13 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 140/4491/24 пров. № А/857/18335/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року (головуючий суддя Лозовський О.А., м. Луцьк) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області про визнання дій протиправним та зобовґязання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо видачі довідки №101 від 18.01.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та скасування пунктів 2, 6 вказаної довідки; зобов'язання видати довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці станом на 18.02.2020, зазначивши у пункті 2 довідки - 25224,00 грн, у пункті 6 - 6036,00 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, просить рішення суду скасувати і позовні вимоги задовольнити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що в порушення норм матеріального права суд не надав оцінки довідки Шацького районного суду Волинської області про розрахунок стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (далі грошове утримання) де його стаж зазначений 17 років 13 днів. Даний розрахунок ДСА в Волинській області, у передбачений законом строк, не оскаржила, а тому він є чинним на даний час і ніхто не має права робити ревізію цієї довідки, у тому числі і суд.
Стосовно наказу ДСА в Волинській області від 03.08.2004 № 90-2-6/к, то він визначає стаж роботи 13 років 2 місяці 2 дні на посаді виконання обов'язків судді, не враховуючи службу в армії і навчання у вищому юридичному закладі. Про те, що цей наказ не відноситься до обчислення стажу, що дає право на грошове утримання підтверджується листом ДСА в Волинській області від 23.02.2012 № 342/02-30 де роз'яснюється, що подавати документи для призначення і виплати грошового утримання суддям у відставці подається до управлінь Пенсійного фонду України через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.
Отже, ДСА в Волинській області немає повноважень обчислювати стаж роботи судді для призначення йому грошового утримання.
Внесення даних ДСА в Волинській області, у довідку про грошове утри мання які не відповідають розрахунку стажу судді Шацького районного суду Волинської області носить ознаки злочину - підробка документів шляхом зловживання службовим становищем.
Суд не дав оцінки також постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2014 року, яким зобов'язано УПФ призначити йому щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з 12.03.2013, відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів», виходячи із розміру заробітної плати судді, який працює на посаді голови Шацького районного суду, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, на день проведення виплат з урахуванням нарахованих та виплачених сум. (Постановою Шацького районного суду Волинської області від 07. 12. 2016 року у справі № 170/743/16-а зобов'язано Шацьке управління Пенсійного фонду України Волинської області здійснити перерахунок мого щомісячного Довічного грошового утримання без обмеження граничного розміру з 08 червня 2016 року).
Не звертаючи уваги на дане рішення суд став доводити, що він не має права на доплату за посаду голови суду. Фактично відмінив названу постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2014 року, на що він немає ніяких повноважень.
Разом з тим суд посилається на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 у справі № 140/2359/19, що ніби така справа уже вирішувалася. Однак суд не звернув уваги на те, що оскаржувалася зовсім інша довідка і були зовсім інші позовні вимоги. Суд відмовив у позові у даній справі у зв'язку з тим, що позовні вимоги були заявлені на майбутнє, що є неприпустимим.
Львівський апеляційний суд, приймаючи рішення, покликався на закони і судову практику, які діяли на той час. Суд, який виніс зараз рі шення застосовує закони і судову практику, що діють сьогодні. Це протирічить законодавству, яке закликає застосовувати ті закони, які діють у часі.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що Наказом по особовому складу №119 від 20.11.1997 відповідно до пункту 23 статті 106 Конституції України та на виконання Указу Президента України від 29.08.1997 № 925/97 «Про призначення голів та заступників голів районних (міських) судів» ОСОБА_1 призначено головою Шацького районного суду.
Указом Президента України №109/2004 від 28.01.2004 ОСОБА_1 звільнено із посади голови Шацького районного суду Волинської області.
Указом Президента України № 837/2004 від 22.07.2004 на підставі статті 43 3акону України «Про статус суддів», ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шацького районного суду Волинської області у зв'язку з поданням заяви про відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків.
Відповідно до довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №101 від 18.01.2024, виданої ОСОБА_1 , ТУ ДСА в Волинській області, станом на 18.02.2020 суддівська винагорода останнього, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці по відповідній посаді працюючого судді Шацького районного суду Волинської області, складає 81978,00 грн, у тому числі: посадовий оклад - 63060,00 грн, доплата за вислугу - 18918,00 грн, доплата за науковий ступінь - 0,00 грн, доплата за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 0,00 грн, щомісячна доплата відповідно до частини шостої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - 0,00 грн (а. с. 11).
Постановляючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частини четвертої статті 142 чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII) у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Відтак, зміна розміру суддівської винагороди діючого судді є безумовною підставою для перерахунку щомісячного грошового забезпечення судді у відставці.
Частиною третьою статті 133 Закону №2453-VI (в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 №192-VIII) передбачено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.
Разом з тим, 04.12.2018 Конституційним судом України ухвалено рішення у справі №1-7/2018 (4062/15) від 04.12.2018 №11-р/2018 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частин третьої, десятої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», відповідно до якого визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення частини третьої, десятої статті 133 Закону України від 07.07.2010 №2453-IV «Про судоустрій і статус суддів» у редакції Закону України від 12.02.2015 №192-VIII «Про забезпечення права на справедливий суд».
Відповідно до пункту 1 вказаного рішення Конституційного Суду України положення частини третьої статті 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 №2453-VI, у редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 №192-VIII підлягає застосуванню в його первинній редакції, а саме: «Посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 1 січня 2011 року 6 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 1 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат».
