Єдиний унікальний номер 341/204/25
Номер провадження 2-а/341/2/25
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
11 лютого 2025 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області в особі судді Гаполяка Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження питання відкриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до:
-Міністерства оборони України;
- ІНФОРМАЦІЯ_1 / ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
про припинення публічної служби, зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_2 звернулась до Галицького районного суду Івано-Франківської області з позовом до:
-Міністерства оборони України;
- ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
та просить суд:
-винести рішення про припинення угоди з ОСОБА_3 за пунктом 28 підпунктом 12 Положення про проходження громадянами служби у військовому резерві з виключенням зі списків військовослужбовців В/Ч НОМЕР_1 у зв'язку з виникненням встановлених законом обставин унаслідок яких резервіст не підлягає призову на військову службу. Визнати правову угоду недійсною через застосування примусу, погрози життю;
-рішенням суду зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести облікові дані ОСОБА_3 у відповідність закону 2232 «Про військовий обов'язок і військову службу» та порядку 1487 від 30 грудня 2022 року, згідно пункту 22 пункту 35 (особа виключена з запасу з 2009 року).
Приймаючи рішення щодо подальшого руху справи, суд враховує наступне.
Відповідно до пунктів 1-2 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема:
1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження;
2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Відповідно до частини другою статті 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Відповідно до частини першої статті 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Суд констатує, що спір є публічно-правовим щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень та з приводу звільнення громадян з публічної служби.
Відповідно до приписів статті 20 КАС України, дана адміністративна справа підсудна окружному адміністративному суду, і в силу приписів статті 25 КАС України Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
Статтею 318 КАС України передбачено підстави для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю. Так відповідно до частини 1 вищевказаної статті рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином, необхідно зазначити, що при вирішенні даної справи Галицьким районним судом Івано-Франківської області шляхом ухвалення відповідного рішення суду, останнє (у разі його оскарження до апеляційного суду) в обов'язковому порядку буде скасовано судом апеляційної інстанції з одночасним направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, оскільки таке рішення буде прийнято судом з порушенням правил предметної юрисдикції адміністративних судів (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 КАС України. Таким чином, розгляд даної адміністративної справи саме Галицьким районним судом Івано-Франківської області призведе до обмеження прав, зокрема, позивача.
Відповідно до статті 243 частини 5 пункту 8 КАС України, окремим документом викладаються ухвали з питань, зокрема, передачі адміністративної справи до іншого адміністративного суду.
За таких обставин, виходячи з інтересів, зокрема позивача, його місця проживання, суд приходить до висновку про необхідність передачі даної адміністративної справи до іншого суду, який законодавчо уповноважений розглядати дану категорію справ, а саме до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 20 - 28, 243, 248, КАС України, суд -
Позовну ОСОБА_1 до:
-Міністерства оборони України;
- ІНФОРМАЦІЯ_1 / ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
про припинення публічної служби, зобов'язання до вчинення дій
-передати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (вул. Незалежності, 46, м. Івано-Франківськ, 76018).
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяТарас ГАПОЛЯК