Вирок від 12.02.2025 по справі 199/5855/24

Справа № 199/5855/24

(1-кп/199/150/25)

ВИРОК

іменем України

12.02.2025 місто Дніпро

Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1 ,

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

номер кримінального провадження у Єдиному реєстрі досудових розслідувань №12024052770000070 відносно:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Маріуполь Донецької області, громадянки України, із вищою освітою, розлученої, маючої на утриманні неповнолітню доньку: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,-

обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 7 ст. 111-1 КК України,

за участю:

прокурора - ОСОБА_5 ,

захисника - ОСОБА_6 (в режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в порядку спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого (in absentia) вказане кримінальне провадження, яке здійснювалося в режимі дистанційного судового провадження,

ВСТАНОВИВ:

24.08.1991 Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу ? Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, III та XIII Основного Закону України - Конституції України.

Згідно зі ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Положеннями ст.ст. 1, 2 Основного Закону України Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно- територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема: Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села. Згідно з вимогами ст.ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Згідно з вимогами статей 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

Проте всупереч вказаним нормам Російська Федерація, грубо порушуючи свої зобов'язання, встановлені такими міжнародними актами: Статут ООН, відповідно до якого держави-члени повинні розв'язувати будь-які спори мирними засобами та утримуватися у своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування (частини 3 і 4 статті 2); Гельсінський Заключний акт Наради з безпеки та співробітництва в Європі, підписаний 1 серпня 1975 року, відповідно до якого її держави-учасники визнають непорушними кордони всіх держав у Європі та утримуються від будь-яких дій, спрямованих на захоплення частини або всієї території будь-якої держави-учасника (частина 1, розділ III); Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, який зафіксував зобов'язання Російської Федерації, Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучених Штатів Америки; Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, ратифікований обома сторонами 14 січня 1998 року, згідно з яким Україна та Російська Федерація відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі поважають територіальну цілісність одна одної і підтверджують непорушність кордонів, що існують між ними (стаття 2), здійснила збройну агресію проти України, супроводжуючи це цинічними і протиправними вимогами щодо зміни конституційного ладу України.

Зокрема Верховна Рада України у заяві «Про відсіч збройній агресії російської федерації та подолання її наслідків», затвердженій Постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 № 337-VIII, констатувала, що наслідком збройної агресії російської федерації проти України, яка розпочалась 20.02.2014, стала нелегітимна воєнна окупація і подальша незаконна анексія території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя - невід'ємної складової державної території України, воєнна окупація значної частини державної території України у Донецькій та Луганській областях. Також згідно тексту вказаної заяви встановлено, що друга фаза збройної агресії російської федерації проти України розпочалася у квітні 2014 року, коли контрольовані, керовані і фінансовані спецслужбами російської федерації озброєні бандитські формування 07.04.2014 проголосили створення "донецької народної республіки".

Протягом травня 2014 року самозвані лідери "днр" та "лнр", серед яких було багато громадян російської федерації, у неконституційний спосіб провели фіктивні референдуми про відокремлення цих нелегітимних утворень від України. Під приводом і з метою їхньої підтримки на територію України були заслані розвідувально-диверсійні групи, які очолювали кадрові офіцери головного розвідувального управління генерального штабу збройних сил російської федерації, парамілітарні формування російського козацтва та укомплектований чеченцями - громадянами російської Федерації батальйон "восток", а також задіяні такі озброєні групи найманців як "русский сектор" та "оплот". За їхньої участі відбулися захоплення адміністративних будівель у багатьох населених пунктах Донецької та Луганської областей, здійснено збройні напади на частини українських Сухопутних військ та літаків Повітряних сил Збройних Сил України.

При цьому, представники підконтрольних російській федерації незаконних самопроголошених утворень на тимчасово окупованих частинах території України з метою створення образу законності окупації частини території Донецької області та утвердження вказаної окупації, надання образу легітимності своїй владі, узурпували виконання владних функцій держави.

Згідно Постанови Верховної Ради України від 27.01.2015 №129-VIII російську федерацію визнанодержавою-агресором.

В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність донецької народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «днр»).

З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «днр»представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «днр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечувалицентралізоване підпорядкування учасниківполітичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

Всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимир путін, а також інші невстановлені на цей час представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООНі Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV) від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів ЗС РФ на територію України.

Так, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказувійськовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24.02.2022 Указом Президента України ОСОБА_7 №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» із 05:30 години 24.02.2022 введено воєнний стан на всій території України строком на 30 діб. В подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено та він діє і на теперішній час.

Згідно положенням ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно до п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Як вбачається з п. 1 ч. 2 ст. 3 вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.

Згідно розділу II Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією території України, затвердженого Наказом міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, в результаті ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України вся територія Маріупольського району, в тому числі м. Маріуполь Донецької області, з 05.03.2022 окупована з встановленням контролю над життєдіяльністю вказаного населеного пункту.

30.11.2022 представниками окупаційної влади держави-агресора внесено відомості до єдиного державного реєстру юридичних осіб днр про створення правоохоронного органу - «Володарский РО МВД Донецкой Народной Республики», який розташований за адресою: 287000 Донецька Народна Республіка, Володарський район, смт. Володарське, вул. Леніна, 92, який на теперішній час знаходиться в приміщенні ВП №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області за адресою: Донецька область, Нікольський район, смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 92.

У своїй діяльності вказаний підрозділ поліції, який є незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території, керується так званими нормативними актами «днр».

Згідно постанови народної ради днр від 07.08.2015 прийнято «Закон про поліцію днр».

Відповідно ч. 1 ст. 1 вищевказаного закону поліція - це державний збройний орган виконавчої влади, призначений для захисту життя, здоров'я, прав і свобод людини та громадянина, інтересів суспільства та держави від протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки.

Крім того, відповідно до ст. 24 так званого «Закону про поліцію днр» встановлено, що співробітник поліції - це посадова особа, яка перебуває на службі в органах внутрішніх справ днр, яка наділена повноваженнями щодо здійснення обов'язків та прав поліції, та має спеціальне звання, присвоєне у визначеному законом порядку. Співробітник поліції, який проходить службу в територіальному органі, виконує обов'язки, покладені на поліцію, і реалізує права, надані поліції, в межах території, що обслуговується цим територіальним органом, відповідно до посади, що заміщається, і посадовим регламентом (посадовою інструкцією). За межами зазначеної території співробітник поліції виконує обов'язки, покладені на поліцію, та реалізує права, надані поліції, у порядку, визначеному керівником державного органу виконавчої влади у сфері внутрішніх справ та відповідно до чинного законодавства днр.

Так, ОСОБА_3 , на підставі наказу ГУНП в Донецькій області № 83о/с від 29.01.2021, перебуваючи на посаді інспектора кадрового забезпечення Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, будучи громадянкою України та працівником правоохоронного органу, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, підтримуючи рішення та дії держави-агресора, не виконала наказ ГУНП в Донецькій області «Про визначення тимчасового місця служби працівників окремих підрозділів ГУНП в Донецькій області» від 25.02.2022 № 330 та відповідно не прибула до безпосереднього місця дислокації Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, а саме: до адміністративної будівлі Покровського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, яка розташована за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, залишилась на тимчасово окупованій території та до виконання службових обов'язків не приступила.

28.08.2022, більш точний час встановити не виявилось можливим, ОСОБА_3 , перебуваючи на території смт. Нікольське Маріупольського району Донецької області, маючи умисел на зайняття посади у незаконному правоохоронному органі - так званому Володарскому рв мвс донецької народної республіки, створеному на тимчасово окупованій території України та реалізуючи його, вступила в злочинну змову з окупаційною владою російськоїфедерації та представниками так званої «днр», та отримавши від них пропозицію про зайняття посади у вищевказаному незаконному правоохоронному органі влади, в порушення вимог Конституції України та Законів України, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, добровільно погодилася на вказану пропозицію та на підставі наказу так званого Володарського рв мвс донецької народної республіки № 4-л/с від 28.08.2022 обійняла посаду старшого інспектора відділення кадрового забезпечення так званого Володарського рв мвс донецької народної республіки.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу та надавши добровільну згоду на виконання функцій працівника правоохоронного органу у незаконно створеному на тимчасово окупованій території України правоохоронному органі, у так званому Володарському рв мвс донецької народної республіки на посаді старшого інспектора відділення кадрового забезпечення, розуміючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, а також негативні наслідки, що можуть настати внаслідок їх реалізації, зі своїх особистих мотивів та бажання працювати у незаконному правоохоронному органі, погоджуючись на пропозицію представників держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «днр», 28.08.2022 ОСОБА_3 , перебуваючи на території смт. Нікольське Маріупольського району Донецької області, діючи умисно, після свого призначення на відповідну посаду, приступила до виконання покладених на неї обов'язків представниками окупаційної влади російської федерації та так званої «днр», визначених «Законом про поліції днр».

Старший інспектор відділення кадрового забезпечення крім повноважень, обов'язків, передбачених чинним законодавством, керується наказами, вказівками та інструкціями мвс днр, наказами і вказівками начальника Володарського рв мвс днр, планами роботи кадрового забезпечення.

Згідно функціональних обов'язків, затверджених начальником Володарського рв мвс днр ОСОБА_8 від 28.08.2022, на старшого інспектора відділення кадрового забезпечення так званого Володарського рв мвд донецької народної республіки ОСОБА_3 покладено наступні обов'язки:

- готує графіки про присвоєння чергових спеціальних звань співробітникам Володарського районного відділу мвс днр;

- готує документи про присвоєння чергових спеціальних звань співробітникам Володарського районного відділу мвс днр, здійснює узгодження з керівниками підрозділів і направляє в мвс днр для подальшої реалізації;

- готує проекти наказів про надання відпусток співробітникам Володарського районного відділу мвс днр і направляє в мвс днр для подальшої реалізації;

- готує матеріали про переміщення по службі або звільнення співробітників рядового, офіцерського складу поліції, здійснює їх узгодження з керівниками підрозділів і направляє в мвс днр для подальшої реалізації;

- здійснює ведення персонального, номерного, штатно-посадового статистичний облік особового складу Володарського районного відділу мвс днр;

- здійснює контроль за проведенням занять зі службової підготовки Володарського районного відділу мвс днр;

- здійснює контрольні перевірки проведення службової підготовки і ведення документації службової підготовки в підрозділах Володарського районного відділу мвс днр;

- відповідає за облік лікарняних листів і здійснює їх реєстрацію у відповідному журналі Володарського районного відділу мвс днр.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Отже, кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч.1 ст.7 КПК України).

