Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
06.02.2025м. ХарківСправа № 922/4605/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до 1) Приватного акціонерного товариства "Терморок" (провул. Сімферопольський, буд. 6, офіс 204/2, м. Харків, 61052; код ЄДРПОУ: 40457938) , 2) Департаменту реєстрації Харківської міської ради (Павлівский м-н, буд. 4, м. Харків, 61003; код ЄДРПОУ: 40214227)
про визнання припиненими трудових відносин та зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача (1) - не з'явився;
відповідача (2) - Гупал Н.О.,
ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) 23.12.2024 звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Терморок" (код ЄДРПОУ: 40457938) та Департаменту реєстрації Харківської міської ради (код ЄДРПОУ: 40214227), в якій просить суд:
- визнати припиненими трудові відносини між ОСОБА_1 та Приватним акціонерним товариством "Терморок" з 20 грудня 2024 року (останній день роботи) у зв'язку зі звільненням за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України;
- зобов'язати Департамент реєстрації Харківської міської ради внести запис про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з розділу: "Відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи" відомостей про ОСОБА_1 , як керівника Приватного акціонерного товариства "Терморок".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що загальні збори Товариства, уповноважені на звільнення позивача, не розглянули його заяву про звільнення, хоча він вчинив усі необхідні дії, спрямовані на припинення трудових відносин з Приватним акціонерним товариством "Терморок", чим порушили його трудові права, зокрема, право бути звільненим з посади директора за власним бажанням і право на вільне обрання місця роботи на власний розсуд.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 26.12.2024 позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/4605/24 за правилами загального позовного провадження та призначено у справі підготовче засідання.
09.01.2025 до суду надійшов відзив Департаменту реєстрації Харківської міської ради на позовну заяву, в якому відповідач-2 зазначив, що притягнення до участі у справі в якості відповідача суб'єкта державної реєстрації - Департаменту реєстрації Харківської міської ради та зобов'язання його вчинити дії щодо виключення відомостей Єдиного державного реєстру є безпідставним, суперечить вимогам чинного законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та, крім того, піддає Департамент ризику безпідставно нести тягар у вигляді сплати судових витрат. У зв'язку з цим відповідач-2 просив суд відмовити у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Департаменту реєстрації Харківської міської ради внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Протокольною ухвалою господарського суду від 23.01.2025 підготовче провадження у справі № 922/4605/24 закрито; розгляд справи по суті призначено на 06.02.2025 о 14:40.
03.02.2025 до суду надійшли заяви позивача та його представника про розгляд справи без їх участі, за наявними у справі документами. Позовні вимоги позивач та його представник підтримали у повному обсязі.
У судове засідання, яке відбулося 06.02.2025, позивач та його представник не з'явились.
Присутня у судовому засіданні представник відповідача-2 проти позовних вимог, заявлених до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, заперечувала та просила відмовити у їх задоволенні.
Відповідач-1 у судове засідання не з'явився; про причину неявки суд не повідомив; відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
Копія ухвали господарського суду від 26.12.2024, надіслана на адресу Приватного акціонерного товариства "Терморок" (провул. Сімферопольський, буд. 6, офіс 204/2, м. Харків, 61052), повернута до господарського суду без вручення адресатові за закінченням терміну зберігання. Копія ухвали 23.01.2025, надіслана на вказану адресу відповідача-1, станом на час даного судового засідання перебувала у відділенні та не була вручена адресатові.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України, учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Інформації ж про іншу адресу відповідача-1 у суду немає.
У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто, повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Сам лише факт неотримання кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки зумовлений не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу (постанова Верховного Суду від 25 червня 2018 року у справі № 904/9904/17).
Також, відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України, юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі, що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку, що не було зроблено відповідачем.
Згідно з п.4 ст.13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач-1 був належним чином повідомлений про розгляд даної справи.
Враховуючи, що підстави для відкладення розгляду справи відсутні, суд визнав за можливе розглянути справу без участі представника відповідача-1, за наявними у справі матеріалами, згідно зі ст. 202 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника відповідача-2, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Терморок" (скорочене найменування ПрАТ "Терморок") є юридичною особою, зареєстрованою 28.04.2016, дата запису: 28.04.2016, номер запису: 14801360000069440, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 09.12.2024.
