Рішення від 12.02.2025 по справі 520/21976/24

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2025 р. №520/21976/24

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013, код ЄДРПОУ21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області за №963210129768 від 04.07.2024року про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком державного службовця відповідно Закону України «Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи на посаді секретаря та голови Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області з 09.12.1987р по 29.10.2010р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перевести з пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-1У на пенсію за віком державного службовця згідно із Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та нарахувати позивачці пенсію з урахуванням довідок про заробітну плату державного службовця відповідної посади відповідного рангу від 26.06.2024року №02-38/1572 та №02-38/1573, виданих Олексіївською сільською радою Лозівського району Харківської області для нарахування позивачці пенсії за віком державного службовця з дня звернення до пенсійного фонду-28.06.2024р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перехід на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», але пенсійним органом за результатами розгляду заяви винесено рішення за №963210129768 від 04.07.2024року про відмову у задоволенні поданої заяви, оскільки на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №VIII від 10.12.2015, тобто на 01.05.2016, ОСОБА_1 не обіймала посаду державної служби та не мала достатнього стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Вказаним рішенням, на думку позивачик, порушено її право на належне соціальне забезпечення, що слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу через систему "Електронний суд" та надійшла в електронний кабінет користувача, що підтверджується електронною роздруківкою.

Однак, представник відповідача правом подання до суду відзиву на позов не скористався, заяви про визнання позову або будь-якої іншої до суду не подав.

Відповідно до ч.2 ст.175 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Таким чином, відповідач належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.

Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.

Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи та записами у трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_2 підтверджується, що згідно з рішенням 111 сесії ХХ скликання від 09.12.1987 Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області ОСОБА_1 обрана на посаду секретаря Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

Згідно з рішенням Х1V сесії 21 скликання від 08.02.1994 Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області ОСОБА_1 обрана головою Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

29.04.1994 ОСОБА_1 присвоєний 10 ранг (п'ятої категорії) державного службовця

06.05.1994 ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця.

01.05.1996 ОСОБА_1 присвоєний 9 ранг (п'ятої категорії) державного службовця

Згідно протоколу територіальної виборчої комісії від 30.03.1998року ОСОБА_1 обрана на посаду Михайлівського сільського голови Первомайського району у Харківської області.

Згідно рішенням 1 сесії 23 скликання від 10.04.1998 Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області ОСОБА_1 прийняла повноваження сільського голови Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

10.07.2001 ОСОБА_1 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування.

20.08.2001 року ОСОБА_1 присвоєний 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування

Згідно протоколу територіальної виборчої комісії від 01.04.2002 ОСОБА_1 обрана сільським головою Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

Рішенням 1 сесії 24 скликання від 01.04.2002 Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області визнані повноваження ОСОБА_1 як сільського голови Михайлівської сільської ради.

18.03.2005 ОСОБА_1 присвоєний 8 ранг 4-ї категорії посадової особи місцевого самоврядування

Згідно протоколу територіальної виборчої комісії від 26.03.2006року (дільниця 134) ОСОБА_1 обрана сільським головою Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області.

12.04.2006 рішенням 1 сесії 5 скликання від 12.04.2006року Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області визнані повноваження ОСОБА_1 як сільського голови.

29.10.2010 ОСОБА_1 присвоєний 6 ранг 3-ї категорії посадової особи місцевого самоврядування.

29.10.2010 рішенням 41 сесії 5 скликання Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області повноваження ОСОБА_1 як сільського голови припинені, у зв'язку з виходом на пенсію.

ОСОБА_1 з 20.05.2009 по 28.02.2019 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", що підтверджено позивачкою у позовній заяві.

З 01.03.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1V від 09.07.2003.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що 28.06.2024 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, надавши довідки про заробітну плату державного службовця відповідної посади відповідного рангу від 26.06.2024року №02-38/1572 та №02-38/1573, виданих Олексіївською сільською радою Лозівського району Харківської області для нарахування позивачці пенсії за віком державного службовця.

Згідно пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за принципом екстериторіальності документи позивача для вирішення питання зміни пенсії були направлені на розгляд до ГУ ПФУ у Хмельницькій області.