Суть принципу законності відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України, крім іншого, полягає у тому, що під час кримінального провадження суд, прокурор та слідчий зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 10 КПК України, суть принципу рівності перед законом і судом полягає у тому, що не може бути привілеїв чи обмежень у процесуальних правах, передбачених цим Кодексом, за будь-якими ознаками, у тому числі за політичними переконаннями.

ОСОБА_3 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України була сповіщена про час та місце розгляду кримінального провадження шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем її реєстрації з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на офіційному веб-сайті суду, однак ОСОБА_3 в судові засідання не з'явилась.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, знає про розпочате щодо неї кримінальне провадження і протягом тривалого часу переховується від органів досудового розслідування, у зв'язку з чим постановою старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області від 26.06.2024 підозрювану ОСОБА_3 було оголошено у регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук, ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.07.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні та ухвалою судді Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 30.08.2024 призначено до спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого (in absentia), та відповідно, судовий розгляд проводився за відсутності обвинуваченої.

ОСОБА_3 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України була сповіщена про час та місце розгляду справи шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем його реєстрації з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на офіційному веб-сайті суду, однак в судове засідання не з'явилась.

Попри неявку обвинуваченої ОСОБА_3 до суду, вина останньої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення доведена наданими стороною обвинувачення доказами, які були досліджені судом з дотриманням умов змагальності.

Допитаний судом свідок ОСОБА_9 суду пояснив, що з ОСОБА_3 він працював разом у Маріупольському РУП ГУНП в Донецькій області до жовтня 2021 року. Він займав посаду заступника начальника слідчого відділу, а ОСОБА_3 працювала у відділі кадрів. Разом вони працювали на протязі близько одного року, можливо трохи більше. 24.02.2022 після отримання наказу про залишення м. Маріуполя Донецької області він виїхав, а ОСОБА_3 відмовилась виїжджати, залишилась у місті, перейшла на сторону окупаційної влади днр та почала працювати на неї. Пізніше в мережі Інтернет він бачив публікацію, яка містила в собі фотознімок, на якому була зображена ОСОБА_3 , яка приймала участь в урочистому заході до дня працівників поліції, під час проведення якого вручали працівникам поліції подарунки. Вона була у формі працівника поліції днр, за її спиною знаходився прапор днр. Він вказав на те, що з-поміж фотознімків, що йому демонстрували на впізнанні, він впізнав особу ОСОБА_3 за загальними характеристиками, а саме: худорлява статура, світлий колір волосся. Він повністю впевнений, що на фотознімку, який він переглядав, дійсно була ОСОБА_3 , яка станом на 2022 рік займала посаду у відділі кадрів Маріупольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області. Він вважає, що ОСОБА_3 добровільно стала працювати з окупаційною владою, зайнявши посаду в органах внутрішніх справ днр, де і працює на сьогоднішній день про що йому відомо.

Допитаний судом свідок ОСОБА_10 пояснив, що він займав керівну посаду в органах поліції, працював начальником сектору кримінальної поліції Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. З обвинуваченою ОСОБА_3 він знайомий, вони на протязі багатьох років проживали в сусідніх будинках у селищі Нікольське Донецької області. Йому відомо, що до працевлаштування в правоохоронні органи, ОСОБА_3 працювала у центральному гастрономі селища Володарське. Приблизно 2 роки тому на офіційному веб-сайті мвд днр та в телеграм-каналі він побачив дві публікації, на яких ОСОБА_3 була одягнена в форму працівника поліції днр та приймала участь у заходах до дня вшанування загиблих працівників поліції та до дня росії, де також ОСОБА_3 приймала участь у нагородженні працівників поліції днр. Як йому стало відомо від своїх знайомих ОСОБА_3 займає посаду інспектора сектору кадрового забезпечення Володарського районного відділу поліції мвс днр. ОСОБА_3 він впізнав за загальними рисами обличчя та за кольором волосся. ОСОБА_3 , на його думку, добровільно прийшла до незаконного створеного правоохоронного органу російськими військами, зайняв в ньому посаду, оскільки всіх працівників поліції, з якими він спілкувався, збирали та пропонували зайняти посади у незаконних створених правоохоронних органах окупаційної влади, однак вони відмовились Йому відомо, що ОСОБА_3 й досі перебуває на окупованій території України, де проживає разом зі своїм чоловіком, і працює на окупаційну владу.

Допитаний судом свідок ОСОБА_11 пояснив, що він займає посаду в органах поліції, працює в Краматорському РУП ГУНП в Донецькій області. З обвинуваченою ОСОБА_3 він знайомий з 2021 року, вона займала посаду інспектора відділу кадрового забезпечення Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. У травні 2022 року він бачив ОСОБА_3 на території подвір'я відділу поліції № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, яке розташовано у смт. Нікольське Донецької області, вона була одягнена у форму працівника поліції днр, в руках тримала теку з особистими документами. Пізніше в месенджерах він бачив ОСОБА_3 , яка була одягнена в форму працівника поліції днр. Також в мережі Інтеренет він бачив публікацію, яка містила в собі фотознімок, на якому була зображена ОСОБА_3 , яка приймала участь в урочистому заході із нагородження працівників поліції. Вона була у формі працівника поліції днр, за її спиною знаходився прапор днр. Ці події відбувались у приміщенні відділу поліції № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, яке розташовано у смт. Нікольське Донецької області. Він вказав на те, що з-поміж фотознімків, що йому демонстрували на впізнанні, він впізнав особу ОСОБА_3 за загальними характеристиками, а саме: формою обличчя та зачіскою Він повністю впевнений, що на фотознімку, який він переглядав, дійсно була ОСОБА_3 , яка займала посаду у відділі кадрів Маріупольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області. Крім того з відомостей, відображених в месенджері «Телеграм» та зі слів знайомих, йому відомо, що ОСОБА_3 наразі перебуває на окупованій території в смт. Нікольське Донецької області та працює на окупаційну владу. Він вважає, що ОСОБА_3 добровільно стала працювати з окупаційною владою, зайнявши посаду в органах внутрішніх справ днр, оскільки під час окупації питання про здійснення служби в органах поліції днр ставилися на добровільній основі, ніхто не примушував до співпраці з окупаційною владою днр, хто бажав сам переходив на їх службу, що і зробила ОСОБА_3 .

Із протоколу огляду від 27.02.2024 убачається, що старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області оглянуто публікацію в телеграм-каналі (мовою оригіналу): « ОСОБА_12 , глава Володарского муниципального округа» від 10.11.2023 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка складається з 5 фотофайлів та тексту публікації (мовою оригіналу): «Поздравил сотрудников ОМВД россии «Володарский» с профессиональным праздником….С праздником своих коллег также поздравил временно исполняющий обязанности начальника ОМВД россии «Володарский» в.в. лутаенко и вручил почетные грамоты и медали..». Далі оглянуто 5 фото-файлів, долучених до вказаної публікації, на яких зображені особи чоловічої та жіночої статі, вдягнені в камуфльований та формений одяг. Також на вказаний фотознімках у лівому верхньому куті перебуває особа жіночої статі, одягнена у формений одяг, яка має на вигляд 35-40 років, волосся середньої довжини світлого кольору, яка зовні схожа на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка будучи громадянкою України добровільно зайняла посаду в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території державою агресором - російською федерацією. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_4 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_5 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та 14 скріншотів сторінки, які записано на оптичний носій інформації - диск DVD+R 4.7 GB, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід'ємний додаток (т. 2, а.к.п. 11-21).

Відповідно до облікової картки, отриманої з Державної міграційної служби відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено наступну інформацію: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце народження: Україна, Донецька область, м. Донецьк/м. Маріуполь, місце проживання: АДРЕСА_2 . Паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , дійсний до: необмежений, орган видачі: Приморський МРВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 , дата видачі 26.09.2014, строк дії до 26.09.2024, орган видачі: 4601 (т. 2, а.к.п. 40).

Згідно з аналітичного досьє відносно ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено наступну інформацію: ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце народження: Україна, Донецька область, м. Маріуполь, місце проживання: АДРЕСА_1 . Контактна інформація: абонентський номер - НОМЕР_4 ; адреси електронних поштових скриньок - ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 Паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , дійсний до: необмежений, орган видачі: Приморський МРВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_3 , дата видачі 26.09.2014, строк дії до 26.09.2024, орган видачі: 4601. Загальна характеристика: після окупації м. Маріуполь добровільно перейшла на бік окупанта та почала працювати в системі мвс рф, займає посаду старшого інспектора відділення кадрового забезпечення Володарського омвс рф (т. 2, а.к.п. 41-45).

Відповідно до досліджених судом протоколу тимчасового доступу та опису речей та документів від 29.05.2024, які були вилучені на підставі постанови прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_14 , погодженої із заступником керівника Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_15 від 29.05.2024, та долученої до них інформації, встановлено наступну інформацію відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце народження: Україна, Донецька область, м. Маріуполь, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , дійсний до: необмежений, орган видачі: Приморський МРВ Маріупольського МУ ГУМВС України в Донецькій області. Відповідно до анкети-заяви про приєднання до умов та правил надання банківських послуг в АТ КБ «ПриватБанк» на ім'я ОСОБА_3 відкрито банківський рахунок № НОМЕР_5 , яким остання користувалась в тому числі в період часу з 24.02.2022 по 30.06.2022, отримавши на нього перерахування заробітної плати від ГУНП в Донецькій області у вказаний період, коли остання добровільно перейшла на бік окупанта та почала працювати в системі мвс рф (т. 2, а.к.п. 50-73).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 13.05.2024 старший слідчий СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто інтернет-сторінку офіційного веб-сайту (мовою оригіналу) «Федеральная налоговая служба» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що з правої сторони вказаного веб-сайту присутній напис «Все сервисы», при натисканні на який відкривається веб-сторінка за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 . У вікні «Відомості із ІПН» в переліку виявлено напис «Відомості об ІПН фізичної особи» при натисканні якого відкривається веб-сторінка за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_9 , де в пошуковій строчці введено дані ОСОБА_3 , а саме: дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 та серію і номер паспорта - НОМЕР_2 , в результаті чого виявлені відомості, що органом федеральної податкової служби рф ОСОБА_3 присвоєно ІПН - НОМЕР_6 . При огляді виписки під назвою « НОМЕР_7 » встановлено, що це (мовою оригіналу) «выписка из единого государственного реестра налогоплательщиков в отношении физического лица № НОМЕР_11 от 13.05.2024» № НОМЕР_8 на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З метою збереження вказаної виписки, здійснено її повну роздруківку, яка долучена до протоколу (т. 2, а.к.п. 88-92).

