Справа № 161/20996/24
Провадження № 2/0158/139/25
/ЗАОЧНЕ/
12 лютого 2024 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Сіліч Ю.Л.,
за участю секретаря судового засідання - Оніщук Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
Позивач Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 20.02.2020 року ОСОБА_1 , звернулась до Департаменту соціальної політики (перейменовано в Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради на підставі рішення Луцької міської ради від 31.01.2024 року № 55/122) (далі - Департамент)) із заявою про призначення їй допомоги на дітей, як одинокій матері.
Зазначають, що у відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751, та на підставі заяви і поданих документів, відповідачу було призначено допомогу на одну дитину, як одинокій матері, на період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року в розмірі 874,19 грн. щомісячно.
Крім того, вказують, що у відповідності до вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та на підставі поданої 28.12.2012 року заяви, ОСОБА_1 було призначено та виплачено державну соціальну допомогу на дитину з 15.11.2012 року по 27.06.2020 року.
Стверджують, що з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, керуючись Постановою № 264 від 08 квітня 2020 року відповідачу був продовжений строк виплати допомоги на одну дитину, як одинокій матері з 01.07.2020 року по 31.07.2020 року; на дитину з інвалідністю у період з 01.08.2020 року по 30.11.2020 року. У зв'язку з чим виплачено ОСОБА_1 874,19 грн. - допомоги, як одинокій матері та 9022,40 грн. - допомоги на дитину з інвалідністю.
Постановою Кабінету Міністрів № 632 від 22.07.2020 було внесено зміни до Порядку № 1751, яким передбачено новий порядок призначення допомоги на дітей одиноким матерям з 01 липня 2020 року, а саме призначення і виплата державної допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні-червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Також, даною постановою передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям, особам, які звернулись за її призначенням у липні-серпні 2020 року, призначається і виплачується, починаючи з липня 2020 року.
Відповідач не звернулась у липні-серпні 2020 року для підтвердження права на отримання вищевказаної державної соціальної допомоги.
В той же час, оскільки виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, їй було надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на дитину, як одинокій матері за липень 2020 року в розмірі 874,19 грн.
Крім того, Департаментом надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на особу з інвалідністю з дитинства та надбавку на догляд за період з 01.08.2020 року по 30.11.2020 року в розмірі 9022, 40 грн.
Посилаючись на те, що ОСОБА_1 в добровільному порядку вищевказані кошти не повернула, керуючись положеннями ст. 1212-1215 ЦК України, позивач просить стягнути з відповідача на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги на дітей, як одинокій матері в розмірі 874,19 грн. та державної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в розмірі 9022,40 грн, а також витрати по сплаті судового збору.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.11.2024 року дану справу передано на розгляд Ківерцівського районного суду Волинської області.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 23.12.2024 року відкрито загальне позовне провадження у даній справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 23.01.2025 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до розгляду по суті.
Представник позивача - Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради в судове засідання не з'явився. До суду подано заяву про підтримання позову та розгляд справи у відсутності їх представника. Щодо ухвалення заочного рішення не заперечують.
Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила. Відзиву на позовну заяву до суду не подала.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до положень ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. У зв'язку з цим, на підставі ст. 247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
За змістом ст. 12 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В силу ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданими учасниками справи.
Згідно з вимогами ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Судом встановлено, що 20.02.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення їй допомоги на дитину, як одинокій матері (а. с. 18-19).
На підставі рішення Луцької міської ради від 31.01.2024 року № 55/122 Департамент соціальної політики Луцької міської ради перейменовано в Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради (а.с. 22).
Порядок призначення та виплати допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон № 1768) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомога малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок № 250), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до положень п. п. 2, 3 Порядку № 250, - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення).
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи (п. 8 Порядку № 250).
Соціальна допомога, відповідно до п. 20 Порядку № 250, призначається на шість місяців.
Як передбачено п. 7 Порядку № 250, розмір державної соціальної допомоги, визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.
У свою чергу, Порядок призначення та виплати допомоги на дитину, як одинокій матері, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі - Закон № 2811) та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок № 1751), зі змінами та доповненнями, які діяли на момент спірних правовідносин.
Відповідно до ст. 18-1 Закону № 2811, - право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, вішаному компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно п. 34 Порядку № 1751, - допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Згідно з п. 36 Порядку № 1751, допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264, з метою посилення соціального захисту населення на період вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям продовжено на період карантину та на один місяць після дати його відміни і державна соціальна допомога виплачується за повний місяць без звернення особи до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення).
Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 та від 20.05.2020 року № 392 (зі змінами) на всій території України встановлено карантин відповідно з 12.03.2020 року до 22.05.2020 року та з 22.05.2020 року до 31.07.2020 року.
В зв'язку з цим, ОСОБА_1 було продовжено виплату допомоги по 31.07.2020 року.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632, з 01.07.2020 року призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 року здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Також, даною постановою Кабінету Міністрів України передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям та допомога на дітей одиноким матерям для осіб, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 року, призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.
