Справа №155/253/25
Провадження №3/155/189/25
12.02.2025 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Горохівського районного суду Волинської області 04 лютого 2025 року з відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.164-5 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №969650 від 28 січня 2025 року вбачається, що 28 січня 2025 року близько 12 години встановлено факт зберігання ОСОБА_2 тютюнових виробів, без марок акцизного збору в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за адресою АДРЕСА_2 , де проводить господарювання ФОП ОСОБА_1 , чим порушив норми ЗУ « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Дії ОСОБА_1 працівником поліції, що склав адміністративні матеріали, кваліфіковані за ч.2 ст.164-5 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, причини, неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав клопотання про закриття провадження у справі та повернути вилучені тютюнові вироби їх володільцю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідальність за ч.1 ст.164-5 КУпАП, настає у разі зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Також, відповідальність за ч.2 ст.164-5 КУпАП, настає за дії передбачені частиною першою даної статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано стягненню за будь-яке з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, або вчинені у великих розмірах.
Згідно з довідкою, виданою відділенням поліції №2 Луцького РУП ГУНП у Волинській області, відповідно до інформаційного порталу Національної поліції України ІКС ІПНП «Адмінпрактика» у продовж року на громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жител села Старики, Луцького району, складались адміністративні матеріали, а саме за ч.1 ст.164-5 КУпАП від 23 листопада 2024 року, накладено стягнення у вигляді штрафу 1700,0 гривень.
В той же час, суд наголошує, зберігання тютюнових виробів на яких немає марок акцизного податку відповідного зразка, не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.164-5 КУпАП, оскільки відповідальність настає лише за зберігання тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
Отже, зберігання вищезазначених тютюнових виробів на яких немає марок акцизного податку відповідного зразка, не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.164-5 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП, та не може бути перекладено на суд.
Отже, всупереч вимог ст.251 КУпАП, посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення не надано жодних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 .
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП, а тому суд приходить до висновку, що провадження по справі відносно останнього підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Як вбачається із квитанції про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №51, поліцейським з логістики, обліку та збереження речових доказів і озброєння ВП №2 м.Горохів Луцького РУП ГУНП у Волинській області старший сержант ОСОБА_3 28 січня 2025 року вилучив рожевий поліетиленовий пакет із 10 (десятьма) пачками сигарет марки «АСТРА», та 3 (трьома) пачками сигарет марки «COMPLIMENT» в середині. Порядковий номер 51.
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.02.2022 року №186-р, а також відповідно до рішень військового командування про примусове відчуження або вилучення майна, ухвалених на підставі приписів Закону України «Про правовий режим воєнного стану» дозволено передавати конфісковане майно на потреби ЗСУ.
Враховуючи, що вилучені у ОСОБА_1 тютюнові вироби, не мають марок акцизного податку, отже перебувають у незаконному обігу на території України. Разом з тим тютюнові вироби мають певну цінність та можуть бути використані на потреби Збройних Сил України, тому їх слід передати на користь Збройних Сил України.
Керуючись ст. ст.33-34, п.1 ст.247, 283, 284 КУпАП, на підставі ч.1 ст.164-5 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.164-5 КУпАП в зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Сигарети марки «АСТРА» 10 (десять) пачок, та 3 (три) пачки сигарет марки «COMPLIMENT» без марок акцизного податку встановленого зразка, які зберігаються в камері схову речових доказів відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області згідно квитанції №51 - передати на користь Збройних Сил України.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана