Ухвала від 14.02.2025 по справі 200/418/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

14 лютого 2025 року Справа №200/418/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Аляб'єва І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 в адміністративній справі №200/418/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03.02.2023 ОСОБА_1 , позивач, звернулась з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-1) про:

- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині не зарахування ОСОБА_1 до спеціального педагогічного стажу, страховий стаж набутий у період з 01.09.1994 по 25.11.1995 та з 03.03.1997 по 10.11.2008 та в частині відмови в нарахуванні та виплати грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком, станом на день призначення, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального педагогічного стажу час роботи на посадах заступника директора з наукової роботи з 01.09.1994 по 25.11.1995 та заступника директора з науково-методичної роботи з 03.03.1997 по 10.11.2008;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти пенсій за віком, станом на день призначення, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23 адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 14.10.2022 №054450003568 про відмову у виплаті грошової допомоги в розмірі 10 пенсій ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 01.09.1994 по 25.11.1995, з 03.03.1997 по 10.11.2008 до стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В решті позовних вимог - відмовлено.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.06.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23 - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23 - залишено без змін.

01.08.2023 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного від 15.03.2023 у справі №200/418/23 видано виконавчі листи по справі.

18.10.2023 до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №200/418/23, в якій позивач просить суд:

«1. Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

2. Встановити строк на подання звіту Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) щодо виконання рішення суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23.

3. Відповідно до частин першої статті 382 КАС України, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) подати у найкоротший строк звіт про виконання судового рішення у частині виплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) присудженої грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі 10-ти місячних пенсій станом на день призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) надати пояснення у звіті щодо порядку нарахування грошової допомоги і її суму, відштовхуючись від суми пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

5. У разі неподання звіту у встановлений судом строк, прошу відповідно до статті 382 КАС України, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень штраф та встановити новий строк для подання звіту.».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.10.2023 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом 30 днів з дня отримання копії даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23 в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти пенсій за віком, станом на день призначення, відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23.11.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.11.2023 визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 23.11.2023 таким, що не підтверджує виконання в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду у двомісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.

24.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.01.2024 визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24.01.2024 таким, що не підтверджує виконання в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду у тримісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.

29.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.04.2024 визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.04.2024 таким, що не підтверджує виконання в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду у тримісячний строк з дня постановлення цієї ухвали.

29.07.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання судового рішення (в частині виплати грошової допомоги), в якому зазначило, що означене рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виконано розрахунок суми одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 85134,50 грн.

Крім того, відповідач зазначив, що протягом 2023 року було погашено заборгованість з пенсійних виплат за рішенням суду датою набрання ними законної сили за період з 01 липня 2020 року по 20 вересня 2020 року. Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік після його затвердження.

З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, нарахованої за рішеннями суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в межах закріплених повноважень, направлено відповідні звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України (від 04.08.2023 №0500-0504-5/66301, від 13.10.2023 №0500-0504-5/87525, від 10.11.2023 №0500-0502-5/96424, від 20.11.2023 №0500-0504-5/99087, від 14.12.2023 №0500-0502-5/108702, від 27.12.2023 №0500-0504-5/113194, від 12.01.2024 №0500-0501-5/4262, від 01.02.2024 №0500-0504-5/10074, від 12.03.2024 №0500-0504-5/23810, від 15.03.2024 №0500-0505-5/25809, від 05.04.2024 №0500-0504-5/33170), від 21.05.2024 № 0500-0502-5/51083 та від 28.06.2024 №0500-0501-5/67323. У відповіді на зазначені запити Пенсійний фонд України своїми листами від 05.09.2023 №2800-030202-9/49742, від 08.11.2023 №2800-030102-9/62992, від 06.12.2023 №2800-040204-9/69041, від 18.12.2023 №2800-030102-9/71736, та від 12.01.2024 №2800-030102-9/2350, від 11.01.2024 №2800-030202-9/2034, від 09.02.2024 №2800-040203-9/8116, від 01.03.2024 №2800-040203-9/13052 та від 20.06.2024 № 2800-030102-9/37957, неодноразово повідомляв, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в порядку черговості.

Відповідач вважає, що виходячи зі стану виділення бюджетних цільових коштів на означені цілі та повноважень посадових осіб щодо прав на виділення та розпорядження означеними бюджетними цільовими коштами, - зобов'язання з боку органів Пенсійного фонду України відносно судового рішення ОСОБА_1 - виконані.

Ухвалою суду від 29.07.2024 визнано звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.07.2024 (в частині виплати грошової допомоги) таким, що не підтверджує виконання в повному обсязі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/418/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати звіт про виконання рішення суду у шестимісячний строк з дня постановлення цієї ухвали. Попереджено керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про можливість накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за наслідками розгляду звіту або у разі неподання звіту про виконання рішення суду.

За результатом автоматичного розподілу судової справи між суддями звіт про виконання рішення суду від 5.05.2023 передано на розгляд судді Аляб'єву І.Г.

29.01.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подало звіт про виконання судового рішення (в частині виплати грошової допомоги), в якому зазначило, що означене рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля а саме: Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області виконано розрахунок суми одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 85134,50 грн.

Крім того, відповідач зазначив, що сума одноразової грошової допомоги рахується в облікових базах «Реєстр судових рішень» з метою виплати за отриманим фінансовим ресурсом з державного бюджету на означені цілі. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік на сьогодні не затверджено. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік після його затвердження.

