Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі
12 лютого 2025 року Справа № 520/902/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Мороко А.С., розглянувши питання наявності правових підстав для прийняття до розгляду позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ40108599) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді,-
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 11.01.2024 № 14 о/с в частині відкликання з відпустки без збереження заробітної плати згідно п. 3 ст. 12 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» ОСОБА_1 , провідного 1 спеціаліста відділу аналітичної роботи управління кримінального аналізу, з 22 січня 2024 року;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 02.05.2024 №414 «Про застосування дисциплінарного стягнення до провідного спеціаліста відділу аналітичної роботи УКА ГУНП в Харківській області державного службовця 5 рангу ОСОБА_1 »;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 17.10.2024 №1027 «Про застосування дисциплінарного стягнення до провідного спеціаліста відділу аналітичної роботи УКА ГУНП в Харківській області державного службовця 5 рангу ОСОБА_1 »;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Харківській області від 23.10.2024 № 502 о с в частині припинення державної служби відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 87 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 , державному службовцю 5 рангу, провідному спеціалісту відділу аналітичної роботи управління кримінального аналізу ГУНП в Харківській області, з 23.10.2024;
- поновити ОСОБА_1 на займаній на час звільнення посаді провідного спеціаліста відділу аналітичної роботи управління кримінального аналізу ГУНП в Харківській області з дня звільнення;
- допустити до негайного виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на займаній посаді на час звільнення посаді провідного спеціаліста відділу аналітичної роботи управління кримінального аналізу ГУНП в Харківській області.
Ухвалою суду 22.01.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу термін - п'ять календарних днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення строків звернення до суду із даним позовом із документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску місячного строку звернення до суду згідно приписів ч. 5 ст.122 КАС України; доказів отримання документів про звільнення саме 17.12.2024, а також адвокатський запит від 19.12.2024; докази отримання 30 грудня 2024 року засобами поштового зв'язку листа ГУНП в Харківській області від 25.12.2024 № (нерозбірливий) з додатками на 3 аркушах: витяг з наказу №210 о/с від 18.04.2022; витяг з наказу №14 о/с від 11.01.2024 та довідку від 24.12.2024 № 1953/119-33/01-2024, так і самого листа ГУНП в Харківській області від 25.12.2024; докази отримання саме 15 січня 2025 року засобами поштового зв'язку листа ГУНП в Харківській області від 06.01.2025 № (нерозбірливий) з додатками на 9 аркушах: наказ ГУНП в Харківській області від 17.10.2024 №1027; наказ ГУНИ в Харківській області від 27.11.2023 №2229; наказ ГУНП в Харківській області від 11.01.2024 №106; наказ ГУНП в Харківській області від 02.05.2024 №414; копію довідку (без належного засвідчення) від 24.12.2024 №19533/1 19-33/01-2024 за підписом начальника УКА ГУНП в Харківській області Юрія Лемешко; копії спірного наказу Головного управління Національної поліції в Харківській області від 23.10.2024 № 502, накази ГУНП в Харківській області від 11.01.2024 року, від 02.05.2025 року у читабельному вигляді.
Представник позивача через функціонал "Електронний суд" подав заяву про усунення недоліків позовної заяви, в якій надав докази перетину позивачкою державного кордону України 15.12.2024, на підтвердження чого надано копію паспорту громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_2 ОСОБА_1 , який має відповідні відмітки - 15.12.2024 пункт пропуску PALANKA R023E. Тобто позивач заїхала на територію України 15.12.2024 та направилась до м. Харків, що відповідає можливості отримання позивачем інформації про звільнення та документів про звільнення саме 17.12.2024. Представник позивача зауважує, що частина витребуваних судом документів могла бути не залучено разом з позовом, можливо через допущення технічної помилки при реєстрації даної позовної заяви. Щодо підтвердження отримання листа ГУНП в Харківській області від 25.12.2024 № (нерозбірливий) з додатками на 3 аркушах 30.12.2024 та листа ГУНП в Харківській області від 06.01.2025 № (нерозбірливий) з додатками на 9 аркушах 15.01.2025 представник позивача пояснив, що має лише збережений конверт до листа від 06.01.2025 № (нерозбірливий) з додатками на 9 аркушах, відповідно до якого даний лист є звичайним та не має жодного номеру для відстеження, тобто не є замовним та отримано нами як звичайний лист без повідомлень та підпису про отримання. Така ж сама ситуація була і з листом ГУНП в Харківській області від 25.12.2024, проте конверт до листа не зберігся. Проте враховуючи дати реєстрації листів та час їх отримання мною, як представником позивача, то час на відправку та доставлення листів, на думку представника позивача, є загалом стандартним та типовим. Також представник позивача залучено до матеріалів справи додано скановані копії наказу ГУНП в Харківській області №14 о/с від 11.01.2024 та наказу ГУНП в Харківській області №414 від 02.05.2025.
Вирішуючи питання про поновлення строків звернення до суду за обставин, повідомлених представником позивача, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною п'ятою статті 122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
При визначенні поважності причин пропуску строку звернення до суду слід виходити з правової позиції, висловленої Верховним Судом в постанові від 31.05.2023р. у справі № 160/9356/22, згідно якої поновлення встановленого процесуальним законом строку для подання позовної заяви здійснюється судом у виняткових, особливих випадках й лише за наявності обставин об'єктивного і непереборного характеру (підтверджених доказами), які істотно ускладнили або унеможливили своєчасну реалізацію права на звернення до суду із позовом.
Правовий інститут строків звернення до адміністративного суду за захистом свого порушеного права не містить вичерпного, детально описаного переліку причин чи критеріїв їх визначення. Натомість закон запроваджує оцінні, якісні параметри визначення причин їх недотримання - вони повинні бути поважними, реальними або, непереборними і об'єктивно нездоланними на час перебігу строків звернення до суду.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.10.2020 у справі № 9901/32/20 дійшла висновку, що інакшого способу визначити, які причини належить віднести до поважних, ніж через зовнішню оцінку (кваліфікацію) змісту конкретних обставин, хронологію та послідовність дій суб'єкта правовідносин перед зверненням до суду за захистом свого права, немає. Під таку оцінку мають потрапляти певні явища, фактори та їх юридична природа; тривалість строку, який пропущений; те, чи могли і яким чином певні фактори завадити вчасно звернутися до суду, чи перебувають вони у причинному зв'язку із пропуском строку звернення до суду; яка була поведінка суб'єкта звернення протягом цього строку; які дії він вчиняв, і чи пов'язані вони з готуванням до звернення до суду тощо.
Причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Тобто, поважними причинами можуть визнаватися лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулася з позовною заявою, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Отже, поновленню підлягають лише порушені з поважних причин процесуальні строки, встановлені законом.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників публічно-правових відносин, якщо ці відносини стали спірними.
Законодавче закріплення строків звернення з адміністративним позовом до суду є гарантією стабільності публічно-правових відносин, призначенням якої є забезпечення своєчасної реалізації права на звернення до суду, стабільної діяльності суб'єктів владних повноважень при здійсненні управлінських функцій. Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Установлення строків звернення до адміністративного суду у системному зв'язку з принципом правової визначеності слугує меті забезпечення передбачуваності для відповідача (як правило, суб'єкта владних повноважень в адміністративних справах) та інших осіб того, що зі сплином установленого проміжку часу прийняте рішення, здійснена дія (бездіяльність) не матимуть поворотної дії в часі та не потребуватимуть скасування, а правові наслідки прийнятого рішення або вчиненої дії (бездіяльності) не будуть відмінені у зв'язку з таким скасуванням. Тобто встановлені строки звернення до адміністративного суду сприяють уникненню ситуації правової невизначеності щодо статусу рішень, дій (бездіяльності) суб'єкта владних повноважень.
