04 лютого 2025 року м. Дніпросправа № 280/7240/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2024 в адміністративній справі №280/7240/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо здійснення індексації пенсії ОСОБА_1 у неналежний спосіб, тобто шляхом призначення до пенсії відповідних щомісячних доплат на індексації у розмірі 135,00 грн. - з 01.03.2022, 100,00 грн. - з 01.03.2023, 100,00 грн. - з 01.03.2024 замість застосування належних коефіцієнтів збільшення в розмірах 1,14 - з 01.03.2022, 1,197 - з 01.03.2023 та 1,0796 - з 01.03.2024 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при її призначені у 2021 році в розмірі 9118,81 грн.; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести щорічну індексацію пенсії ОСОБА_1 у належний спосіб, тобто у спосіб визначений ст.42 Закону України №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 1 Постанови №118 від 16.02.2022 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», пункту 1 Постанови №168 від 24.02.2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та пункту 1 Постанови №185 від 23.02.2024 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при її призначені у 2021 році в розмірі 9118,81 грн. із застосуванням визначених зазначеними постановами Кабінету міністрів України належних коефіцієнтів збільшення в розмірах 1,14 - з 01.03.2022, 1,197 - з 01.03.2023 та 1,0796 - з 01.03.2024.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Я, ОСОБА_1 , з 31.03.2021 року перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) як отримувач пенсії за віком на загальних умовах відповідно до статті 26 Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон №1058), при призначенні якої застосувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні. При призначенні мені пенсії у відповідності до Закону №1058 застосувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три роки (2018-2020), що передують року звернення за призначенням пенсії (відносно 2021року), який становив 9118,81 грн., що підтверджує Довідка по зарплаті, що врахована при призначенні/перерахунку пенсії - таблиця РОЗРАХУНОК ЗАРОБІТКУ ДЛЯ ОБЧИСЛЕННЯ (Додаток 1). … Розміри коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (далі - коефіцієнт збільшення), з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, визначають щорічно відповідні постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ): - з 01.03.2022 пунктом 1 постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1 березня 2022 року (далі - Постанова №118) коефіцієнт збільшення визначено у розмірі 1,14; - з 01.03.2023 пунктом 1 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 року (далі - Постанова №168) коефіцієнт збільшення визначено у розмірі 1,197; - з 01.03.2024 пунктом 1 постанови КМУ від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) коефіцієнт збільшення визначено у розмірі 1,076. Отже, з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 у відповідності до абзацу першого частини 2 статті 42 Закону №1058 я набув право на індексацію/перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Проте, як вбачається з Протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії ГУ ПФУ в Запорізькій області №084050007397 про перерахунок пенсії, дата-час розрахунку 25.02.2024 року, вид перерахунку: індивідуально (масовий) вбачається, індексація/перерахунок моєї пенсії за вказаний період у спосіб, визначений частиною 2 статті 42 Закону №1058 не проводилася. Тобто замість збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 9118,81 грн., на коефіцієнти збільшення в розмірах 1,14 - з 01.03.2022, 1,197 - з 01.03.2023 та 1,0796 - з 01.03.2024, ГУ ПФУ в Запорізькій області призначили щомісячні надбавки на індексації у розмірі 135 грн. - з 01.03.2022, 100 грн. - з 01.03.2023 100 грн. - з 01.03.2024 (Додаток 2). На цій підставі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024, в якій зокрема просив «зробити перерахунок індексації моєї пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81, який враховувався при обчисленні моєї пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,14 (2022 рік), 1,197 (2023 рік) і 1,0796 (2024 рік)» (Додаток 3). У відповідь на вказану заяву ГУ ПФУ в Запорізькій області листом без номера і дати на №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024р. повідомило наступне: «Впродовж всього часу Ваша пенсійна виплата підлягала перерахункам згідно рішень Уряду, зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1 березня 2022 року Вам була проведена індексація пенсійних виплат із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14. Після проведеного перерахунку розмір Вашої пенсійної виплати збільшився та складав 12811,48 грн. В подальшому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 року заявниці проведено перерахунок пенсіїіз застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати збільшився та складав 12911,48 грн. