10 лютого 2025 року м. Чернігів Справа № 620/1443/25
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Бобровицького районного суду Чернігівської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Бобровицького районного суду Чернігівської області, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області та просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ керівника апарату Бобровицького районного суду Чернігівської області від 16.02.2024 року №12-ос «Про встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям Бобровицького районного суду Чернігівської області» в частині встановлення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років на державній службі у розмірі 30 відсотків посадового окладу;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату надбавки за вислугу років державної служби з 02.02.2024, відповідно до частини 1 статті 52 Закону України «Про державну службу», а саме: на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50 відсотків посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум.
Одночасно у позовній заяві позивач заявив колопотання про поновлення строку звернення до суду, в обґрунтування якого просить врахувати введення в Україні воєнного стану, постійне застосування графіків аварійних відключень електроенергії та оголошення повітряних тривог.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, в тому числі, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Приписами частини 5 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування (пункт 17 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
З матеріалів справи слідує, що позивач оскаржує, в тому числі, наказ керівника апарату Бобровицького районного суду Чернігівської області від 16.02.2024 №12-ос «Про встановлення надбавки за вислугу років державним службовцям Бобровицького районного суду Чернігівської області». Проте, позовна заява подана до суду 05.02.2025, що свідчить про пропуск встановленого законом строку для звернення до адміністративного суду.
У відповідності до вимог частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання позовної заяви особою після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Разом з тим, суд зазначає, що позивач проходить публічну службу в Бобровицькому районному суді Чернігівської області та оскаржує, зокрема наказ голови суду, винесений 16.02.2024.
З огляду на викладене, у вказаній частині позовних вимог строк звернення до суду становить один місяць. При цьому, слід зазначити, що вказаний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що її права, свободи чи інтереси порушено, визначилася, чи буде вона звертатися до суду із позовом щодо оскарження рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання вчиняти дії з метою їх відновлення не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Щодо оголошення на всій території України воєнного стану, постійного застосування графіків аварійних відключень електроенергії та оголошення повітряних тривог, суд зазначає, що позивачем не надано належних доказів на підтвердження, що вищезазначені обмеження позбавили можливості позивача своєчасно звернутись до суду.
Крім того, суд звертає увагу на те, що, починаючи з середини квітня 2022 року, Чернігівська область не належала до територій, що розташована в районі проведення воєнний (бойових) дій або яка перебувала в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Не належала ця територія до відповідних зон й у подальшому. У свою чергу, належних і допустимих доказів існування у позивача об'єктивних, пов'язаних із введенням воєнного стану, перешкод у реалізації свого права на звернення до суду, матеріали справи не містять.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що позивачем не наведено поважних причин пропуску строку звернення до суду та не додано доказів поважності таких причин.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам законодавства, а тому вона має бути залишена без руху з наданням позивачу строку на усунення вказаного недоліку шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску (в частині оскарження наказу від 16.02.2024 №12-ос).
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву залишити без руху.
Позивачу надати строк для усунення недоліку протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду та роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І.І. Соломко