Рішення від 13.02.2025 по справі 140/11672/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/11672/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 22.08.2024 №032350016937 про відмову у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу»; зобов'язання перевести позивачку з пенсії по віку, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за Законом України «Про державну службу», з дати звернення (27.01.2024), зарахувавши до стажу державної служби період роботи в державних органах та в органах місцевого самоврядування з 01.07.1985 по 16.08.2016 із визначенням розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-ІV) та вона 27 січня 2024 року звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII. Проте, як стверджує ОСОБА_1 , їй було відмовлено у задоволенні заяви у зв'язку з тим, що займана позивачем посада заступника директора Департаменту соціальної політики Луцької міської ради не відноситься до посад державної служби та на момент набрання чинності Законом №889-VIII (01 травня 2016 року) вона не займала посади державної служби.

Вказала, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі № 140/1880/24 позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області прийняти до розгляду по суті у встановленому порядку заяву ОСОБА_1 від 27 січня 2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ “Про державну службу».

На виконання рішення суду, рішенням ГУ ПФУ у Волинській області від 22.08.2024 №032350016937 позивачу відмовлено у переведення на пенсію по державній службі, у зв'язку із відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Відмова мотивована тим, що посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування не можуть бути зараховані до стажу державної служби.

Зауважує, що до заяви про перехід на пенсію по віку по Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII долучила дві довідки про складові заробітної плати державного службовця по формі затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 №1-3 для призначення пенсії по віку згідно Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889- VIII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024.

Вважаючи дії відповідача, щодо відмови у призначенні пенсії державного службовця відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» протиправними, звернулася до суду з вказаним позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.11.2024 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідач відзив на позов у визначений судом строк не подав.

Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а відтак, справу вирішено на підставі наявних у ній матеріалів.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18.01.2022 отримувала пенсію по віку згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

27.01.2024 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просила перевести її на пенсію державного службовця відповідно до Закону №889-VIII. До заяви долучено, зокрема, копію трудової книжки, лист Департаменту соціальної політики Луцької міської ради від 23 січня 2024 року №11.2-9/739/2024 про складові заробітної плати за посадою “заступник директора департаменту».

13.02.2024 за результатами розгляду цього звернення ГУ ПФУ у Волинській області в порядку Закону України “Про звернення громадян» скерувало листом №2296-1649/Д-02/8-0300/24 відповідь, інформувавши ОСОБА_1 про умови, встановлені Законом №889-VIII для призначення пенсії згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII, а також необхідність надання довідки відповідного зразка для призначення пенсії. Тут же зазначено, що у разі подання відповідних документів ГУ ПФУ у Волинській області буде розглянуто питання права ОСОБА_1 на переведення на пенсію відповідно до Закону №889-VІІІ.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 15.05.2024 у справі № 140/1880/24 позов задоволено частково, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області прийняти до розгляду по суті у встановленому порядку заяву ОСОБА_1 від 27 січня 2024 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ “Про державну службу».

19.07.2024 звернулася в ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про виконання судового рішення, в якій просила негайно прийняти до виконання виконавчий лист Волинського окружного адміністративного суду № 15658/2024 від 16.07.2024 та розглянути по суті у встановленому порядку заяву ОСОБА_1 від 27.01.2024 про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року №889-УІІІ “Про державну службу", долучивши довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024.

22.08.2024 рішенням ГУ ПФУ у Волинській області №032350016937 позивачу відмовлено, у зв'язку із відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Відмова мотивована тим, що посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, а тому періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування не можуть бути зараховані до стажу державної служби.

Відповідачем не зараховано до стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців періоди роботи на посадах в державних органах та в органах місцевого самоврядування з 01.07.1985 по 16.08.2016.

Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача в переведенні на пенсію державного службовця відповідно до закону України «Про державну службу», звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

За змістом п.2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 1 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу).

Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», чинного до 01.06.2016 (далі Закон №3723) передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,-у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 (далі-Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ (Відомості ВРУ, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.

Так, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами КМУ, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, згідно пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України «Про державну службу» та актами КМУ, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується відповідачами загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 41 рік 08 місяців 07 днів.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII закріплено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не зараховано до стажу державного службовця ОСОБА_1 період роботи з 01.07.1985 по 16.08.2016, а саме: 31 рік 01 місяць 16 днів.

