Ухвала від 03.02.2025 по справі 361/1131/25

Справа № 361/1131/25

Провадження № 1-кс/361/165/25

УХВАЛА

03.02.2025 м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

дізнавача - ОСОБА_3 ,

розглянувши клопотання дізнавача СВ Броварського РУП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого прокурором Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення огляду, в кримінальному провадженні №12024116130000373 від 15 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення (проступку) передбаченого ст. 356 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Подане клопотання обґрунтовано наступним.

Сектором дізнання Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024116130000373 від 15 серпня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення (проступку) передбаченого ст. 356 КК України.

До Броварського РУП ГУНП в Київській області 14 серпня 2024 року надійшла лист від начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Броварського району Київської області, щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом незаконного будівництва за адресою: АДРЕСА_2 на земельних ділянках з кадастровими номерами 3210600000:01:012:0143, 3210600000:01:012:0144, 3210600000:01:012:1153.

Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з липня 2024 року по теперішній час, група невстановлених досудовим розслідування осіб, за адресою: АДРЕСА_2 на земельних ділянках з кадастровими номерами 3210600000:01:012:0143, 3210600000:01:012:0144, 3210600000:01:012:1153 здійснюють самоправні дії.

Даний факт 14 серпня 2024 року зареєстрований в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» (журнал єдиного обліку) Броварського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області за № 27232.

14 серпня 2024 року на підставі вказаних відомостей розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024116130000373 від 15 серпня 2024 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 356 КК України.

Процесуальне керівництво доручено здійснювати групі прокурорів з числа Броварської окружної прокуратури.

На підставі звернення члена громадської організації «Громадські активісти» ОСОБА_5 від 15.07.2024 № 1.12.4-36-М-5994 щодо перевірки фактів можливих порушень вимог містобудівного законодавства на об'єкті будівництва по вулиці Київська, 160 в місті Бровари Київської області 25 липня 2024 року представниками комісії у складі начальника відділу державного архітектурно-будівельного контролю ОСОБА_18, начальника відділу містобудування та просторового розвитку управління містобудування та архітектури виконавчого комітету ОСОБА_6 , головного спеціаліста-державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель управління земельних ресурсів виконавчого комітету ОСОБА_7 , начальника відділу контролю за станом благоустрою Управління інспекції та контролю ОСОБА_8 здійснено виїзд на місце.

Згідно відомостей Державного земельного кадастру, земельна ділянка площею 0,0142 га з кадастровим номером 3210600000:01:012:0143 по АДРЕСА_1 рахується у власності фізичної особи ОСОБА_9 . Цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Категорія земель: землі житлової та громадської забудови.

Під час виїзду візуально встановлено, що по АДРЕСА_2 власником земельної ділянки виконано будівельні роботи з будівництва фундаменту, колон першого, другого поверхів, перекриття першого та частково другого поверхів, частково стін першого поверху будівлі без дозвільних документів про початок виконання будівельних робіт. Зазначені дії порушують вимоги ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. № 747).

Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва по АДРЕСА_2 не видавалися. Дозвільні документи на виконання будівельних робіт по вищезазначеній адресі до Управління інспекції та контролю Броварської міської ради Броварського району Київської області не надходили та не реєструвалися.

Крім того в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів відсутні відомості на вищезазначений об'єкт будівництва.

14 серпня 2024 року за адресою: АДРЕСА_2 було проведено огляд місця події. Під час огляду було встановлено, що земельні ділянки, з кадастровими номерами 3210600000:01:012:0143, 3210600000:01:012:0144, 3210600000:01:012:1153, огороджені металевим профільним парканом та на їх території проводиться будівництво.

У якості свідка було допитано власницю земельної ділянки кадастровим номером 3210600000:01:012:0143 ОСОБА_10 , яка повідомила, що в 2022 році її подарували земельну ділянку з кадастровим номером 3210600000:01:012:0143, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . На вказаній ділянці будинок був побудований приблизно в 1945 році. На вказаній ділянці будь якого будівництва не здійснюється та відповідно до ст. 63 Конституції України від надання показів та відповідей на інші запитання відмовляється.

