Ухвала від 13.02.2025 по справі 160/34514/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 лютого 2025 року Справа №160/34514/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Бухтіярової М.М.

розглянувши заяву Дніпропетровської обласної прокуратури про повернення судового збору у справі №160/34514/23 за позовом Керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.12.2023 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Керівника Криворізької північної окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Приватного акціонерного товариства «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат», в якому прокурор, з урахуванням уточнень від 18.03.2024, просив суд:

-визнати протиправною бездіяльність Приватного акціонерного підприємства «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (код ЄДРПОУ 00190977), адреса: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, 50066 в частині невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - сховища № 13405, що розташоване за адресою: м. Кривий Ріг, Покровський район, с. Мирівське у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту»;

-зобов'язати Приватне акціонерне підприємство «ЦЕНТРАЛЬНИЙ ГІРНИЧО-ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» вжити заходи щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - сховища №13405, розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, Покровський район, с. Мирівське у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 579 від 09.07.2018 «Про затвердження вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту».

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями адміністративна справа розподілена судді Юхно І.В.

Ухвалою суду від 02.01.2024 адміністративний позов було залишено без руху.

18.03.2024 від Керівника Криворізької північної окружної прокуратури Карленка Ю.К. надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 19.03.2024 позов прийнято до розгляду та відкрито в адміністративній справі спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за правилами статті 262 КАС України.

Ухвалою суду від 19.03.2024 провадження у справі №160/34514/23 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в адміністративній справі 260/4199/22 (адміністративне провадження № К/990/13172/23).

11.04.2024 прокурором подано клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін.

10.09.2024 розпорядженням В.о. керівника апарату Дніпропетровського окружного адміністративного суду №558д від 10.09.2024 призначено повторний автоматизований розподіл справи №160/34514/23 у зв'язку зі звільненням ОСОБА_1 з посади судді за її заявою про відставку, ухваленим рішенням Вищої ради правосуддя від 13.08.2024 року №2451/0/15-24.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.09.2024 справу №160/34514/23 передано на розгляд судді Бухтіяровій М.М.

Ухвалою суду від 16.09.2024 адміністративну справу №160/34514/23 прийнято до провадження.

Цією ж ухвалою суду поновлено провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами та роз'яснено учасникам справи, що розгляд справи починається спочатку.

23.09.2024 відповідачем продано клопотання про закриття провадження у справі №160/34514/23 на підставі п.8 ч.1 ст. 238 КАС України, оскільки сховище №13405 є таким, що приведене у належний стан, та оцінюється як готове для використання за призначенням.

Ухвалою суду від 30.09.2024 закрито провадження в адміністративній справі №160/34514/23.

Цією ж ухвалою суду постановлено повернути Дніпропетровській обласній прокуратурі (ідентифікаційний код 02909938) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 4294,40грн. (чотири тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 40 копійок), сплачений згідно із платіжною інструкцією №3666 від 04.12.2023.

Ухвала суду від 30.09.2024 набрала законної сили 30.09.2024.

06.02.2025 від Дніпропетровської обласної прокуратури надійшла заява про повернення судового збору у справі, сплачений згідно із платіжною інструкцією №3666 від 04.12.2023.

В обґрунтування заяви прокурором зазначено, що ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.09.2024 у справі №160/34514/23 повернуто Дніпропетровській обласній прокуратурі судовий збір у розмірі 4 294,40 грн., сплачений відповідно до платіжної інструкції №3666 від 04.12.2023. Разом з тим, 07.01.2025 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 №606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», яким змінено механізм повернення судового збору у випадках, визначених ст. 7 Закону України «Про судовий збір». Органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого судом, який розглядав справу, у зв'язку із чим просить суд сформувати відповідне подання.

За витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи раніше визначеному складу суду від 06.02.2025 вказану заяву разом із матеріалами справи передано судді Бухтіяровій М.М.

Розглянувши заяву Дніпропетровської обласної прокуратури про повернення судового збору у справі №160/34514/23, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють дане питання, суд доходить висновку про відсутність підстав для її задоволення, зважаючи на наступне.

Частиною другою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Законом України «Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 визначені випадки повернення судового збору.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;

2) повернення заяви або скарги;

3) відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі;

4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням);

5) закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Приписами частини другої та п'ятої статті 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Порядок повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787.

Наказом Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 «Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів», який набрав чинності 07.01.2025, унесено зміни до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182.

Так, пунктом 5 розділу І Порядку № 787 визначено, що повернення (перерахування) помилково або надміру зарахованих до бюджету або повернення на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, або перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Складанню такого подання передує подання платником заяви, вимоги до якої визначені в абзаці сьомому пункту 5 розділу І цього Порядку.

Так, відповідно до абзацу сьомого пункту 5 розділу І Порядку №787 заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

Отже, з метою повернення коштів з бюджету за ухвалою суду передбачено звернення заявника з відповідною заявою до органу, що контролює справляння надходжень до бюджету, яка містить інформацію про підстави повернення, зокрема дату та номер відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що ухвалою від 30.09.2024 у справі 160/34514/23 судом вже вирішено питання про повернення Дніпропетровській обласній прокуратурі (ідентифікаційний код 02909938) з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 4294,40грн. (чотири тисячі двісті дев'яносто чотири гривні 40 копійок), що сплачений згідно із платіжною інструкцією №3666 від 04.12.2023, заява Дніпропетровської обласної прокуратури про повернення судового збору про повернення судового збору, що подана 06.02.2025, не підлягає задоволенню.

Щодо формування подання, суд зауважує, що подання про повернення з бюджету судового збору формується на підставі заяви платника, поданої з дотриманням вимог абзацу сьомого пункту 5 розділу І Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.

Зразок заяви про повернення коштів судового збору з бюджету міститься на офіційному веб-сайті Дніпропетровського окружного адміністративного суду за посиланням https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/.

Керуючись ст. ст. 132, 143, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви Дніпропетровської обласної прокуратури про повернення судового збору у справі №160/34514/23 - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.М. Бухтіярова