Рішення від 13.02.2025 по справі 320/27926/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2025 року №320/27926/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справ за позовом ОСОБА_1 до Баліна Павла Павловича Державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), третя особа: Шевченківський відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Баліна Павла Павловича Державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Апартаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Баліна Павла Павловича № 66130034 від 18 січня 2023 року, яким розгляд заяви поданої 12.01.2023 12:36:38 за реєстраційним номером 53745142, яку подав ОСОБА_1 , розпочати після прийняття рішення, щодо заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо обтяження речового права), прийнятої 04.04.2016 10:52:29 за реєстраційним номером 16353821, яку подав ОСОБА_2 ;

- зобов'язати державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Баліна Павла Павловича здійснити внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме проведення державної реєстрації права власності приватна квартира, що розташована АДРЕСА_1 , на підставі заяви поданої 12.01.2023 12:36:38 ОСОБА_1 реєстраційний номер НОМЕР_1 , без скасування запису про обтяження - арешту від 08.04.2016 12:38:46 в Державному реєстрі речових прав номер запису про обтяження 14080707 (спеціальний розділ), вид обтяження - арешт нерухомого майна, об'єкт обтяження - квартира АДРЕСА_2 та без скасування запису про обтяження - арешту від 21.11.2016 08:15:18 номер запису про обтяження 17524078 (спеціальний розділ), вид обтяження - арешт нерухомого майна, об'єкт обтяження - квартира АДРЕСА_2 .

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 залучено Шевченківський відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Третя особа правом на подання пояснень по справі не скористалася.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю рішення відповідача про відмову в державній реєстрації права власності, з огляду на наявність рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 15.06.2017 у справі № 761/34737/16-ц.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позову та вказав на наявність підстав для призупинення рішення по заяві позивача, оскільки у базі даних про реєстрацію заяв та запитів ДРРП було встановлено наявність заяв про державну реєстрацію обтяжень, статут яких зазначено - «зареєстровано».

Позивач подав відповідь на відзив, якому проти доводів відповідача викладених у відзиві на позовну заяву заперечив. Просив суд задовольнити його позов у повному обсязі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) від 12.01.2023 на квартиру АДРЕСА_2 .

До заяви було додано: копію рішення Шевченківського районного суду м. Києва від 15.06.2017 у справі № 761/34737/16; копію ухвали Апеляційного суду м. Києва від 13.09.2017 у справі № 761/34737/16; копію постанови Верховного Суду від 29.07.2019 у справі № 761/34737/16; інформаційну довідку з ДРРПНМ від 29.12.2022.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Баліна П.П. від 18.01.2023 № 66130034 вирішено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), прийнятої 12.01.2023 12:36:38 за реєстраційним номером 53745142, яку подав ОСОБА_1 , що діє на підставі, податковий номер/серія, номер паспорта/ НОМЕР_2 / НОМЕР_3 розпочати після прийняття рішення щодо заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо обтяження речового права), прийнятої 04.04.2016 10:52:29 за реєстраційним номером 16353821, яку подав ОСОБА_2 , що діє на підставі посвідчення, серія і номер НОМЕР_4 , виданий 04.03.2015, видавник: Головне управління юстиції у м. Києві, податковий номер/серія, номер паспорта/УНЗР.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-IV від 01.07.2004 р. (далі - Закон №1952-IV).

Відповідно до статті 2 Закону №1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 4 Закону №1952-IV, державній реєстрації прав підлягають, зокрема, речові права на нерухоме майно, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; право довірчої власності (крім права довірчої власності як способу забезпечення виконання зобов'язань); інші речові права відповідно до закону.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації (ч. 2 ст. 3 Закону №1952-IV).

Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону №1952-IV, державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що державний реєстратор, наділений правом доступу до Державного реєстру прав та внесення до нього відомостей про речові права, обтяження речових прав на підставі прийнятих ним рішень про державну реєстрацію прав, у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав.

За змістом ч. 1 ст. 18 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;

4) перевірка документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);

6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;

7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;

8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.

2. Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

У відповідності до положень частин 5, 6, 7 ст. 18 Закону №1952-IV, у разі якщо державна реєстрація прав проводиться не у результаті вчинення нотаріальних дій або не на підставі документів, виданих (оформлених) органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, державний реєстратор обов'язково визначає обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, перевіряє повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав.

Обсяг цивільної правоздатності та дієздатності визначається, а повноваження представника перевіряються щодо особи, якій належить нерухоме майно на певному речовому праві, та щодо особи, яка набуває певних речових прав.

Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - громадянина України здійснюється шляхом отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - іноземця або особи без громадянства здійснюється на підставі документа, що посвідчує його особу і є підставою для перебування в Україні.

У разі подачі документів на державну реєстрацію уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.

Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про особу, уповноважену діяти від імені юридичної особи.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам (ч. 8 ст. 18 Закону №1952-IV).

За змістом абз. 1 п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону №1952-IV, заявником, зокрема, є власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.

Відповідно до ч. 9 ст. 18 Закону №1952-IV, заява про державну реєстрацію прав подається окремо щодо кожного об'єкта нерухомого майна.

У разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю, споруду або об'єкт незавершеного будівництва з одночасним набуттям права власності на земельну ділянку, на якій вони розташовані, подається одна заява про державну реєстрацію прав на такі об'єкти незалежно від кількості документів, що посвідчують право власності на зазначене майно.

При цьому одна заява подається лише у разі, якщо право власності на житловий будинок, будівлю, споруду або об'єкт незавершеного будівництва та земельну ділянку, на якій вони розташовані, реєструється за тим набувачем або набувачами.