В рамках кримінального провадження скеровано запит до Державної інспекції архітектури та містобудування України та надано відповідь, що шляхом перевірки відомостей, які містяться в Реєстрі будівельної діяльності та її архівній складовій частині, за параметрами пошуку: «кадастровий номер 3210600000:01:012:0143» та «адреса будівництва - вул. Київська, 160, м. Бровари, Київська область» інформації та документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, та документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, змін до них, їх скасування чи анулювання, станом на дату надання відповіді не виявлено.

Також скеровано запит до Головного управління Держгеокадастру у м. Київ та Київській області та отримано поземельну книгу по земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:012:0143.

Відповідно до інформації отриманої з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно:

- земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:012:0143, площею 0,0142 га на праві власності належить ОСОБА_11 , відповідно до договору дарування земельної ділянки № 451 від 22 лютого 2022 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 22 лютого 2022 року;

- земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:012:0144, площею 0,0214 га на праві власності належить ОСОБА_11 , відповідно до договору дарування земельної ділянки № 441 від 22 лютого 2022 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 22 лютого 2022 року;

- земельна ділянка з кадастровим номером 3210600000:01:012:1153, площею 0,0504 га на праві власності належить ОСОБА_12 , відповідно рішення органу місцевого самоврядування щодо об'єкта речового права № 1535-66-08 від 29 лютого 2024 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 30 квітня 2024 року.

Під час розслідування зазначеного кримінального провадження виникла необхідність проведення огляду земельних ділянок з кадастровими номерами 3210600000:01:012:0143, 3210600000:01:012:0144, 3210600000:01:012:1153 для подальшого призначення експертиз та встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - після набуття права на земельну ділянку та відповідно до її цільового призначення замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю. Форма повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт.

Виконання підготовчих робіт без подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт забороняється.

Відповідно до ч. 10 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту і достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, та виконання підготовчих робіт з порушенням вимог, визначених у цій статті.

Відповідно до ч. 11 ст. 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, зміну даних у поданому повідомленні, зміну даних у відомостях про початок виконання підготовчих робіт, які містяться в Реєстрі будівельної діяльності, припинення права на початок виконання підготовчих робіт, які подані в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою, включаються до Реєстру будівельної діяльності автоматично в режимі реального часу з присвоєнням реєстраційного номера в цьому реєстрі та оприлюднюються на порталі електронної системи.

Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

У разі якщо у складі об'єкта будівництва є майбутні об'єкти нерухомості, у повідомленні про початок виконання будівельних робіт зазначається реєстраційний номер проектної документації на будівництво в Реєстрі будівельної діяльності, крім об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.

Відповідно до ч. й ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.

Таким чином, досудовим розслідуванням встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:012:0143, площею 0,0142 га на праві власності належить ОСОБА_11 , земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:012:0144, площею 0,0214 га на праві власності належить ОСОБА_11 , земельній ділянці з кадастровим номером 3210600000:01:012:1153, площею 0,0504 га на праві власності належить ОСОБА_12 виявлено здійснення незаконного будівництва без відповідних дозвільних документів.

Відповідно до ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні.

Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети.

Відповідно до ст. 234 КПК України обшук або огляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукування знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення.

Крім того, відповідно до статті 237 КПК України огляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до ст. 71 КПК України спеціалістом у кримінальному провадженні є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками і може надавати консультації, пояснення, довідки та висновки під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок. Слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

При проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу.

При огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження.

При цьому згідно зі ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

Метою проведення огляду земельної ділянки з кадастровими номерами 3210600000:01:012:0143, 3210600000:01:012:0144, 3210600000:01:012:1153 є виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також забезпечення безперешкодного доступу спеціаліста для проведення огляду з метою встановлення порушень або їх відсутності, для встановлення істини у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.

В судовому засіданні дізнавач підтримав подане клопотання з підстав викладених у ньому.

Дослідивши матеріали клопотання слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла. Не допускається проникнення до житла чи іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.

В статті 8 Європейської Конвенції з прав людини проголошено, що кожен має право на повагу до його приватного життя і сімейного життя, до житла і до таємниці кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідністю у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки.