Статтею 118 Кодексу законів про працю України передбачено, що працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Згідно з роз'ясненнями Міністерства юстиції України від 03 червня 1994 року №4-5-1156, погодженими з КМУ, до стажу державної служби зараховують період роботи в цих органах лише на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 Конституції УРСР і внесення змін до статті 7 Конституції УРСР (до 24 жовтня 1990 року). Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішення, бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.

Також статтею 46 Закону України «Про державну службу» №889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

В свою чергу, п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 25 березня 2016 року № 229 передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так, пунктом 1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою КМУ від 03.05.1994 № 283, який діяв на час проходження позивачем служби в органах місцевого самоврядування, регламентовано, що цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

У пункті 4 Порядку № 283 закріплено, що документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка та інші документи, які відповідно до чинного законодавства підтверджують стаж роботи.

Із записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 26.03.1983 слідує, що:

- 01.07.1985 відповідно до наказу № 42-р від 01.07.1985 позивач прийнята на посаду економіста сектору умов праці відділу по праці Волинського облвиконкому (запис № 4);

- 04.10.1988 наказом № 34 від 04.10.1988 ОСОБА_1 переведено на посаду економіста сектору соціального розвитку, народонаселення та заробітної плати Волинського облвиконкому (запис № 5);

- 20.06.1989 згідно наказу № 47 від 20.06.1989 переведена на посаду старшого економіста сектору соціального розвитку, народонаселення та заробітної плати Волинського облвиконкому (запис № 6);

- 01.09.1989 відповідно до наказу № 86 від 30.08.1989 переведена на посаду начальника сектору трудових ресурсів і підготовки кадрів Волинського облвиконкому (запис № 7);

- 01.12. 1989 наказом № 110 від 01.12. 1989 ОСОБА_1 переведено на посаду економіста І категорії сектору соціального розвитку, народонаселення, трудових ресурсів і підготовки кадрів Волинського облвиконкому (запис № 8);

- 31.05.1992 згідно з наказом № 23 від 29.05.1992 звільнена із займаної посади на підставі п. 5 ст. 36 КзПП України у зв'язку із переведенням в управління праці і соціальних питань Волинської обласної державної адміністрації (запис № 9);

- 01.06.1992 відповідно до наказу № 2 від 01.06.1992 призначена на посаду економіста II категорії відділу соціального захисту та демографії по переводу з відділу по праці і соціальних питань Волинського облвиконкому (запис № 10);

- 14.09.1992 наказом № 7 від 14.09.1992 ОСОБА_1 переведена на посаду економіста І категорії відділу соціального захисту населення та демографії Волинського облвиконкому (запис № 11);

- 01.12.1992 згідно з наказом № 13 від 14.12.1992 переведена на посаду головного економіста відділу соціального захисту населення та демографії Волинського облвиконкому (запис № 12);

- 03.01.1995 відповідно до наказу № 31 від 03.01.1995 звільнена із займаної посади на підставі п. 5 ст. 36 КзПП України у зв'язку із переведенням в управління по праці та трудових ресурсах Волинського облвиконкому (запис № 15);

- 04.01.1995 наказом № 3 від 03.01.1995 ОСОБА_1 прийнята на посаду головного економіста відділу трудових ресурсів Волинського облвиконкому (запис № 16);

- 31.01.1996 згідно з наказом № 4 від 31.01.1996 звільнена із займаної посади на підставі п. 5 ст. 36 КзПП України у зв'язку із переведенням в управління праці та зайнятості населення Волинської обласної державної адміністрації (запис № 17);

- 01.02.1996 відповідно до наказу № 5 від 01.02.1996 прийнята в порядку переведення на посаду начальника відділу ринку праці, зайнятості населення та кадрової роботи Волинської обласної державної адміністрації (запис № 18);

- 25.12.1996 розпорядженням № 712 від 25.12.1996 ОСОБА_1 призначена на посаду заступника начальника управління (запис № 19);

- 01.06.2000 згідно з наказом №9 від 01.06.2000 звільнена із займаної посади на підставі п. 5 ст. 36 КзПП України у зв'язку із переведенням в управління праці та соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації (запис № 23);

- 02.06.2000 відповідно до наказу № 8 від 02.06.2000 прийнята в порядку переведення на посаду начальника відділу трудових відносин, соціального партнерства та демографії Волинської обласної державної адміністрації (запис № 24);