Згідно з Статутом ПрАТ "Терморок" (далі - Товариство) від 2016 року, Статут затверджено рішенням одноосібного акціонера про заснування Приватного акціонерного товариства "Терморок" б/н від 15.03.2016 (далі - Статут), засновниками (учасниками) ПрАТ "Терморок" є:
- Приватне акціонерне товариство "Термолайф", ідентифікаційний код 34015182.
Відповідно до п. 1.1 Статуту Товариства, єдиним учасником (засновником) Товариства є Приватне акціонерне товариство "Термолайф", ідентифікаційний код 34015182, якому належить 1800 штук простих іменних акцій Товариства, тобто 100% статутного капіталу Товариства.
Відповідно п. 7.1 Статуту, органами управління Товариства є: Загальні збори акціонерів, виконавчий орган - Директор, орган контролю Товариства - Ревізор.
Згідно з п. 8.1 Статуту, загальні збори акціонерів Товариства є вищим органом управління Товариства.
Відповідно до п. 8.3. Статуту Товариства, Загальні збори мають право приймати рішення з усіх питань діяльності Товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції Директора Товариства.
Підпунктом 30 пункту 8.10 Статуту визначено, що до компетенції Загальних зборів належить обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу.
Відповідно до п. 8.12 Статуту, порядок підготовки, скликання, проведення та прийняття рішень Загальними зборами акціонерів визначається чинним законодавством України та цим Статутом.
Згідно з п. 8.13 Статуту, Річні Загальні збори акціонерів Товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.
Відповідно до положень п. 8.14 Статуту, усі інші Загальні збори акціонерів, крім річних, вважаються позачерговими.
Пунктом 8.15 Статуту визначено, що позачергові загальні збори акціонерів Товариства скликаються директором: з власної ініціативи; на вимогу ревізора; на вимогу акціонерів (акціонера), які на день подання вимоги сукупно є власниками 10 і більше відсотків простих акцій Товариства.
Відповідно до протоколу (рішення) засідання наглядової ради ПрАТ "Термолайф", ідентифікаційний код 34015182, від 31.10.2019, головою наглядової ради ПрАТ "Термолайф" було прийнято рішення про надання повноважень Генеральному директору ПрАТ "Термолайф" ОСОБА_2 на підписання Рішення одноосібного акціонера ПрАТ "Термолайф" про звільнення директора ПрАТ "Терморок" ОСОБА_3 з 31.10.2019 та призначення новим директором ПрАТ "Терморок" ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Димитровським МВУМВС України в Донецькій області 08.11.1996 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_1 ) з 01.11.2019. Вказане рішення прийнято одноголосно.
31.10.2019 Рішенням одноосібного акціонера Приватного акціонерного товариства "Терморок" було обрано директором Приватного акціонерного товариства "Терморок" ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Димитровським МВУМВС України в Донецькій області 08.11.1996 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_1 ) з 01.11.2019.
Відповідно наказу № 37 від 01.11.2019, ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , приступив до виконання обов'язків директора з 01.11.2019 з окладом згідно штатного розпису.
Контракт з директором Приватного акціонерного товариства "Терморок" - ОСОБА_1 не укладався, відповідальна за підписання контракту з директором особа не призначалася.
12.11.2024 ОСОБА_1 прийняв рішення звільнитися з займаної ним посади директора Товариства, про що написав заяву про звільнення за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України з 20.12.2024, адресовану єдиному засновнику (акціонеру) - Приватне акціонерне товариство "Термолайф", ЄДРПОУ 34015182.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 09.12.2024, адресою засновника (акціонера) Приватного акціонерного товариства "Терморок" - Приватного акціонерного товариства "Термолайф", ЄДРПОУ 34015182, є: Україна, 61071, Харківська область, місто Харків, шосе Карачівське, будинок 44.
З метою дотримання процедури звільнення директора з посади, ОСОБА_1 надіслав єдиному акціонеру - Приватному акціонерному товариству "Термолайф", ЄДРПОУ 34015182, за його місцезнаходженням оригінал заяви на звільнення його з посади директора Товариства, а також повідомлення вих.12/11-542 від 12.11.2024 про скликання позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Терморок" (ЄДРПОУ 40457938) на 20.12.2024 об 14:00 з питання звільнення його з посади директора Товариства та призначення нового директора. Факт надсилання оригіналу заяви і повідомлення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів підтверджується накладною №0319500438998 Укрпошти від 12.11.2024 та описом вкладення в цінний лист 0319500438998.
