вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"10" лютого 2025 р. м. Київ Справа № 911/1253/24
Розглянувши матеріали справи за позовом Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі»
до Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області
про стягнення 81 728,49 грн.
Суддя Карпечкін Т.П.
Без виклику сторін.
Обставини справи:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (далі - позивач) про стягнення з Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (далі - відповідач) 81 728,49 грн, з яких 62 918,18 грн вартість необлікованої електричної енергії, 15 221,39 грн інфляційних та 3 588,92 грн 3% річних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на об'єкті електропостачання відповідача виявлено факт порушення Правил користування електричною енергією, у вигляді самовільного підключення електроустановок до електромережі ОСР. Зазначені порушення зафіксовані відповідним актом про порушення від 26.01.2022 № К 045830, що стало підставою для нарахування 62 918,18 грн вартості необлікованої електричної енергії, яка відповідачем на день подання позову не сплачена. У зв'язку з наявністю зазначеної заборгованості позивач просить стягнути з відповідача також 15 221,39 грн інфляційних та 3 588,92 грн 3% річних нарахованих в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 28.05.2024 позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» залишено без руху.
Через канцелярію Господарського суду Київської області у встановлений судом строк позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 10.06.2024 відкрито провадження у справі № 911/1253/24, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Сторони належним чином повідомлені про дане судове провадження.
05.08.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого відповідач зазначив, що ним добровільно сплачені кошти по Акту про порушення № К045830 оформленого Протоколом засідання комісії № 239 від 31.01.2022 на суму 62 918,18 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 408 від 09.07.2024. У відзиві на позовну заяву відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволені вимог про стягнення 3 % річних та інфляційних передбачених статтею 625 ЦК України, оскільки вважає їх нарахування безпідставним посилаючись на пункт 18 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву із дотриманням процесуальних строків, встановлених ухвалою суду від 10.06.2024 про відкриття провадження у справі № 911/1253/24, тому суд прийняв відзив відповідача до розгляду та долучив до матеріалів справи.
Позивачем відповіді на відзив на позов подано не було.
Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.ч. 1-2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України за клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Приймаючи до уваги, що учасники судового процесу скористалися наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
У ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, господарський суд
Як вбачається з викладених у позові обставин, Приватним акціонерним товариством «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (позивач) подано позов про стягнення з Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (відповідач) вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії на загальну суму 62 918,18 грн.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі по тексту - ПРРЕЕ).
Відповідно до ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», п.1.1.1 ПРРЕЕ вимоги Закону та ПРЕЕЕ є обов'язковими для виконання всіма споживачами. Статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Відповідно до п. 2 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
У відповідності до п. 4 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
При цьому, позивач повідомив, що 03.09.2020 назву позивача було змінено з Приватне акціонерне товариство «Київобленерго» (ідентифікаційний код 23243188) на Приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (ідентифікаційний код 23243188).
Відповідно до п 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
Електропостачання об'єкту споживача (відповідача) здійснюється на підставі Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, до якого споживач приєднався відповідно до Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
29.01.2021 між відповідачем та позивачем укладений діючий договір Споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який є публічним договором приєднання та розміщений на сайті позивача.
Правові підстави для звернення до суду про стягнення вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією:
11.06.2017 набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, тим самим розпочався процес реформування електроенергетичної галузі в Україні.
На засіданні НКРЕКП, що проводилося 14.06.2018 у формі відкритого слухання, державним Регулятором - Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України (НКРЕКП) прийнято рішення про видачу ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕК» ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу (постанова НКРЕКП за № 429 від 14.06.2018 загальнодоступна інформація).
У зв'язку з вищенаведеним, на ТОВ «КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕК» з 01.01.2019 переведені функції постачальника електричної енергії споживачам, об'єкти яких розташовані на адміністративній території Київської області.
При цьому, функції з розподілу електричної енергії залишилися за позивачем, як за оператором системи розподілу.
11.06.2018 набрали чинності Правила роздрібного ринку електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (ПРРЕЕ).
