13 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 380/28215/23 пров. № А/857/27709/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі № 380/28215/23 за адміністративним позовом за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління ДСНС України у Львівській області щодо складання довідки №51-ДВ/5807 від 11.05.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 без урахування вимог абзацу п'ятого п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2023 №45;
зобов'язати Головне управління ДСНС України у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби і премії у середніх розмірах, що фактично були виплаченими за січень 2023 року за відповідною посадою, у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнився на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема премії на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25.10.2024 у справі №380/28215/23 - без змін.
04.02.2025 до суду надійшла заява позивача про ухвалення додаткової постанови, в якій зазначено, що судом апеляційної інстанції була надана правова оцінка питанням, які не були предметом розгляду даної справи - наявність (відсутність) підстав для проведення перерахунку пенсії, хоча предметом даної справи було - виготовлення за рішенням суду довідку про грошове забезпечення у відповідності до вимог Порядку № 45.
Оскільки постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 прийнята в порядку письмового провадження, апеляційний суд відповідно до вимог частини третьої статті 252 КАС України розглядає заяву про ухвалення додаткової постанови в порядку письмового провадження.
Зважаючи на надану законодавцем до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС технічну можливість розглядати (формувати та зберігати) справи в паперовій, електронній чи змішаній формі, суддя доповідач вважає за доцільне дану справу розглядати у змішаній формі без витребування такої із суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, суд вважає, що в задоволенні заяви слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу.
Додаткове рішення або ухвала про відмову у прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
У постанові Верховного Суду від 12.01.2021 у справі №1540/4122/18 зазначено, що процесуальний інститут додаткового рішення дозволяє виправляти помилки суду, спричинені недотриманням обов'язку, зокрема, про необхідність надання судом відповідей на всі заявлені позивачем вимоги.
За змістом ч. 1 ст. 252 КАС України підставою для ухвалення додаткового рішення може бути не ухвалення судом рішення щодо однієї з позовних вимог, якщо щодо решти вимог, заявлених у позові, рішення ухвалено. Додаткове рішення необхідне також у тих випадках, коли відповідь суду не відповідає обсягу поставленого питання або ж спосіб судового захисту викладений неповно.
Отже, додатковим судовим рішенням вирішуються окремі вимоги позивача, котрі не вирішені основним рішенням, за умови, якщо з приводу цих позовних вимог досліджувалися докази.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.04.2020 у справі № 9901/118/19 зазначено, що додаткове судове рішення є засобом усунення неповноти судового рішення (постанови чи ухвали), внаслідок якої залишилися невирішеними певні вимоги особи, яка бере участь у справі.
Стаття 252 КАС України передбачає можливість ухвалення у справі додаткового судового рішення (постанови чи ухвали) з метою усунення такого недоліку, як неповнота судового рішення, тобто невирішеність якихось питань, які необхідно було вирішити у постанові чи ухвалі.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів вважає за потрібне зазначити, що дійсно спір стосується протиправних дій відповідача щодо складання довідки №51-ДВ/5807 від 11.05.2023 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 без урахування вимог абзацу п'ятого п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2023 №45 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2023 у справі №380/1671/23.
Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.04.2023 у справі №380/1671/23 зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2023 року пенсії ОСОБА_1 .
На виконання вказаного рішення відповідачем виготовлено довідку №51-ДВ/5807 від 11.05.2023 відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою: заступник начальника відділу комплектування проходження служби та ОШР ШР управління з персоналу ГУ ДСНС України у Львівській області:
- посадовий оклад 8540,00 грн.;
- оклад за військовим (спец.) званням підполковник 2150,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (45%) 4810,50 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (41%) 6355,21 грн.;
- премія (10%) 854,00 грн.
Відтак, не погоджуючись із виконанням ГУ ДСНС у Львівській області рішення суду у справі №380/1671/23 від 07.04.2023, а саме щодо невірного зазначення відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби і премії у середніх розмірах, що фактично були виплаченими за січень 2023 року за відповідною посадою, звернувся до суду з новим позовом.
Суд апеляційної інстанції підтримав висновок суду першої інстанції, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів ДСНС, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
А тому були відсутні підстави для зазначення відомостей в оновленій довідці про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби і премії у середніх розмірах, що фактично були виплаченими за січень 2023 року за відповідною посадою, як того вимагав позивач.
Разом з цим, колегія суддів вважає, що обґрунтування вказаної заяви про ухвалення додаткового судового рішення зводиться фактично до незгоди із постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №380/28215/23.
Однак, у даному випадку позивач може звернутись із касаційною скаргою на зазначену постанову до суду касаційної інстанції.
Водночас, перелік підстав для ухвалення додаткового судового рішення, визначений ст. 252 КАС України, є вичерпним і доводи скаржника не свідчать про існування жодної з них для можливості ухвалення судом додаткового судового рішення.
Керуючись ст. ст. 132, 142, 243, 252, 321, 325 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткової постанови у справі № 380/28215/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді Л. Я. Гудим
В. Я. Качмар