Відтак, відповідач повинна була звернутися до Департаменту із відповідною заявою та декларацією про доходи у липні - серпні 2020 року. Однак, вищевказані вимоги ОСОБА_1 не дотримано.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2020 року № 264 передбачено, що якщо за результатами проведеного перерахунку не підтверджується право на отримання допомоги або її розмір буде меншим від виплаченої під час карантину допомоги, органи соціального захисту населення:
- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної соціальної допомоги, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю;
- встановлюють строки повернення коштів, які підлягають поверненню залежно від матеріального стану багатодітної сім'ї;
- повідомляють отримувачу допомоги про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.
Враховуючи те, що постанова Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року № 632 застосовується з 01.07.2020 року, а виплата коштів допомоги за липень 2020 року відповідачу була проведена на початку місяця, їй було надміру виплачені за липень 2020 року кошти державної соціальної допомоги на дитину, як одинокій матері в розмірі 874,19 грн.
Рішеннями Департаменту про визначення обсягу надміру виплачених коштів від 01.02.2022 року було визначено обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дитину, як одинокій матері визначити в розмірі 874,19 грн., а також встановлено термін для повернення надміру виплачених коштів до 30.04.2022 року.
На адресу ОСОБА_1 02.02.2022 року (повідомлення № 11.2-8.6/1703/2022), було направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів.
Проте, як встановлено судом, на момент звернення до суду з даним позовом, відповідачкою надміру виплачені кошти соціальної допомоги не повернуті.
Крім того, суд встановив, що на підставі заяви 28.12.2012 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дитину-інваліда віком до 18 років (а.с. 28-29).
Порядок призначення та виплати вказаної допомоги регулюється Законом України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».
Згідно з медичного висновку № 118 від 14.12.2012 року інвалідність сину відповідача ОСОБА_2 встановлено з 15.11.2012 року по 27.06.2020 року.
Статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» № 2249-VIII від 19.12.2017 (далі - Закон №2249-VIII) передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років. Причина, група інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством України з одночасним роз'ясненням особам з інвалідністю з дитинства їх права на державну соціальну допомогу.
Державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства призначається на весь час інвалідності, встановленої органами медико-соціальної експертизи (стаття 4 Закону №2249-VIII ).
Відповідно до ст. 5 Закону №2249-VIII, у разі зміни групи інвалідності державна соціальна допомога у новому розмірі виплачується особі з інвалідністю з дитинства з дня зміни групи інвалідності, якщо така зміна приводить до збільшення розміру, але з місяця, наступного за тим, в якому встановлена нова група інвалідності, при зменшенні розміру допомоги.
Заява про призначення державної соціальної допомоги подається особою з інвалідністю з дитинства до управління праці та соціального захисту населення за місцем проживання. До заяви про призначення державної соціальної допомоги повинні бути додані документи про вік особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю, а також довідка медико-соціальної експертизи або медичний висновок, видані у встановленому порядку (стаття 8 Закону №2249-VIII ).
Згідно п. 2-1 ст. 18 Закону №2249-VIII у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку переогляду особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю виплата державної соціальної допомоги не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю з дитинства або дитини з інвалідністю.
Умови призначення, надання і виплати державної соціальної допомоги на підставі Закону №2249-VIII врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №79 (далі Порядок №79).
З метою посилення соціального захисту населення на період вжиття спрямованих на запобігання виникненню і поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, керуючись Постановою № 264 від 08 квітня 2020 року відповідачу був продовжений строк виплати допомоги на дитину-інваліда на період карантину та на один місяць після дати його відміни. Таким чином, відповідачу була продовжена виплата вищевказаної допомоги з 01.08.2020 року по 30.11.2020 року та виплачено 9022,40 грн.
Пунктом 16 Порядку №79 передбачено, що у разі виникнення обставин, які зумовлюють припинення виплати надбавки на догляд, отримувач зобов'язаний повідомити про це органу соціального захисту населення. Припинення надбавки на догляд у такому разі проводиться з місяця, що настає за тим, в якому виникли зазначені обставини.
Установлено, що дитина-інвалід відповідача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг повноліття ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Департаменту від 25.11.2020 року ОСОБА_1 визначено обсяг надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на особу з інвалідністю в розмірі 9022,40 грн.
Департаментом на адресу ОСОБА_1 25.11.2020 року та 27.09.2024 року направлені листи-повідомлення про повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги (а.с. 9,12).
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України , особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей, як одинокій матері в розмірі 874,19 грн. та державної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в розмірі 9022,40 грн. ОСОБА_1 в добровільному порядку не повернуті, суд приходить до висновку що позов слід задовольнити в межах заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача в користь позивача підлягає стягненню 3028 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст. ст. 3, 12, 13, 81, 259, 263-265, 280-282, 354 ЦПК України, на підставі ст.1212 ЦК України, суд -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради надміру виплачені кошти державної допомоги на дітей, як одинокій матері в розмірі 874 (вісімсот сімдесят чотири) грн. 19 коп. та державної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю в розмірі 9022 (дев'ять двадцять дві) грн. 40 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради сплачений судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
На виконання п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України, суд зазначає повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач: Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради (43025, м. Луцьк, пр.Волі,4а; код ЄДРПОУ 03191963).
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Ківерцівського районного суду Ю.Л. Сіліч