Відповідно інформації з сайту Укрпошти про відстеження поштового відправлення № 0319500438998, зазначене поштове відправлення 13.11.2024 повернуто відправнику у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою.
Враховуючи невручення листа № 0319500438998 адресату, ОСОБА_1 , провівши пошуки інших контактів з Приватним акціонерним товариством "Термолайф", ЄДРПОУ: 34015182 на сайті https://claritv- proiect.info/smida/34015182?уеаг=2017, встановив наявність електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 (вказаний сайт адмініструється ТОВ "Кларата АПП", ЄДРПОУ 43007203, і має на меті збір інформації про суб'єктів господарювання, які приймали участь або планують приймати участь у закупівлях), хоча ця електронна пошта не зареєстрована в ЄДР, як офіційний канал зв'язку. Однак, не маючи іншого способу зв'язатися з вказаним вище підприємством, ОСОБА_1 прийняв рішення направити на цю електронну адресу наступні документи:
1. Повідомлення вих.№12/11-542 від 12.11.2024 про скликання позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Терморок" ЄДРПОУ 40457938 (на трьох аркушах);
2. Оригінал власноручної заяви директора Приватного акціонерного товариства "Терморок", ЄДРПОУ: 40457938, ОСОБА_1 про звільнення його з посади з 20.12.2024 (останній день роботи) за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України (на одному аркуші);
3. Оригінал опису вкладення в цінний лист 0319500438998 від 12.11.2024 (на одному аркуші);
4. Квитанція Укрпошти про відправлення листа 0319500438998 від 12.11.2024 (на одному аркуші);
5. Роздруківка з офіційного сайту Укрпошти відносно доставки листа 0319500438998 від 12.11.2024 з вказівкою про повернення листа у зв'язку з відсутністю адресата за адресою (на одному аркуші).
Всі документи, які додавалися до електронного листа, були підписані електронним цифровим підписом ОСОБА_1 . Після відправлення електронного листа з додаванням документів, зазначених в ньому, і до дати складання цієї позовної заяви відомостей про отримання і реагування на лист не отримано позивачем. Також вказаний лист не повертався на електронну адресу позивача.
Не дивлячись на це, ОСОБА_1 разом з адвокатом ОСОБА_4 прибули 20.12.2024 об 13 годині 30 хвилин за адресою: 61052, Харківська область, місто Харків, провулок Сімферопольський, будинок 6, офіс 204/2 з метою участі в позачергових Загальних зборах акціонерів Приватного акціонерного товариства "Терморок", які мали бути проведені о 14 годині 00 хвилин. Прочекавши прибуття єдиного акціонера Товариства - Приватного акціонерного товариства "Термолайф", ЄДРПОУ: 34015182, до 15 години 00 хвилин було складено Рішення одноосібного акціонера Приватного акціонерного товариства "Терморок", на порядок денний якого було поставлено до вирішення питання про звільнення ОСОБА_1 з посади директора за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 КЗпП України з 20.12.2024 (останній день роботи) з відміткою про те, що 20.12.2024 загальні збори акціонерів Приватного акціонерного товариства "Терморок" не відбулися у зв'язку з неявкою єдиного акціонера - Приватного акціонерного товариства "Термолайф", ЄДРПОУ: 34015182, частка у статутному капіталі якого складає 100%.
Таким чином, у зв'язку з неявкою на загальні збори акціонерів єдиного акціонера - Приватного акціонерного товариства "Термолайф", ЄДРПОУ: 34015182, частка у статутному капіталі якого складає 100%, ОСОБА_1 не був звільнений з посади директора Приватного акціонерного товариства "Терморок".
Оскільки загальні збори Товариства, уповноважені на звільнення позивача, не розглянули його заяву про звільнення, хоча він вчинив усі необхідні дії, спрямовані на припинення трудових відносин з Приватним акціонерним товариством "Терморок", позивач вважає, що Товариство порушує його трудові права, зокрема, право бути звільненим з посади директора за власним бажанням і право на вільне обрання місця роботи на власний розсуд.
