14.02.2025
Справа № 522/838/25
Провадження 1-кс/522/1241/25
14 лютого 2025 року
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , слідчого ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області ОСОБА_5 , погоджене прокурором ОСОБА_7 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно, -
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України уродженця м. Києва, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України,
До слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси звернувся слідчий слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області ОСОБА_5 , з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025160000000024 від 10.01.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 2 ст. 111 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом УСБУ в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025160000000024 від 10.01.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 2 ст. 111 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 року о 05:00 год., за наказом президента Російської Федерації ОСОБА_8 , збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з вказаними обставинами, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, термін дії воєнного стану продовжено на 30 днів указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 (затверджений Законом України № 2119-IX від 15.03.2022) та від 18.04.2022 № 259/2022 (затверджений Законом України 2212-IX від 21.04.2022), а також на 90 днів - Указами Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 (затверджений Законом України № 2263-IX від 22.05.2022), від 12.08.2022 № 573/2022 (затверджений Законом України № 2500-IX від 15.08.2022), від 07.11.2022 (затверджений Законом України № 2738-IX від 16.11.2022), від 06.02.2023 № 58/2023 (затверджений Законом України № 2915-IX від 07.02.2023), від 01.05.2023 № 254/2023 (затверджений Законом України № 3057-IX від 02.05.2023), від 26.07.2023 № 451/2023 (затверджений Законом України № 3275-IX від 27.07.2023), від 06.11.2023 № 734/2023 (затверджений Законом України № 3429-IX від 08.11.2023), від 05.02.2024 № 49/2024 (затверджений Законом України № 3564-IX від 06.02.2024), від 23.07.2024 № 469/2024 (затверджений Законом України № 3891-ІХ від 23.07.2024), від 28.10.2024 № 740/2024 (затверджений Законом України № 4024-ІХ від 29.10.2024).
Після початку широкомасштабного військового вторгнення Російської Федерації в Україну 24.02.2022, у громадянина України ОСОБА_9 , який був невдоволеним чинною державною владою в Україні, сповідував антиукраїнську ідеологію і неприйняття державності України, був прихильником приєднання території України до Російської Федерації або створення на її території проросійських псевдодержавних утворень, підтримував збройну агресію Російської Федерації проти України, визнавав її правомірною і підшукував способи сприяти їй, усвідомлював, що Російська Федерація здійснює широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад проти України, у зв'язку з чим в Україні у встановленому законом порядку введено воєнний стан, виник злочинний умисел, направлений на надання державі-агресору Російській Федерації, її державним органам, організаціям і представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Способом допомоги державі-агресору Російській Федерації в проведенні підривної діяльності проти України ОСОБА_9 обрав - здобуття і передачу представникам розвідувальних органів Російської Федерації інформації про розташування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
З метою реалізації свого злочинного умислу, протягом 2024 року (точні дата і час досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_9 , усвідомлюючи, що Російська Федерація здійснює широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад проти України, у зв'язку з чим в Україні у встановленому законом порядку введено воєнний стан, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин вступив в контакт з невстановленим співробітником розвідувального органу Російської Федерації, зареєстрованим в месенджері (сервісі для обміну голосовими, текстовими повідомленнями і медіафайлами) "Telegram" під іменем (аккаунтом) " ОСОБА_10 " (Username: ОСОБА_11 ), якому дав зобов'язання здобувати і передавати йому засобами конспіративного зв'язку розвідувальну інформацію про розташування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Для ефективнішого виконання завдання невстановленого співробітника розвідувального органу Російської Федерації щодо сприяння в проведенні підривної діяльності проти України, у цей же період часу, протягом 2024 року (точні дата і час досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_9 звернувся до громадянина України ОСОБА_4 з пропозицією і вказівками спільно здобувати і передавати невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації інформацію про розташування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань. На вказану пропозицію і вказівки ОСОБА_4 відповів згодою, тим самим вступив з ОСОБА_9 в злочинну змову, направлену на надання державі-агресору Російській Федерації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
На виконання спільного злочинного умислу, в січні 2025 року (точні дата і час досудовим розслідуванням не встановлені) ОСОБА_4 , постійно проживаючи в м. Одесі, діючи умисно, спільно з ОСОБА_9 , за попередньою змовою з ним, маючи умисел на надання державі-агресору Російській Федерації, її державним органам і організаціям, їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України в умовах збройної агресії Російської Федерації проти України і в умовах введеного в Україні у встановленому законом порядку воєнного стану, виконуючи завдання представника іноземної держави - співробітника розвідувального органу Російської Федерації, переслідуючи протиправну мету зниження обороноздатності України в умовах воєнного стану, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді створення загрози державній безпеці України, збирав і накопичував, зокрема шляхом фіксування на фото-, відеокамеру використовуваного ним і ОСОБА_9 спільно мобільного телефону марки REDMI 13, модель 24040RN64Y, серійний номер НОМЕР_1 , ІМЕІ 1: НОМЕР_2 , ІМЕІ 2: НОМЕР_3 , а також фіксування точного місцезнаходження в картографічному веб-сервісі Google Maps (карти Google) із зазначенням точних географічних координат, інформацію щодо розташування в м. Одесі і Одеській області підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які приймають участь у відбитті збройної агресії Російської Федерації проти України, типу, виду і кількості їхнього озброєння, фортифікаційного обладнання і маскування їхніх позицій, з метою подальшого надання цієї інформації невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації.