- 15.07.2002 наказом № 57-о від 09.07.2002 ОСОБА_1 звільнена із займаної посади на підставі п. 5 ст. 36 КзПП України у зв'язку із переведенням в управління праці та соціального захисту населення Луцької міської ради (запис № 25);

- 16.07.2002 згідно з наказом №47 від 16.07.2002 прийнята на посаду заступника начальника управління - начальника відділу праці правління праці та соціального захисту населення Луцької міської ради (запис № 26);

- 20.12.2006 відповідно до наказу № 81 від 19.12.2006 звільнена із займаної посади на підставі п. 5 ст. 36 КзПП України у зв'язку із переведенням в у департамент соціальної політики Луцької міської ради у зв'язку з реорганізацією (запис № 29);

- 21.12.2006 розпорядженням № 571 від 21.12.2006 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника директора департаменту соціальної політики Луцької міської ради (запис № 30);

- 20.01.2011 згідно з розпорядженням №95-рб від 20.01.2011 призначена на посаду першого заступника директора департаменту соціальної політики Луцької міської ради (запис № 33);

- 16.08.2016 відповідно до розпорядження № 1584-рб від 15.08.2016 звільнена із займаної посади на підставі ст. 38 КзПП України у зв'язку із доглядом за інвалідом (запис № 34).

Отже, трудовою книжкою підтверджується факт роботи позивача в період з 01.07.1985 по 31.01.1996 на посадах економіста, старшого економіста, економіста II категорії, економіста I категорії, головного економіста відділу соціального захисту населення та демографії Волинського облвиконкому, (запис №№ 6-17 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 26.03.1983), з 01.02.1996 по 15.07.2002 на посадах начальника відділу ринку праці, зайнятості населення та кадрової роботи та начальника відділу трудових відносин, соціального партнерства та демографії Волинської обласної державної адміністрації (запис №№ 18-25 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 26.03.1983), з 16.07.2002 по 16.08.2016 на посадах заступника начальника управління - начальника відділу праці правління праці та соціального захисту населення, заступника директора департаменту соціальної політики та першого заступника директора департаменту соціальної політики Луцької міської ради (запис №№ 26-34 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 26.03.1983), що зараховуються до стажу державної служби в органах місцевого самоврядування.

Разом із тим, відповідач не заперечує, що відповідно до наданих документів загальний страховий стаж ОСОБА_1 складає 41 рік 08 місяців 07 днів.

Отже, із дослідженої судом форми РС-право вбачається, що період роботи ОСОБА_1 , який не зараховано пенсійним органом до її стажу державного службовця становить 31 рік 01 місяць 16 днів.

01.05.2016 набув чинності Закон №889-VIII, згідно з частиною другою Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Таким чином законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як встановлено судом, з урахуванням періодів роботи позивача на посадах економіста, старшого економіста, економіста II категорії, економіста I категорії, головного економіста відділу соціального захисту населення та демографії Волинського облвиконкому з 01.07.1985 по 31.01.1996, на посадах начальника відділу ринку праці, зайнятості населення та кадрової роботи та начальника відділу трудових відносин, соціального партнерства та демографії Волинської обласної державної адміністрації з 01.02.1996 по 15.07.2002, на посадах заступника начальника управління - начальника відділу праці правління праці та соціального захисту населення, заступника директора департаменту соціальної політики та першого заступника директора департаменту соціальної політики Луцької міської ради з 16.07.2002 по 16.08.2016, загальний стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, які дають право на призначення пенсії відповідно до Законом України «Про державну службу» становить 31 рік 01 місяць 16 днів.

При цьому, суд звертає увагу, що періоди роботи ОСОБА_1 в державних органах та в органах місцевого самоврядування з 01.07.1985 по 16.08.2016 зараховані до загального страхового стажу позивача, що вбачається із дослідженої судом форми РС-право №ПС032350016937 станом на 19.02.2023.

Пунктом 20 та 31 постанови ВС у складі колегії суддів КАС від 25.05.2023 в справі № 580/3805/22 в подібних правовідносинах зроблено висновок, що визначальною умовою для зобов'язання переведення особи з пенсії за віком на пенсію відповідно до ЗУ від 16.12.2023 № 723 «Про державну службу» є не просто наявність у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади держслужби або 20 років стажу держслужби на залежно від того чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), але й обов'язкова наявність певної додаткової умови: у порядку визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців.

