Постанова від 13.02.2025 по справі 932/12512/24

ЄУН 932/12512/24

Провадження №3/932/5441/24

ПОСТАНОВА

іменем України

13.02.2025 місто Дніпро

Суддя Бабушкінського суду м. Дніпропетровська Салькова Віра Сергіївна, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з

Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Державної податкової служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

До суду надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення з протоколом про адміністративне правопорушення №1859 від 27.11.2024 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КпАП України.

Так, згідно з протоколом 15.11.2024 об 11-15 в магазині «YABLUKA», розташованому біля будинку 2 по вул. Королеви Єлизавети ІІ в м. Дніпрі, керівник ТОВ «Я-ЮА» ОСОБА_1 вчинила правопорушення щодо обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів (послуг), що не відображені в такому обліку. Згідно з описом ТМЦ на загальну суму 1163570,00 грн, чим порушено п.12 ст.3 ЗУ від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», відповідальність за що передбачена ч.1 ст. 155-1 КпАП України.

13.02.2025 до суду надійшло клопотання від представника ОСОБА_1 адвоката Івашківського А.О., у якому він просив суд закрити провадження у справі. В обґрунтування зазначив, що вважає порушеними вимоги ст.254 КпАП України щодо складання протоколу не пізніше 24 годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, а також 256 КпАП України. ОСОБА_1 не було проінформовано про дату, час та місце складання протоколу про адміністративне правопорушення, не було роз'яснено про її права.

До суду ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце розгляду справи неодноразово повідомлялася належним чином, заяв чи клопотань будь-якого змісту від неї не надходило.

Вирішуючи питання про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 , суддя враховує, що відповідно до положень діючого законодавства, які узгоджуються зі сталою практикою Європейського суду з прав людини, кожна сторона, яка задіяна у справі, зобов'язана з розумним інтервалом цікавитись провадженням у її справи, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Також відповідно до вимог ст.129 Конституції України та ст.11 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» розгляд справ про адміністративні правопорушення відбувається в судах відкрито, що гарантує особі, яка притягується до адміністративної відповідальності своєчасно дізнатися про час та місце розгляду справи.

За змістом ст.245 КпАП України завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.

Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення, що являє собою сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок).

Статтею 280 КпАП України передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.251 КпАП України доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, тощо.

Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість.

До того ж згідно з ч.2 ст.6 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини кожен обвинувачений у вчиненні правопорушення вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.

За приписами ч.2 ст.251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.

Під час розгляду справи суддя позбавлений можливості самостійно збирати докази у справі.

Частиною 1 статті 155-1 КпАП України передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 №1859 складений 27.11.2024 щодо правопорушення, яке було виявлене 15.11.2024.

Відповідно до ст.254 КпАП України протокол про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області наділене всіма необхідними повноваженнями та має всі передбачені законом можливості для своєчасного виявлення особи, яка вчиняє адміністративні правопорушення в галузі торгівлі, громадського харчування, сфері послуг, в галузі фінансів і підприємницькій діяльності, то ж, є незрозумілим, що саме перешкодило сповістити ОСОБА_1 про запрошення для надання пояснень в день виявлення правопорушення - 15.11.2024, а не 19.11.2024, яким датоване повідомлення №78209/6/04-36-07-08-16. Крім того, з матеріалів справи не вбачається, яким чином ОСОБА_1 направлялося це повідомлення та чи було воно вручене, враховуючи наявний у справі й корінець до цього повідомлення. За таких обставин слід дійти висновку, що складання Акту, що засвідчує факт неявки ОСОБА_3 до ГУ ДПС у Дніпропетровській області 27.11.2024, носить виключно формальний характер.

На підставі наведеного слід констатувати, що складання протоколу про адміністративне правопорушення відбулось через значний проміжок часу з моменту виявлення особи, яка його вчинила, а тому слід вважати дії уповноваженої посадової особи непослідовними, оскільки належним було б складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення не пізніше двадцяти чотирьох годин після встановлення особи правопорушника та закріплення відповідних доказів про вчинення правопорушення. Дії зі складання протоколу з порушенням строку не відповідають такій складовій принципу правової визначеності, як передбачуваність застосування правових норм. Дотримання даного принципу є необхідним для того, щоб виключити будь-які ризики свавілля, як-то, невжиття належних заходів для встановлення особи у визначений законом строк, для належного її повідомлення тощо. Чинним законодавством не передбачено будь-яких випадків зволікання у часі оформлення протоколів у подібних справах, у зв'язку із чим складання протоколу через значний проміжок часу від дати виявлення правопорушення є недопустимим та не відповідає принципу законності. Таким чином, протокол не може бути визнаний допустимим доказом у цій справі.

Згідно зі ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Враховуючи вищевикладене й те, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, згідно з п.1 ст.247 КпАП України провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7,9,247,251,254,279,280,283-285 КпАП України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за частиною першою статті 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня її прийняття.

Суддя: В.С. Салькова