Продовжуючи спільну протиправну діяльність, 15.01.2025, у період з 17-09 год. до 17-11 год., ОСОБА_9 , знаходячись за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_3 , діючи умисно, за попередньою змовою з ОСОБА_4 , використовуючи мобільний телефон марки REDMI 13, модель 24040RN64Y, серійний номер НОМЕР_1 , ІМЕІ 1: НОМЕР_2 , ІМЕІ 2: НОМЕР_3 , а також зареєстрований ним і ОСОБА_4 в месенджері «Telegram» аккаунт ОСОБА_12 » (Username: ІНФОРМАЦІЯ_2 ), авторизований за номером телефону НОМЕР_4 , в ході спілкування в месенджері «Telegram» направив невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації, зареєстрованому в месенджері «Telegram» під іменем (аккаунтом) " ОСОБА_10 " (Username: ОСОБА_11 ), який завідомо для ОСОБА_9 і ОСОБА_4 знаходився на території Російської Федерації або на окупованій Російської Федерацією території України (точне місце не встановлене) і здійснював підривну діяльність проти України, попередньо здобуту ним і ОСОБА_4 достовірну інформацію у вигляді фотографій і знімків місцевості картографічного веб-сервісу Google Maps (карти Google) із зазначенням точних географічних координат розташування підрозділів ПвК " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Збройних Сил України.
Згідно з листом оперативно-тактичного угруповання " ІНФОРМАЦІЯ_4 " Збройних Сил України № 15/ОТУ/112 від 29.01.2025, станом на 15.01.2025 за переданими ОСОБА_9 невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації географічними координатами розташовувалися підрозділи ПвК " ІНФОРМАЦІЯ_3 " Збройних Сил України. За змістом переданої ОСОБА_9 невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації інформації можливо ідентифікувати на місцевості розташування особового складу, озброєння, військової техніки ПвК "Південь" Збройних Сил України. Передана ОСОБА_9 невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації інформація Генеральним штабом Збройних Сил України, Міністерством оборони України, іншими уповноваженими державними органами не розміщувалась. Передача вказаної в умовах воєнного стану громадянам Російської Федерації, іншим особам, які діють в інтересах російських спецслужб, військових формувань Російської Федерації, завдасть шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічні та інформаційній безпеці України.
При цьому, надаючи невстановленому співробітнику розвідувального органу Російської Федерації достовірну інформацію про розташування Збройних Сил України, ОСОБА_9 і ОСОБА_4 усвідомлювали, що відповідні підрозділи і військовослужбовці Збройних Сил України стануть цілями вогневого ураження збройними силами держави-агресора Російської Федерації, а надана ними інформація буде використана для планування і ведення збройними силами держави-агресора Російської Федерації військових дій проти України, проведення розвідувальними органами Російської Федерації підривної діяльності проти України, у зв'язку з чим їхні дії направлені на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
13.02.2025 ОСОБА_4 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України.
13.02.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 111 КК України.
У зв'язку з викладеним, слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування відносно підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Прокурор та слідчий у судовому засіданні підтримали клопотання та просили його задовольнити у повному обсязі, посилаючись на те, що наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України.
Підозрюваний та його захисник заперечували проти задоволення клопотання слідчого, просили застосувати більш м'який запобіжний захід.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, суд приходить до наступного.
Згідно ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Підозра ОСОБА_4 у вчиненні вказаного вище кримінального правопорушення є обґрунтованою, оскільки ґрунтується на доказах, здобутих під час досудового розслідування, зокрема протоколом допиту представника потерпілого та наданими ним документами, протоколом допиту свідка, протоколом огляду речових доказів, протоколом затримання особи в порядку ст. 208 КПК України та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності тощо.
На даному початковому етапі досудового розслідування зазначені докази є достатніми, щоб стверджувати, що ОСОБА_4 має певне відношення до вказаного злочину.
