12 лютого 2025 року справа № 580/190/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Єрьоміної В.А. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
08.01.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Єрьоміної В.А. (адреса для листування: 65009, м.Одеса, Гагарінське плато 5/3, оф.26) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи зазначили, що відповідач під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 та з 01.04.2019 всупереч вимог чинного законодавства зменшив відсоткове значення розміру пенсії.
Ознайомившись із матеріалами позову, виявлено недоліки позовної заяви, які перешкоджають відкриттю провадження у справі. У зв'язку з цим ухвалою від 13 січня 2025 року суд залишив її без руху та надав позивачу строк для усунення викладених у мотивувальній частині ухвали недоліків позовної заяви.
Ухвалою від 20.01.2025 суд задовольнити частково Заяву вх. від 15.01.2025 №2032/25 адвокатки Єрьоміної В.А. від імені позивача, прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві в частині позовних вимог про:
визнання протиправними дій щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 80% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2022 №5705, виданої станом на 05.03.2019;
зобов'язання відповідача здійснити з 07.07.2024 перерахунок пенсії за вислугу років на підставі вказаної вище довідки у розмірі 80% грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з урахуванням раніше виплачених сум.
Повернув його позовну заяву в частині позовних вимог щодо періоду з 01.01.2018 до 06.07.2024.
Вказану ухвалу відповідач отримав 20.01.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.
Відповідач правом подати відзив не скористався, про причини суд не повідомив.
Усі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.
Розрахунком від 18.05.1993 на пенсію за вислугу років в пенсійній справі №ФР36785 позивача підтверджується, що йому з 25.03.1993 призначена пенсія за вислугу 30 років у розмірі 75% окладів.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.01.2017 пенсія позивача перерахована із сум грошового забезпечення у загальному розмірі 3397,25грн. Основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30).
Із Єдиного державного реєстру судових рішень суд у становив, що на розгляді Київського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №640/15017/22 між тими ж сторонами. Так, рішенням від 23 лютого 2024 року у зазначеній справі, яке набрало законної сили, суд адміністративний позов задовольнив частково. Визнав протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії позивачу з 01.04.2019 на підставі нової довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.06.2022 №5705 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 24.06.2022 №5705 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, починаючи з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
На його виконання відповідач перерахував пенсію позивача з 01.04.2019, що підтверджується відповідним перерахунком пенсії в його пенсійній справі. Водночас основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення.
16.07.2024 представниця позивача адвокатка Єрьоміна В.А. звернувся заявою про визнання права до відповідача, в якій просила перерахувати та виплачувати позивачу пенсію відповідно до постанови КМУ від 30.08.201 №704, застосувавши розмір пенсії, визначений на момент первинного призначення пенсії з урахуванням раніше проведених виплат, починаючи з 01.01.2018 і надалі.
Листом від 26.08.2024 відповідач повідомив, що за документами пенсійної справи позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку з 01.12.2017 обчислено у розмірі 80% сум грошового забезпечення за 30 років вислуги. Перерахунок пенсії з 01.01.2018 проведено відповідно до ст.ст.13, 63 Закону України №2262-ХІІ на умовах, у порядку та розмірах, передбачених постановою КМУ від 21.02.2018 №103.
Позивач не погоджуючись із зменшенням відсоткового значення розміру пенсії звернувся в суд з позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 13 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
8 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27 березня 2014 року прийнято Закон України №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Пунктом 23 Розділу ІІ вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду (далі - ВС) у зразковій справі №240/5401/18, викладені в постанові від 04.02.2019, яка набрала законної сили 16.10.2019 за наслідками її перегляду в апеляційному порядку Великою Палатою Верховного Суду. Вони обов'язкові для врахування відповідно до вимог ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
ВС у вказаній справі вказав, що ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку. Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Постанова КМУ №103 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
У п.29 наведеної постанови ВС зазначив, що системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років, є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
ВС у п.30 вказаної постанови дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Зважаючи на вказаний вище висновок ВС та зазначені обставини справи, відповідач не мав правових і фактичних підстав зменшити з 80% сум грошового забезпечення до 70% відсоткове значення розміру пенсії позивача під час здійснення її перерахунку на виконання вказаного вище рішення суду.
Враховуючи, що під час перерахунку пенсії позивача на виконання вказаного вище рішення суду відповідач в порушення зазначених вище вимог законодавства та висновків ВС зменшив відсоткове значення розміру пенсії позивача з 804% до 70% сум грошового забезпечення, відповідач вказаними діями допустив порушення права позивача на належний розмір перерахованої пенсії. Тому в цій частині позовна вимога обґрунтована та підлягає задоволенню.
Належним і повним способом судового захисту порушеного права позивача є визнання вказаних вище дій протиправними та зобов'язання відповідача перерахувати з 07.07.2024 (шестимісячного строку до дати звернення до суду зі вказаним позовом) пенсію за вислугу років позивача у розмірі 80% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2022 №5705, виданої станом на 05.03.2019 та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовна вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки не обґрунтована та задоволенню не підлягає, оскільки у цій частині спір вирішений у зазначеній вище справі №640/15017/22.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані у вказаних вище частинах та підлягають частковому задоволенню.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Понесені позивачем судові витрати, підтверджені квитанцією від 02.01.2025 в сумі 1211,20 грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина суми.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Адміністративний позов адвокатки Єрьоміної В.А. від імені ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового розміру раніше призначеної пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2022 №5705, виданої станом на 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати з 07.07.2024 пенсію за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 80% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.06.2022 №5705, виданої станом на 05.03.2019, та виплатити її з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м.Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, буд.16; код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 605,60грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 12.02.2025.