Відповідно до «выписки из единого государственного реестра налогоплательщиков в отношении физического лица» (мовою оригіналу) № НОМЕР_11 від 13.05.2024, яка сформована з використанням веб-сайту (мовою оригіналу) «федеральная налоговая служба россии», відповідно до якої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , присвоєно номер платника податків - НОМЕР_8 (т. 2, а.к.п. 93).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 13.05.2024 старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто веб-сайту (мовою оригіналу) «государственная информационная система нормативных правовых актов донецкой народной республики» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 , де на сторінці вказаного веб-сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 розміщений текст документа (мовою оригіналу) «закон донецкой народной республики от 24.04.2015 № 85-1НС «о службе в органах внутренних дел донецкой народной республики». Датою публікації закону є 24.04.2015. В ході огляду змісту вказаного закону встановлено, що цим законом визначено класифікацію посад в органах внутрішніх справ, правове положення (статус) працівника органів внутрішніх справ, порядок проходження служби в органах внутрішніх справ тощо. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_12 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_13 (повне). З метою збереження вказаного документа, здійснено його повну роздруківку, який долучено до протоколу (т. 2, а.к.п. 94-103).

Відповідно до копії «закона «о службе в органах внутренних дел донецкой народной республики» (мовою оригіналу) від 24.04.2015, визначено класифікацію посад в органах внутрішніх справ, правове положення (статус) працівника органів внутрішніх справ, порядок проходження служби в органах внутрішніх справ тощо (т. 2, а.к.п. 104-129).

Як вбачається з протоколу огляду інтернет-сторінки від 14.05.2024 старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто інтернет-сторінку за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_10 , де на сторінці вказаного веб-сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 / виявлено документ під назвою (мовою оригіналу) «постановление № 17-4 от 17.07.2014 «о создании министерства внутренних дел донецкой народной республики», яка набрала чинності 17.07.2014. Відповідно до тексту вказаної постанови встановлено, що (мовою оригіналу): «17 июля 2014 года совет министров донецкой народной республики принял постановление № 17-4 «о создании министерства внутренних дел донецкой народной республики». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_15 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_16 ІНФОРМАЦІЯ_14 / (повне). З метою збереження скріншотів вказаної інтернет-сторінки, здійснено збереження на оптичний носій інформації - DVD-R диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід'ємний додаток (т. 2, а.к.п. 130-139).

Відповідно до копії «постановления совета министров донецкой народной республики «о создании министерства внутренних дел донецкой народной республики» (мовою оригіналу) від 17.07.2014, який підписаний головою ради міністрів донецької народної республіки бородаєм а.ю. та міністром ради міністрів литвиновим б.а., рахувати днем створення міністерства внутрішній справ донецької народної республіки - 17 липня 2014 року; встановити, що основними задачами по захисту життя, здоров'я, прав та свобод громадян в донецькій народній республіці, протидію злочинності, охорону громадського порядку, власності та забезпечення громадської безпеки, здійснюють органи поліції, які структурно входять в міністерство внутрішніх справ донецької народної республіки (т. 2, а.к.п. 140-144).

Згідно з протоколом огляду від 14.05.2024, старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто веб-сайт під назвою (мовою оригіналу): «донецкая народная республика» з доменом: ІНФОРМАЦІЯ_17 а саме інформацію, що розміщена за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_18 , де виявлено електронний документ (мовою оригіналу) «указ главы донецкой народной республики № 263 от 03.06.2022 года об администрации Володарского района». З метою збереження цього документа, здійснено його повну роздруківку, який долучено до протоколу, а також його електронний вигляд з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_19 » записано на оптичний носій інформації - DVD-R диск. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_41 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_20 (повне). З метою фіксації посилання на веб-сторінку та скріншотів документу, який на ній опубліковано, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та сторінку в PDF форматі, які записано на оптичний носій інформації - СD-R диск, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід'ємний додаток (т. 2, а.к.п. 145-149, 152).

Відповідно до копії «указа главы донецкой народной республики «об администрации Володарского района» (мовою оригіналу) від 03.06.2022, підписаний головою донецької народної республіки ОСОБА_33 д.в., створено місцеву адміністрацію донецької народної республіки - адміністрацію Володарського району. Призначено ОСОБА_12 головою адміністрації Володарського району. Голові адміністрації Володарського району доручено організувати у встановленому порядку проведення заходів, пов'язаних із державною реєстрацією адміністрації Володарського району, забезпечити розробку та узгодження з адміністрацією голови донецької народної республіки та затвердження положення про адміністрацію Володарського району, її структури та штату, за необхідності забезпечити за узгодженням з адміністрацією голови донецької народної республіки створення територіальних органів (сільських/селищних адміністрацій), призначення їх керівників, а також затвердження положень про ці органи (т. 2, а.к.п. 150-151).

Із протоколу огляду від 16.05.2024 убачається, що старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі (мовою оригіналу): « ОСОБА_12 , глава Володарского муниципального округа» від 10.11.2023 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка складається з 5 фотофайлів та тексту публікації (мовою оригіналу): «Поздравил сотрудников ОМВД россии «Володарский» с профессиональным праздником….С праздником своих коллег также поздравил временно исполняющий обязанности начальника ОМВД россии «Володарский» ОСОБА_17 и вручил почетные грамоты и медали..». При перегляді фотозображень встановлено, що на 3-х фотознімках зображено ОСОБА_3 , яка перебуває за трибуною в актовому залі, вдягнена у формі поліції днр, на які присутні шеврони «днр», позаду ОСОБА_3 , на стіні, знаходиться прапор «донецька народна республіка». З метою збереження фотозображень, здійснено їх повну роздруківку, які долучені до протоколу, а також записано їх на оптичний носій інформації - DVD-R диск. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_21 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_22 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та 3 фотозображень, які записано на оптичний носій інформації - диск CD-R, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід'ємний додаток (т. 2, а.к.п. 153-164).

Згідно з протоколом огляду від 16.05.2024 убачається, що старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_23 » від ІНФОРМАЦІЯ_24 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_25 , яка складається з 5 фотозображень та тексту публікації «Нам пишуть: Нікольські правоохоронці зрадники!». При перегляді фотозображень встановлено, що на 1-му з фотознімків зображено ОСОБА_3 , яка вдягнена у форму поліції «днр» та тримає теку в руках, стоїть разом з чоловіком, з правої сторони від нього. З метою збереження фотозображення, здійснено його повну роздруківку, яке долучено до протоколу, а також записано його на оптичний носій інформації - DVD-R диск. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_26 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_25 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та скріншотів, які записано на оптичний носій інформації - диск CD-R, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід'ємний додаток (т. 2, а.к.п. 155-172).

Як вбачається з протоколу огляду від 16.05.2024 убачається, що старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_23 » від ІНФОРМАЦІЯ_27 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_25 , яка складається з фотозображення документа, а саме (мовою оригіналу) «Приказ по личному составу от 28.08.2022 № 4 л/с». При перегляді вказаного документа встановлено, що це наказ начальника Володарського рв мвс днр ОСОБА_8 від 28.08.2022 № 4 про призначення ОСОБА_3 на посаду старшого інспектора відділення кадрового забезпечення Володарського рв мвс донецької народної республіки з 28.08.2022. Підстава призначення: заява ОСОБА_3 від 09.07.2022. З метою збереження фотозображення, здійснено його повну роздруківку, яке долучено до протоколу, а також записано його на оптичний носій інформації - DVD-R диск. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_43 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_25 (повне). Під вказаним вище фотозображенням присутній текст: «Доповнення «ІНФОРМАЦІЯ_44». Вказане посилання є активним та при переході за ним виявлено публікацію від 14.05.2024, в ході огляду якої виявлено фотознімок, на якому зображено ОСОБА_3 , яка одягнена у форму поліції «днр» та тримає теку в руках, стоїть разом з чоловіком, з правої сторони від нього. Під фотознімком викладений наступний текст «Ідентифікація: Зрадниця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка до широкомасштабного вторгнення сил рф працювала в кадровому підрозділі маріупольської поліції. Проживає за адресою: АДРЕСА_1 ». З метою збереження фотозображення, здійснено його повну роздруківку, яке долучено до протоколу, а також записано його на оптичний носій інформації - DVD-R диск. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_45 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_25 (повне). З метою фіксації посилання на сторінку та публікацій, які на ній опубліковані, здійснено збереження HTML коду вказаної сторінки та фотозображень, які записано на оптичний носій інформації - диск DVD-R, який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу, як невід'ємний додаток (т. 2, а.к.п. 173-179, 181-182).

Відповідно до копії «приказа начальника володарського ро мвд днр донецкой народной республіки ОСОБА_18 «по личному составу» (мовою оригіналу) від 28.08.2022 № 4л/с, відповідно до якого ОСОБА_3 призначено на посаду старшого інспектора відділення кадрового забезпечення Володарського рв мвд днр з 28.08.2022, з випробувальним терміном три місяці, з посадовим окладом в розмірі 15448 руб (т. 2, а.к.п. 180).

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.05.2024 свідок ОСОБА_19 , у присутності двох понятих, впізнав особу жіночої статі, зображену на фото № 3, як ОСОБА_3 , з якою, на момент повномасштабного вторгнення, він разом працював у ВП № 1 МРУП ГУНП в Донецькій області. На фото № 3 зображена ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 2, а.к.п. 193-195).

Як вбачається з протоколу огляду від 20.05.2024 за участі свідка ОСОБА_19 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому містяться фотозображення у кількості трьох штук із назвою «Фотозображення № 1, Фотозображення № 2, Фотозображення № 3» На вказаних фотозображеннях зображено приміщення актової зали, де проходить нагородження працівників поліції днр. Під час перегляду вказаних фотозображень свідок ОСОБА_19 пояснив, що за трибуною знаходиться жінка, яку він впізнав, якою є ОСОБА_3 , яка вдягнена в форму поліції днр, позаду неї знаходиться прапор «донецька народна республіка». Із вказаною жінкою, якою є ОСОБА_3 , він разом працював в Маріупольському РУП ГУНП в Донецькій області, остання займала посаду інспектора кадрового забезпечення (т. 2, а.к.п. 196-199).