Пунктом 2.3.3. ПРРЕЕ передбачено що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII споживач зобов'язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Відповідно до п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема:
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;
- контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів;
- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Згідно з п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема:
- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів) (п. п. 1);
- дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (п. п. 5);
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (п. п. 8);
- невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання;
- забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору;
- забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку;
- забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред'явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи;
- своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; - не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача і т.п.
Також, п. 8.4.1. ПРРЕЕ визначено, що оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
Відповідно до п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 6.4.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, який затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 р. № 311 (далі - ККО) встановлено, що у разі виявлення факту втручання в роботу ЗКО та/або обладнання вузла обліку та/або інших ознак розкрадання електричної енергії (зовнішнього пошкодження, несправності або відсутності ЗКО, зриву, відсутності або пошкодження пломб, пломбувального матеріалу та індикаторів, спрацювання індикаторів, порушення форми магнітної суспензії індикаторів, виявлення позаоблікових підключень або підключень, які можуть призвести до викривлення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії тощо) особа, яка це виявила, має негайно повідомити про це оператора системи та ВТКО, а також, у разі потреби, Національну поліцію України (у разі виявлення фактів розкрадання електричної енергії, крадіжки або пошкодження ЗКО або іншого обладнання вузлів обліку тощо) у порядку, встановленому законодавством. Водночас ВТКО повинна повідомити відповідних ППКО, оператора системи та електропостачальника про виявлені факти.
Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
26.01.2022 під час проведення перевірки працівниками позивача електроустановок за адресою: село Ленди, вул. Сонячна 12 (характеристика об'єкта: Виконавчий комітет Обухівської міської ради - вуличне освітлення), щодо дотримання вимог ПРРЕЕ було виявлено факт порушення, а саме: «Порушення п. 1.2.1., 2.1.3., 2.3.1.,2.3.3., 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2. ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до мереж ОСР (оператора системи розподілу). Електроенергія, яка споживається не обліковується та не оплачується».
За фактом виявлених порушень під час огляду, у відповідності до п. 8.2.5 ПРРЕЕ був складений Акт про порушення № К 045830 від 26.01.2022 (далі - Акт про порушення додається).
В даному акті належним чином зафіксовано схему електроживлення споживача, ділянки провідників, типи та спосіб їх прокладення, назва додаткового обладнання.
В Акті про порушення також зазначено про те, що відбудеться засідання комісії по розгляду Акту про порушення 09.03.2022 об 11:40 год. за адресою: м. Київ, вул. Стеценка 1 а. (розділ 11).
В силу п. 8.2.6. та п. 8.2.7. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (п. 8.2.6. ПРРЕЕ).
Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п. 8.2.7. ПРРЕЕ).
31.01.2022 з належним повідомленням відповідача, про що зазначено в акті про порушення, на підставі заяви від 31.01.2022 про розгляд акту про порушення на засіданні комісії по розгляду актів 31.01.2022 та за участю уповноваженого представника Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області за довіреністю Хрустальова Тараса Вікторовича, було проведено засідання комісії позивача по розгляду Акту про порушення та прийнято рішення, відповідно до якого обсяг електричної необлікованої електроенергії внаслідок порушення цих правил становить 13882 кВт/год.; Порушення кваліфіковане як з вини відповідача, вчинене прихованим способом; Акт про порушення підлягає розрахунку згідно п. 8.4.12. ПРРЕЕ, формула 8; Величину розрахункового добового споживання визначено згідно ПРРЕЕ за період 365 днів з 26.01.2021 по 26.01.2022 та по тарифах, що діяли протягом періоду порушення; Розрахунок додаткових збитків нанесених споживачем оператору системи розподілу вирішено не проводити.
Рішення комісії було оформлено Протоколом № 239 від 31.01.2022 р. (додається). Додатково додаються: заява від 31.01.2022 про розгляд акту про порушення на засіданні комісії по розгляду актів 31.01.2022 та довіреність від 31.01.2022 № 283, що видана відповідачем на ім'я Хрустальова Тараса Вікторовича (у позивача наявна копія довіреності, оригінал у відповідача та його представника).
