Постанова від 17.01.2025 по справі 569/24084/24

Справа № 569/24084/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Рогозін С.В., з участю представника Рівненської митниці Державної митної служби України Ярмолюка І.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненської митниці Державної митної служби України про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чернівці, РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ», за ст. 485 МК України, -

ВСТАНОВИВ:

Впродовж 2022 року на підставі зовнішньоекономічного договору № 212/21-BIO від 01.10.2021, укладеного між фірмою «Bio-Chemical Engineering s.r.o.".» (S. K. Neumanna 1270, Svermov, 273 0 9 Kladno, Czech Republic.) та ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273, м. Київ, вул..Сверстюка Євгена, буд. 2а) на територію України ввезено 2 транспортних засобів, зокрема: тягач сідельний марка «DAF», модель «FT CF85», ідентифікаційний номер шасі НОМЕР_2 ; тягач сідельний марка «DAF», модель «XF 460 FT», ідентифікаційний номер шасі НОМЕР_3 .

Для переміщення через митний кордон України даних транспортних засобів, директором ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) ОСОБА_1 в Рівненську митницю подавалися митні декларації типу ІМ40ЕЕ №№ UA204020/2022/237371 від 20.10.2022; UA204020/2022/237492 від 20.10.2022.

З метою митного оформлення та випуску у вільний обіг вищезазначених транспортних засобів директор ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) ОСОБА_1 в Рівненську митницю подав митні декларації типу ІМ40ДЕ: UA204020237908U5 від 25.10.2022; UA204020237902U від 25.10.2022. До митного оформлення транспортних засобів подавалися товаросупровідні документи: свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів; документи купівлі-продажу (invoice) та сертифікати з перевезення товарів EUR.1 №№ НОМЕР_4 від 18.10.2022; AF 02318780 від 18.10.2022. Дані сертифікати подані з метою застосування преференції за кодом 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС [Абзац перший частини першої статті 29 додатка I-A «Тарифний графік України» до глави 1 розділу IV «Торгівля та питання, пов'язані з торгівлею» (скасування мит) Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони]).

Митними органами України проведено перевірку щодо автентичності та правильності вищезазначених сертифікатів з перевезення товару EUR.1 шляхом направлення відповідного запиту до уповноваженого органу Королівства Нідерландів.

Уповноважений орган Королівства Нідерландів листом від 23.05.2024 (доведено листом Держмитслужби від 30.05.2024 № 15/15-03-01/7/2912) повідомив, що сертифікати з перевезення товарів EUR.1 №№ НОМЕР_4 від 18.10.2022; AF 02318780 від 18.10.2022 є фальшивими. Таким чином, товари, на які поширюється дія цих сертифікатів, не підпадають під пільговий режим.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Митного кодексу України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також, забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.

Отже, під час митного оформлення товарів у Рівненській митниці директором ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) ОСОБА_1 , подавалися сертифікати з перевезення товарів EUR.1 №№ НОМЕР_4 від 18.10.2022; AF 02318780 від 18.10.2022, що містять неправдиві відомості стосовно преференційного походження автомобілів.

Товари, митне оформлення яких здійснено за вищезазначеними митними деклараціями ІМ40ДЕ не можуть бути визнані такими, що мають преференційне походження з Європейського Союзу, та відповідно не мають права на тарифну преференцію за кодом «410».

Проведеним розрахунком (службова записка управління митних платежів, контролю митної вартості та митно-тарифного регулювання ЗЕД від 14.10.2024 року № 15/15-01/7720) встановлено, що вказані дії директора ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) ОСОБА_1 призвели до незаконного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 88 456,44 грн., в.ч. мито - 73 713,70 грн., ПДВ - 14 742,74 грн.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

У відповідності до п. 1, п. 3 та п. 4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;- у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.

Відповідно до граф 8, 9 митних декларацій ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) є одержувачем і особою, відповідальною за фінансове регулювання.

Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Відповідно ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Відповідно до інформації, наявної в ІТС «Податковий блок» встановлено, що на час оформлення товарів за вищевказаними митними деклараціями, директором ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) значиться ОСОБА_1 .

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , директор ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273), з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів, надав митним органам України документи (сертифікати з перевезення товарів EUR.1 №№ AF 02312431 від 18.10.2022; AF 02318780 від 18.10.2022), що є фальшивими а товари, на які поширюється дія цих сертифікатів, не підпадають під пільговий режим (преференційне походження автомобілів з країн ЄС).

