Ухвала від 10.02.2025 по справі 503/1279/20

УХВАЛА

10 лютого 2025 року

м. Київ

справа № 503/1279/20

провадження № 61-1347 ск25

Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,

розглянув касаційну скаргу Кодимського споживчого товариства на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 23 лютого 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Кодимського відділення Балтського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеської обласної прокуратури та Котовської місцевої прокуратури, третя особа - Кодимське споживче товариство, про відшкодування моральної шкоди за надмірну тривалість досудового розслідування в кримінальному провадженні,

ВСТАНОВИВ:

У 2020 році ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з Державного бюджету України на його користь 100 000,00 грн у відшкодування моральної шкоди, заподіяної надмірною тривалістю досудового слідства в кримінальному провадженні від 11 грудня 2023 року № 12013170320000859.

Рішенням Кодимського районного суду Одеської області від 23 лютого 2021 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено за недоведеністю.

Постановою Одеського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Кодимського районного суду Одеської області від 23 лютого 2021 року змінено, викладено мотивувальну частину рішення в редакції цієї постанови, тобто у позові відмовлено за необґрунтованістю. В іншій частині рішення Кодимського районного суду Одеської області від 23 лютого 2021 року залишено без змін.

30 січня 2025 року Кодимське споживче товариство, шляхом формування документа у підсистемі «Електронний суд», подалодо Верховного Суду касаційну скаргу на вказані судові рішення, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове про задоволення позову у повному обсязі.

Вивчивши касаційну скаргу, Верховний Суд дійшов висновку про відмову у відкритті касаційного провадження, оскільки вона подана на судові рішення з ціною позову, що не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що не підлягають касаційному оскарженню, з урахуванням такого.

Стаття 129 Конституції України серед основних засад судочинства визначає забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8).

У ЦПК України визначено баланс між такими гарантіями права на справедливий судовий розгляд, як право на розгляд справи судом, встановленим законом (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод), та принципом остаточності судових рішень res judicata, фактично закріплено перехід до моделі обмеженої касації, що реалізується за допомогою введення процесуальних фільтрів з метою підвищення ефективності касаційного провадження.

Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, зазначених у цій же нормі ЦПК України.

Конституційний Суд України у Рішенні від 22 листопада 2023 року № 10-р(ІІ)/2023 дійшов висновку, що припис пункту 2 частини третьої статті 389 ЦПК України, який встановлює один із «фільтрів» для касаційного перегляду судових рішень, ухвалених судами першої та апеляційної інстанцій, є зрозумілим за змістом та передбачним за наслідками застосування. Зазначений припис ЦПК України також має правомірну мету - додержання принципу остаточності судового рішення (res judicata) як одного з аспектів вимоги юридичної визначеності.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 листопада 2023 року № 10-р(II)/2023, зокрема, визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 2 частини третьої статті 389 ЦПК України.

Згідно з частиною дев'ятою статті 19 ЦПК України розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 01 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачено, що у 2025 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць установлено в розмірі з 01 січня 2025 року (на час подання касаційної скарги) - 3 028,00 грн.

Зі змісту положень пункту 3 частини третьої статті 175, пункту 1 частини першої статті 176 ЦПК України ціна позову визначається сумою грошових коштів, якщо позов підлягає грошовій оцінці.

Позовна вимога про відшкодування моральної шкоди є майновою вимогою, оскільки позивач її визначив у грошовому вимірі.

Ціна позову у цій справі становить 100 000,00 грн, яка станом на 01 січня 2025 року не перевищує двісті п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 028*250=757 000).

Ця справа не є справою з ціною позову, яка перевищує двісті п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, і не є справою, яка підлягає розгляду лише за правилами загального позовного провадження, виключний перелік яких передбачений частиною четвертою статті 274 ЦПК України.

Касаційна скарга не містить мотивів про те, що оскаржувані судові рішення підпадають принаймні під один із випадків, передбачених пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України, за наявності яких судові рішення у таких справах підлягають касаційному оскарженню.

Верховний Суд, який відповідно до частини третьої статті 125 Конституції України є найвищим судовим органом, виконує функцію «суду права», що розглядає спори, які мають найважливіше (принципове) значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Колегія суддів дослідила ціну та предмет позову, складність справи й не встановила випадків, передбачених пунктом 2 частини третьої статті 389 ЦПК України, які б свідчили про необхідність перегляду судових рішень у цій справі у касаційному порядку.