З вищевикладеним рішенням засідання комісії з розгляду акта про порушення, уповноважений представник відповідача погодився, що і відображено у відповідному протоколі засідання комісії.
Також, як вбачається з тексту протоколу засідання комісії, а саме розділу 4 «Пояснення, пропозиції споживача (представника) щодо порушення» уповноважений представник відповідача надав наступні пояснення: «На період заключення договору на користування електричної енергією відповідно до ТУ К-17-17-0225 тимчасово підключилися до мереж відділу культу».
Вище викладене додатково підтверджує, що відповідач у справі не дочекавшись повної реалізації та подальшого виконання Технічних умов № К-17-17-0225 стандартного приєднання електроустановок до електричних мереж (дата видачі 13.12.2017) та до внесення змін до договору 23003955 з розподілу електричної енергії 29.01.2021 по зазначеній у технічних умовах точці приєднання, точці забезпечення потужності (РУ-04Кв від ТП-10/0,4 Кв № 42), джерелу електропостачання, 26.01.2022 здійснив самовільне підключення, що належним чином зафіксовано в Акті про порушення № К045830 від 26.01.2022 р. без відповідного погодження та узгодження з Оператором системи розподілу (Позивачем) та до укладення змін та доповнень до відповідного договору з розподілу електричної енергії та відповідного Паспорту точки (точок) розподілу електричної енергії від 04.10.2021, що в свою чергу призвело до того, що електрична енергія, яка споживалася не обліковувалася.
Технічні умови № К-17-17-0225 стандартного приєднання електроустановок до електричних мереж (дата видачі 13.12.2017), Договір 23003955 з розподілу електричної енергії 29.01.2021 із доповненнями та Паспорт точки (точок) розподілу електричної енергії від 04.10.2021 додаються (у відповідача наявні).
Відповідно до вимог ПРРЕЕ та на підставі Акту про порушення, оператором системи, було вірно визначено обсяг та вартість необлікованої електричної енергії, внаслідок порушення, на загальну суму 62 918,18 грн з ПДВ.
Детальний розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно порядку по Акту про порушення на суму 62 918,18 грн з ПДВ. та з відображенням відповідної формули, періодів, споживання, нарахування, тарифів та загальної суми нарахування та повідомлення про оплату за січень 2022 року від 31.01.2022 по Акту про порушення додаються.
Протокол засідання комісії з розгляду Акту про порушення разом з розрахунком величини вартості було вручено представнику відповідача по завершенню засідання комісії з розгляду акту про порушення 31.01.2022, що і відображено у відповідному протоколі.
Розрахункові документи для оплати недорахованої електроенергії та/або збитків, а саме повідомлення про оплату за січень 2022 року від 31.01.2022 по Акту про порушення були вручені уповноваженому представнику відповідача 01.02.2022 р., що і відображено у самому повідомленні.
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
З урахуванням отриманого відповідачем 31.01.2022 протоколу засідання комісії з розгляду акта про порушення, розрахунку (зазначено в протоколі) та 01.02.2022 повідомлення про оплату за січень 2022 року від 31.01.2022 р.(зазначено в повідомленні), у встановлений в повідомленні про оплату по Акту про порушення на суму 62 918,18 грн з ПДВ, відповідач обов'язок щодо оплати вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення правил розрібного ринку електричної енергії, у відповідності до рішення комісії Позивача по розгляду Акту про порушення № К 045830 оформленого Протоколом засідання комісії № 239 від 31.01.2022 р., не виконав і його основна заборгованість перед Позивачем складає 62 918,18 грн, що підтверджується Актом про порушення, рішенням комісії по розгляду Акту про порушення, розрахунком заборгованості по Акту про порушення та повідомленням про оплату (додаються).
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідності до ст. 526 ЦК України, суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
З огляду на викладене, правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов'язанням, у якому, серед інших прав і обов'язків сторін на боржника покладено певний правовий обов'язок з оплати, якому кореспондує право вимоги кредитора (позивача) вимагати сплату грошей.
