Ухвала від 07.02.2025 по справі 755/21117/24

Справа №:755/21117/24

Провадження №: 1-кс/755/15/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2025 р. м.Київ

Слідчий суддя Дніпровського районного суду м.Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого в ОВС 2 відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 капітана поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000155 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бекабад Республіки Узбекистан, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 22.06.1995 року Чорноморським РВ ГУ МВС України в Криму, останнє відоме місце реєстрації та проживання% АДРЕСА_1

-у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий в ОВС 2 відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 капітана поліції ОСОБА_5 , за погодженням прокурором відділу нагляду за додерженням законів регіональним органом безпеки та процесуального керівництва і публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях щодо злчинів вчинених в умовах збройного конфлікту прокуратури АР Крим та м.Севастополя ОСОБА_3 , звернувся до суду в рамках кримінального провадження №22024011000000155, з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, що здійснюється за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Мотивуючи клопотання, слідчий посилається на те, що слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000155, з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, що здійснюється за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Згідно мотивів клопотання, органом досудового розслідування встановлено, що в період лютого - березня 2014 року, російська федерація (далі - рф), використовуючи загострення політико-соціальної напруженості в Україні, як привід для вторгнення на її суверенну територію, в порушення міжнародно-правових норм, у т.ч. Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною та рф, Конституції України, із застосуванням кадрових військових підрозділів своїх збройних сил, а також підконтрольних уряду рф проросійських політичних та інших організацій та об'єднань, вчинила захоплення адміністративних будівель органів державної влади України в Автономній Республіці Крим, блокування українських військових частин, а також організацію і проведення незаконного «референдуму щодо самовизначення Криму» на території АР Крим, із заздалегідь відомим та підконтрольним рф результатом, який в подальшому став формальною підставою для прийняття незаконного рішення про включення до складу рф території АР Крим і міста Севастополя на правах суб'єктів федерації.

Таким чином, з 20.02.2014 року рф, як держава-агресор, здійснила окупацію території України - Кримського півострова із застосуванням збройних сил, військових підрозділів та парамілітарних утворень.

З метою реалізації політики окупації та остаточного приєднання тимчасово окупованої території АР Крим та м.Севастополь до складу рф, а також придушення спротиву проукраїнського населення Криму, вищим керівництвом рф було прийнято низку «законів та підзаконних нормативних актів», якими незаконно створено так звані судові, правоохоронні органи та органи влади і місцевого самоврядування Республіки Крим.

24 лютого 2022 року, у зв'язку з відкритим військовим вторгненням рф в Україну, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Президент України видав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про введення воєнного стану в Україні» №2002-ІХ від 24.02.2022 року та строк дії якого продовжувався відповідними Указами Президента до теперішнього часу.

Незважаючи на це, громадянин України ОСОБА_6 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення факту окупації АР Крим та м. Севастополя з боку рф, з власної ініціативи, добровільно вирішив особисто взяти участь у функціонуванні на території АР Крим системи незаконних органів окупаційної влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора на ТОТ АР Крим.

Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, ОСОБА_6 , у невстановлених досудовим розслідуванням час та обставинах, однак не пізніше 16.04.2024 року, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, знаходячись на тимчасово окупованій території АР Крим - в м.Сімферополь, працевлаштувався до незаконно створеного окупаційною владою РФ органу, що знаходиться за адресою: вул. Козлова, буд. 45а, м.Сімферополь, АР Крим, на посаду «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» (мовою оригіналу - «министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым»), пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Так, 16.04.2024 року ОСОБА_6 , добровільно, на підставі власного волевиявлення, указом Глави Республіки Крим (мовою оригіналу - «Главы Республики Крым») ОСОБА_7 №88-У, призначений на посаду «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» на строк повноважень Глави Республіки Крим.