Таким чином, слідчий суддя, на підставі розумної оцінки сукупності досліджених під час розгляду клопотання доказів, які об'єктивно вказують на обґрунтованість припущення про причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 2 ст. 111 КК України, приходить до висновку про обґрунтованість підозри у кримінальному провадженню за № 22025160000000024 від 10.01.2025 відносно ОСОБА_4 .
На даному початковому етапі досудового розслідування зазначені докази є достатніми, щоб стверджувати, що ОСОБА_4 має певне відношення до вказаного злочину.
Слідчий суддя приходить до висновку, що у ОСОБА_4 мають місце процесуальні ризики, передбачені п.1,5 ч.1 ст.177 КПК України.
Повідомлення ОСОБА_4 про підозру обґрунтовується наступними доказами:
- повідомленням ГВ КР Управління СБ України в Одеській області про вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України;
- відповідями ГВ КР Управління СБ України в Одеській області;
- розсекреченим у встановленому порядку протоколом про проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- протоколом обшуку від 06.02.2025 за місцем проживання ОСОБА_9 ;
- листом оперативно-тактичного угруповання "Одеса" Збройних Сил України;
- протоколом обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 ;
- показами підозрюваного ОСОБА_9 щодо детальних обставин вчинення ним спільно з ОСОБА_4 кримінального правопорушення;
- іншими матеріалами досудового розслідування у сукупності.
Підозрюваний ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 2 ст. 111 КК України, який згідно зі ст. 12 КК України є особливо тяжким.
Тяжкість злочину свідчить про ступінь суспільної небезпеки вчиненого діяння цією особою, дозволяє спрогнозувати з достатньо високим ступенем ймовірності її поведінку, більш того, за вчинення вищевказаних злочинів передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, що у сукупності свідчить про наявність реального ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування або суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Зокрема, у п. 2 ч. 1 ст. 178 КПК України прямо вказано, що при оцінці відповідних ризиків (перелічених у ч. 1 ст. 177 КПК) слід враховувати й, зокрема, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання її винною в інкримінованому правопорушенні. Подібна орієнтація законодавців та правозастосувачів зустрічається й у міжнародному праві. Так, у ст. 5 Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи R(80) 11 від 27.06.1980 року «Про взяття під варту до суду» зауважується, що при розгляді питання про необхідність тримання під вартою, судовий орган повинен брати до уваги обставини конкретної справи, у тому числі характер та тяжкість інкримінованого злочину. Отож, важливим критерієм, орієнтуючись на який слід застосовувати вид запобіжного заходу, повинна бути санкція за злочин, вчинений обвинуваченим. Тобто, чим більш сувора санкція передбачена за злочин, поставлений обвинуваченому в вину, тим більш суворий запобіжний захід повинен бути обраний щодо неї.
У зв'язку з викладеним, ОСОБА_4 , усвідомлюючи можливість його засудження до покарання у виді позбавлення волі, може переховуватись від органів досудового розслідування, прокурора та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Також, наявні ризики передбачені ст. 177 КК України, оскільки ОСОБА_4 , перебуваючи на свободі може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, у тому числі на осіб, обізнаних про обставини вчинення кримінального правопорушення, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою ст.177 КПК України.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, слідчий суддя при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: репутацію підозрюваного, а також що кримінальне правопорушення вчинене в умовах російського військового вторгнення в Україну та ведення РФ війни проти України, що у свою чергу свідчить про обґрунтовані підстави вважати, що у розмірі застосування щодо ОСОБА_4 більш м'якого запобіжного заходу чи внесення ним визначеного слідчим суддею розміру застави, з метою уникнення від кримінальної відповідальності, він може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, в якому підозрюється.
Все вищевикладене в сукупності свідчить, що обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного та обмеження його конституційних прав, у даному випадку, є виправданим з точки зору відповідного суспільного інтересу, що значно переважає інтереси однієї людини, і таким, що відповідає практиці ЄСПЛ.
Вказані обставини є підставами вважати, що до підозрюваного ОСОБА_4 з метою забезпечення виконання процесуальних обов'язків має бути застосований запобіжний захід - тримання під вартою. За указаних обставин підстави для застосування до нього будь-якого іншого, більш м'якого, запобіжного заходу, відсутні.
Обставин, передбачених ч.2 ст.183 КПК України, які є перешкодою для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не встановлено.
Метою застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_4 є забезпечення виконання покладених на нього процесуальних обов'язків та запобігання зазначеним ризикам.
Керуючись ст. ст. 176, 177, 178, 183, 186, 193, 194, 196, 197, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області ОСОБА_5 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22025160000000024 від 10.01.2025, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 2 ст. 111 КК України - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» на строк до 14.04.2025 включно.
Строк дії ухвали слідчого судді становить 60 (шістдесят) днів і обчислюється з моменту фактичного затримання підозрюваного, тобто з 13.02.2025.
Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 14.04.2025 включно.
Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя ОСОБА_1