У зв'язку з тим, що спір виник внаслідок неможливості ОСОБА_1 звільнитися із займаної посади директора, а призначені на 20.12.2024 загальні збори акціонерів не відбулися, позивач звернувся до господарського суду з позовом про визнання припиненими трудових відносин між ним та Приватним акціонерним товариством "Терморок" з 20.12.2024 (останній день роботи) у зв'язку зі звільненням за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України, та зобов'язання Департаменту реєстрації Харківської міської ради внести запис про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань з розділу: "Відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи" відомостей про ОСОБА_1 , як керівника Приватного акціонерного товариства "Терморок".
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. Кожний із процесуальних кодексів встановлює обмеження щодо кола питань, які можна вирішити у межах відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (абз. 1 ч.1 ст. 19 ЦПК України).
Конституційний Суд України в абзацах другому та четвертому п. 3.2 рішення №1-рп/2010 від 12.01.2010 у справі № 1-2/2010 за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний фінансово-правовий консалтинг" про офіційне тлумачення ч. 3 ст. 99 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), посилаючись на положення законів, що регулюють цивільно-правові відносини, а саме ч. 1 ст. 98 та ч. 1 ст. 99 ЦК України, а також чинні на той час ч. 1 ст. 23, п. "г" ч. 5 ст. 41, ч. 1 ст. 59 Закону України "Про господарські товариства" і ч. 5 ст. 58 Закону України "Про акціонерні товариства", виснував, що підставою набуття виконавчим органом товариства повноважень є факт його обрання (призначення) загальними зборами учасників (акціонерів) або укладення із членом виконавчого органу товариства трудового договору, який від імені товариства може підписувати голова наглядової ради чи особа, уповноважена на те наглядовою радою.
При цьому Конституційний Суд України у відповідному рішенні наголосив, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об'єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в межах трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.
Як вказала Велика Палата Верховного Суду у п. 54 постанови від 14.06.2023 у справі № 443/362/22, звернення до суду особи, яка є одноосібним виконавчим органом товариства, для припинення її повноважень, зокрема, у випадку, якщо загальні збори учасників не розглядають заяву про звільнення з посади директора, пов'язане з корпоративними відносинами у цьому товаристві. У п. 55 відповідної постанови зауважено, що корпоративні права на участь в управлінні товариством його учасники реалізовують, зокрема, шляхом прийняття компетентним органом товариства рішення щодо припинення повноважень одноосібного виконавчого органу (директора). Таке рішення може мати наслідки для трудових відносин, але визначальними у таких ситуаціях є відносини корпоративні.
Зважаючи на зазначене, а також враховуючи положення п. 12 ч. 1 ст. 20 ГПК України, яка відносить до повноважень господарського суду розгляд справи у спорах між юридичною особою та посадовою особою, розгляд переданого спору належить до компетенції саме господарського суду.
Пунктом 8.79 Статуту ПрАТ "Терморок" визначено, якщо Товариство складається з однієї особи-акціонера, то до Товариства не застосовуються положення Закону України "Про акціонерні товариства" та Статуту Товариства щодо порядку скликання та проведення Загальних зборів Товариства, а також кумулятивного голосування. У цьому випадку, повноваження Загальних зборів Товариства, передбачені розділом 8 цього Статуту та відповідними внутрішніми документами Товариства здійснюються єдиним акціонером одноосібно. Рішення акціонера з питань, що належать до компетенції Загальних зборів, оформлюється ним письмово (у формі рішення) та засвідчується печаткою Товариства або нотаріально. Таке рішення акціонера має статус протоколу Загальних зборів акціонерного Товариства. Обрання персонального складу ревізійної комісії здійснюється без застосування кумулятивного голосування. Рішення з питань, передбачених пунктом 8.10 розділу 8 цього Статуту приймаються однією о собою-Акціонером, в особі директора Акціонера, крім рішень з питань передбачених підпунктами 19, 20 пункту 8.10 розділу 8 цього Статуту, яке приймається однією особою-Акціонером, в особі Наглядової ради Акціонера.
Таким чином, рішення про обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу приймається однією особою-Акціонером, в особі директора Акціонера.
Відповідно до п. 9.3 Статуту Товариства, директор обирається Загальними зборами та підзвітний їм, організовує виконання їх рішень.