Згідно з протоколом огляду від 20.05.2024 за участі свідка ОСОБА_19 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому міститься фотозображення із назвою «Фотозображення № 1». На вказаному фотозображенні зображена будівля, біля якої знаходиться чоловік та жінка. Під час перегляду вказаного фотозображення свідок ОСОБА_19 пояснив, що він впізнав жінку, яка тримає теку в руках, стоїть поруч з чоловіком, з правої сторони від нього, одягнена в форму поліції «днр», як ОСОБА_3 , з якою з 2019 року до повномасштабного вторгнення разом працював у ВП № 1 (Кальміцський район) Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, де ОСОБА_3 займала посаду працівника кадрового забезпечення. Також свідок ОСОБА_19 пояснив, що станом на теперішній час ОСОБА_3 працює у незаконно створеному органі влади «Володарський рв мвд днр» (т. 2, а.к.п. 200-202).

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.05.2024 свідок ОСОБА_20 , у присутності двох понятих, впізнав особу жіночої статі, зображену на фото № 3, як ОСОБА_3 . На фото № 3 зображена ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 2, а.к.п. 212-214).

Як вбачається з протоколу огляду від 20.05.2024 за участі свідка ОСОБА_20 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому містяться фотозображення у кількості трьох штук із назвою «Фотозображення № 1, Фотозображення № 2, Фотозображення № 3» На вказаних фотозображеннях зображено приміщення актової зали, де проходить нагородження працівників поліції днр. Під час перегляду вказаних фотозображень свідок ОСОБА_21 пояснив, що за трибуною знаходиться жінка, яку він впізнав, якою є ОСОБА_3 , яка вдягнена в форму поліції днр, позаду неї знаходиться прапор «донецька народна республіка». Із вказаною жінкою, якою є ОСОБА_3 , він разом працював в Маріупольському РУП ГУНП в Донецькій області, остання займала посаду інспектора кадрового забезпечення (т. 2, а.к.п. 215-218).

Згідно з протоколом огляду від 20.05.2024 за участі свідка ОСОБА_20 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому міститься фотозображення із назвою «Фотозображення № 1». На вказаному фотозображенні зображена будівля, біля якої знаходиться чоловік та жінка. Під час перегляду вказаного фотозображення свідок ОСОБА_20 пояснив, що він впізнав жінку, яка тримає теку в руках, стоїть поруч з чоловіком, з правої сторони від нього, одягнена в форму поліції «днр», як ОСОБА_3 , з якою він знайомий на протязі останніх 7-10 років, неодноразово бачились в приміщенні Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, спілкувалися по роботі, оскільки остання займала посаду працівника кадрового забезпечення. Також свідок ОСОБА_20 пояснив, що станом на теперішній час ОСОБА_3 займає посаду, пов'язану з роботою кадрового забезпечення, на окупованій території (т. 2, а.к.п. 219-221).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 22.05.2024 старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто інтернет-сторінку офіційного веб-сайту (мовою оригіналу) «Федеральная налоговая служба» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 встановлено, що з правої сторони вказаного веб-сайту присутній напис «Все сервисы», при натисканні на який відкривається веб-сторінка за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 . У вікні «Відомості із реэстрыв» в переліку виявлено напис (мовою оригіналу) «Предоставление сведений из ЕГРЮД/ЕГРИП в электронном виде» при натисканні якого відкривається веб-сторінка за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_28 , де в пошуковій строчці введено наступний текст (мовою оригіналу): «Володарский ро мвд днр», в результаті чого виявлено інформацію щодо (мовою оригіналу): «Володарский районный отдел министерства внутренних дел донецкой народной республики», поруч знаходиться напис (мовою оригіналу): «Получить выписку» при натисканні якої завантажується документ під назвою «ul-1229300139727-20240524170646». В ході огляду отриманої під час пошуку виписки, встановлено що це (мовою оригіналу) «выписка из единого государственного реестра юридических лиц № ЮЭ-9965-24-65239917 от 24.05.2024», яка містить відомості щодо юридичної особи назвою (мовою оригіналу) Володарский районный отдел министерства внутренних дел донецкой народной республики», яке розташоване за адресою (мовою оригіналу): «287000, донецкая народная республика, м.о. Володарский, пгт. Володарское, ул.Ленина, д. 92». В розділі (мовою оригіналу) «Сведения об основном виде деятельности» вказано (мовою оригіналу) - «84.11. Деятельность органов государственного управления и местного самоуправления по вопросам общего характера». З метою збереження вказаної виписки, здійснено її повну роздруківку, яка долучена до протоколу (т. 2, а.к.п. 222-227).

Відповідно до «выписки из единого государственного реестра юридических лиц» (мовою оригіналу) № ЮЭ-9965-24-65239917 від 24.05.2024, яка сформована з використанням сервісу (мовою оригіналу) «предоставление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП, розмещенного на официальному веб-сайте федеральной налоговой службы россии», яка містить відомості щодо юридичної особи назвою (мовою оригіналу) Володарский районный отдел министерства внутренних дел донецкой народной республики», яке розташоване за адресою (мовою оригіналу): «287000, донецкая народная республика, м.о. Володарский, пгт. Володарское, ул.Ленина, д. 92». В розділі (мовою оригіналу) «Сведения об основном виде деятельности» вказано (мовою оригіналу) - «84.11. Деятельность органов государственного управления и местного самоуправления по вопросам общего характера» (т. 2, а.к.п. 228-234).

Згідно з протоколу огляду інтернет-сторінки від 23.05.2024 старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто інтернет-сторінку за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_17 , де на веб-сторінці вказаного сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_29 розміщений текст документа (мовою оригіналу) «указ врио главы донецкой народной республики № 285 от 10.08.2023 года «об упразднении министерства внутренних дел донецкой народной республики». В ході огляду вказаного документа, у верхній частині наявна інформація про дату підписання та публікації документа - 10.08.2023, дату та номер внесення змін - № 650 від 29.12.2023. Відповідно до пункту першого вказаного указу прийнято рішення про скасування міністерства внутрішніх справ донецької народної республіки. Пунктом четвертим цього указу передбачено, що співробітники мвс днр, його територіальні органи, підрозділи та організації продовжують виконувати покладені на них обов'язки, в тому числі пов'язані із забезпеченням проведення ліквідаційних процедур, до звільнення у відповідності із діючим законодавством. Відповідно до підпункту 6.6. пункту 6 вказаного указу завершити процедуру ліквідації не пізніше 31 грудня 2023 року. Згідно з пунктом десятим зазначеного указу, встановлено, що цей указ набирає чинності з дня його офіційної публікації. Вказаний документ підписано так званим головою донецької народної республіки д.в. ОСОБА_33. Мається кругла печатка для документів «донецька народна республіка голова». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_46 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_30 (повне). З метою збереження цього документа, здійснено його повну роздруківку, який долучено до протоколу. Далі, перейшовши за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_31 , розміщено документ під назвою (мовою оригіналу) «указ главы донецкой народной республики № 650 от 29.12.2023 года | о внесении изменения в указ временно исполняющего обязанности главы донецкой народной республики от 10 августа 2023 г. № 285 «об упразднении министерства внутренних дел донецкой народной республики». Також мається інформація про дату підписання вказаного документа - 29.12.2023 та публікації - 30.12.2023. Далі, в ході огляду вказаного указу встановлено, що даним указом внесені зміни в підпункт 6.6. пункту 6 указу тимчасово виконуючого обов'язки голови донецької народної республіки від 10 серпня 2023 року № 285 (мовою оригіналу) «об упразднении министерства внутренних дел донецкой народной республики», замінив слова (мовою оригіналу) «31 декабря 2023 г.» словами (мовою оригіналу) «1 июля 2024 г.». Згідно з пунктом другим зазначеного указу, встановлено, що цей указ набирає чинності з дня його офіційної публікації. Під текстом указу мається кругла печатка для документів «донецька народна республіка голова». З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_47 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_31 (повне). З метою збереження цього документа, здійснено його повну роздруківку, який долучено до протоколу (т. 2, а.к.п. 235-243).

Відповідно до копії «указа врио главы донецкой народной республики «об упразднении министерства внутренних дел донецкой народной республики» (мовою оригіналу) від 10.08.2023 № 285, підписаний тимчасово виконуючим обов'язки голови донецької народної республіки ОСОБА_33 д.в., у пункті першому вказаного указу прийнято рішення про скасування міністерства внутрішніх справ донецької народної республіки. Пунктом четвертим цього указу передбачено, що співробітники мвс днр, його територіальні органи, підрозділи та організації продовжують виконувати покладені на них обов'язки, в тому числі пов'язані із забезпеченням проведення ліквідаційних процедур, до звільнення у відповідності із діючим законодавством. Відповідно до підпункту 6.6. пункту 6 вказаного указу завершити процедуру ліквідації не пізніше 31 грудня 2023 року. Згідно з пунктом десятим зазначеного указу, встановлено, що цей указ набирає чинності з дня його офіційної публікації. Під текстом указу мається кругла печатка для документів «донецька народна республіка голова» (т. 2, а.к.п. 244-246).

Відповідно до копії «указа главы донецкой народной республики о внесении измениния в указ временно исполняющего обязанности главы донецкой народной республики от 10.08.2023 № 285 «об упразднении министерства внутренних дел донецкой народной республики» (мовою оригіналу) від 29.12.2023 № 650, підписаний головою донецької народної республіки ОСОБА_33 д.в., в підпункт 6.6. пункту 6 указу тимчасово виконуючого обов'язки голови донецької народної республіки від 10 серпня 2023 року № 285 (мовою оригіналу) «об упразднении министерства внутренних дел донецкой народной республики», внесені зміни, а саме: замінено слова (мовою оригіналу) «31 декабря 2023 г.» словами (мовою оригіналу) «1 июля 2024 г.». Згідно з пунктом другим зазначеного указу, встановлено, що цей указ набирає чинності з дня його офіційної публікації. Під текстом указу мається кругла печатка для документів «донецька народна республіка голова» (т. 2, а.к.п. 247).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 25.05.2024 старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто інтернет-сторінку за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_32 , де відкрився офіційний веб-сайт так званого (мовою оригіналу) «государственная информационная система нормативных правовых актов донецкой народной республики», на якому розміщений текст документа (мовою оригіналу) «закон донецкой народной республики от 07.08.2015 № 85-ІНС «о полиции». В лівому верхньому куті вказаного веб-сайту мається позначка (мовою оригіналу) «действующий», редакція від 16.03.2020. Датою публікації закону є 08.12.2015. В ході огляду змісту вказаного закону встановлено, що цим законом визначено основні задачі поліції, правова основа діяльності, організація, основні права та обов'язки та спеціальні звання працівників мвд днр. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено її архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_48 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_33 (повне). З метою збереження цього документа, здійснено його повну роздруківку, який долучено до протоколу (т. 3, а.к.п. 1-12).