Відповідно до вимог пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права (стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»), умови прийнятності касаційної скарги, відповідно до норм законодавства, можуть бути суворішими, ніж для звичайної заяви. Зважаючи на особливий статус суду касаційної інстанції, процесуальні процедури у суді касаційної інстанції можуть бути більш формальними, особливо, якщо провадження здійснюється судом після їх розгляду судом першої інстанції, а потім судом апеляційної інстанції (рішення у справах: «Levages Prestations Services v. France» (Леваж Престасьон Сервіс проти Франції) від 23 жовтня 1996 року; «Brualla Gomez de la Torre v. Spain» (Бруалья Ґомес де ла Торре проти Іспанії) від 19 грудня 1997 року).

З урахуванням наведеного, оскільки Кодимське споживче товариство подало касаційну скаргу на судові рішення, що не підлягають касаційному оскарженню, увідкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що ухвалою Верховного Суду від 21 грудня 2023 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 23 лютого 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 рокуу цій справі, з підстав подання касаційної скарги на судові рішення у справі з ціною позову, яка не перевищує двохсот п'ятдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які не підлягають касаційному оскарженню.

На підставі викладеного та керуючись статтею 129 Конституції України, статтею 19, статтею 260, пунктом 2 частини третьої статті 389, пунктом 1 частини другої статті 394 ЦПК України, Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Кодимського споживчого товариства на рішення Кодимського районного суду Одеської області від 23 лютого 2021 року та постанову Одеського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 рокуу справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, Кодимського відділення Балтського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, Одеської обласної прокуратури та Котовської місцевої прокуратури, третя особа - Кодимське споживче товариство, про відшкодування моральної шкоди за надмірну тривалість досудового розслідування в кримінальному провадженні.

Копію ухвали та додані до скарги матеріали надіслати заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді О. В. Білоконь

