Справа № 157/317/24
Провадження №3/157/10/25
12 лютого 2025 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Гамула Б.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Головного управління Державної податкової служби України у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , продавця магазину «Телефон»,
за ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №002120/103/07-05 ОСОБА_1 13 лютого 2024 року о 12 год 09 хв на площі Культури, 13а в м. Камені-Каширському Волинської області, працюючи на посаді продавця магазину «Телефон», який належить фізичні особі - підприємцю ОСОБА_2 , не провела розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій та не видала покупцям розрахункові документи встановленої форми, чим порушила вимоги пунктів 1 та 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, подала заяву, в які просить розглянути справу за її відсутності, крім того, зазначила, що свою винуватість у вчиненні адмінправопорушення не визнає. На підтвердження дотримання порядку проведення розрахункових операцій надала копії фіскальних чеків.
Дослідивши зміст протоколу та додані до нього матеріали, суддя вважає, що провадження у цій справі слід закрити в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачена за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Вимоги до порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені, зокрема, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Згідно з пунктами 1 та 2 статті 3 цього Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений у паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №002120/103/07-05 та актом фактичної перевірки №002699 ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що 13 лютого 2024 року о 12 год 09 хв вона не провела розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій та не видала покупцям розрахункові документи встановленої форми при здійсненні продажу товарів, а саме: фітнес-трекера марки «Xiaomi Мі Band 8 Black» вартістю 1299 грн та мережевого зарядного пристрою марки «HOCO C109A Fighter White» вартістю 199 грн.
Однак, наведені в протоколі про адміністративне правопорушення та в акті фактичної перевірки обставини спростовуються наданими особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, доказами.
Так, з долученої до матеріалів справи копії фіскального чека №084639 від 13.02.2024 вбачається, що розрахункова операція щодо придбання в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », який знаходиться на АДРЕСА_2 та належить фізичні особі - підприємцю ОСОБА_2 , товару на суму 1299 грн була проведена через реєстратор розрахункових операцій номер RR:N080197753581 13 лютого 2024 року о 12 год 02 хв.
Крім того, з наявної в матеріалах справи копії фіскального чека №x50ZVHcSSMo від 13.02.2024 вбачається, що розрахункова операція щодо придбання в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_3 », який знаходиться на АДРЕСА_2 та належить фізичні особі - підприємцю ОСОБА_2 , товару на суму 199 грн була проведена через реєстратор розрахункових операцій номер 4000284580 13 лютого 2024 року о 12 год 04 хв.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суд, відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідження й аналіз наданих суду документів дає підстави вважати, що в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують факт порушення ОСОБА_1 встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. До протоколу не додано жодного доказу, яким підтверджується факт непроведення ОСОБА_1 розрахункової операції під час продажу товарів 13 лютого 2024 року о 12 год 09 хв у магазині «Телефон», що на площі Культури, 13а в м. Камені-Каширському Волинської області, та невидачі при цьому розрахункових документів встановленої форми. Не здобуто таких доказів і підчас розгляду справи в суді.
Оцінюючи наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи наведене вище, суддя вважає, що провадження у цій справі слід закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Керуючись статтями 155-1, 247, 284 КУпАП, суддя
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів із дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Камінь-Каширський районний суд Волинської області.
Суддя: Б.С. Гамула