Відповідно до копії «закона «о полиции» (мовою оригіналу) від 07.08.2015 № 85-ІНС, визначено основні задачі поліції, правова основа діяльності, організація, основні права та обов'язки та спеціальні звання працівників мвд днр тощо (т. 3, а.к.п. 13-27).

Як слідує з протоколу огляду інтернет-сторінки від 07.06.2024 старшим слідчим СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, за участі спеціаліста ОСОБА_16 , оглянуто телеграм-канал за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_25 , де виявлено публікацію - фотозображення документа під назвою (мовою оригіналу): «Функциональные обязанности старшего инспектора отделения кадрового обеспечения володарского районного отдела мвд донецкой народной республики ОСОБА_22 », які затверджені начальником володарського рв мвс днр майором поліції ОСОБА_23 від 28 серпня 2022 року. Відповідно до тексту вказаного документа встановлено перелік обов'язків старшого інспектора відділення кадрового забезпечення володарського рв мвс днр ОСОБА_3 , а саме: - готує графіки про присвоєння чергових спеціальних звань співробітникам Володарського районного відділу мвс днр; - готує документи про присвоєння чергових спеціальних звань співробітникам Володарського районного відділу мвс днр, здійснює узгодження з керівниками підрозділів і направляє в мвс днр для подальшої реалізації; - готує проекти наказів про надання відпусток співробітникам Володарського районного відділу мвс днр і направляє в мвс днр для подальшої реалізації; - готує матеріали про переміщення по службі або звільнення співробітників рядового, офіцерського складу поліції, здійснює їх узгодження з керівниками підрозділів і направляє в мвс днр для подальшої реалізації; - здійснює ведення персонального, номерного, штатно-посадового статистичний облік особового складу Володарського районного відділу мвс днр; - здійснює контроль за проведенням занять зі службової підготовки Володарського районного відділу мвс днр; - здійснює контрольні перевірки проведення службової підготовки і ведення документації службової підготовки в підрозділах Володарського районного відділу мвс днр; - відповідає за облік лікарняних листів і здійснює їх реєстрацію у відповідному журналі Володарського районного відділу мвс днр. З метою збереження цього документа, здійснено його повну роздруківку, який долучено до протоколу. З метою збереження цього посилання у мережі Інтернет, на спеціальному веб-ресурсі за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_42 було здійснено його архівація. Створений архів має посилання - ІНФОРМАЦІЯ_49 (коротке) та ІНФОРМАЦІЯ_25 (повне). З метою збереження скріншотів виготовлених в ході огляду та фотозображення у кількості 4 штук, а також з метою фіксації посилання на веб-сторінки було збережено їх було збережено HTML код та PDF-файл під назвами « ОСОБА_24 », які записано на оптичний диск «_DVD-R_», який відповідно до ст. 105 КПК України долучено до протоколу як невід'ємний додаток (т. 3, а.к.п. 28-32, 34).

Відповідно до «функциональных обязанностей старшего инспектора отделения кадрового обеспечения володарского районного отдела мвд донецкой народной республики ОСОБА_22 », які затверджені начальником володарського рв мвс днр майором поліції ОСОБА_23 від 28 серпня 2022 року, встановлено перелік обов'язків старшого інспектора відділення кадрового забезпечення володарського рв мвс днр ОСОБА_3 , а саме: - готує графіки про присвоєння чергових спеціальних звань співробітникам Володарського районного відділу мвс днр; - готує документи про присвоєння чергових спеціальних звань співробітникам Володарського районного відділу мвс днр, здійснює узгодження з керівниками підрозділів і направляє в мвс днр для подальшої реалізації; - готує проекти наказів про надання відпусток співробітникам Володарського районного відділу мвс днр і направляє в мвс днр для подальшої реалізації; - готує матеріали про переміщення по службі або звільнення співробітників рядового, офіцерського складу поліції, здійснює їх узгодження з керівниками підрозділів і направляє в мвс днр для подальшої реалізації; - здійснює ведення персонального, номерного, штатно-посадового статистичний облік особового складу Володарського районного відділу мвс днр; - здійснює контроль за проведенням занять зі службової підготовки Володарського районного відділу мвс днр; - здійснює контрольні перевірки проведення службової підготовки і ведення документації службової підготовки в підрозділах Володарського районного відділу мвс днр; - відповідає за облік лікарняних листів і здійснює їх реєстрацію у відповідному журналі Володарського районного відділу мвс днр. (т. 3, а.к.п. 33).

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.06.2024 свідок ОСОБА_10 , у присутності двох понятих, впізнав особу жіночої статі, зображену на фото № 4, як ОСОБА_3 , з якою він знайомий більше 10 років, проживали на одному мікрорайоні в смт. Нікольське Донецької області. Крім того свідок ОСОБА_10 бачив в телеграм-каналі « ОСОБА_12 , глава Володарського муніципального округу» публікацію та фотозображення за участю ОСОБА_3 , де остання знаходиться в актовому залі та одягнута у форму працівника поліції «днр». На фото № 4 зображена ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 3, а.к.п. 87-89).

Як вбачається з протоколу огляду від 14.06.2024 за участі свідка ОСОБА_10 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому містяться фотозображення у кількості трьох штук із назвою «Фотозображення № 1, Фотозображення № 2, Фотозображення № 3». На вказаних фотозображеннях зображено приміщення актової зали, де проходить нагородження працівників поліції днр. Під час перегляду вказаних фотозображень свідок ОСОБА_10 пояснив, що за трибуною знаходиться жінка, яку він впізнав, та якою є ОСОБА_3 , яка вдягнена в форму працівника поліції днр, позаду неї знаходиться прапор «донецька народна республіка». Із вказаною жінкою, якою є ОСОБА_3 , перед початком повномасштабного вторгнення, він разом працював у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. На теперішній час, як зазначив свідок ОСОБА_10 , ОСОБА_3 працює у незаконно створеному органі влади «володарський ро мвд днр» (т. 3, а.к.п. 90-93).

Згідно з протоколом огляду від 14.06.2024 за участі свідка ОСОБА_10 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому міститься фотозображення із назвою «Фотозображення № 1». На вказаному фотозображенні зображена будівля, біля якої знаходиться чоловік та жінка. Під час перегляду вказаного фотозображення свідок ОСОБА_10 пояснив, що він впізнав жінку, яка тримає теку в руках, стоїть поруч з чоловіком, з правої сторони від нього, одягнена в форму працівника поліції «днр», як ОСОБА_3 , з якою він знайомий, вони разом працювали у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, де ОСОБА_3 займала посаду працівника кадрового забезпечення. Також свідок ОСОБА_10 пояснив, що станом на теперішній час ОСОБА_3 працює у незаконно створеному органі влади «володарський рв мвс днр» (т. 3, а.к.п. 94-96).

Як вбачається з протоколу огляду від 15.06.2024 за участі свідка ОСОБА_10 оглянуто відомості, відображені у соціальній мережі «Однокласники», де в пошуковій строчці введено (мовою оригіналу) « ОСОБА_22 », де серед осіб з таким прізвищем та ім'ям, свідок ОСОБА_10 вказав на сторінку, яка знаходиться другою зверху, із фотозображенням ОСОБА_3 . При відкритті вказаної сторінки, яка розташована за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_34 , свідок ОСОБА_10 вказав на фотозображення на сторінці та пояснив, що дівчина, вдягнута в синю сукню, з довгим світлим волоссям, є ОСОБА_3 , з якою вони працювали у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області та з якою він добре знайомий, неодноразово спілкувався по роботі. ОСОБА_3 працювала на посаді інспектора відділу кадрового забезпечення. Далі в ході огляду сторінки, в розділі «Фото», виявлено фотозображення на яких, як пояснив свідок ОСОБА_10 , зображена ОСОБА_3 . Також, в ході огляду свідок ОСОБА_10 запропонував перейти до соціальної мережі «Інстаграм», де в пошуковій строчці було введено (мовою оригіналу): « ОСОБА_25 », яка була колегою ОСОБА_3 , з якою вони до початку повномасштабного вторгнення працювали разом у відділі кадрового забезпечення ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. При пошуку вказаної сторінки ОСОБА_26 , введено її прізвище та ім'я, в результаті чого за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_35 виявлено сторінку, яка належить ОСОБА_26 та підписана « ІНФОРМАЦІЯ_36 ». При відкритті вказаної сторінки, в стрічці фотозображень, виявлені фото, на яких зображені ОСОБА_26 та ОСОБА_3 . Також у вказаній стрічці виявлено відео, датоване 03.09.2020, на якому зображена ОСОБА_3 . Разом з тим, свідок ОСОБА_10 пояснив, що йому відомо про те, що ОСОБА_3 перебувала в шлюбі з ОСОБА_27 , з яким свідок знайомий та неодноразово бачив його, тому ОСОБА_10 запропонував знайти його сторінку у соціальній мережі «Фейсбук». Так, в соціальній мережі «Фейсбук» введено (мовою оригіналу): « ОСОБА_28 », де за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_37 виявлено сторінку ОСОБА_29 . При відкритті вказаної сторінки, у стрічці виявлено фотозображення ОСОБА_29 разом з ОСОБА_3 , яке викладено 22.02.2021. Також, з метою перегляду особистої сторінки ОСОБА_3 , у соціальній мережі «Фейсбук» введено прізвище та ім'я (мовою оригіналу): « ОСОБА_22 », де виявлено сторінку останньої, яка розташована за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_38 В ході перегляду вказаної сторінки, в розділі «Фото», свідок ОСОБА_10 зазначив, що у цьому розділі присутнє фотозображення ОСОБА_3 , яку він впізнав, фото викладене 06.10.2015 (т. 3, а.к.п. 97-123).

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.06.2024 свідок ОСОБА_9 , у присутності двох понятих, впізнав особу жіночої статі, зображену на фото № 2, як ОСОБА_3 , з якою він до початку повномасштабного вторгнення працював у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, остання займала посаду у відділі кадрового забезпечення. Крім того свідок ОСОБА_9 бачив в телеграм-каналі « ОСОБА_12 , глава Володарського муніципального округу» публікацію та фотозображення за участю ОСОБА_3 , де остання знаходиться в актовому залі та одягнута у форму працівника поліції «днр». На фото № 2 зображена ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 3, а.к.п. 136-138).

Як вбачається з протоколу огляду від 19.06.2024 за участі свідка ОСОБА_9 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому містяться фотозображення у кількості трьох штук із назвою «Фотозображення № 1, Фотозображення № 2, Фотозображення № 3». На вказаних фотозображеннях зображено приміщення актової зали, де проходить нагородження працівників поліції днр. Під час перегляду вказаних фотозображень свідок ОСОБА_9 пояснив, що за трибуною знаходиться жінка, яку він впізнав, та якою є ОСОБА_3 , яка вдягнена в форму працівника поліції днр, позаду неї знаходиться прапор «донецька народна республіка». Із вказаною жінкою, якою є ОСОБА_3 , перед початком повномасштабного вторгнення, він разом працював у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, де ОСОБА_3 займала посаду працівника кадрового забезпечення. На теперішній час, як зазначив свідок ОСОБА_9 , ОСОБА_3 працює у незаконно створеному органі влади «володарський рв мвс днр» (т. 3, а.к.п. 139-142).

Згідно з протоколом огляду від 19.06.2024 за участі свідка ОСОБА_9 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому міститься фотозображення із назвою «Фотозображення № 1». На вказаному фотозображенні зображена будівля, біля якої знаходиться чоловік та жінка. Під час перегляду вказаного фотозображення свідок ОСОБА_9 пояснив, що він впізнав жінку, яка тримає теку в руках, стоїть поруч з чоловіком, з правої сторони від нього, одягнена в форму працівника поліції «днр», як ОСОБА_3 , з якою він знайомий, вони разом працювали у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, де ОСОБА_3 займала посаду працівника кадрового забезпечення. Також свідок ОСОБА_9 пояснив, що станом на теперішній час ОСОБА_3 працює у незаконно створеному органі влади «володарський ро мвд днр» (т. 3, а.к.п. 143-145).

Як вбачається з протоколу огляду від 19.06.2024 за участі свідка ОСОБА_9 оглянуто відомості, відображені у соціальній мережі «Однокласники», де в пошуковій строчці введено (мовою оригіналу) « ОСОБА_22 », де серед осіб з таким прізвищем та ім'ям, свідок ОСОБА_9 вказав на сторінку, яка знаходиться другою зверху, із фотозображенням ОСОБА_3 . При відкритті вказаної сторінки, яка розташована за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_34 , свідок ОСОБА_9 вказав на фотозображення на сторінці та пояснив, що дівчина, вдягнута в синю сукню, з довгим світлим волоссям, є ОСОБА_3 , яка працювала у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області на посаді інспектора відділу кадрового забезпечення та з якою він добре знайомий, оскільки працювали разом у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. Далі в ході огляду сторінки, в розділі «Фото», виявлено фотозображення на яких, як пояснив свідок ОСОБА_9 , зображена ОСОБА_3 . Також, з метою перегляду особистої сторінки ОСОБА_3 , у соціальній мережі «Фейсбук» введено прізвище та ім'я (мовою оригіналу): « ОСОБА_22 », де виявлено сторінку останньої, яка розташована за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_38 В ході перегляду вказаної сторінки, в розділі «Фото», свідок ОСОБА_9 зазначив, що у цьому розділі присутнє фотозображення ОСОБА_3 , яку він впізнав, фото викладене 06.10.2015. Також, в ході огляду свідок ОСОБА_9 запропонував перейти до соціальної мережі «Інстаграм», де в пошуковій строчці введено (мовою оригіналу): « ОСОБА_25 », яка була колегою ОСОБА_3 , з якою вони до початку повномасштабного вторгнення працювали разом у відділі кадрового забезпечення ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. При пошуку вказаної сторінки ОСОБА_26 , введено її прізвище та ім'я, в результаті чого за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_35 виявлено сторінку, яка належить ОСОБА_26 та підписана « ІНФОРМАЦІЯ_36 ». При відкритті вказаної сторінки, в стрічці фотозображень, виявлені фото, на яких зображені ОСОБА_26 та ОСОБА_3 . Також у вказаній стрічці виявлено відео, датоване 03.09.2020, на якому зображена ОСОБА_3 (т. 3, а.к.п. 146-169).

Згідно з протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20.06.2024 свідок ОСОБА_11 , у присутності двох понятих, впізнав особу жіночої статі, зображену на фото № 1, як ОСОБА_3 , яку він бачив в травні 2022 року на території відділення поліції смт. Нікольське (Володарський рв мвс днр), яка була одягнена у форму працівника поліції днр. На фото № 1 зображена ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 3, а.к.п. 179-181).

Як вбачається з протоколу огляду від 20.06.2024 за участі свідка ОСОБА_11 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому містяться фотозображення у кількості трьох штук із назвою «Фотозображення № 1, Фотозображення № 2, Фотозображення № 3». На вказаних фотозображеннях зображено приміщення актової зали, де проходить нагородження працівників поліції днр. Під час перегляду вказаних фотозображень свідок ОСОБА_11 пояснив, що за трибуною знаходиться жінка, яку він впізнав, та якою є ОСОБА_3 , яка вдягнена в форму працівника поліції днр, позаду неї знаходиться прапор «донецька народна республіка». Із вказаною жінкою, якою є ОСОБА_3 , він знайомий з 2021 року. З ОСОБА_3 він познайомився у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області, де остання працювала у відділі кадрового забезпечення. Також свідок ОСОБА_11 зазначив, що також з ОСОБА_3 безпосередньо спілкувався коли переводився до ВП № 1 (смт. Нікольське) Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. Крім того свідок ОСОБА_11 додав, останній раз бачив ОСОБА_3 на території відділення поліції (смт. Нікольське) (зараз - Володарський рв мвс днр) в травні 2022 року, вона була одягнена у форму працівника поліції «днр» та виконувала свої обов'язки, як працівник відділу кадрів (т. 3, а.к.п. 182-185).

Згідно з протоколом огляду від 20.06.2024 за участі свідка ОСОБА_11 оглянуто оптичний носій інформації - DVD-R диск, на якому міститься фотозображення із назвою «Фотозображення № 1». На вказаному фотозображенні зображена будівля, біля якої знаходиться чоловік та жінка. Під час перегляду вказаного фотозображення свідок ОСОБА_11 пояснив, що він впізнав жінку, яка тримає теку в руках, стоїть поруч з чоловіком, з правої сторони від нього, одягнена в форму працівника поліції «днр», як ОСОБА_3 , з якою він знайомий з 2021 року, вони познайомили у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. Також свідок ОСОБА_11 пояснив, що в травні 2022 року він бачив ОСОБА_3 на території відділення поліції смт. Нікольське (Володарський рв мвс днр), яка була одягнута у форму працівника поліції днр, відмічала у списку працівників, які прибули до відділення поліції на шикування, виконувала свої обов'язки як працівників відділу кадрів (т. 3, а.к.п. 186-188).

Як вбачається з протоколу огляду від 20.06.2024 за участі свідка ОСОБА_11 оглянуто відомості, відображені у соціальній мережі «Однокласники», де в пошуковій строчці введено (мовою оригіналу) « ОСОБА_22 », де серед осіб з таким прізвищем та ім'ям, свідок ОСОБА_11 вказав на сторінку, яка знаходиться другою зверху, із фотозображенням ОСОБА_3 . При відкритті вказаної сторінки, яка розташована за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_34 , свідок ОСОБА_11 вказав на фотозображення на сторінці та пояснив, що дівчина, вдягнута в синю сукню, з довгим світлим волоссям, є ОСОБА_3 , яка працювала у ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області на посаді інспектора відділу кадрового забезпечення та з якою він добре знайомий, оскільки спілкувались по робочим питанням. Далі в ході огляду сторінки, в розділі «Фото», виявлено фотозображення на яких, як пояснив свідок ОСОБА_11 , зображена ОСОБА_3 . Також, з метою перегляду особистої сторінки ОСОБА_3 , у соціальній мережі «Фейсбук» введено прізвище та ім'я (мовою оригіналу): « ОСОБА_22 », де виявлено сторінку останньої, яка розташована за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_38 В ході перегляду вказаної сторінки, в розділі «Фото», свідок ОСОБА_11 зазначив, що у цьому розділі присутнє фотозображення ОСОБА_3 , яку він впізнав, фото викладене 06.10.2015. Також, в ході огляду свідок ОСОБА_11 запропонував перейти до соціальної мережі «Інстаграм», де в пошуковій строчці введено (мовою оригіналу): « ОСОБА_25 », яка була колегою ОСОБА_3 , з якою вони до початку повномасштабного вторгнення працювали разом у відділі кадрового забезпечення ВП № 1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області. При пошуку вказаної сторінки ОСОБА_26 , введено її прізвище та ім'я, в результаті чого за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_39 виявлено сторінку, яка належить ОСОБА_26 та підписана « ІНФОРМАЦІЯ_36 ». При відкритті вказаної сторінки, в стрічці фотозображень, виявлені фото, на яких зображені ОСОБА_26 та ОСОБА_3 . Також у вказаній стрічці виявлено відео, датоване 03.09.2020, на якому зображена ОСОБА_3 (т. 3, а.к.п. 189-211).

Згідно з висновком (витягом) службового розслідування за фактом неприбуття окремих працівників Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області до визначеного місця дислокації ГУНП в Донецькій області від 01.06.2022, затвердженого начальником ГУНП в Донецькій області за порушення службової дисципліни, невиконання вимог п. 1 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту НП України, п.п. 1,2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», що виразилось у невиході на службу без поважних причин та тривалій відсутності на службі, інспектора сектору кадрового забезпечення Маріупольського РУП ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 звільнено зі служби в поліції (т. 4, а.к.п. 40-45).

Відповідно до послужного списку відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що остання працювала в органах внутрішніх справ з 10.04.2018 року. Останнім місцем несення служби є Маріупольський РУП ГУНП в Донецькій області, де працювала на посаді інспектора сектору кадрового забезпечення. Відповідно до наказу ГУНП в Донецькій області № 923о/с від 30.09.2020 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , присвоєно спеціальне звання - старший лейтенант поліції (т. 4, а.к.п. 69-86).

Як слідує з постанови старшого слідчого слідчого відділу Маріупольського РУП ГУНП в Донецької області від 26.06.2024, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено у розшук (т. 3, а.к.п. 212-215).

Суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, відповідно до ст. 94 КПК України, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Судом встановлено, що вказані у вироку та дослідженні в ході судового розгляду докази є належними, допустимими та достовірними, а з огляду на їх системну оцінку і достатніми для обґрунтованого висновку про наявність в діях обвинуваченої ОСОБА_3 складу інкримінованого їй кримінального правопорушення, доведеності вини у його вчиненні та для прийняття законного та обґрунтованого рішення у кримінальному провадженні.

При цьому, судом установлено, що обставини визнані судом у вироку як доведені, з числа регламентованих ст. 91 КПК України, у своїй сукупності підтверджуються процесуальними джерелами доказів, які передбачені ст. 84 того ж Кодексу, та містяться у матеріалах цього провадження.

Оцінюючи доведеність винуватості обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, суд враховує практику Європейського суду з прав людини. Зокрема у справах «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 та «Барбеса, Месече і Ябардо проти Іспанії» від 06.12.1998 Європейський суд вирішив, що при оцінці доказів керується критерієм доведеності винуватості особи «поза будь-яким розумним сумнівом» і така «доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою» (п. 150, п.253).

Аналіз вищенаведених показів свідків та досліджених письмових доказів у їх сукупності, які суд визнає належними та допустимими, дозволяє суду поза розумним сумнівом дійти до висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_3 в суді у скоєнні злочинних дій, зазначених у вироку, доведена повністю.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку про повну доведеність вини обвинуваченої ОСОБА_3 і правильної кваліфікації її дій за ч. 7 ст. 111-1 КК України, як таких, що виразилися у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.

Суд констатує, що під час проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 не вбачається обмеження обвинуваченій доступу до правосуддя та порушення її гарантованого державою права на захист, виходячи з наступного.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 374 КПК України у разі ухвалення вироку за наслідками кримінального провадження, у якому здійснювалося спеціальне досудове розслідування або спеціальне судове провадження (in absentia), суд окремо обґрунтовує, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав підозрюваного чи обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

З огляду на положення КПК України та Резолюції (75) 11 Комітету Міністрів Ради Європи, суд зазначає про таке.

Акціонерним Товариством «Укрпошта» припинено приймання всіх видів міжнародних поштових відправлень призначенням до російської федерації, а також поштових відправлень до тимчасово окупованої території з 24.02.2022.

Відповідно до ч. 4 ст. 548 КПК України оригінал запиту про міжнародно-правову допомогу надсилається за кордон поштою, то в умовах припинення Акціонерним Товариством «Укрпошта» приймання всіх видів поштових відправлень призначенням до російської федерації та поштових відправлень до тимчасово окупованої території, виконати вимоги КПК України та міжнародних договорів щодо вжиття необхідних заходів з метою отримання правової допомоги у кримінальному провадженні на території російської федерації та тимчасово окупованої території немає можливості.

Попри неявку обвинуваченої ОСОБА_3 до суду, вина останньої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення доведена наданими стороною обвинувачення доказами, які були досліджені судом з дотриманням умов змагальності.

Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 , повідомлення про підозру останній 08.06.2024 були надруковані в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий Кур'єр» № 117, де розміщено наступні відомості: ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ПІДОЗРУ: Громадянці України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у відповідності до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України вам повідомляється про підозру у кримінальному провадженні внесеного до ЄРДР за № 12024052770000070 від 26.02.2024 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 7 ст.111-1 Кримінального кодексу України, у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території. Повний текст повідомлення про підозру розміщено на вебсайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_50. ПОВІСТКА ПРО ВИКЛИК ОСОБА_30 . Громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , на підставі ст. ст. 133, 135 КПК України, Вам необхідно з'явитись 12.06.2024 з 09:00 години до 14:00 години, 13.06.2024 з 09:00 години до 14:00 години, 14.06.2024 з 09:00 години до 11:00 години до адміністративної будівлі слідчого відділення Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Метробудівська, 14, для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення допиту у якості підозрюваної у кримінальному провадженні №12024042770000070 від 26.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст.111-1 КК України, в якому Ви є підозрюваною. Разом з цим повідомляємо, що у разі неприбуття на виклик без поважних причин, перелік яких наведений у ст. 138 КПК України, настають наслідки, передбачені ст. 139 КПК України (т. 3, а.к.п. 58-59).

Повідомлення про початок здійснення спеціального досудового розслідування надсилались та публікувались відповідно до вимог КПК України, а саме: у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газеті «Урядовий Кур'єр» № 144 (7804), розміщено: ПОВІДОМЛЕННЯ про ухвалення рішення про здійснення спеціального досудового розслідування. Ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.07.2024 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024052770000070 від 26.02.2024 стосовно громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України. Детальна інформація розміщуватиметься на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_50. ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ЗАВЕРШЕННЯ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ТА ВІДКРИТТЯ МАТЕРІАЛІВ СТОРОНАМИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ. Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 290 КПК України повідомляю, що досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024052770000070 від 26.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , буде завершено 23.07.2024. На підставі ст.ст. 283, 290 КПК України Ви - ОСОБА_3 , як сторона захисту, маєте право на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження № 12024042770000070 від 26.02.2024, отримання обвинувального акта та реєстру матеріалів досудового розслідування у період з 10 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв. 23.07.2024 у приміщенні слідчого відділу Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул.Метробудівська, 14. Відповідно до ч. 6 ст. 290 КПК України прошу надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до житла чи іншого володіння, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем сторони захисту, якщо сторона захисту має намір використати відомості, що містяться в них, як докази в суді. ПОВІСТКА ПРО ВИКЛИК ОСОБА_31 Громадянка України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , на підставі ст.ст. 133, 135, 297- 5 КПК України, Вам необхідно з'явитись на 23.07.2024 з 10 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв. до адміністративної будівлі слідчого відділу Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Метробудівська, буд. 14 для отримання повідомлення про завершення досудового розслідування та виконання вимог ст. 290 КПК України (відкриття матеріалів іншій стороні), а саме для надання доступу до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024052770000070 від 26.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, в якому Ви є підозрюваною, для ознайомлення з ними. Разом з цим повідомляємо, що у разі неприбуття на виклик без поважних причин, перелік яких наведений у ст. 138 КПК України, настають наслідки, передбачені ст. 139 КПК України (т. 4, а.к.п. 33-34).

Копію процесуальних документів, що підлягали врученню ОСОБА_3 , на виконання вимог ч. 2 ст. 297-5 КПК України, направлялись захиснику ОСОБА_32 , яка згідно доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 08.06.2024 №003-040006249 на підставі постанови старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області уповноважено у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст.46, 48, ч. 3 ст. 49, ст. 52 КПК України, забезпечила безоплатну вторинну правову допомогу підозрюваній ОСОБА_3 (т. 3, а.к.п. 53).

Будь-яких клопотань від обвинуваченої ОСОБА_3 на адресу суду не надходили.

Під час досудового розслідування на підставі постанови старшого слідчого СВ Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій від 26.06.2024 підозрювану ОСОБА_3 було оголошено у регіональний, державний, міждержавний та міжнародний розшук, оскільки остання переховувалась від органу досудового розслідування (т. 3, а.к.п.212-215).

Як слідує з ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.07.2024 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України (т. 3, а.к.п. 237-238).

З вищевказаного слідує, що органом досудового розслідування вживалося всіх можливих, передбачених вимогами КПК України, заходів для виклику та розшуку ОСОБА_3 , щоб забезпечити останній можливість безпосередньо та через обраного захисника реалізовувати права підозрюваної на стадії досудового розслідування.

Захисником ОСОБА_32 після постановлення ухвали слідчого судді Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 16.07.2024 про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_3 , відповідно до вимог ч. 4 ст. 46 КПК України, ст. 42 КПК України, п. 8 ч. 2 ст. 51 КПК України та ч. 2 ст. 297-5 КПК України, реалізацію прав підозрюваної (обвинуваченої) сторона захисту, яка отримувала необхідні процесуальні документи, ознайомилася з матеріалами кримінального провадження.

Під час судового розгляду кримінального провадження №12024052770000070 від 26.02.2024 відносно ОСОБА_3 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, згідно доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги від 15.08.2024 №003-040008733 на підставі наказу Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги № 137-зкс від 12.08.2024 про заміну адвоката, призначено адвоката ОСОБА_6 , який у межах процесуальних прав і обов'язків, визначених ст.ст.46, 48, ч. 3 ст. 49, ст. 52 КПК України, забезпечив безоплатну вторинну правову допомогу обвинуваченій ОСОБА_3 (т. 1, а.к.п. 51).

Крім того, відповідно до ухвали Амур-Нижньодніпровського районного суду м.Дніпропетровська від 30.08.2024 здійснювалось спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_3 , в судовому засіданні приймав участь захисник ОСОБА_6 , який був ознайомлений з матеріалами кримінального провадження від початку перебування вказаної справи в провадженні Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська (т. 1, а.к.п. 80-82).

Під час здійснення спеціального судового провадження судом вживалися заходи про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 для забезпечення її доступу до правосуддя, яка у кожне судове засідання викликалася у порядку ст. 323 КПК України шляхом розміщення публікацій оголошень про виклик обвинуваченої у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - у газеті «Урядовий кур'єр», на веб-сайті «Судова влада України», на офіційному веб-сайті «Офісу Генерального прокурора» та шляхом направлення судових повісток про виклик обвинуваченої за останнім відомим місцем її проживання: АДРЕСА_1 (т.1, а.к.п. 40, а.к.п. 41-42, а.к.п. 43, а.к.п. 52-53, а.к.п. 54, а.к.п. 55, а.к.п. 61, а.к.п. 62-63, а.к.п. 95, а.к.п. 96-97, а.к.п. 107, а.к.п. 108, а.к.п. 109-110, а.к.п. 111, а.к.п. 122, а.к.п.123-124, а.к.п. 132, а.к.п.138-139, а.к.п. 140-141, а.к.п. 142, а.к.п. 160, а.к.п. 161, а.к.п. 162-163, а.к.п. 174, а.к.п. 175, а.к.п. 176-177).

Захисник ОСОБА_6 здійснював активні дії, спрямовані на захист обвинуваченої ОСОБА_3 , приймав участь у допиті свідків та дослідженні доказів, виступав у судових дебатах.

Враховуючи наведене, з урахуванням здійснення у цьому кримінальному провадженні спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження, суд вважає, що стороною обвинувачення вжито достатніх заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої ОСОБА_3 на захист та доступ до правосуддя.

У свою чергу суд звертає увагу на те, що всі наведені вжиті заходи вказують на те, що обвинувачена ОСОБА_3 була поінформована належним чином про дати слухання справи, а також дотримані її права на належне представництво у суді.