Рішенням № 963210129768 від 04.07.2024 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачці відмовлено в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". В обґрунтування вказаного рішення зазначено, що з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІI від 16.12.1993. Державні службовці, які на день набрання чинності Законом України №889-VIII (01.05.2016) займають посади державної служби та мають не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, або які на день набрання чинності Законом України № 889-VІІІ, мають не менше, як 20 років роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців визначених статтею 25 Закону України №3723-ХII та актами Кабінету Міністрів України не залежно від факту роботи. Розглянувши надані документи встановлено, що ОСОБА_1 отримувала пенсію, обчислену за нормами Закону України "Про державну службу", підстави для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889 з врахуванням наданих довідок заробітну плату державного службовця відповідної посади відповідного рангу від 26.06.2024року №02-38/1572 та №02-38/1573, виданих Олексіївською сільською радою Лозівського району Харківської області, відсутні.

Позивач не погоджуючись з таким рішенням відповідача, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, він визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Згідно частини першої статті 9 Закону № 1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно частини 3 статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України ""Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

В свою чергу, відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Отже, за наявності в особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одного закону, законодавець не забороняє останній після призначення пенсії, перейти з одного виду пенсії на інший, або звернутись до органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за іншим законом.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Водночас, у даному випадку до спірних правовідносин не підлягають до застосування приписи пунктів 10, 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII, як на правову підставу заявлених позовних вимог, з огляду на наступне.

За приписами пунктів 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

На думку суду, приписи пунктів 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889-VIII на спірні у цій справі правовідносини не поширюються, оскільки позивачці уже була призначена пенсія з 20.05.2009 відповідно до Закону №3723-ХІІ, а з 2019 року позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Харківській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, тоді як пунктами 10 - 12 розділу ХІ Закону №889-VIII регулюються виключно питання призначення пенсій відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ для осіб, які на день набрання чинності Законом № 889-VIII мають необхідний стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, а не питання переведення з одного виду пенсії на інший чи перерахунку пенсій колишніх державних службовців.

Тобто, ОСОБА_1 у 2009 році уже реалізувала своє право на призначення пенсії державного службовця задовго до набрання чинності Законом № 889-VIII, а тому не належить до кола осіб, визначених пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 889-VIII, яким надано право реалізувати своє право на призначення пенсії відповідно до норм Закону № 3723-ХІІ за певних умов після 01.05.2016.

Крім того, відповідно до пункту 13 розділу XV Прикінцеві положення № 1058-IV у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається. Пенсії, призначені відповідно до зазначених законів, індексуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону, а також видатки на індексацію зазначених пенсій фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.

При цьому суд зауважує, що порядок та умови перерахунку пенсій регулюється статтями 41-45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак перерахунок у зв'язку з наданням довідок про заробітну плату працюючого державного службовця відсутній.

Тобто, за бажанням позивача їй може бути поновлена виплата пенсії державного службовця, проте в розмірі, який було встановлено до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Підсумовуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для переведення позивачки з 28.06.2024 на пенсію за віком відповідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII та статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ з урахуванням довідок про заробітну плату державного службовця відповідної посади відповідного рангу від 26.06.2024року №02-38/1572 та №02-38/1573, виданих Олексіївською сільською радою Лозівського району Харківської області та сформованих станом на травень 2024 року.

Щодо зарахування до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів роботи на посаді секретаря та голови Михайлівської сільської ради Первомайського району Харківської області з 09.12.1987 по 29.10.2010, суд зазначає, що віднесення вказаних періодів роботи позивачки до періодів роботи на державній службі не є спірним у даному випадку та відповідачем не ставиться під сумнів.

Тому додаткової оцінки вказані обставини не потребують.

Враховуючи вищезазначене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області за №963210129768 від 04.07.2024року є правомірним та таким, що відповідає вимогам закону.

Відтак, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розподіл судових витрат проводиться у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013, код ЄДРПОУ21318350) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.С.Мороко