Згідно з пунктом 9.5 Статуту Товариства, від імені Товариства контракт із директором підписує особа, уповноважена на таке підписання Загальними зборами строком на 2 роки.
Відповідно до пункту 9.10 Статуту Товариства, повноваження директора припиняються за рішенням Загальних зборів. Підстави припинення повноважень директора встановлюються законодавством України, Статутом Товариства, а також контрактом, укладеним з ним.
Відповідно до ст. 38 Закону України "Про акціонерні товариства" від 27.07.2022 № 2465-ІХ, у разі якщо 100 відсотків акцій товариства належать одному акціонеру, загальні збори проводяться з урахуванням особливостей, встановлених статтею 60 цього Закону.
Статтею 60 Закону України "Про акціонерні Товариства" від 27.07.2022 № 2465-ІХ визначено особливості проведення загальних зборів товариством з одним акціонером:
1. До товариства з одним акціонером не застосовуються положення статей 40-57 цього Закону щодо порядку скликання та проведення загальних зборів акціонерів.
2. Повноваження загальних зборів, передбачені статтею 39 цього Закону та внутрішніми документами акціонерного товариства, здійснюються акціонером одноосібно.
Рішення акціонера з питань, що належать до компетенції загальних зборів, оформлюється ним письмово (у формі рішення). Таке рішення має статус протоколу загальних зборів.
3. Обрання персонального складу наглядової ради або ради директорів здійснюється без застосування кумулятивного голосування.
Відповідно абзацу 4 пункту 1 розділу І Порядку скликання та проведення очних загальних зборів акціонерів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 02.06.2023 № 596 (далі - Порядок), у разі якщо 100 відсотків акцій товариства належать одному акціонеру загальні збори акціонерів проводяться з урахуванням особливостей, встановлених розділом XXI цього Порядку.
Відповідно розділу XXI Порядку, до акціонерного товариства з одним акціонером не застосовуються положення розділів ІІ-ХІХ цього Порядку щодо порядку скликання та проведення загальних зборів акціонерів. Повноваження загальних зборів, передбачені статтею 39 Закону України "Про акціонерні товариства" та внутрішніми документами акціонерного товариства, здійснюються акціонером одноосібно. Рішення акціонера з питань, що належать до компетенції загальних зборів, оформлюється ним письмово (у формі рішення). Таке рішення має статус протоколу загальних зборів. Обрання персонального складу наглядової ради або ради директорів здійснюється без застосування кумулятивного голосування.
Розділом IX Порядку передбачено, що повідомлення про проведення загальних зборів має містити дані, зокрема, щодо місця їх проведення (із зазначенням номера кімнати, офісу або залу, куди мають прибути акціонери).
Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 був обраний на посаду директора Приватного акціонерного товариства "Терморок" 31.10.2019, що підтверджується Протоколом (рішенням) засідання наглядової ради ПрАТ "Термолайф" від 31.10.2019, Рішенням одноосібного акціонера ПрАТ "Терморок" від 31.10.2019 та Наказом № 37 від 01.11.2019.
Відповідно до частини четвертої статті 24 КЗпП України, укладення трудового договору оформлюється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про прийняття працівника на роботу.
Згідно зі статтею 38 КЗпП України, працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це роботодавця письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до закладу освіти; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник. Якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, роботодавець не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.
За загальними правилами трудового законодавства України, керівник товариства (генеральний директор), як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. Разом з тим особливість звільнення генерального директора полягає в тому, що воно відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства (аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 24.12.2019 у справі №758/1861/18).
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав заяву про звільнення із займаної посади за власним бажанням, яку надіслав на адресу єдиного акціонера - Приватного акціонерного товариства "Термолайф" разом з повідомленням вих.12/11-542 від 12.11.2024 про скликання позачергових загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Терморок" на 20.12.2024 об 14:00 з питання звільнення його з посади директора Товариства та призначення нового директора. Факт надсилання оригіналу заяви і повідомлення про скликання позачергових загальних зборів акціонерів підтверджується накладною № 0319500438998 Укрпошти від 12.11.2024 та описом вкладення в цінний лист 0319500438998.
Тобто, позивачем було дотримано порядок скликання загальних зборів ПрАТ "Терморок" у строк, формі та за змістом як того передбачає Закон України "Про акціонерні товариства" і Порядок скликання та проведення очних загальних зборів акціонерів, затверджений рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 02.06.2023 № 596.