Вчинення таких дій директором ТОВ «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) ОСОБА_1 призвело до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 88 456,44 грн., в.ч. мито - 73 713,70 грн., ПДВ - 14 742,74 грн.

Крім того, 24.09.2024 року декларант ТОВ «Західброксервіс» ОСОБА_2 в Рівненську митницю подав митну декларацію типу ІМ40ЕЕ № 204020/2021/270524 з метою переміщення через митний кордон України та подальшого митного оформлення в Рівненській митниці товару «сідельний тягач марки «VOLVO FH», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_5 ».

У зазначеній митній декларації заявлено, що отримувачем (гр. 8) та особою, відповідальною за фінансове врегулювання (гр. 9) є ПП «Ол Транс Глобал» (код ЄДРПОУ 43883273, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 1, офіс 403).

Вартість товару становить 16 000 Євро.

На підставі вказаної митної декларації типу ІМ40ЕЕ, 26.09.2021 року в зоні діяльності Львівської митниці громадянин України ОСОБА_3 ввіз на митну територію України товар «сідельний тягач марки «VOLVO FH», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_5 ».

11.10.2021 року декларант ТОВ «Західброксервіс» ОСОБА_2 в Рівненську митницю подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ № UA204020/2021/275742 для здійснення митного оформлення та випуску у вільний обіг товару «сідельний тягач марки «VOLVO FH», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_5 » з товаросупровідними документами: свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_6 від 18.05.2021 року, рахунком-фактурою (Інвойс) № 210924.1-WIN/PLTR від 11.05.2021 року, товаротранспортною накладною № б/н від 25.09.2021 року, зовнішньоекономічним договором (контрактом) № 10/21-WOL/OK/EUR від 12.05.2021 року, сертифікатом про походження товару EUR.1 № PL/MF/AR0075497 від 24.09.2021 року, експортною митної декларацією № 21PL331020E0961215 від 24.09.2021 року.

За результатом аналізу товаросупровідних документів встановлено, що продавцем товару заявлено компанію «Winforta OU» (Endla tn 4 Kesklinna Linnaosa, Tallinn Harju maakond, 10142, Estonia), отримувачем - ПП «Ол Транс Глобал» (код ЄДРПОУ 43883273, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 1, офіс 403).

Відповідно до комерційного рахунку № 210924.1-WIN/PLTR від 11.05.2021 року, вартість товару «сідельний тягач марки «VOLVO FH», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_5 » на умовах поставки DAР UA Рівне становить 16 000 Євро (або еквівалент 487 628,80 грн.) на дату здійснення митного оформлення товару.

Митне оформлення проведене Рівненською митницею за резервним методом визначення митної вартості 649 155,84 грн. (21 300 Євро).

Митними органами України проведено перевірку щодо автентичності та правильності вищезазначених сертифікатів з перевезення товару EUR.1 шляхом направлення відповідного запиту до уповноваженого органу Республіки Польща.

Уповноважений орган Республіки Польща листом Держмитслужби від 28.06.2024 року № 15/15-03-01/7.13/3466) повідомив, що сертифікат з перевезення товару EUR.1 не був посвідчений і легалізований Польською митною адміністрацією в Катовіце. У зв'язку з цим продукт, на який поширюється вищевказаний сертифікат не відповідає вимогам преференційного режиму.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Митного кодексу України країна походження товару визначається з метою оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, заборон та/або обмежень щодо переміщення через митний кордон України, а також, забезпечення обліку цих товарів у статистиці зовнішньої торгівлі.

Отже, під час митного оформлення товару «сідельний тягач марки «VOLVO FH», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_5 » у Рівненську митницю подавався сертифікат з перевезення товарів EUR.1 № PL/MF/AR0075497 від 24.09.2021 року, що містить неправдиві відомості стосовно преференційного походження автомобіля.

Таким чином, сідельний тягач марки «VOLVO FH», ідентифікаційний номер кузова № НОМЕР_5 , митне оформлення якого здійснено за митною декларацією ІМ40ДЕ № 204020/2021/275742 від 11.10.2021 не може бути визнаний таким, що має преференційне походження з Європейського Союзу, та відповідно не має права на тарифну преференцію за кодом «410».