Рішення засідання комісії позивача по розгляду Акту про порушення, що оформлене Протоколом засідання комісії № 239 від 31.01.2022, відповідає фактичним обставинам та вимогам чинного законодавства України.
За твердженням позивача станом на день підготовки даної позовної заяви, Протокол засідання комісії № 239 від 31.01.2022 з розгляду Акту про порушення є чинним, в судовому порядку не визнаний недійсним та не скасований, як наслідок підлягає виконанню відповідачем, що і стало підставою для звернення позивача із відповідним позовом до господарського суду за захистом свого порушеного права.
Після звернення позивача з позовом до суду, відповідачем добровільно сплачені кошти по Акту про порушення № К 045830 оформленого Протоколом засідання комісії № 239 від 31.01.2022 на суму 62 918,18 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 408 від 09.07.2024.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК України можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Необхідність запровадження такого правила обумовлена тим, що відповідно до ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Предмет спору - це об'єкт спірних правовідносин, щодо якого виник спір між позивачем і відповідачем. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Враховуючи те, що під час розгляду справи відповідачем було повністю сплачено суму вартості необлікованої електричної енергії по Акту про порушення в розмірі 62 918,18 грн, суд дійшов до висновку про закриття провадження у справі в частині стягнення заборгованості в сумі 62 918,18 грн, у зв'язку з відсутністю предмета спору.
Звертаючись до суду, позивач також просить суд стягнути з відповідача на користь позивача 15 221,39 грн інфляційних та 3 588,92 грн 3% річних, нарахованих в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Частиною другою ст. 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У своєму відзиві відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволені вимог про стягнення 3 % річних та інфляційних нарахувань зазначаючи про те, що пунктом 18 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України встановлено, що у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у тридцятиденний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов'язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 цього Кодексу, а також від обов'язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення. Установити, що неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Проте, слід зазначити, що дія п. 18 Прикінцевих положень ЦК України розповсюджується лише на усі види кредитних (позикових) боргових зобов'язань, а тому твердження відповідача щодо безпідставності нарахування позивачем в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України 15 221,39 грн інфляційних та 3 588,92 грн 3% річних судом до уваги не приймаються.
Враховуючи те, що відповідач порушив строки виконання грошового зобов'язання щодо оплатити розрахункових документів за необліковану електричну енергію, вимоги позивача щодо сплати відповідачем нарахованих 3% річних та втрат від інфляції є мотивованими.
Перевіривши надані позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних втрат на предмет правильності та обґрунтованості, судом встановлено, що останні здійснено арифметично вірно, та у відповідності обставин справи та вимог закону, тож вимоги позивача про стягнення з відповідача 15 221,39 грн інфляційних та 3 588,92 грн 3% річних є обґрунтованими.
Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно із ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 Господарського процесуального кодексу України. Згідно зі ст. 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 15 221,39 грн. інфляційних нарахувань та 3 588,92 грн. 3% річних. В частині вимоги про стягнення 62 918,18 грн провадження у справі підлягає закриттю згідно з п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України .
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України понесені позивачем витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача в повному обсязі в сумі 3 028,00 грн., оскільки його неправильні дії по несвоєчасній сплаті боргу призвели до необхідності звернення позивача до суду.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, п.2 ч.1 ст.231, ст.ст. 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Закрити провадження у справі № 911/1253/24 в частині вимог про стягнення 62 918,18 грн вартості необлікованої електричної енергії.
3. Стягнути з Виконавчого комітету Обухівської міської ради Київської області (08700, Київська область, місто Обухів, вулиця Київська, будинок 10, код ЄДРПОУ 04362680) на користь Приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (04136, місто Київ, вулиця Стеценка, 1-А, код ЄДРПОУ 23243188) 15 221 (п'ятнадцять тисяч двісті двадцять одна) грн 39 коп. інфляційних нарахувань, 3 588 (три тисячі п'ятсот вісімдесят вісім) грн. 92 коп. 3% річних та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.П. Карпечкін