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) визначено, що з 1 березня 2024 року проведена індексація пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796. На теперішній час розмір Вашої пенсійної виплати, обчислений із заробітної плати 30228,76 грн. (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2018-2020 роки - 9118,81 грн. х 3,31499 (індивідуальний коефіцієнт заробітку), з урахуванням страхового стажу 43 р. 10 міс. 4 дн. (коефіцієнт страхового стажу - 0,43833), становить 13726,69грн, де: - 13250,17 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 30228,76 грн. х 0,43833 - коеф. стажу); - 141,52 грн - за понаднормовий стаж (за 8 років); - 135,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2022; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2023; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2024» (Додаток 4). Зазначений лист ГУ ПФУ в Запорізькій області без номера і дати на №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024р. не містить відповіді на заяву, що є підставою вважати, що ГУ ПФУ в Запорізькій області відмовило «зробити перерахунок індексації моєї пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні за 2018 2020 роки у розмірі 9118,81, який враховувався при обчисленні моєї пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,14 (2022 рік), 1,197 (2023 рік) і 1,0796 (2024 рік)». Водночас відповідь у листі ГУ ПФУ в Запорізькій області без номера і дати на №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024р. є нечіткою, не конкретною, казуїстичною, маніпулятивною, в якій ГУ ПФУ в Запорізькій області суперечать самі собі, оскільки з неї вбачається, що ГУ ПФУ в Запорізькій області одночасно: - визнають моє право на індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024, оскільки зазначать наступне: «Впродовж всього часу Ваша пенсійна виплата підлягала перерахункам згідно рішень Уряду...»; - стверджують що провели індексацію пенсійних виплат із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, зокрема, в розмірах 1,14 та 1,197 згідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1 березня 2022 року та від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 року, оскільки зазначать наступне: «... згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 .... з 1 березня2022 року Вам була проведена індексація пенсійних виплат із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14.» та «В подальшому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 ... з 1 березня 2023 року заявниці проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.», що є неправдою і спростовується матеріалами пенсійної справи; - зазначають, що «На теперішній час розмір Вашої пенсійної виплати, .... становить 13726,69 грн, де: ... - 135,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2022; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2023; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2024», чим суперечать самі собі, оскільки підтверджують, що замість індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначили відповідні фіксовані надбавки на індексації, а це свідчить про те, що ніякої індексації моєї пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 у відповідності до абзацу першого статті 42 Закону №1058 ними проведено не було. … Вважаю дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо здійснення індексації моєї пенсії у неналежний спосіб, тобто не у спосіб визначений статтею 42 Закону №1058 та пункту 1 Постанови №118, пункту 1 Постанови №168 і пункту 1 Постанови №185 - не шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при її призначені у 2021 році в розмірі 9118,81 грн. із застосуванням визначених зазначеними постановами Кабінету міністрів України належних коефіцієнтів збільшення в розмірах 1,14 - з 01.03.2022, 1,197 - з 01.03.2023 та 1,0796 - з 01.03.2024, а шляхом призначення до пенсії відповідних щомісячних доплат на індексації у розмірі 135 грн. - з 01.03.2022, 100 грн. - з 01.03.2023 100 грн. - з 01.03.2024, протиправними, неправомірними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що призвело до порушення мого права на індексацію пенсії в належному розмірі, на належне пенсійне забезпечення, законні інтереси і легітимні очікування щодо застосування положень частини 2 статті 42 Закону №1058 у визначений спосіб та, за кінцевим рахунком - до втручання в моє право на мирне володіння своїм майном та порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та є причиною звернення до суду з цим позовом … Звертаю увагу суду, що пенсію мені призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн., тому індексація/перерахунок моєї пенсії в 2022-2024 роках має проводитися саме шляхом збільшення цього розміру показника середньої заробітної плати із застосування коефіцієнтів збільшення в розмірах 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024. Проте, як показує практика, ГУ ПФУ в Запорізькій області в 2024 році під час першої індексації пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення, які були призначені у 2020 році, практикує застосування неналежного показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який визначений у пункті 5 Порядку №124 за 2019 році в розмірі 3764,30 грн. збільшений на відповідні коефіцієнти збільшення за 2019-2024 роки (1,17 за 2019 рік; 1,11 за 2020 рік; ,11 за 2021 рік 1,14 за 2022 рік; 1,197 за 2022 рік; 1,0796 за 2024 рік), тобто 3764,40-1,17-1,11- 1,11-1,14-1,197-1,0796 = 7994,47 грн. … При цьому, моя пенсія підлягає індексації з огляду на положення пунктів 2 та 3 Порядку №124. Таким чином, показник середньої заробітної плати для індексації/перерахунку моєї пенсії має становити: - з 01.03.2022 - 10395,44 грн. (9118,81 х 1,14); - з 01.03.2023 - 11895,44 грн. з урахуванням обмеження розміру індексації у 1500 грн. відповідно до п.9 Постанови №186 (10395,44 х 1,197 = 12443,35; 12443,35 - 10395,44 =2047,90>15000 грн.; 10395,44+1500 = 11895,44); - з 01.03.2024 - 12842,32 грн. (11895,44 х 1,0796). …».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2024 в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 2021 року перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024, в якій зокрема просив «зробити перерахунок індексації моєї пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81, який враховувався при обчисленні моєї пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,14 (2022 рік), 1,197 (2023 рік) і 1,0796 (2024 рік)» (Додаток 3).
У відповідь на вказану заяву ГУ ПФУ в Запорізькій області листом без номера і дати на №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024р. повідомило наступне: «Впродовж всього часу Ваша пенсійна виплата підлягала перерахункам згідно рішень Уряду, зокрема, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1 березня 2022 року Вам була проведена індексація пенсійних виплат із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14. Після проведеного перерахунку розмір Вашої пенсійної виплати збільшився та складав 12811,48 грн. В подальшому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 року заявниці проведено перерахунок пенсіїіз застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197. Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати збільшився та складав 12911,48 грн. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) визначено, що з 1 березня 2024 року проведена індексація пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який врахований для обчислення пенсії, в розмірі 1,0796. На теперішній час розмір Вашої пенсійної виплати, обчислений із заробітної плати 30228,76 грн. (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2018-2020 роки - 9118,81 грн. х 3,31499 (індивідуальний коефіцієнт заробітку), з урахуванням страхового стажу 43 р. 10 міс. 4 дн. (коефіцієнт страхового стажу - 0,43833), становить 13726,69грн, де: - 13250,17 грн. - розмір пенсії за віком (заробіток - 30228,76 грн. х 0,43833 - коеф. стажу); - 141,52 грн - за понаднормовий стаж (за 8 років); - 135,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2022; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2023; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2024» (Додаток 4). Зазначений лист ГУ ПФУ в Запорізькій області без номера і дати на №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024р. не містить відповіді на заяву, що є підставою вважати, що ГУ ПФУ в Запорізькій області відмовило «зробити перерахунок індексації моєї пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати по Україні за 2018 2020 роки у розмірі 9118,81, який враховувався при обчисленні моєї пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,14 (2022 рік), 1,197 (2023 рік) і 1,0796 (2024 рік)». Водночас відповідь у листі ГУ ПФУ в Запорізькій області без номера і дати на №ВЕБ-08001-Ф-С-24-049098 від 17.03.2024р. є нечіткою, не конкретною, казуїстичною, маніпулятивною, в якій ГУ ПФУ в Запорізькій області суперечать самі собі, оскільки з неї вбачається, що ГУ ПФУ в Запорізькій