Роздільнянський районний суд Одеської області
Справа № 511/36/25
Номер провадження: 2/511/295/25
10 лютого 2025 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
головуючого судді - Гринчак С. І.,
секретаря судового засідання - Полихи Ю.О.,
за участю:
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Роздільна Одеської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев лісосмуги,
Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог.
У січні 2025 року Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) ( далі - Інспекція) звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якому просили, стягнути з відповідача суму шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, у вигляді збитків, нанесених державі України в розмірі 12974,51грн до Державного бюджету України на користь держави Україна та на їх користь судові витрати у розмірі 3028,00грн.
Свої вимоги мотивували тим, що Інспекцією встановлено факт самовільного пошкодження до ступеня припинення росту сироростучої деревини породи «Акація біла», яку здійснила ОСОБА_1 , мешканка с. Покровка Роздільнянського району. 17.01.2025 року у захисному лісовому насадженні Одеської залізниці на перегоні «Кам'янка - Роздільна Головна» по правій стороні колії за межами с. Кам'янка Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області, гр. ОСОБА_1 знищила чотири сироростучих дерева породи «Акація біла» до ступеня припинення росту, діаметром у ширині шийки кореня 28 см; 17 см; 19 см.; 18,5 см.У відношенні ОСОБА_1 17.01.2024 року було складено протокол про адміністративне правопорушення №000182 та винесено постанову про визнання її винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 65-1 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 510 грн. ОСОБА_1 сплатила штраф у добровільному порядку. Загальна сума шкоди завдана незаконними діями ОСОБА_1 склала 12974,51грн. Інспекція зверталась до ОСОБА_1 з претензією щодо відшкодування завданої шкоди, однак вирішити дане питання в позасудовому порядку не виявилось за можливе, шкода ОСОБА_1 до теперішнього часу не відшкодована. Тому просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та стягнути з відповідача завдану шкоду.
Процесуальні дії.
Ухвалою судді Роздільнянського районного суду Одеської області від 13.01.2025 року
провадження по справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання. ( а.с.26).
Заяви (клопотання) учасників справи.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, в позовній заяві просив справу розглядати без його участі. ( а.с.7).
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) визнала, підтвердила обставини зазначені в позові, не заперечуючи того факту, що дійсно самовільно без дозволу вирішила попиляти дерева, щоб запастись дровами на топку, але вона не знала що таким чином нанесе матеріальної шкоди державі. Штраф у сумі 510 грн. вона сплатила, грошей які заявлені в позові в неї не має.
Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносини.
Судом встановлено, що 17.01.2025 року у захисному лісовому насадженні Одеської залізниці на перегоні «Кам'янка - Роздільна Головна» по правій стороні колії за межами с. Кам'янка Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області, гр. ОСОБА_1 знищила чотири сироростучих дерева породи «Акація біла» до ступеня припинення росту, діаметром у ширині шийки кореня 28 см; 17 см; 19 см.; 18,5 см без відповідного дозволу, а саме лісорубного квитка. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ст.69 Лісового кодексу України, тобто здійснила правопорушення, відповідальність за яке передбачено за ст.65-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відносно ОСОБА_1 був складений протокол № 000182 від 17.01.2024 року за ст.65-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення. (а.с.13)
За постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) № 000182 від 17.01. 2024 року на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення за ст.65-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 510 гривень (а.с. 14).
Згідно з розрахунку розміру шкоди, заподіяної лісу гр. ОСОБА_1 незаконним вирубуванням дерев до ступеня припинення росту у захисному лісовому насадженні Одеської залізниці на перегоні «Кам'янка - Роздільна Головна» по правій стороні колії за межами с. Кам'янка Роздільнянської міської ради Роздільнянського районуОдеської області, завдані збитки становлять 12974,51 гривень (а.с. 9).
ОСОБА_1 сплатила штраф у розмірі 510грн. добровільному порядку, що підтверджується квитанцією. ( а.с.11).
Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 було направлено претензію щодо відшкодування збитків завданих державі у розмірі 12974,51грн. від 22.01.2024 року № 18. ( а.с.12)
Проте, як вбачається зі змісту позовної заяви, відповідач вказану шкоду не відшкодувала.
Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.
Згідно ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1 та п.8 ч.2 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Згідност.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Аналогічні за змістом положення також містяться вст.324 ЦК України.
Відповідно дост.66 Конституції України, передбачено кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, відшкодувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 67 ЛК України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів: заготівля деревини; заготівля другорядних лісових матеріалів; побічні лісові користування; використання корисних властивостей лісів для культурно- оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт. Згідно ст. 68 ЛК України, спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети.
Відповідно до ст. 69 ЛК України, спеціальне використання лісових ресурсів' на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.
Відповідно до ст. 70 ЛК України, заготівля деревини здійснюється при використанні лісових ресурсів у порядку рубок головного користування, що проводяться в стиглих і перестійних деревостанах.
Згідно ст.40 Закону України «Про рослинний світ», порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об'єктів рослинного світу.
Відповідно до ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Згідно ч.4 ст.68 цього ж Закону підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст.107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Згідно ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», частина грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища спрямовується до спеціально створених фондів охорони навколишнього природного середовища у відповідних місцевих бюджетах за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ст.81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.
Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до переконання про те, що матеріалами справи доведено факт завдання незаконними діями відповідача ОСОБА_1 матеріальної шкоди державі, зазначені обставини встановлені постановою про адміністративне правопорушення, що набрала законної сили, у зв'язку з чим суд приходить до висновку що позовні вимоги Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат
Порядок розподілу судових витрат між сторонами визначено нормами ст. 141 ЦПК України.
Частиною 1 ст. 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем при зверненні до суду з позовною заявою було сплачено судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 3028,00грн., що підтверджується платіжною інструкцією №976 від 23.12.2024 року. ( а.с.8)
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача сплачені судові витрати в розмірі 3028,00грн.
Керуючись ст.66 Конституції України, ст.107 Лісового кодексу України, Законом України «Про охорону навколишнього середовища», Законом України «Про рослинний світ», ст.ст.15, 16, 1166 ЦК України, ст.ст.12,13,76-81,95,211,141,258-259,263,265, 273, 354,355 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позовні вимоги Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконної порубки дерев лісосмуги,- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави Україна на р/р. НОМЕР_2 Фонду охорони навколишнього природного середовища Роздільнянської міської ради Роздільнянського району Одеської області, код ЄДРПОУ 37607526, одержувач -Казначество України, шкоду завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, у вигляді збитків, нанесених Державі Україна у розмірі 12 974,51грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на користь Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу ( Миколаївська та Одеська області) на р/р № UA4382017203431100010001157090, код ЄДРПОУ 43879780, банк: Державна казначейська служба України м. Київ, витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028,00грн.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у випадку оголошення вступної та резолютивної частини - протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею 12 лютого 2025 року.
Суддя С. І. Гринчак