Враховуючи рішення Конституційного суду України у справі №1-7/2018 (4062/15) від 04.12.2018 №11-р/2018, 25.01.2019 ТУ ДСА в Волинській області видало позивачу довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №70, згідно з якою станом на 01.01.2019 суддівська винагорода, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці на відповідній посаді працюючого судді Шацького районного суду Волинської області складає 37459,50 грн, у тому числі посадовий оклад - 28 815 грн, доплата за вислугу років - 8644,50 грн.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 у справі №140/2359/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Шацько-Любомльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України зобов'язано Шацько-Любомльське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок позивачу щомісячного довічного грошового утримання з 04.12.2018 на підставі довідки ТУ ДСА у Волинській області від 25.01.2019 за №71 та з 01.01.2019 на підставі довідки ТУ ДСА у Волинській області від 25.01.2019 №70.
Тобто, рішенням у справі №140/2359/19 від 04.09.2019, яке набрало законної сили 03.12.2019, встановлено правомірність та законність перерахунку щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 на підставі довідки ТУ ДСА у Волинській області від 25.01.2019 №70.
Крім того, суд першої інстанції зауважив, що питання правомірності видачі ТУ ДСА в Волинській області ОСОБА_1 довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці уже було предметом розгляду у Волинському окружному адміністративному суді (справа №140/6915/20), під час розгляду якої, суд дійшов висновку про те, що ТУ ДСА в Волинській області, вчиняючи дію - видачу довідки №70 від 25.01.2019 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, діяло законно - у межах наданих повноважень, та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з чим в подальшому погодився Восьмий апеляційний суд.
Крім того, суд підставно зауважив, що правовідносини з приводу обчислення доплати за вислугу років регулювались Законом України «Про статус суддів» від 15.12.1992 №2862-XII (далі - Закон №2862-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 43 Закону № 2862-ХІІ кожен суддя за умови, що він працював на посаді судді не менше 20 років, має право на відставку, тобто на звільнення його від виконання обов'язків за власним бажанням або у зв'язку, з закінченням строку повноважень.
Абзацом другим частини четвертої цієї статті передбачено, що до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов'язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному- суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.
Частина шоста статті 44 Закону України «Про статус суддів» передбачала, що для суддів судів загальної юрисдикції до стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років та додаткової відпустки, крім часу роботи на посадах суддів, зараховується час роботи на посадах слідчих, прокурорських працівників, а також інших працівників, яким законом передбачені такі ж пільги.
Отже, зазначена норма стосується визначення стажу роботи, що дає право на одержання надбавки до посадового окладу за вислугу років та додаткової відпустки, однак жодним чином не врегульовує питання стажу роботи, який дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання.
Згідно зі статтею 137 Закону України №1402-VIII до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» внесені зміни до статті 137 Закону №1402-VIII, яку доповнено частиною другою, де зазначено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.
Судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання) (абзац 4 пункту 34 розділу XII «Прикінцеві та перехідних положення» Закону №1402-VIII).
Таким чином, стаж роботи на посаді судді, призначеного чи обраного на посаду до набрання чинності Закону №1402-VIII, визначається відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
При звільненні ОСОБА_1 у зв'язку з поданням заяви про відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків судді, останньому було видано наказ територіального управління державної судової адміністрації в Волинській області «Про звільнення ОСОБА_1 » від 27.07.2004 № 87-2-6/к, пунктом 2 якого було визначено, що станом на 28 липня 2004 року стаж його роботи на посаді судді становить 10 років 5 місяців 7 днів; пізніше даний наказ був визнаний недійсним наказом територіального управління державної судової адміністрації в Волинській області від 03.08.2004 № 90-2-6/к у зв'язку із наданням ОСОБА_1 копії наказу управління юстиції у Волинській області від 20.11.1997у №120 про зарахування до стажу роботи на посаді судці виконання обов'язків судді, пунктом 3 якого було визначено, що станом на 28.07.2004 стаж його роботи на посаді судді, з врахуванням поданих 03 серпня 2004 року документів, становить 13 років 2 місяці 2 дні.
Зазначений наказ є чинним та не скасований.
Крім того, суд правильно вказав, що доплата за вислугу років - це невід'ємна частина суддівської винагороди, відповідно до частини другої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та припиняється відповідно до частини десятої статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус судців».
Крім того, як уже згадувалось вище, Указом Президента України від 28.01.2004 №109/2004 та в подальшому наказом ТУ ДСА в Волинській області від 26.02.2004 № 25-2-6/к ОСОБА_1 звільнено з посади голови Шацького районного суду Волинської області з формулюванням «вважати таким, що з 26 лютого 2004 року займає посаду судді Шацького районного суду з посадовим окладом згідно штатного розпису» та наказом Шацького районного суду від 27.02.2004 №14. Відповідно до пункту 1.2 наказу №25-2-6/к обов'язки голови суду тимчасово було покладено на іншого суддю.
Указом Президента України від 22.07.2004 №837/2004 ОСОБА_1 звільнено з посади судді Шацького районного суду у зв'язку з поданням заяви про відставку за станом здоров'я, що перешкоджає продовженню виконання обов'язків судді.
З огляду на вказане вище, суд підставно вказав, що позивача звільнено з посади судді, а не з посади голови суду, довідка №101 від 18.01.2024 містить пункт (№6) доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 0,00 грн.
Враховуючи наведене вище, оцінивши фактичні обставини справи та зміст позовних вимог, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що ТУ ДСА в Волинській області видаючи ОСОБА_1 довідку №101 від 18.01.2024 про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, діяло законно - у межах наданих повноважень, та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2024 року у справі №140/4491/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М. А. Пліш
судді А. Р. Курилець
О. І. Мікула