Проведеним розрахунком (службова записка управління контролю та адміністрування митних платежів від 12.07.2024 року № 15/15-01/5139) встановлено, що вказані дії призвели до незаконного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 77 898,69 грн., в.ч. мито - 64 915,58 грн., ПДВ - 12 983,11 грн.

Статтею 74 Митного кодексу України визначено, що імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.

Частиною 1 статті 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно до до п. 1, п. 3 та п. 4 ч. 1 ст. 266 Митного кодексу України декларант зобов'язаний: - здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; - надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;- у випадках, визначених Митним кодексом України та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х Митного кодексу України.

Відповідно до граф 8, 9 митної декларації ІМ40ДЕ № 204020/2021/275742 від 11.10.2021 ПП «Ол Транс Глобал» є одержувачем і особою, відповідальною за фінансове регулювання.

Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку. Відповідно ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Відповідно до інформації, наявної в ІТС «Податковий блок» встановлено, що на час оформлення товарів за вищевказаними митними деклараціями, директором ПП «Ол Транс Глобал» значиться ОСОБА_1 .

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , директор ПП «Ол Транс Глобал», з метою неправомірного зменшення розміру митних платежів, надав митним органам України документ (сертифікат з перевезення товару EUR.1 № PL/MF/AR0075497 від 24.09.2021 року що не є автентичним, оскільки уповноважений орган Республіки Польща повідомив, що сертифікат з перевезення товару EUR.1 не був посвідчений і легалізований Польською митною адміністрацією в Катовіце, а товар, на який поширюється дія цього сертифікату, не підпадає під пільговий режим (преференційне походження автомобіля з країн ЄС).

Вчинення таких дій директором ПП «Ол Транс Глобал» (код ЄДРПОУ 43883273, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 1, офіс 403) ОСОБА_1 призвело до неправомірного зменшення розміру митних платежів на загальну суму 77 898,69 грн., в.ч. мито - 64 915,58 грн., ПДВ - 12 983,11 грн.

У відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

За таких обставин є можливим об'єднати адміністративні матеріали № 569/24084/24 та № 569/24107/24 в одне провадження, присвоївши їм № 569/24084/24 та розглядати одночасно.

В суд, для надання пояснень ОСОБА_1 не з'явився з невідомих суду причин, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, шляхом надіслання судової повістки.

Суд вважає можливим розглянути справу у його відсутності на підставі наявних матеріалів.

Представник Рівненської митниці Державної митної служби України Ярмолюк І.М. вказав, що у зв'язку із порушенням митних правил, відносно ОСОБА_1 складені протоколи, в яких викладені всі обставини справи, що підтверджують його вину у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 485 МК України, просив застосувати до нього стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.

Заслухавши пояснення представника Рівненської митниці Державної митної служби України, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачені ст. 485 МК України.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

За приписами ч.1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Згідно ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частиною 1 статті 293 Митного кодексу України визначено, що особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант.

Відповідно до ч. 1 ст. 485 МК України відповідальність встановлено за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 485 МК України підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил № 0150/20400/2024 від 22 жовтня 2024 року, протоколом про порушення митних правил № 0165/20400/24 від 05 листопада 2024 року, службовою запискою головного державного інспектора-кінолога оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил Рівненської митниці В.Старенько від 22 жовтня 2024 року, службовою запискою головного державного інспектора оперативного відділу Управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил Рівненської митниці К.Пасеки від 05 листопада 2024 року та іншими матеріалами справи.

При таких обставинах суд вважає, що Рівненської митницею Державної митної служби України обґрунтовано складено відносно ОСОБА_1 протоколи про порушення митних правил, передбачених ст. 485 МК України. Дана позиція митного органу підтверджується відповідями митних органів Республіки Польща, які є незацікавленою стороною та якими надано об'єктивну інформацію, яка в суду не викликає сумнівів.

Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 257, 293, 458, 485, 486, 495 МК України, ст. 36, 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 485 МК України, застосувавши до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 83 177 (вісімдесят три тисячі сто сімдесят сім) гривень 57 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 в прибуток держави 605 (шістсот пять) гривень 60 копійок судового збору (реквізити для сплати судового збору: отримувач - ГУК у Рівн.обл/Рiвнен.міс.тг/22030101; код отримувача - 38012494; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку (IBAN) - UA458999980313191206000017527; код класифікації доходів бюджету - 22030101).

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Рівненського міського суду

Рівненської області Святослав РОГОЗІН