Одна заява про державну реєстрацію права власності може подаватися співвласниками у разі одночасного набуття права спільної сумісної або спільної часткової власності на об'єкт нерухомого майна.

У разі якщо на житловий будинок, будівлю, споруду або об'єкт незавершеного будівництва, або земельну ділянку, на якій вони розташовані, не відкрито розділ у Державному реєстрі прав, для проведення державної реєстрації права власності подаються дві заяви.

Згідно із приписами ч. 12 ст. 18 Закону №1952-IV, у разі якщо під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав на нерухоме майно державним реєстратором встановлено наявність зареєстрованих у Державному реєстрі прав інших заяв про державну реєстрацію прав на це саме майно, заяви розглядаються в порядку черговості їх надходження.

Наступна заява розглядається тільки після прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації щодо заяви, зареєстрованої в Державному реєстрі прав раніше.

Таким чином, положеннями статті 18 указаного Закону визначено порядок проведення державної реєстрації, де визначено обов'язок державного реєстратора проведення відповідних дій, зокрема, встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв.

Відповідно до абзацу першого пункту 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127 (далі Порядок №1127), розгляд заяви та документів, поданих для державної реєстрації прав, здійснюється державним реєстратором, який встановлює черговість розгляду заяв, що зареєстровані в базі даних заяв на таке майно, відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами та їх обтяженнями, а також наявність підстав для проведення державної реєстрації прав, зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав.

У разі коли під час розгляду заяви державним реєстратором встановлено наявність раніше зареєстрованих інших заяв на це саме майно, ніж заява, що ним розглядається, державний реєстратор невідкладно приймає рішення про розгляд заяви після прийняття рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації за результатом розгляду заяви, яка зареєстрована в базі даних заяв раніше (п. 13 Порядку № 1127).

Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності) від 12.01.2023 на квартиру АДРЕСА_2 .

За наслідками розгляду цієї заяви рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Баліна П.П. від 18.01.2023 № 66130034 вирішено розгляд заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), прийнятої 12.01.2023 12:36:38 за реєстраційним номером 53745142, яку подав ОСОБА_1 , що діє на підставі, податковий номер/серія, номер паспорта/ НОМЕР_2 / НОМЕР_3 розпочати після прийняття рішення щодо заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо обтяження речового права), прийнятої 04.04.2016 10:52:29 за реєстраційним номером 16353821, яку подав ОСОБА_2 , що діє на підставі посвідчення, серія і номер НОМЕР_4 , виданий 04.03.2015, видавник: Головне управління юстиції у м. Києві, податковий номер/серія, номер паспорта/УНЗР.

Підставою для прийняття такого рішення стало те, що за результатом здійснення відповідних пошуків відомостей із бази даних про реєстрацію заяв та запитів ДРР, державним реєстратором було встановлено наявність заяв про державну реєстрацію обтяжень на кв. АДРЕСА_2 , а саме:

- заяву № 16353821 від 04.04.2016 (час 10:52:29) про державну реєстрацію обтяження, подану ОСОБА_2 (Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби м. Києва Головного територіального управління юстиції у м. Києві). Поточний стан заяви - зареєстровано;

- заяву № 16354343 від 04.04.2016 (час 11:10:14) про державну реєстрацію обтяження, подану ОСОБА_2 (Шевченківський районний відділ державної виконавчої служби м. Києва Головного територіального управління юстиції у м. Києві). Поточний стан заяви - зареєстровано.

Тобто, відповідно до інформації, яка міститься в базі даних заяв Державного реєстру прав, на момент реєстрації розгляду заяви позивача були наявні попередньо зареєстрована заяви про державну реєстрацію обтяження № 16353821 від 04.04.2016, № 16354343 від 04.04.2016, щодо квартири АДРЕСА_2 , розгляд стану заяви якої «зареєстровано».

Отже, відповідач встановивши наявність раніше поданих заяв, ніж заява позивача від 12.01.2023, щодо яких рішення прийнято не було, прийняв правомірне рішення про розгляд заяви позивача після прийняття рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації за результатом розгляду заяв, які зареєстровані в базі даних заяв раніше, що відповідає вимогам пункту 13 Порядку № 1127, статті 18 Закону.

Підстави, якими позивач обґрунтовує протиправність оспорюваного рішення, спростовуються матеріалами справи, а інших підстав для визнання протиправним рішення відповідача судом не встановлено.

Тому вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Баліна П.П. № 66130034 від 18.01.2023 є необґрунтованими.

Позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити внесення змін до запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а саме проведення державної реєстрації права власності приватна квартира, що розташована АДРЕСА_1 , на підставі заяви поданої 12.01.2023 12:36:38 ОСОБА_1 реєстраційний номер НОМЕР_1 , без скасування запису про обтяження - арешту від 08.04.2016 12:38:46 в Державному реєстрі речових прав номер запису про обтяження 14080707 (спеціальний розділ), вид обтяження - арешт нерухомого майна, об'єкт обтяження - квартира АДРЕСА_2 та без скасування запису про обтяження - арешту від 21.11.2016 08:15:18 номер запису про обтяження 17524078 (спеціальний розділ), вид обтяження - арешт нерухомого майна, об'єкт обтяження - квартира АДРЕСА_2 , не підлягають задоволенню, оскільки є похідними від позовної вимоги у задоволенні якої відмовлено.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.

З огляду на результат вирішення спору підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Щавінський В.Р.