області одночасно: - визнають моє право на індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024, оскільки зазначать наступне: «Впродовж всього часу Ваша пенсійна виплата підлягала перерахункам згідно рішень Уряду...»; - стверджують що провели індексацію пенсійних виплат із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, зокрема, в розмірах 1,14 та 1,197 згідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» з 1 березня 2022 року та від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 1 березня 2023 року, оскільки зазначать наступне: «... згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 .... з 1 березня2022 року Вам була проведена індексація пенсійних виплат із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,14.» та «В подальшому, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 ... з 1 березня 2023 року заявниці проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.», що є неправдою і спростовується матеріалами пенсійної справи; - зазначають, що «На теперішній час розмір Вашої пенсійної виплати, .... становить 13726,69 грн, де: ... - 135,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2022; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2023; - 100,00 грн - доплата на індексації з 01.03.2024», чим суперечать самі собі, оскільки підтверджують, що замість індексації шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначили відповідні фіксовані надбавки на індексації, а це свідчить про те, що ніякої індексації моєї пенсії з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2024 у відповідності до абзацу першого статті 42 Закону №1058 ними проведено не було. … Вважаю дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо здійснення індексації моєї пенсії у неналежний спосіб, тобто не у спосіб визначений статтею 42 Закону №1058 та пункту 1 Постанови №118, пункту 1 Постанови №168 і пункту 1 Постанови №185 - не шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при її призначені у 2021 році в розмірі 9118,81 грн. із застосуванням визначених зазначеними постановами Кабінету міністрів України належних коефіцієнтів збільшення в розмірах 1,14 - з 01.03.2022, 1,197 - з 01.03.2023 та 1,0796 - з 01.03.2024, а шляхом призначення до пенсії відповідних щомісячних доплат на індексації у розмірі 135 грн. - з 01.03.2022, 100 грн. - з 01.03.2023 100 грн. - з 01.03.2024, протиправними, неправомірними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, що призвело до порушення мого права на індексацію пенсії в належному розмірі, на належне пенсійне забезпечення, законні інтереси і легітимні очікування щодо застосування положень частини 2 статті 42 Закону №1058 у визначений спосіб та, за кінцевим рахунком - до втручання в моє право на мирне володіння своїм майном та порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та є причиною звернення до суду з цим позовом … Звертаю увагу суду, що пенсію мені призначено з урахуванням показника середньої заробітної плати з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки в розмірі 9118,81 грн., тому індексація/перерахунок моєї пенсії в 2022-2024 роках має проводитися саме шляхом збільшення цього розміру показника середньої заробітної плати із застосування коефіцієнтів збільшення в розмірах 1,14 з 01.03.2022, 1,197 з 01.03.2023 та 1,0796 з 01.03.2024. Проте, як показує практика, ГУ ПФУ в Запорізькій області в 2024 році під час першої індексації пенсій із застосуванням коефіцієнту збільшення, які були призначені у 2020 році, практикує застосування неналежного показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, який визначений у пункті 5 Порядку №124 за 2019 році в розмірі 3764,30 грн. збільшений на відповідні коефіцієнти збільшення за 2019-2024 роки (1,17 за 2019 рік; 1,11 за 2020 рік; ,11 за 2021 рік 1,14 за 2022 рік; 1,197 за 2022 рік; 1,0796 за 2024 рік), тобто 3764,40-1,17-1,11- 1,11-1,14-1,197-1,0796 = 7994,47 грн. … При цьому, моя пенсія підлягає індексації з огляду на положення пунктів 2 та 3 Порядку №124. Таким чином, показник середньої заробітної плати для індексації/перерахунку моєї пенсії має становити: - з 01.03.2022 - 10395,44 грн. (9118,81 х 1,14); - з 01.03.2023 - 11895,44 грн. з урахуванням обмеження розміру індексації у 1500 грн. відповідно до п.9 Постанови №186 (10395,44 х 1,197 = 12443,35; 12443,35 - 10395,44 =2047,90>15000 грн.; 10395,44+1500 = 11895,44); - з 01.03.2024 - 12842,32 грн. (11895,44 х 1,0796). …».
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та у розмірі 1,0796, звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно приписів статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»).
