про зупинення провадження у справі
14 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/14573/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Андрусенко О. О.,
розглянувши в порядку письмового провадження з власної ініціативи питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку та виплаті разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2024 році згідно з ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком; зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити разову грошову виплату до Дня Незалежності України у 2024 році згідно з ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплачених коштів.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 23.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
09.01.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що провадження у справі за ініціативою суду підлягає зупиненню з огляду на таке.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі: перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Також пунктом 9 частини другої статті 236 КАС України передбачено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Як установлено пунктом 4 частини восьмої статті 290 КАС України, в ухвалі про відкриття провадження у зразковій справі зазначаються ознаки типової справи.
Згідно з пунктом 21 частини першої статті 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.11.2023 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №440/14216/23 за позовом ОСОБИ_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В ухвалі визначено такі ознаки типової справи:
1) позивачі є особами з інвалідністю внаслідок війни (ветеранами війни) та мають право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік;
2) позовні вимоги заявлені до органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до Дня Незалежності;
3) спірні відносини стосуються визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік та урегульовані одними й тими самими нормами права, а саме: статтею 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 “Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань»;
4) позивачами у зазначених справах заявлено тотожні позовні вимоги.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень 05.03.2024 Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду прийнято рішення у зразковій справі №440/14216/23 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/ 117451511). При цьому судове рішення не набрало законної сили, бо оскаржене відповідачем до Великої Палати Верховного Суду.
Повертаючись до спірних правовідносин у цій адміністративній справі, суд зазначає, що позивач є особою з інвалідністю I групи внаслідок війни та має право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності, а спірні в цій справі правовідносини пов'язані із розміром допомоги, що була виплачена йому у 2024 році, та регулюються статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396 “Деякі питання соціального захисту осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, ветеранів війни та осіб, що працюють в спеціальних умовах» та постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 №369 “Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і “Про жертви нацистських переслідувань», у 2024 році».
З огляду на вказане суд дійшов висновку, що хоч ця адміністративна справа й не відповідає вказаним в ухвалі Верховного Суду від 22.11.2023 ознаками типових справ по відношенню до зразкової справи №440/14216/23 (предмет судового розгляду у зразковій справі №440/14216/23 стосується визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2023 рік, а у справі №140/14573/24 - визначення розміру разової грошової допомоги до Дня Незалежності за 2024 рік), однак правовідносини у цій справі є подібними до правовідносин, які розглядаються Верховним Судом у зразковій справі №440/14216/23. Формування відповідних правових висновків Верховним Судом у справі №440/14216/23 може вплинути на наслідки розгляду цієї справи, а відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На думку суду, з метою правильного і однакового застосування положень законодавства при вирішенні спору провадження у даній справі необхідно зупинити на підставі пункту 5 частини другої статті 236 КАС України - до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №440/14216/23.
Керуючись пунктом 5 частини другої статті 236, статтями 248, 256 КАС України, суд
Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №440/14216/23.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О. О. Андрусенко