Справа № 699/33/25
Номер провадження № 3/699/62/25
10.02.2025 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 26.03.2024, орган, що видав - 7122, РНОКПП - НОМЕР_2 , інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 серії ВАВ № 357691 (далі - протокол № 357691).
З проколу № 357691 вбачається, що 04.12.2024 гр ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, не з'явився на відмітку в органи Національної поліції за адресою: вул. Ярослава Мудрого, 36, м. Корсунь-Шевченківський, Черкаський район, Черкаська область, чим порушив п. 3 резолютивної частини ухвали Корсунь-Шевченківського районного суду від 19.03.2024.
Дії ОСОБА_1 , зазначені у протоколі, кваліфіковано за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Адміністративний матеріал, крім протоколу, містить рапорт старшого ДОП Сектору превенції ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області Василевської Н.; письмові пояснення ОСОБА_1 , за змістом яких він забув прийти на відмітку; копію паспорта та довідки про звільнення ОСОБА_1 ; копію ухвали Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 19.03.2024 по справі № 127/14381/17 про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду; копію письмового зобов'язання ОСОБА_1 з'являтися на реєстрацію до ВП кожного четвертого числа місяця.
Крім того, до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 187 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 серії ВАВ № 357693 (далі - протокол № 357693).
З проколу № 357693 вбачається, що ОСОБА_1 01.12.2024 близько 22.57 год., перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутнім за місцем проживання за адресою АДРЕСА_2 , чим порушив п. 1 резолютивної частини ухвали Корсунь-Шевченківського районного суду від 19.03.2024.
Указані дії ОСОБА_1 також кваліфіковано за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Адміністративний матеріал, крім протоколу, містить роздруківку електронного рапорту ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області щодо події № 211696153; письмові пояснення ОСОБА_1 , за змістом яких на час перевірки його не було за адресою вул. Ярослава Мудрого у м. Корсунь-Шевченківський, оскільки він змінив місце проживання про що не попередив працівників поліції; копію довідки про звільнення ОСОБА_1 ; копію паспорта ОСОБА_1 ; копію ухвали Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 19.03.2024 по справі № 127/14381/17 про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду.
Крім того, до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області з Відділення поліції № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 03.01.2025 серії ВАВ № 229132 (далі - протокол № 229132).
З проколу № 229132 вбачається, що 21.12.2024 близько 22.13 год гр ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, був відсутнім за місцем проживання за адресою АДРЕСА_2 , чим порушив п. 1 резолютивної частини ухвали Корсунь-Шевченківського районного суду від 19.03.2024.
Дії ОСОБА_1 , зазначені у протоколі, кваліфіковано за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Адміністративний матеріал, крім протоколу, містить роздруківку електронного рапорту ВП № 1 ЧРУП ГУНП в Черкаській області щодо події № 219076108; письмові пояснення ОСОБА_1 , за змістом яких на час огляду він був на роботі, тому не відчинив двері; копію паспорта та довідки про звільнення ОСОБА_1 ; копію ухвали Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від 19.03.2024 по справі № 127/14381/17 про встановлення відносно ОСОБА_1 адміністративного нагляду; копію зобов'язання ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені зокрема ст. 187 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Водночас у судове засідання для розгляду вказаних адміністративних матеріалів ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленим, не з'явився. З огляду на вказане, судом постановлено здійснити його примусовий привід у судове засідання. Однак працівниками поліції повідомлено про неможливість виконання приводу, оскільки ОСОБА_1 відсутній за місцем проживання та не відповідає на телефонні дзвінки.
Таким чином, ужиті заходи попри їх об'ємність не сприяли досягненню мети забезпечення участі в судовому засіданні особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Оскільки сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд уважає за можливе провести розгляд справи у відсутність ОСОБА_1 (див. у т.ч. постанову ВС від 15.05.2019 по справі № 0870/8014/12).
Вказане узгоджується з рішеннями Європейського суду з прав людини від 14.10.2003 у справі «Трух проти України», від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», від 26.04.2007 у справі «Шевченко проти України», відповідно до яких в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Суд, дослідивши матеріали справи, відповідно до положень ст. 252 КУпАП оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов наступного.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280, 256 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Необхідно також встановити, чи вчинено правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, які мають значення для справи. Наявним у матеріалах справи доказам суд повинен дати належну оцінку.
Частиною 1 статті 187 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме:
1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду;
2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах;
3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;
4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста);
5) нереєстрація в органі Національної поліції.
Відповідно до ч. 2 ст. 187 КУпАП дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти відсотків заробітку, а в разі, якщо за обставинами справи з урахуванням особи порушника застосування цих заходів буде визнано недостатнім, - адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
Постановою Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області по справі № 699/1493/24 від 19.09.2024, яка набрала законної сили 30.09.2024, на ОСОБА_1 накладалося адміністративне стягнення за ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд уважає що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП підтверджена належними, допустимими та достатніми доказами.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, згідно зі ст. 17 КУпАП не встановлено, терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.
Обставин, які відповідно до ст.ст. 34, 35 КУпАП пом'якшують та обтяжують відповідальність порушника за скоєне ним адміністративне правопорушення, суд не вбачає.
Підстав для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, немає.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Так, адміністративне стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень. Проте покарання не є самоціллю, воно виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання новим правопорушенням.
З'ясувавши обставини передбачені ст. 280 КУпАП, суд дійшов висновку, що за вчинення правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП на правопорушника має бути накладено таке адміністративне стягнення:
- за протоколом № 357691 - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн;
- за протоколом № 357693 - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн;
- за протоколом № 229132 - штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн.
При цьому відповідно до приписів ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність об'єднання справ № 699/33/25, № 699/34/25 та № 699/92/25 в одне провадження з метою дотримання порядку накладення стягнення відповідно до вимог ст. 36 КУпАП.
Положеннями п. 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 передбачено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
З урахуванням указаного об'єднаному провадженню слід присвоїти № 699/33/25 (провадження № 3/699/62/25).
Разом з тим, при накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , з урахуванням положень ст. 36 КУпАП, характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, його відношення до вчиненого, беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують та пом'якшують покарання, суд призначає ОСОБА_1 покарання у виді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн.
Накладання такого стягнення у даній справі відповідає принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу.
Оскільки на правопорушника накладено адміністративне стягнення, суд стягує з нього судовий збір в сумі 605,60 грн., відповідно до ст. 40-1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 23, 33-36, 40-1, 187, 283, 284, 294, 307, 308 КУпАП,
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за справами № 699/33/25 (провадження № 3/699/62/25), № 699/34/25 (провадження № 3/699/63/25), та № 699/92/25 (провадження № 3/699/101/25).
Присвоїти об'єднаному провадженню № 699/33/25 (провадження № 3/699/62/25).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , непрацюючого, паспорт № НОМЕР_1 , виданий 26.03.2024, орган, що видав - 7122, РНОКПП - НОМЕР_2 , інші дані суду не відомі - визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 187 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 грн.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп) грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дати набрання нею законної сили.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Літвінова Г.М.