Також Верховний Суд зазначив, що обмеження строку звернення до суду шляхом встановлення відповідних процесуальних строків, не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя (Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2011 № 17-рп/2011). Такі обмеження направленні на досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулюють учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків та поважати права та інтереси інших учасників правовідносин.
Верховним Судом у справі № 120/7567/22 від 08.02.2023р. констатовано, що у випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом застосуванню підлягають норми спеціального закону, яким є саме Дисциплінарний статут НП України.
Таким чином, враховуючи повідомлені представником позивача обставини повернення позивачки в Україну лише 15.12.2024, що, відповідно, вказує на можливість ознайомлення позивачки зі спірними наказами 17.12.2024, суд приходить до висновку про поважність причин пропуску позивачкою строків звернення до суду, які підлягають поновленню.
Крім того, заявником в позовній заяві заявлено клопотання про витребування у відповідача доказів, а саме наказ (або витяг з наказу) начальника ГУНП в Харківській області від 05 03.2024 №596; наказ (або витяг з наказу) начальника ГУНП в Харківській області від 27.08.2024 №1895; матеріали дисциплінарних проваджень відносно ОСОБА_1 за період з 18.04.2022 по 23.10.2024; інформацію щодо ознайомлення ОСОБА_1 з правила внутрішнього робочого розпорядку.
Відповідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з частиною 4 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи.
У відповідності до ч. 1-3 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
З огляду на викладене, суддя вважає за необхідне витребувати у ГУ НП в Харківській області належним чином засвідчені копії матеріалів дисциплінарного (дисциплінарних) провадження (проваджень) щодо ОСОБА_1 , на підставі яких прийнято рішення про її звільнення із займаної посади; наказ (або витяг з наказу) начальника ГУНП в Харківській області від 05 03.2024 №596; наказ (або витяг з наказу) начальника ГУНП в Харківській області від 27.08.2024 №1895; матеріали дисциплінарних проваджень відносно ОСОБА_1 за період з 18.04.2022 по 23.10.2024; інформацію щодо ознайомлення ОСОБА_1 з правила внутрішнього робочого розпорядку; докази направлення 02.10.2023 через мессенджер "Whatsapp" посадових інструкцій на адресу ОСОБА_1 для підписання (що зафіксовано у довідці від 24.12.2024 № 1953/119-33/01-2024).
Спір належить до юрисдикції адміністративних судів, має розглядатись в порядку адміністративного судочинства та підсудний Харківському окружному адміністративному суду.
Таким чином, перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні, підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі немає.
Виходячи з положень статей 171 та 257 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Керуючись статтями 160, 161, 168, 171, 173, 174, 175, 241, 243, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду по справі № 520/902/25.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ40108599) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді.
Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження.
Запропонувати відповідачу в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати до суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.
Витребувати у Головного управління Національної поліції в Харківській області належним чином засвідчені копії матеріалів дисциплінарного (дисциплінарних) провадження (проваджень) щодо ОСОБА_1 , на підставі яких прийнято рішення про її звільнення із займаної посади; наказ (або витяг з наказу) начальника ГУНП в Харківській області від 05 03.2024 №596; наказ (або витяг з наказу) начальника ГУНП в Харківській області від 27.08.2024 №1895; матеріали дисциплінарних проваджень відносно ОСОБА_1 за період з 18.04.2022 по 23.10.2024; інформацію щодо ознайомлення ОСОБА_1 з правила внутрішнього робочого розпорядку; докази направлення 02.10.2023 через мессенджер "Whatsapp" посадових інструкцій на адресу ОСОБА_1 для підписання (що зафіксовано у довідці від 24.12.2024 № 1953/119-33/01-2024).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі знаходиться за посиланням: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі. Направити відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов'язки, визначені статтями 44, 47, 51, 131 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.С.Мороко