м. Вінниця
12 лютого 2025 р. Справа № 120/13811/24
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
15.10.2024 року ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та з 12.09.2011 року по 02.09.2013 року отримувала пенсію за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Вказала, що з вересня 2013 року виплату пенсії припинено у зв'язку з працевлаштуванням.
Вподальшому, 06.09.2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачено страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії.
Листом відповідача від 03.10.2024 року позивача повідомлено, що при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком для розрахунку їй застосовано показник середньої заробітної плати в розмірі 7994,47 грн.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обчислення їй пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008-2010 роки, а не із застосуванням при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, у зв'язку із чим, звернулася з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 18.10.2024 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
31.10.2024 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що за матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача врахований по 30.06.2024 року, становить 43 роки 05 місяців 02 дні, індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить - 0,43417. В розрахунок середньомісячного заробітку врахована заробітна плата за період з 01.07.2000 року по 30.06.2024 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 1,50644, що застосовано до проіндексованого показника середньої заробітної плати по Україні за 2014-2016 роки 7994,47 грн.
Враховуючи зазначене, відповідач підсумовує, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить: 7994,47 грн х 1,50644 = 12043,19 грн. Розрахунок пенсії з 06.09.2024 наступний: 5228,79 грн - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (12043,19 грн х 0,43417); 139,62 грн - доплата за 13 років понаднормового стажу, обчислена відповідно до частини 1 абзацу 2 статті 28 Закону №1058 (1074,00 грн х 13%); 38,09 грн. - доплата за підвищення у зв'язку із зростанням середньої заробітної плати; Розмір пенсії з надбавками 5406,50 грн.
Таким чином, правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки відсутні.
Отже, на думку відповідача, пенсія призначена та виплачується позивачу згідно норм чинного законодавства.
Враховуючи наведене, відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.
Позивач з 12.09.2011 року по 02.09.2013 року отримувала пенсію за вислугу років, як працівник освіти відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
23.08.2024 року позивач досягла пенсійного віку та 06.09.2024 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про переведення її на пенсію за віком у зв'язку із досягненням нею пенсійного віку.
Вподальшому, 24.09.2024 року позивач повторно звернулася до відповідача із заявою, у якій просила при призначенні пенсії за віком застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якого сплачені страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2021-2023 роки.
Листом відповідача від 03.10.2024 року позивача повідомлено, що правові підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу, при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2021-2023 роки відсутні. Зокрема у листі вказано, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсії позивачу становить: 7994,47 грн ? 1,50644 = 12043,19 грн. Розрахунок пенсії з 06.09.2024 наступний: 5228,79 грн - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 27 Закону №1058 (12043,19 грн х 0,43417);139,62 грн - доплата за 13 років понаднормового стажу, обчислена відповідно до частини 1 абзацу 2 статті 28 Закону №1058 (1074,00 грн ? 13%); 38,09 грн. - доплата за підвищення у зв?язку із зростанням середньої заробітної плати; Розмір пенсії з надбавками 5406,50 грн.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обчислення їй пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008-2010 роки, а не із застосуванням при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, у зв'язку із чим, звернулася з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058IV (далі Закон № 1058-IV) пенсія щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 10 цього ж Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
За приписами ч. 2 ст. 40 Закону № 1058IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зміст наведених норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначаються за правилами Закону № 1058-IV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого Закону, то призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону №1058-IV, проведене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Суд звертає увагу, що у постановах від 10.04.2019 року (справа № 211/1898/17) та 10.07.2018 року (справа №520/6808/17) Верховний Суд зауважив, що частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, позивач з 12.09.2011 року по 02.09.2013 року отримувала пенсію за вислугу років, як працівник освіти відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Разом з тим, після досягненню пенсійного віку (23.08.2024 року) позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про перехід інший вид пенсії, а саме із пенсії за вислугу років на пенсію за віком, передбачену статтею 26 Закону України № 1058.
За таких обставин, фактично йдеться про призначення позивачу іншого виду пенсії, а саме - пенсії за віком замість раніше призначеної пенсії за вислугу років.
Переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством (аналогічна правова позиція неодноразово викладена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 23.10.2018 (справа №334/2653/17) та у постанові від 13.12.2018 (справа №185/860/17).
Таким чином, у випадку, коли особі було призначено пенсію згідно Законом України "Про пенсійне забезпечення" за вислугу років, у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.
Отже, при призначенні позивачу 06.09.2024 року пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини 2 статті 40 цього Закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.01.2019 року у справі № 577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18).
З огляду на вищевикладене та беручи до уваги той факт, що за призначенням пенсії відповідно до Закону від 09.07.2003 № 1058-ІV позивач звернулася вперше 06.09.2024 року, суд приходить до висновку, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії за віком з 06.09.2024 протиправно не застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, а тому заявлені позивачем позовні вимоги в цій частині позову є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Як наслідок, з метою відновлення порушеного права позивача, підлягає задоволенню і похідна позовна вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 06.09.2024 року відповідно до ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021-2023 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визначаючись щодо дати з якої слід провести перерахунок пенсії позивачу, суд зауважує, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Таким чином, оскільки звернення позивача з відповідною заявою про перерахунок пенсії за віком відбулося 06.09.2024 року, а не 24.08.2024 року (наступний день настання пенсійного віку) як помилково вважав позивач, відповідно перерахунок пенсії має відбутися з дня звернення із заявою до пенсійного органу, а саме з 06.09.2024 року.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.
Згідно частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 807,47 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо ОСОБА_1 обчислення пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008-2010 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 06.09.2024 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 40 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2021-2023 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 807,47 грн. (вісімсот сім гривень сорок сім копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Дончик Віталій Володимирович