Однак, позачергові загальні збори учасників Товариства не відбулися, у зв'язку з неявкою єдиного учасника на збори.
Внаслідок вказаного, питання припинення повноважень ОСОБА_1 як директора Товариства згідно з законодавчо визначеним порядком не вирішено і позивач не має повноважень самостійно вирішити таке питання.
З огляду на наведене вбачається, що права ОСОБА_1 порушено внаслідок позбавлення його можливості припинити свої повноваження як директором Товариства з незалежних від нього причин.
Статтею 16 ЦК України, положення якої кореспондуються з положеннями статті 20 ГК України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Названими нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів, і цей перелік не є вичерпним.
Так, для того, щоб право на доступ до суду було ефективним, особа повинна мати чітко визначену та дієву можливість оскаржити подію, яка, на її думку, порушує її права й охоронювані законом інтереси (аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі № 910/7164/19).
Позовні вимоги про визнання трудових правовідносин припиненими, або про звільнення, або про припинення трудових правовідносин та/або правовідносин представництва у такому спорі спрямовані насамперед на припинення правовідносин з управління, які існують між директором та товариством.
Крім того суд звертає увагу на те, що відповідно до правової позиції Верховного Суду, що наведена в ухвалі суду від 08.02.2023 у справі №127/27466/20, належним та ефективним способом захисту прав та законних інтересів керівника товариства у такому випадку буде не вимога про визнання трудових відносин припиненими (визначення юридичного факту), як визначено у постановах від 24.12.2019 у справі №758/1861/18 та 17.03.2021 у справі №761/40378/18, а вимога припинити такі трудові відносини за рішенням суду, які (трудові відносини) будуть припинені саме з дати набрання судовим рішенням законної сили, адже констатація ретроспективно припинення трудових відносин певною датою у минулому, зокрема, через два тижні після написання/подання заяви про звільнення по суті зводиться до встановлення факту припинення цих правовідносин з відповідної дати без прийняття загальними зборами товариства відповідного рішення.
Отже в даному випадку належним та ефективним способом захисту прав та законних інтересів позивача буде не визнання трудових відносин припиненими (визначення юридичного факту), а саме припинення трудових відносини між позивачем та відповідачем з дати набрання рішенням суду законної сили, у зв'язку зі звільненням з посади директора.
Що стосується вимоги, заявленої до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, про зобов'язання внести запис про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 , як керівника Приватного акціонерного товариства "Терморок", суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців врегульовано нормами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону, державний реєстратор юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - державний реєстратор) - особа, яка перебуває у трудових відносинах з суб'єктом державної реєстрації, нотаріус.
За змістом п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону, суб'єктами державної реєстрації є, зокрема, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси - у разі державної реєстрації юридичних осіб (крім випадків, передбачених абзацами другим - четвертим цього пункту) та фізичних осіб - підприємців.
Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень з державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
Згідно зі ст. 5 Закону, систему органів у сфері державної реєстрації становлять: 1) Міністерство юстиції України; 2) інші суб'єкти державної реєстрації.
До повноважень інших суб'єктів державної реєстрації, відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону, належить:
1) забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
На виконання вимог законодавства Харківською міською радою було створено Департамент реєстрації, який є самостійним виконавчим органом міської ради, до повноважень якого відповідно до Положення про Департамент реєстрації Харківської міської ради, затвердженого рішенням 9 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 22.12.2021 № 217/21 належить, зокрема, забезпечення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та проведення інших реєстраційних дій відповідно до законодавства України.
