10 лютого 2025 року місто Київ № 320/39737/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом:
- визнати протиправними дії Міністерства юстиції України як правонаступника Державної пенітенціарної служби України, які полягають у відмові відповідача, Міністерства юстиції України, підготувати та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 07 березня 2018 року з посадовим окладом за посадою групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 718") з урахуванням зміни розміру щомісячних основних видів грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";
- зобов'язати Міністерство юстиції України, як правонаступника Державної пенітенціарної служби України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу з 07 березня 2018 року з посадовим окладом за посадою групи 1 оплати праці на посадах державної служби у державних органах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року № 121 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 718") з урахуванням зміни розміру щомісячних основних видів грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без виклику (повідомлення) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті та доказів.
Позов обґрунтовував тим, що він має право на перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов № 704 та № 121, проте Мін'юст протиправно не підготував та не направив до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку його пенсії, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Позивач не погоджується з роз'ясненням Мін'юсту, що Постанова КМ України № 704 не поширюється на категорію осіб, зазначених у пункті 1 Постанові КМ України № 718.
Постанова Кабінету Міністрів України № 718 у первинній редакції від 19.10.2016 містила посаду заступника Голови Державної пенітенціарної служби України поряд з такими посадами як Заступник Голови СБУ, заступник Голови Служби зовнішньої розвідки, заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил, начальник Головного управління - заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил, командувач окремого роду військ Збройних Сил, командувач окремого роду сил Збройних Сил, заступник командувача Національної гвардії, заступник Голови Адміністрації Держспецтрансслужби, заступник Голови Держприкордонслужби, заступник начальника Управління державної охорони, заступник Голови ДПтС, заступник Голови Держспецзв'язку, заступник Голови ДСНС, заступник керівника розвідувального органу Міноборони, начальник Об'єднаного оперативного штабу.
У зв'язку із ліквідацією Державної пенітенціарної служби серед посад, яким встановлювалися посадові оклади Постановою КМ України № 718 зі змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України № 121, відсутня посада «заступника Голови ДПтС».
Позивач вважає, що посада, яку він обіймав на час звільнення, за кваліфікаційними характеристиками продовжує відповідати іншим посадам, зазначеним у Постанові Кабінету Міністрів України № 718.
Оскільки від Департаменту з питань виконання кримінальних покарань не отримав відповіді, позивач визначив відповідачем Мін'юст. Питання про те, який підрозділ відповідача буде видавати довідку, є суто організаційним.
Міністерство юстиції України у відзиві на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позову. Заперечення на позов обґрунтовував тим, що умови грошового забезпечення заступника Голови Державної пенітенціарної служби України було визначено Постановою Кабінету Міністрів України № 718 у редакції, чинній до 16.05.2017 - дати внесення змін Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 294 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі - Постанова КМ України № 294).
Дія Постанови Кабінету Міністрів України № 704 не поширюється на категорію осіб, зазначених у Постанові Кабінету Міністрів України № 718. Міністерство соціальної політики на запит Мін'юсту повідомило, що Постанова КМ України № 121 не визначає умов проведення перерахунку пенсій категорій осіб, до яких належить позивач. Тому немає підстав для підготовки та направлення до Пенсійного фонду довідки про грошове забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Окрім того, Мін'юст вважає себе неналежним відповідачем, оскільки уповноваженим органом для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є Департамент з питання виконання кримінальних покарань, який є самостійною юридичною особою та діє відповідно до Положення про Департамент, затвердженого наказом Мін'юсту від 06.02.2020 № 435/5.
Щодо неналежного відповідача, суд зазначає.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45 (у редакції Постанови КМ України від 21.02.2018 № 103) в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій за формою згідно з додатками 2 готуються Мін'юстом.
Департамент з питань виконання кримінальних покарань утворено як міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань (п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 20 «Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції»).
Делегування відповідачем частини своїх повноважень Департаменту відповідно до пп. 31 п. 3 Положення, не звільняє Мін'юст від обов'язку, визначеного п. 3 Порядку № 45, у випадку звернення особи, яка була звільнена з апарату Державного департаменту з питань виконання покарань, підготувати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії або забезпечити підготовку такої довідки територіальним органом (Департаментом).
Отже, ОСОБА_1 подав позов до тієї особи, яка має відповідати за позовом, а саме до Міністерства юстиції України, тому клопотання відповідача про заміну неналежного відповідача задоволенню не підлягає.
Крім того, відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
Вирішуючи клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.
Верховний Суд в постанові від 12.12.2023 у справі № 380/1907/23 зазначив:
- видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в пункті 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ;
- згідно із частиною третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Проаналізувавши наведені правові норми, Верховний Суд дійшов висновків:
- до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений частиною другою статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до адміністративного суду;
- застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм частини третьої статті 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії".
Таким чином, враховуючи висновки Верховного Суду, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено.
ОСОБА_1 був звільнений з посади заступника Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, якому призначена пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
У зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 2016 року №718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» та відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Державною пенітенціарною службою України (ДПтС) складено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.05.2016, виходячи з таких видів грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим (спеціальним) званням;
- надбавка за вислугу років (40%);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%);
- надбавка за інтенсивність (50%).
07.04.2023 позивач звернувся до Міністерства юстиції України з заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку з 07 березня 2018 року пенсії позивача.
Листом від 04.05.2023 №55579/В-9705/16.3.2 Міністерство юстиції України повідомило позивача про те, що на нього, як на особу, зазначену у постанову Кабінету Міністрів України №718, не поширюються положення постанови Кабінету Міністрів України №704. Також у листі зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України №121 від 28 лютого 2018 року внесені зміни до постанови №718, зокрема, підвищені розміри посадових окладів шляхом визначення груп оплати праці на посадах державної служби, зазначених у постанові №718. При цьому, позивача повідомлено, що уповноваженим органом для видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, які проходили службу в Державній кримінально-виконавчій службі України є Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не виготовлення та ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві нової довідки про грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Позивач отримує пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Усі, призначені за цим Законом пенсії, підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
Спір виник головним чином через різні висновки сторін про те, яка посада на теперішній час є відповідною до посади заступника Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, з якої було звільнено позивача.
Позивач вважає, що як посаду заступника керівника центрального органу виконавчої влади, посаду заступника Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань має бути прирівняно до посад, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 718 - Заступник Голови СБУ, заступник Голови Служби зовнішньої розвідки, заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил, начальник Головного управління - заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил, командувач окремого роду військ Збройних Сил, командувач окремого роду сил Збройних Сил, заступник командувача Національної гвардії, заступник Голови Адміністрації Держспецтрансслужби, заступник Голови Держприкордонслужби, заступник начальника Управління державної охорони, заступник Голови ДПтС, заступник Голови Держспецзв'язку, заступник Голови ДСНС, заступник керівника розвідувального органу Міноборони, начальник Об'єднаного оперативного штабу.
Позивач вважає, що посада, яку він обіймав на час звільнення, за кваліфікаційними характеристиками продовжує відповідати іншим посадам, зазначеним у Постанові Кабінету Міністрів України № 718.
Натомість, Мін'юст зазначає про відсутність аналогічної посади посаді заступника Голови ДПтС.
Вирішуючи спір, Суд виходить з того, що за п. 6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Позивач у березні 2005 року був звільнений з посади заступника Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань. На той час правовий статус Департаменту визначався Постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2009 № 587 «Про затвердження Положення про Державний департамент України з питань виконання покарань». Відповідно до п. 1 Положення Державний департамент України з питань виконання покарань є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції.
Згідно з Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010 № 1085/2010 утворено Державну пенітенціарну службу України шляхом реорганізації Державного департаменту України з питань виконання покарань.
Указом Президента України від 06.04.2011 № 394/2011 затверджено Положення про Державну пенітенціарну службу України та визначено, що Державна пенітенціарна служба України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.20211 № 1062 «Про утворення територіальних органів Державної пенітенціарної служби» здійснено реорганізацію центрального органу виконавчої влади з питань виконання покарань та його територіальних органів. Правонаступником Державного департаменту України з питань виконання покарань стала Державна пенітенціарна служба України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції» від 18.05.2016 № 343 ліквідовано Державну пенітенціарну службу України та покладено на Міністерство юстиції України завдання і функції з реалізації державної політики у сфері виконання кримінальних покарань та пробації.
19.10.2016 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу».
У додатку до цієї постанови визначено посадовий оклад заступника Голови Державної пенітенціарної служби України у розмірі 10338 грн.
На підставі цієї Постанови № 718 позивачу було перераховано пенсію у 2016 році. Його посаду заступника Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань було прирівняно до посади заступника Голови Державної пенітенціарної служби України.
Однак Постановою КМ України від 26.04.2017 № 294 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» у додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. № 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 85, ст. 2773) у графі "Найменування посади" слова "Голова ДПтС,", "перший заступник Голови ДПтС,", "заступник Голови ДПтС," виключено.
З 01.01.2018 набула чинності Постанова КМ України № 704, що змінила схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби. Найвищою є посада начальника департаменту (додаток 8 до Постанови КМ України № 704). Наступної після посади начальника департаменту є посада Начальника самостійного відділу.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), з преамбули якої вбачається, що її постановлено на виконання ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII.
28.02.2018 Кабінет Міністрів України Постановою № 121 (набула чинності 07.03.2018) виклав п. 1 Постанови КМ України № 718 у такій редакції:
« 1. Затвердити співвідношення між посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, та групами оплати праці на посадах державної служби згідно з додатком.
