Постанова від 13.02.2025 по справі 353/1209/24

Справа № 353/1209/24

Провадження № 3/353/35/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2025 рокум.Тлумач

Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Мотрук Л.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від відділення поліції № 5 (м. Тлумач) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , громадянку України, за ч. 1 ст. 184 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

13.12.2024 року о 13 год 30 хв ОСОБА_1 по місцю свого проживання, що за адресою АДРЕСА_1 ухилилася від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя своєї малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме в будинку брудно, брудна постільна білизна та наявний сильний запах диму з печі, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, однак 12.02.2025 року від останньої до суду надійшла заява, у якій просила розгляд справи здійснювати у її відсутності, оскільки має на утриманні малолітню дочку, яку не може залишити дома саму, адже чоловік у цей час знаходиться на роботі, крім того зазначила, що є особою з інвалідністю третьої групи та на даний час хворіє. Вказала, що протокол про притягнення її до адміністративної відповідальності підписувати їй не давали.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 1 статті 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або необережності.

До обов'язкового складу об'єктивної сторони невиконання батьками обов'язків щодо виховання дітей входить ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Диспозиція статті 184 КУпАП є бланкетною, а особа, яка визначена ст. 255 КУпАП, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, зобов'язана зазначити в ньому закон/норму закону, яку порушила особа, відносно якої складено протокол.

Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством, і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.

З урахуванням наведеного та встановлених судом обставин, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 206920 від 13.12.2024 року відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, в розумінні ст.251 КУпАП, не може підтверджувати вчинення останньою правопорушень, оскільки не вказано, яку саме норму спеціального закону нею порушено, у результаті чого може настати відповідальність, передбачена ч.1 ст. 184 КУпАП.

Також з фототаблиці та оптичного носія інформації, які долучені до матеріалів справи, вбачається, що умови проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 є такими, що дозволяють нормально проживати, розвиватися та навчатися за вищевказаною адресою разом зі своїми батьками.

Крім того, суд враховує матеріальне становище батьків дитини, з яких мама є особою з інвалідністю третьої групи, а батько по мірі можливості забезпечує життєдіяльність своєї сім'ї.

Суд звертає увагу, що постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 23.05.2024 року встановлено, що: «Доказів які б свідчили про аморальний спосіб життя відповідачів, зловживання алкогольними напоями, умисне ухилення відповідачів від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини та їх винної поведінки, матеріали справи не містять.

Так, безперечно, у будинку відсутні належні умови проживання для дитини, але батько дитини є власником квартири, має самостійний дохід у вигляді заробітної плати, мати дитини є власником будинку, у якому сім'я проживає, батьки не втратили інтересу до дитини і свідомо бажають її виховувати.

Згідно з частиною другою статті 16 цього Закону соціальні послуги за типами поділяються на: 1) прості соціальні послуги, що не передбачають надання постійної або систематичної комплексної допомоги (інформування, консультування, посередництво, надання притулку, представництво інтересів, тощо); 2) комплексні соціальні послуги, що передбачають узгоджені дії фахівців з надання постійної або систематичної комплексної допомоги (догляд, виховання, спільне проживання, соціальний супровід, кризове втручання, підтримане проживання, соціальна адаптація, соціальна інтеграція та реінтеграція тощо); 3) комплексні спеціалізовані соціальні послуги, що надаються певній категорії отримувачів соціальних послуг.

Тому держава має взяти на себе обов'язок щодо постійного соціального супроводу сім'ї, у якої виникають труднощі у вихованні дитини, які неможливо подолати без втручання державних органів.».

Також даною постановою зобов'язано саме орган опіки та піклування Тлумацької міської ради Івано-Франківського району Івано-Франківської області встановити постійний контроль над здійсненням соціального супроводу сім'ї малолітньої дитини ОСОБА_4 .

Суд вважає, що такий супровід полягає не тільки у обстеженні умов проживання малолітньої дитини представником органу опіки та піклування разом із працівниками поліції, а також у іншому супроводі, який би був більш дієвішим та ефективнішим для захисту прав та інтересів ОСОБА_4 .

Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 184 КУпАП.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 40-1 КУпАП. Оскільки провадження у справі про притягання ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП слід закрити, а судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення, то судовий збір слід віднести на рахунок держави.

На підставі наведеногота керуючись ст. 9, 40-1, 184, 247, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 184 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійоквіднести на рахунок держави.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тлумацький районний суд.

СуддяЛ. І. МОТРУК