Постанова від 07.02.2025 по справі 766/21012/24

Справа № 766/21012/24

н/п 3/766/1584/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2025 року

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,

за участі:

секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №328142 від 03.12.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, в якому зазначено, що останній, 03.12.2024 року, приблизно о 13 год. 00 хв., знаходячись за місцем проживання біля будинку, висловлювався грубою нецензурною лайкою в громадському місці в адресу потерпілої гр. ОСОБА_2 , чим вчинив дрібне хуліганство.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. В своїх поясненнях до протоколу, потерпіла ОСОБА_2 зазначає, що

«03.12.2024 року, близько 13 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_2 , я як голова ОСББ роздавала людям гуманітарку від Червоного Хреста. Мешканець ОСОБА_3 почав мене оскорбляти, на моє зауваження забрати платіжку він мене затиснув в підвалі і погрожував вдарити. Свідків не було нажаль. Почав лаятися і кричати, мене, як голову ОСББ не признає. Погрожував нецензурними словами і розправою».

3. Водночас, в матеріалах справи містяться пояснення ОСОБА_1 , який зазначає, що

«03.12.2024 року близько 13.00, я підійшов до 1-го під'їзду, щоби забрати гуманітарну допомогу від Червоного Хреста. Біля під'їзду була сусідка ОСОБА_4 , з якою я домовився, що допоможу її принести гуманітарку в квартиру. Я спустився в підвал, там була ОСОБА_5 в до гонку мені сказала, чи буду я платати їй, так як вона буцімто є головою ОСББ, я відповів, що її ніхто не вибирав і прав брати за послугу ОСББ вона не моє прав, нащо вона мені в грубій формі з нецензурною лайкою мені відповіла, щоби я їхав на тимчасово окупований лівий берег р. Дніпро. Мене це дуже обурило і я перепитав, що вона сказала, нащо вона в своїй манері просто послала мене *вираз нецензурною лайкою*, що мене ще більше обурило, але я стримався і вийшов на вулицю, де про все розповів сусідці ОСОБА_6 …».

Долучені до матеріалів справи пояснення свідка ОСОБА_7 підтверджують викладені ОСОБА_1 обставини.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

4. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:

- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №328142 від 03.12.2024 року за ст. 173 КУпАП;

- заява та пояснення потерпілої ОСОБА_2 ;

- протокол про прийняття заяви про адміністративне правопорушення;

- пояснення ОСОБА_1 ;

- пояснення ОСОБА_7 ;

- копія паспорту;

- копія ІПН;

- оптичний диск.

ІV. Оцінка Суду

5. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

6. Відповідно до складеного протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 інкримінується вчинення дрібного хуліганства, яке виразилось у грубій нецензурній лайці в громадському місці по відношенню до потерпілої ОСОБА_2 , чим ОСОБА_1 порушив громадський порядок.

7. Згідно зі ст. 173 КУпАП, адміністративна відповідальність за дрібне хуліганство наступає за нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.

Отже, об'єктом цього адміністративного правопорушення є громадський порядок як сукупність суспільних відносин, які забезпечують громадській спокій, нормальні умови праці, побуту і відпочинку людей. Ці суспільні відносини як правило виникають в громадських місцях, зокрема в місцях спільного проживання, праці, відпочинку, а також спілкування людей з метою задоволення різноманітних життєвих потреб.

Приписами ст. 178 КУпАП, опосередковано громадські місця визначаються як:

? вулиці,

? закриті спортивні споруді,

? сквери, парки,

? всі види громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та інші визначені законом місця. Тобто перелік громадських місць не є вичерпним.

8. Водночас, суб'єктивною стороною такого правопорушення виступає хуліганський мотив, який виражається в явній неповазі до суспільства, а саме - у зневазі винного до встановлених у суспільстві правил поведінки.

9. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

10. Суд наголошує, що склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.

11. Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування щодо неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.

12. Суд наголошує, що судовий розгляд відповідно до приписів КУпАП проводиться в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення. Суд не має права самостійно змінювати кваліфікацію адміністративного правопорушення, інкримінованого особі чи збирати докази у справі. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

13. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

14. Дослідивши вищезазначені докази (пункт 4), Суд звертає увагу, що на підтвердження пояснень потерпілої ОСОБА_2 не надано доказів, які б поза розумним сумнівом підтвердили б події і склад адміністративного правопорушення, інкримінованого ОСОБА_1 .

15. Також, досліджений у судовому засіданні відеозапис не містить відомостей, що підтверджували б пояснення потерпілої ОСОБА_2 . Жодних відомостей, окрім наданих в письмовій формі пояснень сторін та процесу складення протоколу, наданий відеозапис не містить.

16. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

17. Враховуючи викладене, звертаючи увагу на відсутність доведеності вини особи поза межами розумного сумніву, Суд дійшов висновку, що вчинені ОСОБА_1 діяння не містять у собі хуліганського мотиву та, відповідно, не утворюють складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, через що, на підставі пункту першого ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю - у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 9, 173, 247, 276-279, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , року народження, до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП на підставі пункту першого ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

2. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонським міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя:Д. В. Арчаков