З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості, нарахованої за рішеннями суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в межах закріплених повноважень, направлено відповідні звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України від 04.08.2023 № 0500-0504-5/66301, від 13.10.2023 № 0500-0504-5/87525, від 10.11.2023 № 0500-0502-5/96424, від 20.11.2023 № 0500-0504-5/99087, від 14.12.2023 № 0500-0502-5/108702, від 27.12.2023, № 0500-0504-5/113194, від 12.01.2024 № 0500-0501-5/4262, від 01.02.2024 № 0500-0504-5/10074, від 12.03.2024 № 0500-0504-5/23810, від 15.03.2024 № 0500-0505-5/25809, від 05.04.2024 № 0500-0504-5/33170, від 21.05.2024 № 0500-0502-5/51083 та від 28.06.2024 № 0500-0501-5/67323 (листи додано до звіту від 26.07.2024) від 29.07.2024 №0500-0504-5/76598, від 26.08.2024 № 0500-0504-5/85724, від 01.10.2024 № 0500-0404-5/96450, від 01.11.2024 №0500-0404-5/106215, від 29.11.2024 №0500-0404-5/115068, від 18.12.2024 № 0500-0404-5/121466, 24.12.2024 № 0500-0402-5/124154.

У відповіді на запити Головного управління Пенсійний фонд України своїми листами від 05.09.2023 № 2800-030202-9/49742, від 08.11.2023 № 2800-030102-9/62992, від 06.12.2023 № 2800-040204-9/69041, від 18.12.2023 № 2800-030102-9/71736, від 12.01.2024 № 2800-030102-9/2350, від 11.01.2024 № 2800-030202-9/2034, від 09.02.2024 № 2800-040203-9/8116, від 01.03.2024 № 2800-040203-9/13052, від 20.06.2024 № 2800-030102-9/37957 (додано до звіту від 26.07.2024) від 09.04.2024 № 2800-040203-9/21655, від 31.07.2024 № 2800-030203-9/46450, від 27.08.2024 № 2800-030102-9/51848, від 25.09.2024 № 2800-030202-9/57762, від 31.10.2024 № 2800-030102-9/66981 та від 29.11.2024 № 2800-030202-9/73966 неодноразово повідомляв, що нараховані на виконання рішень суду кошти підлягають виплаті в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду в порядку черговості.

Таким чином, Головним управлінням вжито заходи з метою повного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 року у справі №200/418/23 в частині виплати нарахованої одноразової грошової допомоги у межах власної компетенції та діючого законодавства.

Виходячи з наведеного відповідач просить прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 року у справі № 200/418/23; у разі неприйняття звіту звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та надані сторонами клопотання та заперечення, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2023 в адміністративній справі № 200/418/23, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що на виконання зазначеного рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено розрахунок суми одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у розмірі 85 134,50 грн., що підтверджується витягом ІКІС ПФУ «Призначення та виплата деяких соціальних виплат».

Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2023 в адміністративній справі № 200/418/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 нараховано грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в сумі 85134,50 грн, проте, до теперішнього часу не виплачена.

У рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах Алпатов та інші проти України, Робота та інші проти України, Варава та інші проти України, ПМП «Фея» та інші проти України (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 у справі № 611/26/17, від 07.02.2022 у справі № 200/3958/19-а.

З матеріалів справи вбачається, що рішення суду в адміністративній справі №200/418/23 в частині виплати ОСОБА_1 грошової допомоги, в розмірі 85134,50 грн, є невиконаним.

Отже, за наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту та доданих до нього матеріалів, зважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку щодо відмови у його прийнятті.

Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина 4 статті 382-3 КАС України).

Частиною 5 статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Як вбачається з плану доходів та видатків Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на 2024 рік, доходи складають 18258 007,70 грн., в тому числі погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду 7211,0 грн.; видатки 65989767,30 грн., в тому числі погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду 7211,0 грн.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21.12.2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).

Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний Фонд України.

Як вбачається зі звіту та доданих до нього документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду в справі № 200/418/23 здійснювалися запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості ОСОБА_1 , проте такі кошти виділені не були.

Наведене свідчить про відсутність коштів у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виплату позивачу грошової допомоги на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2023 у справі № 200/418/23, водночас матеріали справи містять докази щодо вжиття відповідачем певних заходів з метою виконання рішення суду в частині виплати цієї заборгованості (запити коштів у розпорядника вищого рівня на виконання рішення у справі № 200/418/23), і такі докази, на думку суду, є достатніми для звільнення керівника суб'єкта владних, відповідального за виконання рішення суду у справі № 200/418/23, від накладення штрафу.

Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу (частина 9 статті 382-3 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2023 у справі № 200/418/23 стосується грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», набрало законної сили 13.06.2023. Вказане рішення виконано частково, в частині нарахування грошової допомоги, проте, в частині виплати такої допомоги в розмірі 85134,50 грн залишається невиконаним.

Згідно з наданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області Інформацією сума заборгованості складає 85134,50 грн.

Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 200/418/23.

Зважаючи на тривале (понад два роки) невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.05.2023 у справі № 200/418/23 в частині виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд доходить висновку про наявність підстав для зміни способу виконання цього рішення в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 85134,50 грн.

Суд зазначає, що заборгованість за вказаний період розрахована Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та підтверджується витягом з комп'ютерної програми ІКІС ПФУ. Вказаний розрахунок позивачем не оспорюється.

Частиною 3 статті 3 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Суд зауважує, що частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд додатково може за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Водночас, частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Отже, за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 в адміністративній справі № 200/418/23, суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті зі звільненням керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, а також про зміну способу виконання судового рішення в частині виплати заборгованості зі страхових виплат.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі № 200/418/23.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.

Змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі № 200/418/23 за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська область, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, встановивши новий спосіб виконання судового рішення в частині виплати грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення на підставі пункту 7-1 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 85134,50 грн.».

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений та підписаний 14.02.2025.

Суддя І.Г. Аляб'єв