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»).
У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» № 2040-ІХ, яким частину п'яту статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» було викладено в новій редакції.
Так, частиною п'ятою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Преамбулою указаного Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20 лютого 2019 року видав постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%
К = ---------------------------- + 1%,
100%
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.
Кабінет Міністрів України постановою від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - Постанова № 127) установив, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
Пунктом 2 Постанови № 127 передбачено, що якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 року включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 року включно у зв'язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», з 1 липня 2021 року до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.
Кабінет Міністрів України постановою від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01 березня 2022 року установив, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 (пункт 1).
Пунктом 4 Постанови № 118 установлено з 1 березня 2022 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2021 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2022 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 гривень, яка виплачується додатково до встановленої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» щомісячної доплати до пенсії, в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України 24 лютого 2023 року прийняв постанову № 168 (далі - Постанова № 168), пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
Пунктом 6 Постанови № 168 установлено з 1 березня 2023 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) з 01 березня 2024 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (пункт 1).
Підпунктом 6 пункту 2 Постанови № 185 установлено з 1 березня 2024 року до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Отже, індексація пенсій у подальшому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185 проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.
Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
Відповідно до статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Так, принцип законодавчого визначення умов і порядку його здійснення, полягає у забезпеченні чітких, рівних та прозорих правил для всіх суб'єктів, що беруть участь у цій системі. Умови, права та обов'язки щодо пенсійного страхування встановлюються виключно законами України. Це забезпечує правову визначеність і недопущення свавільного регулювання. При цьому цей принцип також передбачає рівність прав і гарантій, адже законодавство повинно гарантувати однакові умови участі в системі для всіх осіб, незалежно від їхнього соціального чи економічного статусу. Крім того, зазначений принцип загальнообов'язкового державного пенсійного страхування полягає у прозорості умов нарахування пенсій, обчислення страхового стажу, розміру внесків і виплат, що дає змогу громадянам чітко розуміти свої права та обов'язки. Цей принцип правового регулювання також втілює принцип соціальної справедливості, адже законодавчо врегульовані умови покликані забезпечити справедливий розподіл пенсійних коштів між усіма учасниками системи, враховуючи сплачені внески та тривалість страхового стажу.
Принцип диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу) спрямований на забезпечення соціальної справедливості та мотивації до участі в системі страхування. Оскільки розмір пенсії прямо залежить від тривалості страхового стажу - чим довший стаж, тим вищий розмір пенсії. Це стимулює громадян працювати довше та сплачувати страхові внески протягом більшого періоду. Крім того, пенсійні виплати обчислюються з урахуванням заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Більший розмір заробітної плати означає більший внесок до Пенсійного фонду, що впливає на кінцевий розмір пенсії. Отже, вказаний принцип стимулює громадян працювати офіційно, отримуючи легальну заробітну плату, з якої сплачуються страхові внески, адже це безпосередньо впливає на майбутні пенсійні виплати. Таким чином, принцип диференціації розмірів пенсії залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати спрямований на створення прозорої, справедливої та економічно обґрунтованої пенсійної системи. Він забезпечує зв'язок між внесками, зробленими до Пенсійного фонду України, і рівнем соціального забезпечення у пенсійному віці.
Таким чином, законодавче визначення умов і порядку загальнообов'язкового державного пенсійного страхування забезпечує передбачуваність, стабільність і довіру до пенсійної системи. Це є ключовою складовою соціального захисту населення.
Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
В іншому випадку, відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Повноваження суду не застосовувати нормативно-правовий акт у разі висновку про його суперечність Конституції України чи закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту кореспондує з принципом верховенства права.
При цьому дотримання принципу верховенства права можливе лише за умови застосування судами під час розгляду та вирішення справ законодавчого акта, який відповідає критерію «якості закону».
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020- 2024 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185.
Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку № 124 є протиправним.
Враховуючи зазначене, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.
Застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням указаних висновків Верховного Суду, колегія суддів констатує, що ГУ ПФУ, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100,00 грн у 2021 році, 135,00 грн у 2022 році, 100,00 грн у 2023 році та 100,00 грн у 2024 році, замість застосування коефіцієнта збільшення 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не відповідно до вимог чинного законодавства.
Водночас суд наголошує на тому, що право громадян, пенсія яким призначена у 2020- 2023 роках, на індексацію пенсії не є абсолютним і його захист може бути обмеженим строком звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів.
Це, насамперед, зумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними, оскільки реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача.
Так, відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть
встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Звернувшись до суду з цим позовом 02 серпня 2024 року позивач заявив вимоги про зобов'язання відповідача здійснити індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у розмірі 9118,81 грн з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії:
- у розмірі 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», починаючи з 01 березня 2021 року;
- у розмірі 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, починаючи з 01 березня 2022 року;
- у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01 березня 2023 року;
- у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01 березня 2024 року, та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 квітня 2024 року.
Водночас Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема статі 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії), підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:
1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;
2) ці суми мають бути невиплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.
У справі, яка розглядається, фактичні обставини свідчать про те, що індексація у 2021, 2022, 2023 та 2024 роках позивачу не нараховувалася, тому немає підстав для необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду. Нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Звернувшись до суду з цим позовом 02 серпня 2024 року, позивач заявив позовні вимоги з 01 березня 2021 року, у зв'язку з чим, з урахуванням визначеного вище висновку, вони можуть бути захищені судом з 02 лютого 2024 року - тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а не з 01 березня 2021 року.
Отже, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог та залишення без розгляду позовних вимог за період до 01 лютого 2024 року відповідно до статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23, від 27 січня 2024 року у справі 620/7211/24.
У ході розгляду справи підтвердились обставини, які слугували підставою відкриття касаційного провадження, а саме відсутність висновку Верховного Суду щодо питання перерахунку пенсії у зв'язку з щорічною індексацією, які призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у 2020- 2023 роках відповідно до частити другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку 124, та відповідних постанов Кабінету Міністрів України, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, що враховується для обчислення пенсії та який саме показник потрібно збільшувати при проведені перерахунку пенсії у зв'язку з щорічною індексацією: показник станом на 01 жовтня 2017 року, послідовно збільшений на відповідні коефіцієнти у 2019- 2023 роках чи той показник, який використовувався при обчислені розміру пенсії при її призначені.
Верховний Суд, аналізуючи вищезазначені норми права у своїй постанові від 13.01.2025 прийнятої у справі №160/28752/23 зробив висновок про те, що здійснюючи перерахунок пенсії на підставі частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановивши особі щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135,00 грн у 2022 році та 100,00 грн. у 2023 році, замість застосування коефіцієнта збільшення 1,14 та 1,197, відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, пенсійний орган діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог та залишення без розгляду позовних вимог за період до 01 лютого 2024 року відповідно до статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з приписами пункту другого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи та неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції та прийняттям постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат із урахуванням положень статті 139 КАС України, колегія суддів виходить з того, що під час звернення до суду з адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, за подання апеляційної скарги 1 816,80 грн.
З огляду на те, що судом ухвалено нове рішення, яким адміністративний задоволено частково, водночас ураховуючи, що задоволені вимоги охоплюють обсяг порушених прав та законних інтересів позивача, рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне здійснити розподіл судових витрат, понесених позивачем у зв'язку з розглядом справи у суді першої та апеляційної інстанцій, та стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в в Запорізькій області документально підтверджені судові витрати в сумі 3028 грн (1211,20 грн + 1 816,80 грн).
Керуючись статтями 139, 242, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2024 в адміністративній справі №280/7240/24 скасувати.
Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо проведення з 02 лютого 2024 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 02 лютого 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, 1,14, 1,197 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 02 лютого 2024 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2024 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2021 року по 01 лютого 2024 року залишити без розгляду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати на сплату судового збору в сумі 3 028 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 04 лютого 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 10 лютого 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова