Справа № 595/2003/24
Провадження № 2-а/595/8/2025
11.02.2025
Бучацький районний суд Тернопільської області
у складі: головуючого судді Тхорик І.І.
за участі: секретаря судового засідання Боднара М.Г.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бучач справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Рекуш О.Р., звернувся в суд з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення № 1572 від 16 жовтня 2024 року, прийняту т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , згідно якої на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Так, в оскаржуваній постанові зазначено, що 12.10.2024 він прибув у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_4 направлено ОСОБА_1 поштове відправлення № 4843100150915 з повісткою (запрошенням) з'явитися для уточнення облікових даних на 09 год. 00 хв. 22.07.2024, проте, він проігнорував дану повістку, у зв'язку з чим матеріали справи були направлені до Національної поліції для примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вважає вказану постанову незаконною та необґрунтованою, оскільки він не ігнорував отримання поштового відправлення № 4843100150915, а взагалі не отримував такого. Так, листоношею відділення поштового зв'язку Трибухівці АТ «Укрпошта» Тернопільського регіону ОСОБА_3 у поштовому відправленні № 4843100150915 з повісткою (запрошенням) для нього, ОСОБА_1 , самостійно здійснено рукописний підпис « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у документі «рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 4843100150915 від 11.07.2024», у зв'язку з чим вироком Бучацького районного суду від 28.10.2024 ОСОБА_3 засуджено за ч.2, ч.4 ст.358 КК України. Зазначає, що положення статей 210, 210-1 КУпАП не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Крім того, відповідно до ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», яка закріплює перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, станом на 16.07.2024 в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» містився повний та актуальний перелік персональних даних стосовно нього, а п'ятий відділ ІНФОРМАЦІЯ_2 мав всі актуальні дані про нього, ОСОБА_1 , та мав можливість отримати їх шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Зауважує, що посилання на норму Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», який встановлює перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, як у протоколі про адміністративне правопорушення, так і в оскаржуваній постанові відсутні. Як в оскаржуваній постанові, так і в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, які саме конкретно відомості про себе (персональні дані) він був зобов'язаний уточнити і не уточнив, а отже, не у повному обсязі викладено суть (об'єктивну сторону) адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, що не відповідає наведеним вище вимогам. Також у протоколі про адміністративне правопорушення у графі «до протоколу додається» не зазначено документів (окрім паспорту, та витягу з ІКС «Оберіг»), на підставі яких можливо було б зробити висновок про наявність або відсутність у його діях складу адміністративного правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП. Також, відповідачем ані в протоколі, ані в постанові не вказано, які саме відомості (персональні дані) не були оновлені ним, не надано доказів того, що відповідачем вживалися заходи щодо отримання його персональних даних в порядку електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателями яких є державні органи, а також до протоколу не долучено письмових доказів, які підтверджують неможливість отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників його персональних даних шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами даних тощо, держателями яких є державні органи. Отже, відповідачем не доведено наявності передбачених законом умов, за яких він міг бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП (у розумінні примітки до ст. 210 КУпАП). Крім того, йому не було відомо, що розгляд справи відбудеться 16.10.2024 у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 . Жодних доказів щодо повідомлення його про те, що розгляд справи щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП відбудеться 16.10.2024, відсутні. Окрім того, у заявлений вимогах позивач просить поновити строк на оскарження вказаної постанови, оскільки такий сплив 25.10.2024. Вважає, що строк на оскарження постанови пропущений із поважних причин, оскільки копію постанови ним отримано 18.12.2024 у відповідь на його заяву із Бучацького відділу держаної виконавчої служби у Чортківському районі Тернопільської області, особисто він такої не отримував. За наведених обставин, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 27 грудня 2024 року поновлено позивачу пропущений строк звернення до суду на оскарження постанови №1572 від 16 жовтня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210 КУпАП, прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
08 січня 2025 року ухвалою суду вирішено зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 надати суду належним чином засвідчену копію справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за ч. 3 ст. 210 КУпАП.