В свою чергу, ОСОБА_6 на вказаній посаді, у зв'язку із знаходженням у його підпорядкуванні структурних підрозділів - управління інформаційної політики (мовою оригіналу - «управление информационной политики»), управління моніторингу та аналізу інформаційних матеріалів (мовою оригіналу - «управление мониторинга и анализа информационных материалов»), відділу матеріально-технічного забезпечення (мовою оригіналу - «отдела материально-технического обеспечения»), управління економіки та фінансів (мовою оригіналу - «управление экономики и финансов»), управління внутрішньою політикою (мовою оригіналу - «управление внутренней политики»), управління правової, кадрової роботи та діловодства (мовою оригіналу - «управление правовой, кадровой работы и делопроизводства»), управління інформатизації та розвитку інформаційних систем (мовою оригіналу - «управление информатизации и развития информационных систем»), управління іміджевої політики та регулювання рекламної діяльності (мовою оригіналу - «управление имиджевой политики и регулирования рекламной деятельности»), управління з телекомунікацій та зв'язку (мовою оригіналу - «управление по телекоммуникациям и связи»), наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в межах наданих йому повноважень.

Своїми умисними діями, громадянин України ОСОБА_6 сприяв реалізації політики окупаційної влади рф на тимчасово окупованій території АР Крим та м.Севастополя.

В подальшому, ОСОБА_6 , на підставі указу Глави Республіки Крим (мовою оригіналу - «Главы Республики Крым») ОСОБА_7 №275-У від 19.09.2024 року, було звільнено з посади т.зв. «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» у зв'язку із закінченням строку повноважень.

Крім того, в ході досудового розслідування було встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що 24.02.2022 року рф здійснила збройну агресію та військове вторгнення в Україну, знаходячись на посадах окупаційної влади рф на ТОТ АР Крим, не відмовляючись від злочинного умислу направленого на реалізацію окупаційної політики рф, основною метою якої є завдання шкоди інтересам України та її територіальній цілісності, недопущення повернення Конституційно визначених територій України, усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, 20.09.2024 знаходячись за адресою: вул. Козлова, буд. 45а м.Сімферополь АР Крим, на підставі власного волевиявлення, указом Глави Республіки Крим (мовою оригіналу - «Главы Республики Крым») ОСОБА_7 №280-У, призначений на посаду «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» (мовою оригіналу - «министра внутренней политики, информации и связи Республики Крым»), чим виконав всі необхідні дії, направленні на доведення свого злочинного умислу до кінця та де і на даний час здійснює свою протиправну діяльність шляхом виконання організаційно-розпорядчих функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території України - Автономній Республіці Крим (ТОТУ АР Крим).

Тобто, вказані обставини означають те, що ОСОБА_6 добровільно прийняв на себе обов'язки, пов'язані з діяльністю незаконних органів влади на ТОТУ АР Крим, всупереч законодавству України, та на нього було покладено ряд функцій по реалізації політики незаконно створених на ТОТ АР Крим органів влади, що направлена на виконання спеціальних функцій та завдань т.зв. «органів виконавчої влади» (мовою оригіналу - «органов исполнительной власти»).

В свою чергу, діяльність ОСОБА_6 на посаді т.зв. «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим», в контексті реалізації наданих йому повноважень, активно висвітлювалася в соціальних мережах, зокрема на інформаційних ресурсах т.зв. «Республіки Крим» (мовою оригіналу - «Республики Крым»). В силу наявної освіти та життєвого досвіду ОСОБА_6 достеменно усвідомлював протиправність своїх дій, однак здійснював сприяння реалізації політики окупаційної влади РФ на території АР Крим, що свідчить про наявність прямого умислу та добровільності дій.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

15.11.2024 року в рамках даного кримінального провадження було складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

19.11.2024 року в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» (№ 234 (7894) від 19.11.2024) та 19.11.2024 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також на виконання вимог ст. 135 КПК України у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території в АР Крим, повістки на 23.11.2024, 25.11.2024 та 26.11.2024 про виклик його до слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління СБ України в АР Крим для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення за його участі інших слідчих (процесуальних) дій.

