ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/2274/25
провадження № 2-о/753/204/25
"12" лютого 2025 р. м. Київ,
Суддя Дарницького районного суду м. Києва Заставенко М.О., ознайомившись із матеріалами заяви ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою,
До суду електронними засобами зв'язку через систему «Електронний суд» від представника заявника - ОСОБА_2 надійшла вищезазначена заява.
Суддя, дослідивши матеріали заяви, вважає її такою, що підлягає залишенню без руху виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб (ч. 4 ст. 294 ЦПК України).
Також, у відповідності до ч. 1 ст. 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено, зокрема, для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою.
У заяві зазначено, що оголошення фізичної особи померлою необхідне заявнику для реалізації права на оформлення спадкових прав, окрім іншого.
Мета оголошення фізичної особи «окрім іншого» є неконкретизованою, а має бути зазначена чітко для уможливлення встановлення кола заінтересованих осіб, які мають бути залучені при розгляді справи.
Окрім того, виходячи із зазначеної заявником мети «оформлення спадкових прав», заінтересованими особами у даній справі мають бути також, усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада. В заяві також має бути зазначено, власником якого саме майна є особа, яку заявник просить оголосити померлою.
Зважаючи на обставини даної справи, заінтересованими особами можуть бути також військова частина, Міністерство оборони України, беручи до уваги те, що заявник обґрунтовує свою заяву обставинами зникнення ОСОБА_3 під час виконання бойового завдання.
Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою. Це оголошення має наслідки й для договірних зобов'язань, кредитних відносин і будь-яких інших правочинів, у яких брала участь особа, оскільки це може вплинути на вимоги кредиторів та інші правовідносини, пов'язані із зобов'язаннями.
В порушення п. 4 ст. 294 ЦПК України, заявником не залучено до участі у справі усіх заінтересованих осіб, на чиї права чи обов'язки може вплинути рішення у даній справі.
Також, відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 755/11021/22 від 11.12.2024 фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців (частина друга статті 46 ЦК України). З урахуванням конкретних обставин справи, суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
Підтвердження спливу шестимісячного терміну з моменту закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі ОСОБА_3 до заяви не додано.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Крім того, ч. 1 ст. 175 ЦПК України визначено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (ч. 5 ст. 177 ЦПК України).
В обґрунтування своїх вимог заявником долучено до заяви нечитабельні копії документів, а саме фото-копію витягу з ЄРДР, фото-копію листа Командування сухопутних військ ЗСУ МОУ, фото-копію витягу з журналу ведення бойових дій військової частини НОМЕР_1 , фото-копію витягу з наказу № 1606, скан-копію супровідного листа Департаменту інформатизації МВС, останній аркуш додатку до супровідного листа, що унеможливлює з'ясування їх змісту. Долучені до заяви копії документів неналежної якості позбавляють суддю можливості на стадії відкриття провадження у справі пересвідчитись у тому, що надані докази підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги, а всіх інших учасників справи обмежують у праві висловити свою позицію щодо долучених до заяви доказів.
Європейським судом з прав людини встановлено певні вимоги до документів, зокрема, відповідно до Пояснювальної нотатки для осіб, які бажають звернутися до Європейського суду з прав людини, вимоги до поданих копій: текст повинен бути зрозумілим і читабельним; копії повинні бути повними (всього документу).
Крім того, відповідно до п. 4 пп. 1 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» визначено, що за подання фізичною особою заяви у справах окремого провадження сплачується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Заявницею не долучено до заяви квитанцію на під твердження сплати судового збору у визначеному законом порядку та розмірі.
Посилання заявниці про те, що вона звільнення від сплати судового збору на підставі п. 7 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір» є хибним, оскільки вказаним пунктом передбачено звільнення від сплати судового збору осіб при подання заяви про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Поряд з цим, заявницею подано заяву про оголошення особи померлою, а не встановлення факту смерті, а отже вказана норма не розповсюджується на такі заяви.
Суд роз'яснює стороні заявника положення ч. 1 ст. 177 ЦПК України, відповідно до яких позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши що позовну заяву, подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суддя приходить до висновку, що заява підлягає залишенню без руху. Протягом 5 днів заявник може усунути вказані в ухвалі недоліки заяви шляхом подання заяви в новій редакції з додатками.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 294, 318 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 про оголошення фізичної особи померлою - залишити без руху та надати строк для усунення недоліків - п'ять днів з моменту отримання копії ухвали суду.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений термін заяву вважати неподаною та повернути заявнику зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя М.О.Заставенко