Згідно ст. 237 КПК України, огляд місцевості, приміщення, речей та документів проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

У відповідності до ч. 3 ст. 237 КПК України для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.

Відповідно до ч. 5 статті 237 КПК України, при проведенні огляду дозволяється вилучення лише речей і документів, які мають значення для кримінального провадження, та речей, вилучених з обігу. Усі вилучені речі і документи підлягають негайному огляду і опечатуванню із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду. У разі якщо огляд речей і документів на місці здійснити неможливо або їх огляд пов'язаний з ускладненнями, вони тимчасово опечатуються і зберігаються у такому вигляді доти, доки не буде здійснено їх остаточні огляд і опечатування.

Частиною 7 ст. 237 КПК України передбачено, що при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження.

В свою чергу, слідчий суддя, вивчивши клопотання заявника та долучені до нього матеріали, вважає, що у ньому наявні в цілому відомості визначені ст. 234 КПК України, а обставин, регламентованих частиною 5 вказаної статті, які б слугували підставою для відмови у задоволенні клопотання, у судовому засіданні, слідчим суддею не встановлено.

Порушень вимог ст. 234 КПК України , Глави 20 КПК України - слідчі (розшукові) дії, та Глави 2 КПК України - засади кримінального провадження, у судовому засіданні, слідчим суддею не виявлено.

Слідчим суддею не було встановлено відомостей, які б беззаперечно свідчили, що надання дозволу на огляд становитиме особистий та надмірний тягар, тобто апріорі таке втручання не є свавільним, оскільки отримання дозволу на його проведення здійснено з дотриманням принципу законності та воно є пропорційним до тяжкості вчиненого правопорушення та відповідає справжнім інтересам суспільства.

Метою проведення огляду земельної ділянки з кадастровими номерами 3210600000:01:012:0143, 3210600000:01:012:0144, 3210600000:01:012:1153 є виявлення та фіксація відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також забезпечення безперешкодного доступу спеціаліста для проведення огляду з метою встановлення порушень або їх відсутності, для встановлення істини у кримінальному провадженні.

Тому, з огляду на обставини вчинення кримінального правопорушення, внесеного до ЄРДР за ст. 356 КК України, вивчивши документи долучені до клопотання про надання дозволу на проведення огляду, слідчий суддя приходить до висновку, що вказане клопотання підлягає задоволенню.

З огляду на викладене, керуючись, ст.ст. 233-236, 309 КПК України слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання дізнавача СВ Броварського РУП ГУНП в Київській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , погодженого прокурором Броварської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення огляду, в кримінальному провадженні №12024116130000373 від 15 серпня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення (проступку) передбаченого ст. 356 КК України - задовольнити.

Надати дізнавачу сектору дізнання Броварського районного управління поліції ГУНП в Київській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_3 ; дізнавачу сектору дізнання Броварського районного управління поліції ГУНП в Київській області, лейтенанту поліції ОСОБА_13 ; дізнавачу сектору дізнання Броварського районного управління поліції ГУНП в Київській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_14 ; старшому дізнавачу сектору дізнання Броварського районного управління поліції ГУНП в Київській області, лейтенанту поліції ОСОБА_15 ; заступнику начальника сектору дізнання Броварського районного управління поліції ГУНП в Київській області, старшому лейтенанту поліції ОСОБА_16 , дізнавачам групи дізнавачів, прокурорам групи прокурорів, за участю спеціалістів дозвіл на проведення огляду:

- земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:012:0143, площею 0,0142 га на праві власності належить ОСОБА_11 , відповідно до договору дарування земельної ділянки № 451 від 22 лютого 2022 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 22 лютого 2022 року;

- земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:012:0144, площею 0,0214 га на праві власності належить ОСОБА_11 , відповідно до договору дарування земельної ділянки № 441 від 22 лютого 2022 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 22 лютого 2022 року;

- земельної ділянки з кадастровим номером 3210600000:01:012:1153, площею 0,0504 га на праві власності належить ОСОБА_12 , відповідно рішення органу місцевого самоврядування щодо об'єкта речового права № 1535-66-08 від 29 лютого 2024 року, відповідно до рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, від 30 квітня 2024 року, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.

Строк дії ухвали один місяць з моменту постановлення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_17