О. М. Осіян

Н. Ю. Сакара

Попередній документ
125124978
Наступний документ
125124980
Інформація про рішення:
№ рішення: 125124979
№ справи: 503/1279/20
Дата рішення: 10.02.2025
Дата публікації: 14.02.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них; про відшкодування шкоди, з них; завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: (26.02.2025)
Результат розгляду: Ухвала про повернення заяви
Дата надходження: 18.02.2025
Предмет позову: про відшкодування моральної шкоди за надмірну тривалість досудового розслідування в кримінальному провадженні
Розклад засідань:
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
01.06.2026 23:16 Одеський апеляційний суд
20.10.2020 10:00 Кодимський районний суд Одеської області
05.11.2020 14:30 Кодимський районний суд Одеської області
19.11.2020 14:30 Кодимський районний суд Одеської області
10.12.2020 14:30 Кодимський районний суд Одеської області
21.12.2020 09:00 Кодимський районний суд Одеської області
10.02.2021 15:00 Кодимський районний суд Одеської області
23.02.2021 15:00 Кодимський районний суд Одеської області
28.10.2021 11:30 Одеський апеляційний суд
14.12.2021 14:30 Одеський апеляційний суд
03.03.2022 12:00 Одеський апеляційний суд
15.11.2022 15:00 Одеський апеляційний суд
14.02.2023 14:00 Одеський апеляційний суд
16.05.2023 14:00 Одеський апеляційний суд
03.07.2023 16:20 Одеський апеляційний суд
18.07.2023 15:00 Одеський апеляційний суд
22.08.2023 09:20 Одеський апеляційний суд
30.10.2023 09:10 Одеський апеляційний суд
29.04.2024 15:20 Одеський апеляційний суд
27.05.2024 16:00 Одеський апеляційний суд
15.07.2024 14:05 Одеський апеляційний суд
15.08.2024 16:30 Одеський апеляційний суд
29.08.2024 16:35 Одеський апеляційний суд
11.12.2024 11:30 Одеський апеляційний суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
ВАЩЕНКО ЛЮДМИЛА ГЕОРГІЇВНА
ВОРОНЕНКО ДЕНИС ВАЛЕРІЙОВИЧ
ГРОМІК РУСЛАН ДМИТРОВИЧ
КОЛЕСНІКОВ ГРИГОРІЙ ЯКОВЛЕВИЧ
СТАХОВА НАТАЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА
суддя-доповідач:
БІЛОКОНЬ ОЛЕНА ВАЛЕРІЇВНА
ВАЩЕНКО ЛЮДМИЛА ГЕОРГІЇВНА
ВОРОБЙОВА ІРИНА АНАТОЛІЇВНА
ВОРОНЕНКО ДЕНИС ВАЛЕРІЙОВИЧ
ГРОМІК РУСЛАН ДМИТРОВИЧ
КОЛЕСНІКОВ ГРИГОРІЙ ЯКОВЛЕВИЧ
КРАСНОЩОКОВ ЄВГЕНІЙ ВІТАЛІЙОВИЧ
ПРОРОК ВІКТОР ВАСИЛЬОВИЧ
САКАРА НАТАЛІЯ ЮРІЇВНА
СТАХОВА НАТАЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА
відповідач:
Головне управління Національної поліції в Одеській області
Головне Управління Національної поліції в Одеській області
Кодимське відділення Балтського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області
Кодимського відділення Балтського ВП ГУНП в Одеській області
Котовська місцева прокуратура
Одеська обласна прокуратура
Прокуратура Одеської області
СВ Кодимського відділення Балтського ВП ГУНП в Одеській області
позивач:
Панченко Валерій Валерійович
суддя-учасник колегії:
ВАДОВСЬКА ЛЮДМИЛА МИКОЛАЇВНА
ДРАГОМЕРЕЦЬКИЙ МИКОЛА МИКОЛАЙОВИЧ
ДРИШЛЮК АНДРІЙ ІГОРОВИЧ
КОСТРИЦЬКИЙ ВІТАЛІЙ ВОЛОДИМИРОВИЧ
ЛОЗКО ЮЛІЯ ПЕТРІВНА
ПОГОРЄЛОВА СВІТЛАНА ОЛЕГІВНА
СЄВЄРОВА ЄЛЄНА СТАНІСЛАВІВНА
третя особа:
Кодимське споживче товариство
третя особа без самостійних вимог на стороні позивача:
Кодимське районне споживче товариство
член колегії:
БАНАСЬКО ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
БІЛОКОНЬ ОЛЕНА ВАЛЕРІЇВНА
Білоконь Олена Валеріївна; член колегії
БІЛОКОНЬ ОЛЕНА ВАЛЕРІЇВНА; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
БУЛЕЙКО ОЛЬГА ЛЕОНІДІВНА
ВЛАСОВ ЮРІЙ ЛЕОНІДОВИЧ
ГРИЦІВ МИХАЙЛО ІВАНОВИЧ
ГУБСЬКА ОЛЕНА АНАТОЛІВНА
ГУБСЬКА ОЛЕНА АНАТОЛІЇВНА
ГУДИМА ДМИТРО АНАТОЛІЙОВИЧ
ГУДИМА ДМИТРО АНАТОЛІЙОВИЧ; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
ЄЛЕНІНА ЖАННА МИКОЛАЇВНА
КИШАКЕВИЧ ЛЕВ ЮРІЙОВИЧ
КОРОЛЬ ВОЛОДИМИР ВОЛОДИМИРОВИЧ
КРИВЕНДА ОЛЕГ ВІКТОРОВИЧ
ЛИТВИНЕНКО ІРИНА ВІКТОРІВНА
ЛИТВИНЕНКО ІРИНА ВІКТОРІВНА; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
МАЗУР МИКОЛА ВІКТОРОВИЧ
МАРТЄВ СЕРГІЙ ЮРІЙОВИЧ
ОСІЯН ОЛЕКСІЙ МИКОЛАЙОВИЧ
ОСІЯН ОЛЕКСІЙ МИКОЛАЙОВИЧ; ЧЛЕН КОЛЕГІЇ
ПАРХОМЕНКО ПАВЛО ІВАНОВИЧ
ПЕТРОВ ЄВГЕН ВІКТОРОВИЧ
ПОГРІБНИЙ СЕРГІЙ ОЛЕКСІЙОВИЧ
САКАРА НАТАЛІЯ ЮРІЇВНА
ТКАЧ ІГОР ВАСИЛЬОВИЧ
ТКАЧУК ОЛЕГ СТЕПАНОВИЧ
УРКЕВИЧ ВІТАЛІЙ ЮРІЙОВИЧ
УСЕНКО ЄВГЕНІЯ АНДРІЇВНА
ШЕВЦОВА НАТАЛІЯ ВОЛОДИМИРІВНА