10 січня 2025 року на електронну адресу суду (29 січня 2025 року засобом зв'язку «Укрпошта») від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення відмовити повністю. Відзив мотивує тим, що 02 жовтня 2024 року близько 12 год. 00 хв. ОСОБА_1 прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено поштове відправлення № 4843100150915 з повісткою (запрошенням) з'явитися для уточнення облікових даних на 09 год. 00 хв. 22.07.2024, проте, він проігнорував дану повістку, згідно чого матеріали справи були направлені до Національної поліції для примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п.2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів, затверджених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022, а саме, не прибув по повістці, направленій засобами поштового зв'язку.
31 січня 2025 року від представника відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 , на виконання ухвали суду, надійшла копія справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Рекуш О.Р. в судове засідання не з'явилися. Представник позивача, адвокат Рекуш О.Р. через канцелярію суду подав письмову заяву, в якій просив провести розгляд справи без його та позивача участі, позовні вимоги підтримує повністю та просить такі задовольнити.
Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 в судове засідання не з'явився, будучи належно повідомленим про час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст. 6 КАС України суд, при вирішенні справи керується, принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Судом встановлено, що 16 жовтня 2024 року т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , винесено постанову № 1572 про адміністративне правопорушення якою на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 грн за те, що він, ОСОБА_1 ,02 жовтня 2024 року близько 12 год. 00 хв. прибув до ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_1 військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено поштове відправлення № 4843100150915 з повісткою (запрошенням) з'явитися для уточнення облікових даних на 09 год. 00 хв. 22.07.2024, проте, він проігнорував дану повістку, згідно чого матеріали справи були направлені до Національної поліції для примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_2 .У зв'язку із вищенаведеним ОСОБА_6 здійснив адміністративне правопорушення в особливий період, порушив вимоги Закону України «Про оборону України», враховуючи Укази Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію», від 17 травня 2022 року № 342/2022 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», від 12 серпня 2022 року № 574/2022 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації», від 07 листопада 2022 року № 758/2022 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації». Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» порушення вчинене в особливий період, чим ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Відповідно до ст. ст. 1, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Перелік осіб, які підлягають взяттю на військовий облік, наведений у ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України віл 30 грудня 2022 року № 1487.
Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданим заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу ч.1 ст.210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.3 наведеної статті вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, стаття 210 КУпАП визначає відповідальність за порушення, призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, в тому числі в особливий період.
Особливий період, відповідно до абзацу тринадцятого частини першої статті 1 Закону України «Про оборону України», це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану» від 24.02.2022 № 64/2022, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022, який діяв на момент розгляду справи.
Згідно з абз.5 ч.1 ст.1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.
Згідно із ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
1) допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;
2) призовники - особи, які взяті на військовий облік;
3) військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
4) військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
5) резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до пп.2 п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Таким чином, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках.
Разом з тим, позивач вказує, що він жодної повістки не отримував, у зв'язку з чим вважає вказану вище постанову незаконною та необґрунтованою.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, відповідно до ст. 245 КУпАП, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень.
Процедуру складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про такі адміністративні правопорушення врегульовано Інструкцією зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом Міністерства оборони України № 3 від 01 січня 2024 року (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 січня 2024 року за № 36/41381) (далі - Інструкція).
Згідно п. 3 Розділу ІІ Інструкції, у протоколі зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена, по батькові (за наявності), адреси свідків (якщо вони є); пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п. 6 Розділу ІІ Інструкції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Вказані положення не є формальними, а виступають важливою законодавчою гарантію об'єктивного та справедливого розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Крім того, постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, тому повинна ґрунтуватися на належних і допустимих доказах, отриманих у встановленому законом порядку.
Суд вважає за необхідне зазначити, що норми діючого законодавства вимагають, щоб повістка була вручена особисто і підписана особою, якій вона призначена.
Форма розписки та її зміст визначені в Додатку 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, згідно з яким повістка має відривну частину розписку про те, що повістка про виклик у визначений час до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержана певним громадянином із засвідченням його особистим підписом.
