Справа № 367/13269/24
Провадження №3/367/776/2025
Іменем України
14 лютого 2025 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Горбачова Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
До Ірпінського міського суду Київської області надійшов протокол серії ААД № 793658 від 12.12.2024 року про вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 793658 від 12.12.2024, 06.12.2024 о 14 год. 40 хв. на АД М-07 Київ-Ковель-Ягодин, 33 км + 900 м, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем ВАЗ 21124, д.н.з. НОМЕР_1 , в порушення вимог п. 13.1 ПДР України, не обрав безпечну швидкість руху, не дотримався дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем RENAULT MEGANE, д.н.з. НОМЕР_2 , в результаті чого автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
26 грудня 2024 року постановою Ірпінського міського суду Київської області протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 793658 від 12.12.2024 року про вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП було повернуто на дооформлення до ВП № 1 Бучанського РУП ГУНП в Київській області, оскільки в протоколі про адміністративне правопорушення відсутні будь-які відомості про свідків та потерпілих. Разом з тим, зі змісту самого протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 793658 від 12.12.2024 року, вбачається, що внаслідок ДТП було завдано матеріальної шкоди автомобілю RENAULT MEGANE, д.н.з. НОМЕР_2 . Однак, відомості про власника вказаного транспортного засобу відсутні. До того ж, з рапорту вбачається, що ОСОБА_1 та пасажир - ОСОБА_2 отримали тілесні ушкодження, проте протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи не містять відомостей про ступінь тяжкості отриманих тілесних ушкоджень з відповідними доказами на підтвердження (медичний висновок, висновок експерта). В наданих матеріалах також міститься рапорт, складений слідчим Шалигою Є. про відсутність ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286 КК України. Однак, підстави для складання такого рапорту не зазначені, і рапорт не містить посилань на докази, які вказують про відсутність ознак кримінального правопорушення в діях ОСОБА_1 , що, в свою чергу, викликає обґрунтовані сумніви в законності складання такого рапорту.
12.02.2025 матеріали повторно надійшли на розгляд суду. До вказаних матеріалів додано довідку без дати, що підписана інспектором реагування патрульної поліції Бучанського районного управління поліції ГУ НП в Київській області Мирославом Ганайлюком.
У доданій довідці зазначено, що ОСОБА_1 та його дружина ОСОБА_2 отримали легкі тілесні ушкодження, у зв'язку з відсутністю даних, слідчим було складено рапорт, в якому зазначено, що у зв'язку з відсутністю даних, які б вказували на наявність кримінального правопорушення та неможливістю у зв'язку з цим внесення відповідної інформації до ЄРДР, направлено матеріали для їх розгляду згідно ЗУ «Про звернення громадян».
Суд, дослідивши матеріали, які надійшли після доопрацювання матеріалу про адміністративне правопорушення, вважає, що недоліки не були усунуті, оскільки доказів щодо наявності у постраждалих лише легких тілесних ушкоджень суду не надано.
Згідно з приписами ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
При цьому, КУпАП не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору або органу досудового розслідування, суд з достовірністю встановив усі елементи складу злочину, для ініціювання питання про проведення досудового слідства достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 внаслідок ДТП отримали тілесні ушкодження та перебували в Бучанській лікарні, тобто особи були госпіталізовані. Однак, до матеріалів не додано будь-яких медичних документів щодо їх перебування у лікарні.
Правилами судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, затверджених наказом МОЗ № 6 від 17.01.1995 року, встановлено, що ступень тяжкості тілесних ушкоджень визначається за результатами проведення судово-медичної експертизи.
Разом з тим, матеріали, що додані до протоколу про адміністративне правопорушення, не містять будь-яких відомостей відносно наявності та ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, які були завдані ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , та відомостей щодо перевірки наявності в діях водія ОСОБА_1 ознак кримінального правопорушення за даним фактом (постанови про закриття кримінального провадження), а долучений до матеріалів справи рапорт є внутрішнім службовим документом та не є доказом у справі.
Згідно із ч. 2 ст. 9 КУпАП, адміністративна відповідальність за адміністративне правопорушення настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Оцінивши зазначені обставини, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 можуть вбачатись ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, а саме порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспортного засобу особами, які керують транспортними засобами, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження, в залежності від встановлених на досудовому слідстві обставин, які можливо встановити лише під час проведення досудового розслідування.
Зважаючи на викладене, матеріали у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП підлягають передачі прокурору, для вирішення питання про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань та організації проведення досудового розслідування.
При цьому, направляючи справу прокурору, суд заздалегідь не вирішує питання про доведеність вини особи у вчиненні кримінального правопорушення, а також про правову кваліфікацію її дій, оскільки з'ясування всіх обставин у справі, зокрема щодо наявності умислу, вини, причинно-наслідкового зв'язку та надання правильної кваліфікації дій можливо лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані процесуальним шляхом в ході проведення досудового розслідування.
Зазначені вище обставини, з огляду на положення ч. 2 ст. 9 КУпАП, перешкоджають можливості розгляду справи судом, а тому матеріали підлягають направленню до Бучанської окружної прокуратури Київської області для прийняття рішення відповідно до ст. 214 КПК України.
Виходячи з вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 276, 278 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 793658 від 12.12.2024 року про вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_1 , відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП - направити до Бучанської окружної прокуратури Київської області для прийняття рішення відповідно до ст. 214 КПК України.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити на підставі ч. 2 ст. 284 КУпАП у зв'язку з передачею матеріалів прокурору.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Ю.В. Горбачова