Таким чином, 19.11.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, та відповідно до положень ст.135 КПК України викликано слідчим для проведення слідчих і процесуальних дій.

27.11.2024 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 винесено постанову про оголошення в розшук підозрюваного ОСОБА_6 .

27.11.2024 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 винесено постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000155 на підставі п.2 ч.1 ст.280 КПК України.

06.01.2025 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 постановлено постанову про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000155 на підставі ч.1 ст.282 КПК України.

А тому, оскільки підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності слідчий просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

Мотивуючи клопотання щодо необхідності здійснення спеціального досудового розслідування прокурор в судовому засіданні посилається на те, що підставою для здійснення спеціального судового провадження є ухилення ОСОБА_6 від явок на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, крім того, ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а тому просив суд задовольнити клопотання з наведених мотивів.

Захисник в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання слідчого.

Вивчивши клопотання, додані до нього документи, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, вислухавши вищенаведені пояснення прокурора, який підтримав клопотання з мотивів викладених у клопотанні та вказав відповідні доводи в судовому засіданні, вислухавши вищенаведені пояснення захисника, слідчий суддя приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що слідчим управлінням ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000155, з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, що здійснюється за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

15.11.2024 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 , було складено письмове повідомлення про підозру щодо ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Згідно мотивів клопотання, слідством на даний час встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування на тимчасово окупованій території АР Крим, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами оперативного підрозділу: відповідь на доручення за вих. №76/14/97-2767 від 20.05.2024 року.

У зв'язку з цим, повідомлення про підозру ОСОБА_6 та повістки на 23.11.2024 року, 25.11.2024 року та 26.11.2024 року про виклик його до слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 для повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, та участі в слідчих та процесуальних діях у рамках кримінального провадження №22024011000000155 було опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», яка являється друкованим засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, випуск №234(7894) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Таким чином, 19.11.2024 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, та відповідно до положень ст.135 КПК України викликано слідчим для проведення слідчих і процесуальних дій.

27.11.2024 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 винесено постанову про оголошення в розшук підозрюваного ОСОБА_6 .

27.11.2024 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 винесено постанову про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000155 на підставі п.2 ч.1 ст.280 КПК України.

06.01.2025 року слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 постановлено постанову про відновлення досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024011000000155 на підставі ч.1 ст.282 КПК України.

Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших кримінальних правопорушень не допускається, крім випадків, коли кримінальні правопорушення вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи, щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Так, поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

