Рішення від 12.02.2025 по справі 620/16214/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2025 року м. Чернігів Справа № 620/16214/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Міністерства соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики, відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у видачі довідок для призначення пенсії відповідно до Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, за формою довідки про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям;

- зобов'язати відповідача видати їй довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за формою, затвердженою постановлю Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Мінсоцполітики є уповноваженим органом щодо видачі позивачу спірних довідок для призначення пенсії державного службовця, оскільки її останнє місце роботи було на посаді державної служби в Міністерстві доходів і зборів України, юрисдикція якого поширювалась на всю територію України.

Ухвалою суду від 16.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, установлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Від відповідача у встановлений судом строк надійшов відзив на позовну заяву, у якому Мінсоцполітики позовні вимоги не визнало, просило відмовити у їх задоволенні та зазначило про відсутність повноважень для видачі спірних довідок, оскільки позивач працювала в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області, юрисдикція якого поширювалась на територію однієї або кількох областей.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (а.с. 14-15) з 03.01.2017 припинено проходження позивачем державної служби в Чернігівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області та звільнено її з посади начальника відділу фінансування, бухгалтерського обліку та звітності - головного бухгалтера за власним бажанням (у зв'язку з виходом на пенсію за віком).

Протоколом перерахунку пенсії підтверджується, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФ України в Чернігівській області) та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 24-25).

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 15.11.2023 по справі №620/9731/23, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2024, визнано протиправними дії ГУПФУ в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з 14.06.2023; зобов'язано ГУПФУ в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи в органах державної податкової служби з 22.09.1994 по 03.01.2017. Ухвалюючи рішення, суд звернув увагу, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (а.с. 16-18).

Також відповідно до матеріалів справи позивач зверталась до Головного управління ДПС у Чернігівській області із заявою про видачу їй довідок про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 19).

Листом від 30.01.2023 Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомило, що не має можливості видати запитувані довідки, оскільки в Управлінні відсутні категорії посад районного рівня та можливість їх прирівняння до відповідних посад державної служби. У зв'язку з проведенням низки реорганізацій органів ДПА, Міндоходів, ДФС, ДПС особові рахунки та справи працівників передано до трудових архівів області. Особові рахунки та справи працівників Чернігівської ОДПІ ДФС у Чернігівській області передано на зберігання до Архівного відділу Чернігівської міської ради. Одночасно позивачу роз'яснено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 та наказу Мінсоцполітики від 10.05.2017 №750 у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають органи з питань соціального захисту населення (а.с. 20).

Листом від 01.05.2024 за №14-06/6836 Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради повідомив, що довідка про призначення пенсії видається відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 10.05.2017 №750, до якого зміни внесено не було. У зв'язку з наведеним, Департамент не має можливості видати запитувані довідки (а.с. 23).

Враховуючи викладене, позивач звернулась до Мінсоцполітики для отримання спірних довідок.

Листом від 04.07.2024 відповідач у видачі довідок відмовив, оскільки за інформацією Пенсійного фонду України станом на 01.05.2016 у ОСОБА_1 відсутній стаж роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, перелічених у статті 25 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (а.с. 56).

У листі від 06.08.2024 відповідач подав позивачу аналогічну по суті відповідь (а.с. 51).

У листі від 20.11.2024 Мінсоцполітики серед іншого зазначило, що деякі органи Державної фіскальної служби реорганізовано шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби, зокрема до Головного управління ДФС у Чернігівській області. Одночасно звернуто увагу, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду у справі №620/9731/23 зобов'язано ГУПФУ в Чернігівській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи періоди роботи в органах державної служби. Будь-яких інших рішень та зобов'язань суд не приймав (а.с. 28).

Вважаючи відмову Мінсоцполітики у видачі довідок протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), передбачені розділом ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон №889-VІІІ).

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктами 10, 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді (пункт 4 Порядку).

Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1 - 6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. N 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця (пункт 5 Порядку).

Відповідно до пункту 6 Порядку у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

Відповідно до матеріалів справи позивач звільнена з державної служби, що підтверджено рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду по справі №620/9731/23, з посади, яку займала в Чернігівській ОДПІ Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 №892 «Деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби» реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2, а саме: Державну податкову інспекцію у м. Чернігові Головного управління ДФС, Державну податкову інспекцію у Городнянському районі Головного управління ДФС та Державну податкову інспекцію у Ріпкинському районі Головного управління ДФС шляхом приєднання до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС.

28.03.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби», якою реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів Служби за переліком згідно з додатком, зокрема: Чернігівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС приєднана до Головного управління ДФС у Чернігівській області, яке визначене правонаступником.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2 (Головне управління ДФС у Чернігівській області приєднано до Головного управління ДПС у Чернігівській області).

Пунктом 4 вказаної постанови територіальні органи Державної податкової служби визначені правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Листом Головного управління ДПС у Чернігівській області від 30.01.2023 підтверджено, що орган, з якого була звільнена позивач, ліквідований. На даний час в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області посадові оклади встановлені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2020 №1346 «Деякі питання оплати праці державних службовців податкових органів» згідно з якою відсутні категорії посад районного рівня, а відповідно, і в штатному розписі Головного управління ДПС у Чернігівській області відсутні такі категорії посад та можливість їх прирівняння до відповідних посад державної служби (а.с. 20).

Тобто, у спірних правовідносинах орган, в якому працювала позивач до 03.01.2017, ліквідований без встановлення правонаступника. Категорії посад, до яких можливо було б прирівняти займану позивачем на момент звільнення посаду, в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області відсутні.

За таких обставин, видача позивачу спірних довідок має відбуватись у відповідності до положень пункту 6 Порядку.

Наказом Мінсоцполітики від 10.05.2017 №750 затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок №750), пунктом 3 якого передбачено, що у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають:

Міністерство соціальної політики України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України (крім Національного банку України);

Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України;

структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 750, якщо особа працювала на посаді державної служби після 01 травня 2016 року в державному органі, який ліквідовано без правонаступника, або в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи в якому на час призначення пенсії відсутні посади державної служби, довідка для призначення пенсії видається органами, передбаченими абзацами другим - четвертим пункту 3 цього Порядку, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.

З огляду на наведені норми права та ту обставину, що останнє місце роботи позивача на посаді державної служби було в територіальному органі Державної фіскальної служби - Чернігівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС, юрисдикція якої не поширювалась на всю територію України, у спірних правовідносинах довідки для призначення пенсії позивачу відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу» має видавати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад.

Враховуючи наведене, суд погоджується з позицією відповідача про відсутність у нього повноважень на видачу позивачу спірних довідок.

Згідно з частиною першою кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі досліджених доказів та їх правової оцінки, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 12 лютого 2025 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Міністерство соціальної політики України (код ЄДРПОУ 37567866, вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601).

Суддя С.В. Бородавкіна