаний перелік доказів не є вичерпним та може бути конкретизований у кожній справі залежно від встановлених у ній обставин. Подібні висновки висловлені у постанові Верховного Суду від 25 жовтня 2023 року справі № 607/1612/23 (провадження № 61-6323св23).
Відтак, до спірних правовідносин, виходячи з встановлених обставин, належить застосовувати приписи статті 317 ЦПК України, про що вказано у постанові ВС від 24.04.2024 р., справа № 756/5840/23, провадження № 61-1825св24.
Судом встановлено, що заявницею наведено достатньо аргументів та надано достатньо доказів, які з урахуванням положень статті 317 ЦПК України дають підстави для встановлення факту смерті ОСОБА_2 громадянина України, військовослужбовця Збройних Сил України, який загинув при виконанні бойового завдання за призначенням під час воєнних дій на території України поблизу населеного пункту Діброва, Кремінського району, Луганської області. За таких обставин, з метою надання заявниці можливості реалізувати свої права, після смерті чоловіка, суд висновує про необхідність задовольнити заяву про встановлення факту смерті особи.
Керуючись ст.ст.293, 293,294,317,319,259,263-265, 352 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якої діє адвокат Ясінська Яна Олександрівна, заінтересовані особи: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністрерство оборони України про встановлення факту смерті особи - задовольнити.
Встановити факт смерті під час бойових дій ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: Україна, Чернівецька обл. м. Чернівці, Чернівецької області, місце реєстрації: АДРЕСА_2 , фактичного проживання: АДРЕСА_1 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце смерті: н.п. Діброва, Кремінського району, Луганської області.
Рішення може бути оскаржено до Чернівецького Апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Головуючий суддя С. В. Мілінчук