Водночас, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

А тому, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Одночасно, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Як вбачається із матеріалів клопотання, обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри підтверджується зібраними у ході досудового розслідування доказами, а саме: даними повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення 1 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_4 вх. № 14/94-172 від 20.05.2024 року, згідно з яким громадянин України ОСОБА_6 , добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора; даними рапорту, щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань №14/94-309 від 01.10.2024 року, згідно з яким ОСОБА_6 , добровільно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора; відповіддю 1 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_4 від 22.08.2024 вх. №14/96-2938 на доручення слідчого, відповідно до якої, встановлено повні анкетні данні громадянина України ОСОБА_6 , його контактні номери телефонів, адресу реєстрації та фактичного місця проживання, а також місць постійного перебування, наявність профілю в соціальних мережах, електронної пошти та інші відомості, які мають значення для кримінального провадження; даними протоколу огляду від 12.08.2024 сайту "правительственный портал Республики Крым", на якому за посиланням https://rk.gov.ru/documents/fecb1634-0a1c-4350-8e5a-cb11b0512cd1 розміщений т.зв. «указ Главы Республики Крым № 88-У от 16.04.2024», відповідно до якого ОСОБА_6 був призначений на посаду «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» на строк повноважень Глави Республіки Крим; даними протоколу огляду від 25.07.2024 сайту "Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым" за посиланням https://minfo. rk.gov.ru/heads/870324db-039b-43c0-8d72-ff2c81a8445b на якому розміщено інформацію про ОСОБА_6 т.зв. «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим»; данмим протоколу огляду від 25.07.2024 сайту "Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым" за посиланням https://minfo. rk.gov.ru/structure/6dec2c5b-25d7-428e-9bc3-4a83b2c427da, на якому розміщений т.зв. «указ Главы Республики Крым № 88-У от 16.04.2024», відповідно до якого ОСОБА_6 був призначений на посаду «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» на строк повноважень Глави Республіки Криму; даними протоколу огляду від 26.07.2024 сайту " Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым ", за посиланням https://minfo.rk.gov.ru/structure/6dec2c5b-25d7-428e-9bc3-4a83b2c427da , на якому розміщені документи за підписом ОСОБА_6 т.зв. «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим»; даними висновку експерта №9611/24-35 від 30.10.2024 року, відповідно до якого на фотознімку, який був розміщений на сайті "Министерства внутренней политики, информации и связи Республики Крым" як т.зв. «міністр внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» зображено ОСОБА_6 ; даними протоколу огляду від 14.11.2024 сайту "правительственный портал Республики Крым" за посиланням https://rk.gov.ru/documents/5b22b358-129c-43cf -b867-92aef19ba426 на якому розміщений т.зв. «указ Главы Республики Крым №275-У от 19.09.2024», відповідно до якого ОСОБА_6 , було звільнено з посади т.зв. «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» у зв'язку із закінченням строку повноважень; данми протоколу огляду від 08.11.2024 сайту "правительственный портал Республики Крым" за посиланням https://rk.gov.ru/documents/f3773cdc-fd74-423d -a253-afdb63e1dcac на якому розміщений т.зв. «указ Главы Республики Крым №280-У от 20.09.2024», відповідно до якого ОСОБА_6 був знову призначений на посаду «міністра внутрішньої політики, інформації та зв'язку Республіки Крим» на строк повноважень Глави Республіки Крим; даними протоколу огляду від 19.11.2024 року, відповідно до яких, були проведенні огляди цифрової інформації з відкритих джерел даних, яка містить відомості, про факт публікації та скерування повідомлення про підозру і повісток про виклик ОСОБА_6 ; даними відповідей 1 відділу УЗНД ІНФОРМАЦІЯ_4 від 30.11.2024 №76/5/177-1615 та 06.12.2024 №76/5/177-1677 на доручення слідчого, щодо перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим, іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

А тому, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованих їй злочинів, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_6 міг вчинити інкриміновані йому кримінальні правопорушення.

У зв'язку з наведеним, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться у поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність останнього до кримінальних правопорушень, за викладених у клопотанні обставин.

Поряд з цим, при розгляді даного клопотання слідчого ОСОБА_5 , суд враховує, що відповідно до оперативної інформації органу досудового розслідування підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення 25.12.2023 року постанови про оголошення підозрюваного в розшук.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Як вбачається з наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження 15.11.2024 року було складено повідомлення про підозру громадянина ОСОБА_6 у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру 19.11.2024 року було вручено, відповідно до вимог КПК України шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий Кур'єр», що є друкований засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Крім того, постановою слідчим в ОВС 2 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 від 27.11.2024 року ОСОБА_6 було оголошено в розшук у зв'язку з переховуванням від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Наведене, дає слідчому судді достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно переховується від слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо ряду злочинів, зокрема передбаченого ст.111-1 КК України, стосовно підозрюваної, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_6 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, знаходиться на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого в ОВС 2 відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 капітана поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000155 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 2971-2974, 309, 372, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого в ОВС 2 відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 капітана поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024011000000155 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бекабад Республіки Узбекистан, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 22.06.1995 року Чорноморським РВ ГУ МВС України в Криму, останнє відоме місце реєстрації та проживання% АДРЕСА_1 - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за підозрою №22024011000000155 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя