11 лютого 2025 року Чернігів Справа № 620/15269/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Керівника Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави до Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, Чернігівська районна державна адміністрація про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Керівника Чернігівської окружної прокуратури (далі також - позивач) до Відділу освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області (далі також - Відділ освіти, відповідач), треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області (далі також - ГУ ДСНС, третя особа 1), Чернігівська районна державна адміністрація (далі також - Чернігівська РДА, третя особа 2) про визнання протиправною бездіяльність Відділу освіти Ріпкинської селищної ради щодо приведення у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття із обліковим номером 94329, площею 386,4 кв.м., місткістю 150 осіб, що знаходиться за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, з метою використання захисної споруди цивільного захисту за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України № 579 від 09.07.2018 та зобов'язати Відділ освіти Ріпкинської селищної ради привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття із обліковим номером 94329, площею 386,4 кв.м., місткістю 150 осіб, що знаходиться за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, з метою використання захисної споруди цивільного захисту за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України № 579 від 09.07.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що невжиття відповідачем певних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття № 94329, за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, до стану готовності, суперечить інтересам держави у сфері підготовки країни до оборони в умовах воєнного стану та захисту життя людини.
02.12.2024 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем подано відзив, у якому зазначає, що на даний час вживаються певні заходи щодо приведення протирадіаційного укриття № 94329, за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23 до стану готовності, що спростовує позицію позивача про тривалий та систематичний характер порушень у сфері цивільного захисту.
Прокурором подано відповідь на відзив, у якій заперечував проти доводів відповідача, викладених у відзиві, оскільки виявлені порушення, залишаються на даний час відповідачем не усунутими.
Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, в якому зазначає, що постійно вживає заходи щодо приведення протирадіаційного укриття № 94329, за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, до стану готовності, що спростовує доводи позивача про бездіяльність відповідача.
Третіми особами пояснення не надані.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
У будівлі Вербицького ліцею Ріпкинської селищної ради, за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, вбудовано протирадіаційного укриття № 9432 (далі -ПРУ № 94329), загальною площею 386,1 кв.м, місткістю 150 осіб, яке призначено для укриття учасників освітнього процесу закладу освіти.
Відповідно до п. 1 рішення 30-ї сесії 7-го скликання Ріпкинської селищної ради від 24.11.2020, із 01.01.2021 будівлі та споруди Вербицької ЗОШ І-ІІІ ст. безоплатно прийнято із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Ріпкинського району до комунальної власності Ріпкинської територіальної громади.
Згідно із п. п. 5, 5.1. рішення 2-ї сесії 8-го скликання Ріпкинської селищної ради від 24.12.2020, селищна рада прийняла повноваження засновника Вербицької ЗОШ І-ІІІ ст. та змінила її назву на Вербицьку ЗЗСО І-ІІІ ст. Ріпкинської селищної ради. Окрім того, вказаним рішенням затверджено передавальні акти матеріальних цінностей закладів та установ, у тому числі Вербицької ЗОШ І-ІІІ ст., та закріплено визначений цими актами перелік майна на праві оперативного управління за Відділом освіти Ріпкинської селищної ради.
Відповідно до передавального акту балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів № 1, Ріпкинська селищна рада передала, а Відділ освіти Ріпкинської селищної ради прийняв всі активи і пасиви по Вербицькій ЗОШ I-III ст. на праві оперативного управління.
Рішенням 11-ї сесії 8-го скликання Ріпкинської селищної ради від 07.07.2022, змінено найменування Вербицького ЗЗСО І-ІІІ ст. на Вербицький ліцей Ріпкинської селищної ради.
Згідно облікової картки та паспорту ПРУ № 94329, балансоутримувачем захисної споруди є Відділ освіти Ріпкинської селищної ради.
Таким чином, на балансі Відділу освіти Ріпкинської селищної ради перебуває ПРУ № 94329, загальною площею 386,1 кв.м, місткістю 150 осіб, що вбудована у будівлю Вербицького ліцею Ріпкинської селищної ради, за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, яке призначено для укриття учасників освітнього процесу закладу освіти.
22.08.2024 відповідною комісією проведено оцінку стану готовності, експлуатації і використання ПРУ № 94329, за результатами якої складено акт, в якому зафіксовано, що захисну споруду оцінено як «обмежено готову» до використання за цільовим призначенням.
Верховний Суд у постанові від 23.01.2025 у справі № 520/16197/23, аналізуючи положення пункту 48 частини другої статті 17-1 Кодексу цивільного захисту України в редакції Закону України від 06.10.2022 № 2655-ІХ, зробив висновок, що коло правовідносин, у яких територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій може бути позивачем, хоча і розширилось, тобто перестало бути виключним, проте потребує чіткої кореляції із положенням закону, який би передбачив відповідний випадок, за якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій може подати до суду позовну заяву. Іншими словами, у чинній редакції пункту 48 частини другої статті 17-1 Кодексу цивільного захисту України окреслена прив'язка правової підстави звернення до суду із нормою закону, і лише за її наявності Державна служба України з надзвичайних ситуацій може набути статусу позивача.
Аналізуючи чинні законодавчі положення щодо обсягу повноважень Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Верховний Суд у згаданій вище постанові виснував, що законодавець у відповідних профільних нормативно-правових актах не наділив Державну службу України з надзвичайних ситуацій правом на звернення до суду із позовом щодо приведення у стан готовності захисних споруд та відповідно правом на оскарження бездіяльності балансоутримувачів щодо допущеного неналежного стану таких захисних споруд.
За таких обставин інтереси держави у спірних правовідносинах здійснює прокурор.
Щодо суті позовних вимог, суд враховує наступне.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який триває і на даний час.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оборону України» оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Згідно із статтею 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
У пункті 14 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Суб'єктами забезпечення цивільного захисту є центральні органи виконавчої влади, інші державні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання, громадські організації (частина друга статті 6 Кодексу цивільного захисту України).
Частиною шостою статті 32 Кодексу цивільного захисту України визначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми».
Фінансування заходів щодо проектування та будівництва об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та пристосування інших об'єктів для укриття населення може здійснюватися за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб та інших не заборонених законодавством джерел. Утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел ( ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України).
За змістом статті 322 Цивільного Кодексу України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 3 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 (далі - Порядок) визначено, що утримання захисних споруд - комплекс заходів організаційного, матеріально-технічного, інженерного, фінансового та іншого характеру, що спрямовані на забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням; балансоутримувач захисної споруди - власник захисної споруди або юридична особа, яка утримує її на балансі.
Пунктом 9 Порядку установлено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами.
Згідно із пунктом 10 Порядку балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди, а саме: не більше 12 годин - для захисних споруд, призначених для укриття працівників (персоналу, найбільшої працюючої зміни) суб'єктів господарювання, віднесених до відповідних категорій цивільного захисту; не більше 24 годин - для інших захисних споруд, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів.
Згідно із пунктом 11 Порядку вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Відповідно до пункту 1 Розділу І «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Отже, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням покладається на суб'єктів господарювання, на балансі яких вони перебувають, за рахунок власних коштів, що передбачено частиною 8 статті 32 Кодексу та пунктом 9 Порядку.
При цьому суд зазначає, що відповідальність за порушення вимог щодо утримання у готовності до використання за призначенням та експлуатації об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту в мирний час та в особливий період несуть власники, користувачі об'єктів та юридичні особи, на балансі яких вони перебувають, відповідно до закону ( ч. 18 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно підпункту 1 пункту 2 розділу VI Вимог, для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд.
Оцінка стану готовності захисних споруд (далі - оцінка стану готовності) здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. Крім того, оцінка стану готовності здійснюється в таких випадках: у разі проведення технічної інвентаризації захисної споруди як об'єкта нерухомого майна; у разі підготовки пропозицій щодо подальшого використання захисної споруди; після пожеж, аварій, катастроф та інших надзвичайних ситуацій, що могли негативно вплинути на технічний стан захисної споруди; у разі здійснення ДСНС заходів державного нагляду (контролю) за станом готовності захисних споруд відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (підпункт 2 пункту 2 Розділу VI Вимог).
За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту за формою згідно з додатком 11 до цих Вимог.
Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами (підпункт 4 пункту 2 Розділу VI Вимог).
Підпунктами 5, 6 пункту 2 розділу VI Вимог визначено, що залучення фахівців структурних підрозділів із питань цивільного захисту міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, органів і підрозділів ДСНС до оцінки стану готовності, проведення інших обстежень захисних споруд (за винятком оцінки стану готовності під час нагляду) здійснюється за зверненням балансоутримувача.
Відповідно до підпункту 8 пункту 2 Розділу VI Вимог під час оцінки стану готовності перевіряються: загальний стан приміщень, входів, оголовків аварійних виходів, гідроізоляції, повітрозабірних і витяжних каналів, обвалування окремо розташованих і підсипки покриття у вбудованих захисних спорудах, покрівлі та бічних поверхонь гірничих виробок, кріплень і захисно - герметичних перемичок (зовнішнім оглядом); двері (ворота, ставні), механізми задраювання, захисні пристрої, системи вентиляції, водопостачання, каналізації, електропостачання, зв'язку, автоматики та іншого інженерного обладнання (випробуванням на працездатність); температура і відносна вологість повітря всередині захисної споруди; наявність і стан засобів пожежогасіння; герметичність захисної споруди.
За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням. Захисна споруда вважається обмежено готовою або неготовою, якщо вона має хоча б один із недоліків, зазначених в основних недоліках в утриманні захисних споруд, що погіршують стан їх готовності, наведених у додатку 13 до цих Вимог.
У разі відсутності таких недоліків захисна споруда вважається готовою до використання за призначенням (підпункт 8 пункту 2 Розділу VI Вимог).
Таким чином, утримання захисних споруд здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації)), за рахунок власних коштів, що передбачено п. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України та п. 9 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138.
Як вже встановив суд, балансоутримувачем протирадіаційного укриття № 94329, за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23 є відповідач.
Отже, саме на відповідача покладений обов'язок утримувати укриття у стані, придатному для використання за призначенням.
Втім, з акту оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 15.11.2024 протирадіаційне укриття № 94329 оцінено як обмежено готове до використання за призначенням.
Посилання відповідача на проведення ряду робіт з усунення порушень з належного утримання захисної споруди №94329, суд враховує, однак зазначає, що згідно із актом оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 15.11.2024 протирадіаційне укриття № 94329 оцінено як обмежено готове до використання за призначенням.
Тобто відповідачем вживаються певні заходи щодо приведення протирадіаційного укриття № 94329, за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23 в належний для експлуатації стан, а відтак суд не вбачає з боку відповідача протиправної бездіяльності.
За наведених обставин, відповідачем вживаються певні заходи щодо приведення протирадіаційного укриття №94329 у придатний для експлуатації стан, проте на час прийняття рішення у справі, відсутні докази, що протирадіаційне укриття № 94329 визнано як готове до використання, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню лише зобов'язального характеру.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову частково.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Відділ освіти Ріпкинської селищної ради привести у стан готовності захисну споруду цивільного захисту - протирадіаційне укриття із обліковим номером 94329, площею 386,4 кв.м., місткістю 150 осіб, що знаходиться за адресою: Чернігівська обл. Чернігівський р-н, с. Вербині, вул. Перемоги, 23, з метою використання захисної споруди цивільного захисту за призначенням у відповідності до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС України № 579 від 09.07.2018.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Позивач: Керівник Чернігівської окружної прокуратури в інтересах держави вул. Шевченка, 1,м. Чернігів,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,14000 код ЄДРПОУ 02910114.
Відповідач: Відділ освіти Ріпкинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області вул. Святомиколаївська, 92,с-ще Ріпки,Чернігівський р-н, Чернігівська обл.,15000 код ЄДРПОУ 44104357.
Третя особа: Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернігівській області, проспект Миру,190-А, м. Чернігів,14037, код ЄДРПОУ 38590042.
Третя особа: Чернігівська районна державна адміністрація, вул. Шевченка,48, м. Чернігів, 14035, код ЄДРПОУ 04061688.
Повний текст рішення виготовлено 11 лютого 2025 року.
Суддя І.І. Соломко