Інші форми запрошення, сповіщення про необхідність явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки законодавцем не встановлені.
У разі відмови від підписання повістки посадовою особою територіального центру комплектування та соціальної підтримки у присутності свідків складається акт про відмову від її отримання.
Відповідно до пункту 2 частини 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, а також відповідно до Додатку 11 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов?язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, у разі надсилання повістки засобами поштового зв?язку, належним підтвердженням оповіщення про виклик до Р(М)ТЦК та СП с: 1) день отримання поштового відправлення; 2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення; 3) день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи.
На виконання вимог ухвали суду від 08 січня 2025 року представником відповідача на адресу суду направлено лист № 1781 від 27.01.2025 разом із копією адміністративної справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , до якого, зокрема, долучено: копію протоколу № 363 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП від 12.10.2024; копію постанови № 1572 про адміністративне правопорушення від 16.10.2024; звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями) 210, 210-1 КУпАП, до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколів про адміністративні правопорушення.
Разом з тим, корінець повістки (розписки), адресованої ОСОБА_1 матеріали адміністративної справи не містять.
Також, у долученому до матеріалів адміністративної справи протоколі № 363 про адміністративне правопорушення від 12.10.2024 відсутня друга сторінка, де, зокрема, зазначаються суть адміністративного правопорушення, яке вчинив ОСОБА_1 .
Так, в оскаржуваній постанові зазначено, що ОСОБА_1 військовослужбовцями ІНФОРМАЦІЯ_2 направлено поштове відправлення № 4843100150915 з повісткою (запрошенням) з'явитися для уточнення облікових даних на 09 год. 00 хв. 22.07.2024, проте, він проігнорував дану повістку, згідно чого матеріали справи були направлені до Національної поліції для примусової доставки до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Разом з тим, згідно долученого позивачем до матеріалів адміністративної справи вироку Бучацького районного суду Тернопільської області, який набрав законної сили 28 листопада 2024 року у справі № 595/1636/24, встановлено, що: «18 липня 2024 ОСОБА_3 , перебуваючи на посаді листоноші відділення поштового зв'язку Трибухівці AT «Укрпошта» Тернопільського регіону, розташованого за адресою: с. Трибухівці, вул. Горішня 46, Чортківського району, Тернопільської області (при цьому не будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі чи адміністративно- господарські функції), і на яку відповідно до посадової інструкції листоноші, затвердженої 20.04.2022 директором з розвитку мережі Тернопільського регіону AT «Укрпошта» (з якою ОСОБА_3 під підпис була ознайомлена), покладено завдання «доставляння адресатам відправлень, оформлення відправлень, які не були вручені адресатам, документів на доставлену рекомендовану кореспонденцію та повідомлень про вручення поштових відправлень, та обов'язки своєчасно та якісно виконувати зазначені вище завдання, забезпечувати повноту та достовірність складених документів», приблизно о 09 год. 00 хв. отримала поштові відправлення із переліком отриманих поштових відправлень, для подальшої видачі їх отримувачам на доставній ділянці Трибухівці у с. Трибухівці, в тому числі і поштове відправлення № 4843100150915 від 11.07.2024 з Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області для вручення ОСОБА_1 за поштовою адресою: АДРЕСА_1 , з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке підлягало поверненню відправнику - до Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області.Цього ж дня ОСОБА_3 , після видачі частини поштових відправлень адресатам, перебуваючи по АДРЕСА_2 , не вчинила дій, направлених на вручення отримувачу - потерпілому ОСОБА_1 , - поштового відправлення № 4843100150915 від 11.07.2024 з Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільскої області. ОСОБА_3 , діючи умисно, суб'єктивно усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи діяти саме таким чином, всупереч своїм посадовим завданням та обов'язкам, переслідуючи ціль, направлену на підроблення офіційного документу - рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 4843100150915 від 11.07.2024 з Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області особисто ОСОБА_1 за поштовою адресою: АДРЕСА_1 , який посвідчує факт особистого вручення поштового відправлення, і що має юридичне значення, і містить зафіксовану інформацію про певні події, явища або факти, які можуть спричинити чи здатні спричинити наслідки правового характеру, з метою звітування про нібито вручені громадянам, у тому числі, і потерпілому ОСОБА_1 , поштові відправлення, самостійно здійснила рукописний підпис « ОСОБА_7 » у документі «Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 4843100150915 від 11.07.2024», для подальшого використання завідомо підробленого документу.