про повернення апеляційної скарги
10 лютого 2025 рокуЛьвівСправа № 380/22124/24 пров. № А/857/4141/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Шинкар Т. І.
суддів -Іщук Л. П.
Обрізка І. М.
перевіривши в електронній формі апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року у справі № 380/22124/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року задоволено частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Не погодившись із прийнятим рішенням Військова частина НОМЕР_1 подала апеляційну скаргу.
Ухвалою судді Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2025 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам встановленим статтею 296 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки до неї не додано документа про сплату судового збору, та надано п'ятиденний строк з дня вручення копії ухвали для усунення виявленого недоліку.
Копію зазначеної ухвали скаржник отримав 27 січня 2025 року до електронного кабінету користувача підсистеми "Електронний суд", що встановлено за допомогою функціоналу комп'ютерної програми “Діловодство спеціалізованого суду».
На виконання вимог вказаної ухвали На виконання вимог вказаної ухвали Військова частина НОМЕР_1 подала заяву про продовження строку на усунення недоліку апеляційної скарги щодо сплати судового збору, яка мотивована тим, що головним розпорядником бюджетних коштів є Міністерство оборони України, яке згідно п.3 ч.5 ст.22 Бюджетного кодексу України отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі України «Про Державний бюджет України» (рішенні про місцевий бюджет), розподіляє та доводить у встановленому порядку до розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачів бюджетних коштів обсяги бюджетних асигнувань та станом на 28.01.2025 року кошти для сплати судового збору на рахунок військової частини НОМЕР_1 не надійшли. Відтак просить продовжити строк на усунення недоліку апеляційної скарги щодо сплати судового збору на один місяць.
Вирішуючи подану заяву, суд апеляційної інстанції враховує, що зазначені у заяві скаржника обставини не можуть бути поважною причиною для поновлення або продовження відповідного процесуального строку для органу державної влади без зазначення конкретних обставин, які вплинули на таке та без надання відповідних доказів того, що обумовило пропуск відповідного строку або необхідність його продовження.
Разом з тим, будь-які обставини, які пов'язані з діяльністю скаржника, в тому числі, й ті, які негативно впливають на її ефективність, не можуть розцінюватися як такі, що надають підстави для застосування до суб'єкта владних повноважень режиму послаблення у відносинах, які прямо чи опосередковано стосуються особи без такого статусу.
Між тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що неможливість здійснення процесуальних прав учасником процесу має бути реальною. Указані ж доводи скаржника є вкрай неаргументованими, адже не містять жодного підтвердження доказами.
Будь яких доказів про неможливість сплати судового збору у визначений судом апеляційної інстанції строк Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного не надала.
Також, скаржником не надано жодних доказів, які б підтверджували вжиття сукупності послідовних та регулярних (неодноразових) дій, спрямованих на отримання сплату судового збору чи отримання коштів для його сплати.
Скаржник є державним органом, який утримується за рахунок Державного бюджету України, та має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору, при цьому апелянт не може і не повинен отримувати вигоду від недостатнього фінансування.
Отже, із заяви про продовження строку на усунення недоліку апеляційної скарги щодо сплати судового збору, не вбачається наявності обставин, що вплинули на можливість сплати судового збору у встановлений законодавством строк і розмірі.
Проаналізувавши матеріали апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про наявність підстав для повернення апеляційної скарги з огляду на наступне.
У встановлений суддею-доповідачем строк особою, яка подала апеляційну скаргу, не усунуто недоліків апеляційної скарги.
Згідно з частиною другою статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга повертається скаржнику, якщо останній не усунув недоліки апеляційної скарги, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
На підставі викладеного, керуючись статтями 169, 296, 298 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні заяви Військової частини НОМЕР_1 про продовження строку на усунення недоліку апеляційної скарги щодо сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 грудня 2024 року у справі № 380/22124/24 повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Суддя-доповідач Т. І. Шинкар
судді Л. П. Іщук
І. М. Обрізко