Враховуючий достатній стаж роботи на посадах державного службовця, суд приходить до висновку, що позивач має право на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», а відтак рішення ГУ ПФУ у Волинській області від 22.08.2024 №032350016937 про відмову позивачу в перерахунку пенсії/перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII є неправомірним.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» з дати звернення (27.01.2024) з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024, суд зазначає наступне.

Порядок призначення пенсій згідно із Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, затверджено постановою КМУ від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Пунктом 4 Порядку №622 установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Аналіз наведених норм свідчать що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3(далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Судом встановлено, що саме до заяви від 27.01.2024 позивач долучила довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024, які видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради.

Так, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана станом на грудень 2023 року за останньою займаною посадою заступника директора департаменту. Довідка складена за формою, затвердженою Постановою №1-3, та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг (7 ранг), надбавка за вислугу років (40%), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У свою чергу, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби також, відповідає формі довідки, яка затверджена Постановою №1-3, та містить дані про надбавку за інтенсивність праці, розмір премії, та на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Аналогічна позиція щодо зобов'язання обрахування пенсії з урахуванням нових довідок працюючого державного службовця за останні місцем роботи на державній службі, викладена в постановах Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 140/21562/23, від 18.03.2024 у справі № 380/19802/23, від 15.04.2024 у справі № 380/3652/23.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Оскільки, позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на пенсію держслужбовця 27.01.2024, маючи більше 60 років, то саме з цієї дати слід зобов'язати здійснити переведення на такий вид пенсії.

При вирішенні цього спору суд також враховує, що відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами; далі - Порядок №22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Пунктом 4.10 Порядку №22-1 передбачено, що після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Суд звертає увагу, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та за призначенням пенсії за віком відповідно до закону України «Про державну службу» звернулася вперше.

Розглянувши заяву позивача про призначення пенсії (перехід на пенсію за іншим законом), відповідач прийняв рішення про відмову у переведенні пенсії з одного виду на інший. Отже, спосіб у який розглянута заява позивача, не відповідає вимогам законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу».

Враховуючи, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 22.08.2024 №032350016937 позивачу безпідставно та необґрунтовано відмовлено у переведенні на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу», тому суд вважає, що належним способом захисту прав позивача у даному випадку буде визнання протиправним і скасування вказаного рішення та зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію державного службовця за віком відповідно пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII - 27.01.2024 (дати звернення з відповідною заявою), із зарахуванням до стажу державної служби періодів роботи ОСОБА_1 в державних органах та в органах місцевого самоврядування з 01.07.1985 по 16.08.2016, з визначенням розміру пенсії згідно наданих довідок Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024, та здійснити нарахування та виплату пенсії з дати звернення з урахуванням виплачених сум, відтак, позов підлягає до задоволення.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1 211,20 грн, сплачений квитанцією від 14.10.2024.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 263 КАС України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державну службу» суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області № 032350016937 від 22.08.2024 про відмову ОСОБА_1 в переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців періоди роботи в державних органах та в органах місцевого самоврядування з 01.07.1985 по 16.08.2016, а саме: в період з 01.07.1985 по 31.01.1996 на посадах економіста, старшого економіста, економіста II категорії, економіста I категорії, головного економіста відділу соціального захисту населення та демографії Волинського облвиконкому, з 01.02.1996 по 15.07.2002 на посадах начальника відділу ринку праці, зайнятості населення та кадрової роботи та начальника відділу трудових відносин, соціального партнерства та демографії Волинської обласної державної адміністрації, з 16.07.2002 по 16.08.2016 на посадах заступника начальника управління - начальника відділу праці правління праці та соціального захисту населення, заступника директора департаменту соціальної політики та першого заступника директора департаменту соціальної політики Луцької міської ради, та прийняти рішення про переведення її з пенсії за віком, що виплачувалась відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 на пенсію по віку згідно із Законом України «Про державну службу» 10.12.2015 № 889-VIII, починаючи з 27.01.2024, з визначенням розміру пенсії згідно наданих довідок Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради від 23.01.2024 №11.2-9/741/2024 та №11.2-9/739/2024, та здійснити нарахування та виплату такої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026; Волинська область, м. Луцьк, Київський майдан, 6; код ЄДРПОУ 13358826).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич