Постанова від 11.02.2025 по справі 240/23365/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/23365/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Шувалова Т.О.

Суддя-доповідач - Драчук Т. О.

11 лютого 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області ЦМУМЮ про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

в листопаді 2024 року позивач, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, через систему Електронний суд» звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в особі Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області ЦМУМЮ, в якому просив:

- визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Сладь Т.П. від 18.11.2024 ВП №75074241 про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн, як таку, що є необґрунтованою та підлягає скасуванню у зв'язку із виконанням позивачем рішення суду у суворій відповідності до наведеного законодавства;

- скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Сладь Т.П. від 18.11.2024 ВП №75074241 про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн, як таку, що є необґрунтованою та підлягає скасуванню у зв'язку із виконанням позивачем рішення суду у суворій відповідності до наведеного законодавства.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі № 240/32929/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок та нарахування пенсії з 01.10.2023 ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 та ОСОБА_1 доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат. В результаті перерахунку на виконання рішення суду загальний розмір пенсії з 01.10.2023 по пенсійній справі ОСОБА_1 становить 6341,88 грн, та по пенсійній справі ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 становить 7394,23 грн., в тому числі щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 - 1000,00 грн (на одного утриманця).

На виконання рішення суду нараховано доплату за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 в розмірі 7000,00 грн на ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (копія розрахунків додається).

З 01.05.2024 виплата пенсій проводиться з урахуванням рішення № 240/32929/23.

Апелянт вказує, що рішення суду виконано добровільно в межах наданих компетенції та фінансування.

Тобто, під час розгляду справи суд першої інстанції не врахував, що станом на 01.05.2024 рішення суду по справі № 240/32929/23 виконано в повному обсязі, враховуючи і нарахування доплати передбаченої Постановою № 713, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч.1 ст.205 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно із ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, виходячи з наступного.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі № 240/32929/23 адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє у власних інтересах та в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 та її недієздатному сину ОСОБА_2 з 01.10.2023 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2023 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 , з 01.10.2023 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.

Виконавчий лист у справі №240/32929/23 видано Житомирським окружним адміністративним судом 08.05.2024.

З матеріалів виконавчого провадження вбачається, що ОСОБА_1 звернулась до Відділу примусового виконання рішень із заявою про примусове виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі № 240/32929/23.

21.05.2024 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень відкрито виконавче провадження № 75074241.

Пунктом 2 постанови про відкриття виконавчого провадження зазначено про необхідність боржнику виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

13.06.2024 до Відділу примусового виконання рішень від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшло повідомлення про виконання рішення суду, в якому боржник розглянувши постанову про відкриття виконавчого провадження повідомив, що на виконання Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №240/32929/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснено перерахунок та нарахування доплати до пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2023 у розмірі 1000 грн. Розмір доплати за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 складає 7000 грн. З 01.05.2024 виплата пенсії буде здійснюватися у розмірі, визначеному на виконання рішення суду. Зазначено, що рішення суду виконано добровільно в межах наданих компетенції та фінансування.

Згідно з розрахунком на доплату до пенсії ОСОБА_1 , яка діє у своїх інтересах та інтересах свого недієздатного сина ОСОБА_2 , сума доплати відповідно до постанови КМУ № 713 становить 1000 грн.

Вказане також підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 01.05.2024.

31.07.2024 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Сладь Т.П. винесено постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - штрафу в розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду в адміністративній справі № 240/32929/23.

В подальшому, 18.11.2024 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Сладь Т.П. винесено постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - штрафу в розмірі 10200,00 грн за невиконання рішення суду в адміністративній справі № 240/32929/23.

Позивач, вважаючи постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду протиправною та такою, що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання боржником судового рішення у встановлений строк без поважних причин.

Поважними причинами невиконання боржником рішення можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення боржника, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для виконання рішення у встановлений виконавцем строк та повинні бути підтверджені належними доказами.

Тобто, постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано і таке невиконання сталося без поважних на те причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.

Суд першої інстанції встановив, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №240/32929/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.10.2023 проведено перерахунок та нарахування ОСОБА_1 , яка діє у власних інтересах та інтересах свого недієздатного сина ОСОБА_2 , щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713 у розмірі по 1000 грн, що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 01.05.2024 та розрахунком на доплату пенсії.

Щодо доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про наявний у вказаних правовідносинах факт перегляду основного розміру пенсії стягувача та її сина після 01.03.2018, суд вказав, що у вказаному вище судовому рішенні суд дійшов висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача та її недієздатного сина, проведений відповідачем на виконання судових рішень з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач та її син мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач протиправно не перерахував і не виплатив ОСОБА_1 та її недієздатному сину ОСОБА_2 доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713 у розмірі 2000 грн кожному.

Оскільки викладені вище обставини свідчать про невиконання рішення суду пенсійним органом, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржувана постанова винесена правомірно.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

У відповідності до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з вимог ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п.9 ч.2 ст.129 Конституції України обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства.

Згідно з ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Частинами 2 та 3 ст.14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 №1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі-рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з п.1 ч.2 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний вживати передбачені цим Законом заходи щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусовою виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Як передбачено ст.63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

Відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії визначена положеннями ст.75 Закону №1404-VIII.

Відповідно до ч.1 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Згідно з ч.2 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження" у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Отже, вказаною нормою встановлено визначальну ознаку для накладення на боржника штрафу, а саме не виконання рішення суду без поважних причин. При цьому, поважними, в розумінні Закону України "Про виконавче провадження", можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його власного волевиявлення.

Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №240/32929/23 у справі за позовом ОСОБА_1 , яка діє у власних інтересах та в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 та її недієздатному сину ОСОБА_2 з 01.10.2023 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн згідно із постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" №713 від 14.07.2021.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2023 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 , з 01.10.2023 з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, з урахуванням проведених виплат.

Вказане рішення набрало законної сили 23.04.2024 та пенсійним органом не оскаржувалось.

Згідно долученого до апеляційної скарги розрахунку, за період з 01.10.2023 по 30.04.2024 ОСОБА_1 донарахована доплата в розмірі 7000,00 грн, тобто в меншому розмірі, ніж зобов'язано відповідача здійснити перерахунок і виплату щомісячної доплати згідно Постанови №713.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що в результаті перерахунку на виконання рішення суду загальний розмір пенсії з 01.10.2023 по пенсійній справі ОСОБА_1 становить 6341,88грн., та по пенсійній справі ОСОБА_1 , що діє в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 становить 7394,23 грн., в тому числі щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 від 14.07.2021 - 1000,00 грн (на одного утриманця).

В свою чергу, колегія суддів звертає увагу, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №240/32929/23 зобов'язано здійснити перерахунок та виплату урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000,00, встановленої Постановою №713, окремо ОСОБА_1 та ОСОБА_1 , яка діє в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 .

Крім того, суд першої інстанції вірно зазначив, що у вказаному вище судовому рішенні суд дійшов висновку, що оскільки перерахунок пенсії позивача та її недієздатного сина, проведений відповідачем на виконання судових рішень з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач та її син мають право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Колегія суддів враховує, що судове рішення підлягає виконанню у спосіб та у порядку визначеними таким рішенням. Якщо судове рішення є незрозумілим сторонам у справі або державному виконавцю останні наділені правом на звернення до суду з відповідною заявою в порядку визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

При цьому, колегія суддів зауважує, що як свідчать матеріали електронної справи, відповідач не скористався правом на оскарження рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №240/32929/23 в апеляційному порядку, а тому згідно вимог ст. 370 КАС України, вказане рішення мало бути виконано відповідачем в повному обсязі.

Отже, надаючи оцінку викладеному, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Житомирській області протиправно не перераховано і не виплачено ОСОБА_1 доплату до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713 у розмірі 2000 грн кожному.

Таким чином, оскільки під час розгляду справи встановлено факт невиконання пенсійним органом рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 22.03.2024 у справі №240/32929/23 в повному обсязі, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для скасування постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Сладь Т.П. від 18.11.2024 ВП №75074241 про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн

Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з ч. 4 ст.272, 328, 329 КАС України.

Головуючий Драчук Т. О.

Судді Полотнянко Ю.П. Смілянець Е. С.