про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 лютого 2025 року м. Київ № 320/62875/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Кочанова П.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФК ОЙЛ» про зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язання відшкодувати збитки,-
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФК ОЙЛ», в якому просить суд:
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТФК ОЙЛ" виплатити 54500 грн на рахунок вказаний у договорі 23331133435 (50 000- сума позики і 4500- невиплачені відсотки за 6 тижнів з моменту припинення виплат відсотків по договору (17.10. 2024) до моменту отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "ТФК ОЙЛ" Вимоги про повернення і видачі Товариством з обмеженою відповідальністю "ТФК ОЙЛ" Гарантованого Листа про повернення- 25.11.2024 . Пропущені виплати: 17, 24.31 жовтня, 7,14,21 листопада),
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю" ТФК ОЙЛ" відшкодувати збитки отримані від неповернення коштів з моменту Видачі Гарантійного Листа до моменту вступу в законну силу рішення суду щодо повернення суми Позики та виплати відсотків з розрахунку 6% на місяць від суми позики, згідно умов Договору,
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю" ТФК ОЙЛ" відшкодувати збитки отримані від неповернення коштів з моменту вступу в законну силу рішення суду щодо повернення суми Позики та виплати відсотків до моменту фактичної виплати суми позики на розрахунковий рахунок- з розрахунку 6% на місяць від суми позики, згідно умов Договору.
Відповідно до положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовні вимоги позивача, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в цій справі, виходячи із наступного.
Так, відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, іншим суб'єктом при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні публічно-владних управлінських функцій, для яких не встановлено іншого порядку судового провадження.
Цивільний процесуальний кодекс України (далі - ЦПК України) передбачає, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають, зокрема, з цивільних та сімейних правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (частина перша статті 19).
Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у приватноправових правовідносинах, а по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи особистого немайнового інтересу учасника таких відносин. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що ним укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінанс Фуєл Юкрейн" договір позики №23331133435 від 12.03.2024 року, відповідно до якого він 14.03.2024 року вніс на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінанс Фуєл Юкрейн" 50 000 гривень, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінанс Фуєл Юкрейн" взяло на себе забов'язання сплачувати щотижнево відсотки з розрахунку 6% на місяць за користування сумою позики. З 3 жовтня 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінанс Фуєл Юкрейн" почало порушувати договір затримуючи виплати, не повідомивши належним чином про причини і тому зобов'язано відшкодувати збитки завдані таким порушенням.
Відповідно до статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
У даному випадку виходячи із змісту позовних вимог дана суть спору не носить публічно-правового характеру і за своєю природою не є публічно-правовим спором.
Спір щодо відшкодування збитків між учасниками укладеного договору (навіть якщо учасником договору є суб'єкт владних повноважень) випливає із приватних (цивільних), а не публічних правовідносин, і тому не підлягає розгляду адміністративними судами в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, відповідачем у справі є Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінанс Фуєл Юкрейн", яке не є суб'єктом владних повноважень.
Отже спір у цій справі не є публічно-правовим та не належить до юрисдикції загальних судів.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів ». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 6 ст. 170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Приймаючи до уваги те, що спір виник з приводу захисту позивачем цивільного права, правовідносини є приватноправовими та не мають публічно-правового характеру, а зазначена справа підлягає розгляду місцевим загальним судом за правилами цивільного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України, суд -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТФК ОЙЛ» про зобов'язання вчинити певні дії, зобов'язання відшкодувати збитки.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання тексту ухвали.
Суддя Кочанова П.В.