За таких обставин, відповідно до вимог ст. 323 КПК України, суд вважає що є всі правові підстави проводити розгляд цього кримінального провадження за правилами спеціального судового провадження.

Враховуючи порядок, визначений вимогами КПК України, здійснення спеціального судового провадження, яке проводиться за відсутністю обвинуваченої, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченої, як учасника кримінального провадження, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду. При цьому судом забезпечено застосування до обвинуваченої ОСОБА_3 належної правової процедури в контексті приписів вимог ст.2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом, які вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, а тому поріг вимогливості до доказування у цьому випадку має бути підвищений.

Кримінальне провадження за відсутності обвинуваченого повинно відповідати, у тому числі таким загальним засадам судочинства, як законність, рівність перед законом і судом, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо (п.п. 2, 3, 10 ч. 1 ст. 7 КПК України).

Суд зауважує, що долучені стороною обвинувачення матеріали кримінального провадження свідчать саме про добровільне зайняття ОСОБА_3 посади у незаконному правоохоронному органі, виходячи з того, що на свідомий і добровільний характер дій обвинуваченої ОСОБА_3 вказує сам характер таких дій, їх послідовність, тривалість у часі та подальший розвиток.

Суд вважає, що обвинувачена усвідомлювала факт окупації та агресії з боку російської федерації, створення окупаційною владою незаконних органів, зайняття посади у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території в умовах війни здійснювала свідомо, умисно, добровільно за власним волевиявленням.

В матеріалах провадження відсутні об'єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_3 діяла не добровільно, виконувала обов'язки під психічним впливом та фізичним примусом, та такі її дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи іншим особам, або інтересам держави.

Також суд враховує і те, що обвинувачена ОСОБА_3 заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, не вживала та залишається проживати, працювати до теперішнього часу на окупованій території, що підтверджується повідомленнями з Головного Центру Обробки Спеціальної Інформації Державної Прикордонної Служби України від 30.05.2024 (т. 4, а.к.п. 50) та показами свідків ОСОБА_10 , ОСОБА_9 та ОСОБА_11 .

Отже, на переконання суду, обвинувачення, яке ставиться у провину ОСОБА_3 , викладене в обвинувальному акті, в своїй сукупності надало суду повне уявлення стосовно кожного з елементів складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, що, у свою чергу, надало у подальшому суду можливість зіставити фактичну складову обвинувачення з його юридичною формулою.

Судом встановлено, що вказані у вироку та досліджені в ході судового розгляду докази є належними, допустимими та достовірними, а з огляду на системну оцінку і достатніми для обґрунтованого висновку про наявність в діях обвинуваченої ОСОБА_3 складу інкримінованого їй кримінального правопорушення, доведеність вини у його вчиненні та для прийняття законного та обґрунтованого рішення у кримінальному провадженні.

Наявна у кримінальному провадженні сукупність наведених вище прямих і непрямих доказів вчинення кримінального правопорушення, які за змістом є чіткими, зрозумілими і послідовними, такими, що в достатній мірі повно викривають обвинувачену у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення надала суду можливість ухвалити обвинувальний вирок за наслідками розгляду кримінального провадження.

Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України зроблено з дотриманням вимог КПК України на підставі об'єктивного з'ясування всіх обставин, підтверджених доказами, які були досліджені та перевірені під час судового розгляду, а також оцінені відповідно до норм Закону.

При цьому суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, яка викладена у справі «Ушаков проти України» (рішення від 18.06.2015, заява № 10705\12) згідно з якою ЄСПЛ визначає: «Суд, при оцінці доказів керується критерієм доведеності «поза розумним сумнівом». Згідно з його усталеною практикою доведеність може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій стосовно фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».

Підсумовуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_3 у скоєні інкримінованого кримінального правопорушення поза всяким розумним сумнівом доведена і підтверджується обсягом досліджених судом в судовому засіданні доказів в їх сукупності та взаємозв'язку та не викликають у суду сумнівів.

Призначаючи покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд відповідно до ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

Зокрема, під врахуванням особи винного слід розуміти врахування позитивних і негативних, соціальних, фізичних, психічних і правових елементів характеристики особи, що вчинила кримінальні правопорушення, які мають кримінально-правове значення.

Суд також враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), згідно яких досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».

Також, у рішенні № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив: окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність покарання ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави, із суті конституційних прав та свобод людини і громадянина, зокрема, права на свободу, які не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Так, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого обвинуваченою ОСОБА_3 кримінального правопорушення, яке скоєно умисно і відповідно до ст. 12 КК України відноситься до особливо тяжкого злочину, який вчинено проти основ національної безпеки України, в тяжкий для країни час, в умовах воєнного стану, повномасштабного вторгнення держави агресора, особою, яка раніше працювала в правоохоронних органах та була звільнена зі служби в органах поліції за порушення службової дисципліни, невиконання вимог п. 1 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту НП України, п.п. 1,2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», що виразилось у невиході на службу без поважних причин та тривалій відсутності на службі та дані про особу обвинуваченої ОСОБА_3 , яка раніше не судима, має на утриманні неповнолітню доньку: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 згідно ст. 66 КК України, судом не встановлено.

Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_3 згідно ст. 67 КК України, суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

З урахуванням вищезазначеного, суд вважає, що основне покарання ОСОБА_3 повинно відповідати загальним засадам призначення покарання, принципам законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання й повинно сприяти виправленню засудженої та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Вказана позиція викладена в постанові Верховного Суду колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 20.01.2024 року по справі №183/184/23.

При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

Враховуючи вищенаведені обставини, позицію прокурора, яка просила призначити обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі з позбавленням права займатися будь-якою діяльністю, пов'язаною зі службою у правоохоронних органах та з конфіскацією майна, а також з позбавленням спеціального звання - старший лейтенант поліції, позицію захисника, особу самої обвинуваченої, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_3 покарання виключно у виді позбавлення волі з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна.

Також, відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верхового Суду України № 7 від 24.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання», виходячи з того, що додаткові покарання мають важливе значення для запобігання вчиненню нових злочинів як самими засудженими, так і іншими особами, судом при постановленні вироку слід обговорювати питання про застосування поряд з основним покаранням відповідного додаткового. При цьому треба мати на увазі, що додаткові покарання можуть приєднуватися до будь-яких видів основного покарання, передбачених санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини КК України. Ті види покарань, які застосовуються як додаткові, крім штрафу і конфіскації майна, можуть призначатися й тоді, коли вони не вказані в санкції закону. В такому разі рішення про призначення додаткового покарання, наведене в резолютивній частині вироку, має містити посилання на статтю Загальної частини КК України,якою передбачено умови та порядок застосування цього виду покарання. Позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу як вид покарання не зазначається у санкціях норм Особливої частини КК України і застосовується за рішенням суду.

Згідно з положеннями ч. 2 ст. 52 і ст. 54 КК України це покарання є додатковим і може бути застосоване судом лише щодо особи, засудженої за тяжкий чи особливо тяжкий злочин, із наведенням у вироку відповідних мотивів.

Враховуючи те, що працюючи в правоохоронних органах ОСОБА_3 мала спеціальне звання працівника поліції офіцерського складу - старший лейтенант поліції та вчинила особливо тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, суд вважає за необхідне застосувати до останньої вимоги ст.ст. 52, 54 КК України, а саме: призначити додаткове покарання у вигляді позбавлення спеціального звання - старший лейтенант поліції, оскільки не призначення додаткового покарання ОСОБА_3 буде суперечити інтересам суспільства і держави, а також порушить охоронювані права і свободи людини.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

При цьому, з огляду на вчинення ОСОБА_3 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд при призначенні покарання ОСОБА_3 не вбачає підстав для застосування відносно неї положень ст.69 КК України.

Саме таке покарання буде необхідним та достатнім для її виправлення, досягнення інших цілей покарання, буде відповідати тяжкості правопорушення, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.

Вищевказане призначене покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , на переконання суду, буде відповідати його меті, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між охоронюваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності через призму того, що втручання держави в приватне життя особи повинно спрямовуватись на досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та потребою захисту основоположних прав особи, - воно має бути законним (несвавільним), пропорційним (не становити надмірного тягаря для особи).

Арешт на майно, накладений ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 12.06.2024, яке належить на праві власності обвинуваченій ОСОБА_3 , з огляду на призначення їй додаткового покарання у вигляді конфіскації всього належного їй на праві власності майна, слід залишити чинним до фактичного виконання вироку суду в частині конфіскації всього належного їй на праві власності майна.

Процесуальні витрати і речові докази у даному кримінальному провадженні відсутні.

Запобіжний захід обвинуваченій ОСОБА_3 у виді тримання під вартою (обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України) до набрання вироком законної сили слід залишити без змін.

На підставі ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану, після складання та підписання повного тексту вироку суд користується своїм правом обмежитися проголошенням його резолютивної частини з обов'язковим врученням учасникам судового провадження повного тексту вироку в день його проголошення.

Керуючись ст.ст. 368-370, 374, 376, ч. 15 ст. 615 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

ОСОБА_3 визнати винуватою у пред'явленому обвинуваченні у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 13 (тринадцять) років з позбавленням права обіймати посади в правоохоронних органах, органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування на строк 13 (тринадцять) років, з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна, на підставі ст. 54 КК України з позбавленням спеціального звання - старший лейтенант поліції.

До набрання вироком законної сили залишити обвинуваченій ОСОБА_3 раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Строк відбування основного покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій ОСОБА_3 обчислювати з часу приведення вироку до виконання.

Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Ленінського районного суду міста Дніпропетровська від 12.06.2024 на майно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на:

- земельну ділянку, площею 0,073 га, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2258608614217, кадастровий номер - 1421755100:01:001:1065;

- 1 частку жилого будинку, загальною площею 73,9 кв.м., житлова площа 47,7 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1414711414217;

- автомобіль марки «ВАЗ 11930», синього кольору, державний номерний знак НОМЕР_9 , 2007 року випуску, номер кузова - НОМЕР_10 , шляхом заборони відчуження та розпорядження - залишити без змін до фактичного виконання вироку суду в частині конфіскацій всього належного обвинуваченій на праві власності майна.

Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченій та прокурору.

На підставі ч. 15 ст. 615 КПК України, в умовах дії воєнного стану, повний текст вироку вручити учасникам судового провадження в день його проголошення.

Повідомлення про ухвалений вирок опублікувати на офіційному веб-сайті суду, в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Суддя: ОСОБА_1