14 лютого 2025 рокуСправа №160/15073/24
Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
10 червня 2024 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій заявлені вимоги:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за віком, із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.05.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.05.2024.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка зазначила, що вона отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV. Позивачка звернулась 01.05.2024 через свого представника до відповідача із проханням здійснити перерахунок пенсії за віком зі застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1.28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001. Листом від 06.05.2024 №0400-010304-8/92756 відповідач відмовив у такому перерахунку. Позивачка вважає таку відмову протиправною, у зв'язку з чим звернулась до суду із цим позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач отримав ухвалу суду 25.06.2024 р., але відзиву на позовну заяву та будь-яких документів, що стосуються цього предмету спору, до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Суд встановив, що позивачка перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія обчислена, виходячи із середньомісячної плати за періоди роботи 01.07.2000 по 31.05.2014.
Відповідно до додатків до протоколу про призначення пенсії позивачки, починаючи з 01.07.2000 року до 31.12.2001 року заробіток позивача становить 0
Позивачка звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із проханням здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001.
Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 06.05.2024р. №0400-010304-8/92756 повідомило, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2001 зараховано “0» оскільки відсутні дані про сплату страхових внесків в системі персоніфікованого обліку. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.05.2014 складає 10280,41 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,28594). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації - 1,28594
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.9 Закону України "Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року Nє1058-IV (далі - Закон Nє1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв?язку з втратою годувальника.
Положеннями ст.27 Закону Nє1058-IV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= 3п х Кс, де: П - розмір пенсії; 3п - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону Nє1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю І групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов?язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього
Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Згідно з ч.2 ст.40 Закону Nє1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: 3п = 3с х (Ск : К), де: 3п - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; 3с - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (K31 + K32 + K33 + ... + Кзп ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Зі змісту положень ч.2 ст. 40 Закону Nє 1058-IV вбачається, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою, до якої враховується коефіцієнт заробітної плати.
Показник індивідуального коефіцієнта заробітку прямопропорційний розмір пенсії.
Разом з тим, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати обчислюється шляхом ділення суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески на суму середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески.
Позивачка звернулась із цим позовом, оскільки відповідач оптимізував її пенсію, виключивши 10% періодів, за які не було отримано суми заробітної плати, яка необхідна для обчислення індивідуального коефіцієнта заробітної плати. Таким чином, при обчисленні пенсії, відповідач зарахував загалом 716 місяців страхового стажу з них 18 місяців складає період з 01.07.2000 по31.12.2001, за який не було сплачено страхові внески та який не підлягає врахуванню для обчислення індивідуального коефіцієнта страхового стажу. Отже, для обчислення розміру пенсії позивача належить врахувати лише 259 місяців страхового стажу і з цих же періодів, яким відповідають 259 місяців страхового стажу, має бути обчислено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, а не з 301 місяця, як це здійснено відповідачем.
Позивачка також вказує, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який був обчислений відповідачем на основі періодів, за які вона не отримувала заробітну плату та застосований для обчислення розміру пенсії позивача є протиправним та порушує права позивача.
Суд погоджується з такими висновками, оскільки відповідно до положень ст. 1 Закону Nє 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов??язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов' язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Отже, вказаний період 18 місяців із загального страхового стажу - 716 місяць не є страховим, а тому для обчислення розміру пенсії позивача належить врахувати лише 259 місяців страхового стажу і з цих же періодів, яким відповідають 259 місяців страхового стажу, має бути обчислено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, а не з 301 місяця, як це здійснено відповідачем.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, який був обчислений відповідачем на основі періодів, за які позивач не отримував заробітну плату та застосований для обчислення розміру пенсії позивача є протиправним та порушує права позивача.
Відтак, суд погоджується з доводами позивачки, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії iз застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 починаючи з 01.05.2024 є протиправними.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд дійшов висновку про задоволення позову з викладених вище підстав та відшкодування з відповідача судового збору згідно зі статтею 139 КАС України.
Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за віком, із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.05.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта заробітної плати 1,28594, без урахування заробітної плати за періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 по 31.12.2001 відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.05.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) витрати на сплату судового збору у розмірі 969,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя А.В. Савченко