Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/2024/24
Провадження по справі № 3/514/40/25
10 лютого 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутиснький районний суд Одеської області у складі :
Головуючого судді - Кирилюк І.М.,
розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » НОМЕР_1 прикордонного загону про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 204-1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Абаклія Республіки Молдова, громадянина України, одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , до адміністративної відповідальності не притягувався,-
Згідно з протоколом серія ПдРУ № 330429 від 28 грудня 2024 року, складеним старшим прикордонних нарядів в ППр «Серпневе» ОСОБА_2 стосовно громадянина ОСОБА_1 , встановлено, що останній 28 грудня о 16 год 10 хв. здійснив спробу перетину державного кордону з Республіки Молдова в Україну в ППр «Серпневе-авто» (території Серпневського старостинського округу Тарутинської територіальної громади) без відповідних документів, а саме шляхом пред'явлення закордонного паспорту громадянина Румунії НОМЕР_3 , виданого 07.05.2022 року, будучи громадянином України.
Тим самим ОСОБА_1 порушив вимоги:
- ст. 2 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-III),
- ст. 9 Закону України від 4 листопада 1991 року № 1777-XII «Про державний кордон України» (далі - Закон №1777-XII),
- ст. ст. 2, 3 Закону України від 21 січня 1994 року № 3857-XII «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» (далі - Закон № 3857-XII),
- пункт 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 р. № 724). (далі - Правила),
- та своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч 1 ст. 204-1 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся шляхом направлення судових повісток рекомендованим листом за зазначеним у протоколі місцем проживання. До суду повернулися конверти з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". Суд вжив всіх можливих заходів для повідомлення ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до статті 268 Кодексу під час відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, справу може бути розглянуто лише у випадках коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи в якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Ураховуючи, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 204-1КУпПА, не передбачається обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 відомо про складений стосовно нього протокол про адміністративне правопорушення, судом вжито всіх можливих заходів для його повідомлення про час, день та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
У статті 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 1 ст. 204-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність у вигляді накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення,- за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Статтею 4 Конституції України встановлено, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Громадянство України у розумінні Закону № 2235-III визначається як правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках ( абзац другий ч.1 ст.1 Закону .
Вказаний Закон встановлює принцип єдиного громадянства Держави України відповідно до якого, зокрема, у разі, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.
Громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених Законом №3857-XII, та в'їхати в Україну.
У статті 2 Закону №3857-XII наведений перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну- це: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у ст. 2 цього Закону (частина 1 ст. 3 Закону№3857-XII).
На виконання вимог цього закону виконавчим органом влади затверджені Правила перетинання державного кордону України .
Таким чином, виїзд з території України або в'їзд на територію України громадян України за пред'явленням паспортів, виданих на ім'я громадян іноземної держави, без пред'явлення одного із зазначених документів, є незаконним та тягне за собою адміністративну відповідальність, передбачену ч.1 ст. 204-1 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується доказами, які містяться у матеріалах справи:
- актом відмови ОСОБА_1 від підпису протоколу про адміністративне правопорушення та відібраних пояснень, складеного у присутності свідків ОСОБА_3 (адреса проживання: АДРЕСА_2 ) та ОСОБА_4 (мешкає АДРЕСА_3 ).
-поясненнями, відібраними від ОСОБА_1 особою, яка склала протокол, у службовому приміщенні ППр «Серпневе», згідно з якими на поставлені питання останній відповів, що має декілька паспортів інших держав і вважає, що має право в'їжджати на територію України за будь-яким з них, провину у вчиненні правопорушення не визнає;
- рапортами, складеними 28 грудня 2024 року старшим прикордонних нарядів інспекторів у ППр «Серпневе» ОСОБА_2 та старшим зміни прикордонних нарядів ОСОБА_5 ВІПС « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) про факт адміністративного правопорушення, складення матеріалів про адміністративне правопорушення та внесення відповідної інформації до ІТС «Гарт-5М»;
- завіреними ксерокопіями румунського паспорту № НОМЕР_4 та закордонного паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , які належать ОСОБА_1 ,
- даними з бази даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» за період з 28 грудня 2020 року по 29 грудня 2024 року, згідно з якими ОСОБА_1 починаючи з лютого 2022 року виїжджав з території України та в'їжджав на територію по паспорту громадянина Румунії № НОМЕР_4 . Останній раз він виїхав 27 грудня 2024 року за вказаним паспортом з території України.
На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку що вина ОСОБА_1 у спробі незаконного перетинання державного кордону України в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів підтверджується зазначеними доказами.
Ураховуючи особу правопорушника, характер протиправного діяння, відсутність відомостей про притягнення особи раніше до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що штраф у розмірі трьох тисяч чотириста гривень є необхідним і достатнім стягненням за вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення в розмірі 0,2 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 605 грн 60 коп.
Керуючись ст. ст 15,.33, 40-1, 204-1, 245, 280, 283, 284 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Абаклія Республіки Молдова, громадянина України, одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , (РНОКПП НОМЕР_5 ), адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3 400 (три тисячі чотириста) гривень в дохід держави.
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок № UA958999980313050106000015728, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач - ГУК в Од.обл./смт Тарутине/21081100, код платежу - 21081100, банк - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Абаклія Республіки Молдова, громадянина України, одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт громадянина України серія НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в розмірі 605 гривень 60 копійок на розрахунковий рахунок № UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, код класифікації доходів бюджету - 22030106 , банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, призначення платежу - судовий збір у справах про адміністративне правопорушення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Постанова може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови. шляхом подання апеляційної скарги через Тарутинський районний суд Одеської області.
Строк пред'явлення до виконання постанови три місяці з дня винесення постанови.
Суддя І.М. Кирилюк