Справа №590/51/25
Провадження 3/590/50/25
10 лютого 2025 року с-ще Ямпіль
Суддя Ямпільського районного суду Сумської області Деркач І.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, які надійшли від т.в.о. начальника Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області про притягнення до адміністративної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 07.10.2019, орган видачі 5929, уродженця м. Дружба Ямпільського району Сумської області, не працюючого, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.173-2 КУпАП,
установив:
До Ямпільського районного суду Сумської області від Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області надійшов матеріал про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Як слідує з протоколу про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 року серії ВАВ №009075, 29.12.2024 року о 17 год 48 хв. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 ,вчинив домашнє насильство відносно своєї сестри ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та племінниці ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , висловлювався нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, але реальних дій не застосовував, чим міг завдати постраждалим особам шкоди психологічному та фізичному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судове засідання, призначене на 10.02.2025 ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, будь-яких заяв про розгляд справи у його відсутність до суду не надходило.
Відповідно до положень ст.268 КУпАП неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи за суттю у його відсутність.
В підтвердження факту скоєння зазначеного правопорушення до протоколу про адміністративне правопорушення від 29.12.2024 року серії ВАВ №009075 додано: форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 29.12.2024; письмові заяву та пояснення ОСОБА_2 від 29.12.2024; письмові пояснення ОСОБА_3 від 29.12.2024; письмові пояснення ОСОБА_1 від 29.12.2024.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ.
Статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Так, ОСОБА_1 притягується до відповідальності за вчинення 29.12.2024 року домашнього насильства, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілих.
19.12.2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року № 3733-IX, яким ч.1 ст.173-2 КУпАП викладена в новій редакції, в якій зазначено, що вчинення домашнього насильства це умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, відповідальність за скоєння домашнього насильства на даний час настає виключно у випадку, якщо в результаті вчинення такого діяння мали місце наслідки у вигляді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, що повинно бути вказано у протоколі, який за своєю суттю є процесуальним документом обвинувачення.
Між тим, в матеріалах справи відсутні будь які докази, що внаслідок дій ОСОБА_1 , власне була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілим, що виключає склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Суд розглядає справу в межах висунутого в протоколі обвинувачення і не вправі самостійно його змінювати, оскільки це не відноситься до його компетенції.
В той же час, забезпечення доведеності вини є складовою частиною однієї із засад судочинства відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Конституції України.
Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Зважаючи на викладене, у зв'язку із не доведенням наявності у діях ОСОБА_1 , складу правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (у редакції Закону України №3733-IX від 22.05.2024р., набрання чинності - 19.12.2024р.), провадження в справі про адміністративне правопорушення слід закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ч. 1 ст. 173-2, статтями 274, 283-285 КУпАП, суддя,
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Ямпільський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І.М. Деркач