Ухвала від 12.02.2025 по справі 465/78/25

465/78/25

2-а/465/117/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

12.02.2025 року м. Львів

Суддя Франківського районного суду м. Львова Величко О.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд із позовною заявою про скасування постанови адміністративної комісії Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про накладення адміністративного стягнення № 428 від 02.10.2024 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.152 КУпАП.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у ч. 1 ст. 122 цього Кодексу.

Правилами ч. 2 ст. 286 КАС України встановлено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

Вказана норма також кореспондується з положеннями ст. 289 КУпАП, якими передбачено, що постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, постанов у справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та/або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), - протягом десяти днів з дня набрання постановою законної сили. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Згідно із ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Позивачем подано до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, відповідно до якої останній зазначає, що із оскаржуваною постановою ознайомився лише 04.11.2024 року, коли отримав її засобами поштового зв'язку, після чого 11.11.2024 року звернувся до Франківського районного суду м. Львова із позовом для її оскарження.

На переконання судді, наведені позивачем обставини не можуть вважатися поважними причинами пропуску строку, адже з таких вбачається, що після отримання копії оскаржуваної постанови ОСОБА_1 уже оскаржував її в судовому порядку і з адміністративним позовом щодо тієї ж постанови у справі про адміністративне правопорушення звертається до суду не вперше. Водночас позивач у своїй заяві не вказує, яке рішення було прийнято судом за його першою позовною заявою, чим і коли завершилося судове провадження, а також коли позивач дізнався про його результати. Більш того, належних і допустимих доказів на підтвердження цих обставин, як і отримання ним копії оскаржуваної постанови 04.11.2024 року, позивачем не надано. Суддя звертає увагу позивача на те, що це має важливе значення, адже згідно представленого поштового конверта, яким здійснювалась відправка на адресу ОСОБА_1 копії постанови, поштове відправлення згідно проставленого штемпеля оформлене 10.10.2024 року. За таких обставин достовірні докази того, що позивач отримав таке відправлення власне 04.11.2024 року, як він на цьому наполягає, немає. Крім цього, саме по собі зазначення того факту, що позивач уже звертався з позовом про оскарження постанови, не тільки не є самодастатньою підставою для поновлення пропущеного процесуального строку, а, навпаки, вимагає конкретизації наслідків розгляду такого позову, оскільки у випадку його вирішення по суті або ж закриття провадження у справі повторне звернення з адміністративним позовом не допускається. Тому позивачу слід належно відобразити зазначені обставини і викласти інші підстави для поновлення строку на звернення з адміністративним позовом з доданням відповідних доказів на їх підтвердження.

Відповідно до ч. 1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Також за змістом ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

З наведеного вище вбачається, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст.122, 161 КАС України, а тому, позовна заява не може бути прийнята до провадження і залишається без руху до усунення вказаних недоліків.

У межах визначеного строку для усунення недоліків позивачу необхідно вказати інші підстави для поновлення строку на звернення до адміністративного суду, надати докази на їх підтвердження, викласти відомості про результати розгляду первісного позову про скасування постанови, надати належні докази отримання оскаржуваної постанови саме 04.11.2024 року, а також докази відсутності перешкод для повторного звернення до суду (копію рішення за першим позовом, докази часу отримання судового рішення).

Керуючись ст.ст.122, 123, 60, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України -

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними підстави, викладені в заяві позивача, для поновлення йому строку на звернення до адміністративного суду.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Франківської районної адміністрації Львівської міської ради про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - залишити без руху.

Надати позивачу строк - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення зазначених недоліків позовної заяви.

Попередити позивача, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка подала адміністративний позов.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.

Суддя Величко О.В.