Повноваження державного реєстратора визначені статтею 6 Закону, яка передбачає, що державний реєстратор: 1) приймає документи; 1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації; 2) перевіряє наявність у Єдиному державному реєстрі заборони вчинення реєстраційних дій; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 3-1) під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов'язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; 3-2) перевіряє дійсність довіреності, нотаріально-посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей; 3-3) перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно з ч. 10 ст. 6 Закону, втручання будь-яких органів, їх посадових осіб, громадян, юридичних осіб та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, у діяльність державного реєстратора під час проведення реєстраційних дій, крім випадків, передбачених цим Законом, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Таким чином, одним із суб'єктів державної реєстрації, що здійснюють повноваження в сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та забезпечують державну реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців є Департамент реєстрації Харківської міської ради. Державні реєстратори, які перебувають у трудових відносинах з Департаментом реєстрації Харківської міської ради, є його посадовими особами та виконують повноваження, визначені Законом, зокрема, приймають документи, перевіряють їх на відповідність законодавству, на наявність підстав для відмови в державній реєстрації, проводять реєстраційні дії або відмовляють в державній реєстрації.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: відомості про органи управління юридичної особи; відомості про керівника юридичної особи та про інших осіб (за наявності), які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, інформація для здійснення зв'язку з керівником юридичної особи (телефон та/або адреса електронної пошти)), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Положеннями ст. 25 Закону встановлено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі, зокрема, судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо, зокрема, зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
У разі подання судового рішення, що набрало законної сили та має наслідком зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або про заборону вчинення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі заявником є позивач або уповноважена ним особа (п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону).
Серед загальних засад державної реєстрації статтею 4 Закону встановлено проведення державної реєстрації за заявницьким принципом та внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.
Державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, на підставі документів, поданих у паперовій формі, проводиться в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя за місцезнаходженням юридичної особи чи громадського формування, що не має статусу юридичної особи, чи відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави.
За наказом Міністерства юстиції України державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, на підставі документів, поданих у паперовій формі, у визначених випадках може проводитися в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць, визначених абзацом першим цієї частини, або незалежно від місцезнаходження юридичної особи чи громадського формування, що не має статусу юридичної особи, в межах України (ч. 2 ст. 4 Закону).
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 09.06.2023 № 2179/5 "Про проведення державної реєстрації в межах декількох адміністративно-територіальних одиниць" (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 червня 2023за № 977/40033), з метою забезпечення умов, спрямованих на доступ фізичних та юридичних осіб до послуг з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, незалежно від місцезнаходження юридичних осіб, проводяться, зокрема, такі реєстраційні дії у сфері державної реєстрації юридичних осіб: державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, відокремлених підрозділів юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, місцезнаходженням яких є Автономна Республіка Крим, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Харківська, Херсонська області, місто Севастополь; реєстраційні дії на підставі судових рішень.
Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 № 359/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09 лютого 2016 за № 200/28330 "Про затвердження Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи", державна реєстрація проводиться на підставі документів, поданих заявником, шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації, нотаріуса.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).
Департамент реєстрації Харківської міської ради є суб'єктом державної реєстрації, до повноважень якого, відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону, належить забезпечення: прийому документів, поданих для державної реєстрації; державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій; ведення Єдиного державного реєстру та надання відомостей з нього; формування та зберігання реєстраційних справ; здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Проведення реєстраційних дій, відповідно до ст. 6 Закону, належить до повноважень державного реєстратора.
Відповідно до вимог ст. 18 Господарського процесуального кодексу України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Таким чином, рішення суду про припинення трудових правовідносин є підставою для проведення відповідної державної реєстрації зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі про юридичну особу будь-яким державним реєстратором в межах України в силу повноважень, визначених законодавством.
Відтак, внесення запису про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 , як керівника Приватного акціонерного товариства "Терморок", є наслідком прийнятого судом рішення, а звернення з такою вимогою до суду не передбачено, оскільки існує встановлений законом порядок вчинення реєстраційних дій.
Крім того, статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Суд зазначає, що лише встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Судом встановлено, що позивач не звертався до Департаменту реєстрації Харківської міської ради із запитом щодо внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та не отримав відмову у вчиненні реєстраційних дій.
Відтак, права позивача не були порушені внаслідок дій чи бездіяльності Департаменту реєстрації Харківської міської ради.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для судового захисту права позивача на здійснення реєстраційних дій в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", та вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовних вимог в цій частині.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити частково.
Припинити трудові відносини між ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) та Приватним акціонерним товариством "Терморок" (провул. Сімферопольський, буд. 6, офіс 204/2, м. Харків, 61052; код ЄДРПОУ: 40457938) у зв'язку зі звільненням за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 38 Кодексу законів про працю України.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Терморок" (провул. Сімферопольський, буд. 6, офіс 204/2, м. Харків, 61052; код ЄДРПОУ: 40457938) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) - витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.
Повне рішення складено "13" лютого 2025 р.
Суддя Н.М. Кухар