Згідно висновку експерта № СЕ-19/120-24/10329-ПЧ за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи від 23.09.2024, підпис у рядку: «Розписка в одержанні» у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу №4843100150915 від 11.07.2024, виконаний ОСОБА_3 .Своїми умисними, протиправними діями ОСОБА_3 підробила офіційний документ, який, будучи направленим Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, посвідчив факт вручення поштового відправлення з Трибухівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області особисто ОСОБА_1 , де на виконання Конституції України, Законів України «Про оборону України», «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487 та розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_9 від 05.07.2024 року за №3/5376, Трибухівська сільська рада надана інформацію щодо оповіщення військовозобов'язаних та резервістів рекомендованими листами, які перебувають на військовому обліку в Трибухівській сільській раді, з метою проведення звірки військово-облікових даних та проходження військово-лікарської комісії до ІНФОРМАЦІЯ_9 .Внаслідок цього за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_9 за № 3/7407 від 21.08.2024 у ВП №2 (м. Бучач) Чортківського РУП ГУНП у Тернопільській області за №4508 від 21.08.2024, ОСОБА_1 перебуває згідно бази Національної поліції України у розшуку «Призовник, військовозобов'язаний, резервіст» з 21.08.2024.Крім того, ОСОБА_3 18 липня 2024 приблизно о 17 год. 00 хв., знаходячись у приміщенні відділення поштового зв'язку Трибухівці AT «Укрпошта» Тернопільського регіону, розташованого за адресою: АДРЕСА_3 , маючи умисел, направлений на використання завідомо підробленого документу, з метою звітування про нібито вручені громадянам, у тому числі, і потерпілому ОСОБА_1 , поштові відправлення, пред'явила адміністрації відділення поштового зв'язку Трибухівці AT «Укрпошта» Тернопільського регіону, тобто незаконно використала, завідомо підроблений документ - «Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 4843100150915 від 11.07.2024», у якому, згідно висновку експерта № СЕ-19/120-24/10329-ПЧ за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи від 23.09.2024, підпис у рядку: «Розписка в одержанні» у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 4843100150915 від 11.07.2024, виконаний ОСОБА_3 .Тим самим, ОСОБА_3 використала завідомо підроблений документ для подальшого приховання факту невручення адресату - потерпілому ОСОБА_1 - поштового відправлення.».
Таким чином, матеріали справи не містять та відповідачем до відзиву не долучено доказів вручення та отримання ОСОБА_1 повістки (запрошення) на 09.00 год. 22 липня 2024 року, для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою уточнення облікових даних.
Згідно зі ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Стаття 72 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ч. 3 ст. 286 КУпАП за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідач, не подавши до суду належних доказів, які підтверджують винуватість ОСОБА_1 у порушенні правил військового обліку, не довів правомірності свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що при винесенні оскаржуваної постанови вина особи у вчиненні правопорушення належним чином не доведена, твердження позивача не спростовані, а тому постанову по справі про адміністративне правопорушення № 1572 від 16 жовтня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП слід скасувати та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України при ухваленні рішення суд має також вирішити питання розподілу судових витрат між сторонами.
Керуючись ст.ст.9, 241-246, 286 КАС України, суд,-
Позовні вимогиОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову № 1572 про адміністративне правопорушення від 16 жовтня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн, винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 - скасувати, а провадження у справі закрити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань з ІНФОРМАЦІЯ_1 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , місце проживання: АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_5 .
Суддя: І. І. Тхорик