Посадові оклади за посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, встановлюються у розмірах, зазначених у схемі посадових окладів на посадах державної служби, за групами оплати праці у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, відповідно до співвідношення, затвердженого цією постановою.».
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII) у першій редакції Закону, чинній на час прийняття Постанови КМ України № 121, посади керівників державних органів і прирівняні до них посади належать до групи 3.
Кабінет Міністрів України у Постанові № 718 у редакціях від 19.10.2016, 16.05.2017, 18.07.2016 визначив розміри посадових окладів окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, а з 07.03.2018 - співвідношення між такими посадами та групами 1, 2, 3 оплати праці на посадах державної служби (згідно з Додатком) з метою встановлення розмірів посадових окладів.
13.03.2018 Мін'юст з метою виконання вимог Постанови КМ України № 103 щодо забезпечення підготовки довідок про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, прийняв Наказ № 686/5, яким затвердив Перелік посад осіб начальницького складу центрального апарату Державного департаменту України з питань виконання покарань, апарату Державної пенітенціарної служби України, Інспекції по особовому складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які скорочені та прирівнюються до існуючих посад осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України.
У Переліку № 686/5 посади, що були скорочені, прирівняні до існуючих посад, передбачених Додатком 8 до Постанови № 704.
Водночас Постановою КМ України № 704 та Переліком № 686/5 не передбачено посад осіб начальницького складу Державного департаменту з питань виконання покарань, Державної пенітенціарної служби України.
Таким чином, Постановою КМ України № 704 визначається схема тарифних розрядів за виключним переліком посад, який не включає керівних посад військовослужбовців та осіб начальницького складу (групи 1-3 заступників керівників державних органів і прирівняні до них посад відповідно до Закону № 889-VIII у первинній редакції від 10.12.2015).
Суд вважає, що не визначення співвідношення посад осіб начальницького складу ліквідованих центральних органів виконавчої влади та актуальних посад державної служби, призводить до порушення прав осіб, які обіймали такі посади, на перерахунок пенсії.
У цьому контексті доречними є юридичні позиції, наведені у Рішенні Конституційного Суду України від 23.12.2022 № 3-р/2022, яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), пп. 1 п. 2 Розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII у тім, що він унеможливив перерахунок розмірів пенсій, призначених на підставі ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ зі змінами.
У мотивувальній частині Рішення Конституцій Суд України вказав що « юридичний механізм індексації та перерахунку розмірів пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги є однією з конституційних гарантій дієвості права на соціальний захист. Тому на виконання Конституції України Верховна Рада України має забезпечити розвиток, конкретизацію та деталізацію низки конституційних норм і принципів, визначивши в законах підстави, порядок, умови індексації та перерахунку розмірів пенсій, інших видів соціальних виплат та допомоги для всіх груп пенсіонерів та одержувачів таких виплат та допомоги."
Позивач набув право на пенсію, звільнившись з керівної посади у центральному органі виконавчої влади, юрисдикція якого поширювалася на всю територію України; посади, яка до 16.05.2017 відповідала за класифікаційними характеристиками посаді заступника Голови ДПтС (керівної посади іншого центрального органу виконавчої влади).
Питання про те, яка посада є відповідною для перерахунку пенсії позивача після виключення з Постанови КМ України № 718 посади «заступник Голови ДПтС», не врегульовано законодавством.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Грошове забезпечення (посадові оклади) окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу центральних органів виконавчої влади, які займають керівні посади у Збройних силах України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки та ін., із 07.03.2018 співвідносяться із категоріями посад групи 3 оплати праці на посадах державної служби у державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, а з 07.08.2020 - категорія А посад державної служби, підкатегорія А2.
За класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) посада, з якої позивача було звільнено, відповідає посадам групи 3 оплати праці на посадах державної служби у державних органах.
Оскільки Постанова КМ України № 718 продовжує регулювати розмір грошового забезпечення осіб начальницького складу, які займають керівні посади центральних органів виконавчої влади, Суд дійшов висновку, що для вирішення спору слід застосувати Постанову КМ України № 718 (в редакції Постанови КМ України № 121) за аналогією закону та вважати посаду заступника Голови Державного департаменту України з питань виконання покарань (з якої було звільнено позивача) відповідною посаді групи 3" оплати праці на посадах державної служби у державних органах (з 07.08.2020 - категорія А посад державної служби, підкатегорія А2).
Позивач просив перерахувати йому пенсію з 07.03.2018 на підставі Постанови КМ України № 704. Відповідач вважає, що ця постанова не поширюється на позивача.
Як зазначалося вище, Постанова КМ України № 704 не встановлює розміру посадових окладів окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади. Посадові оклади такої категорії посад регулює Постанова КМ України № 718.
Тобто, грошове забезпечення позивача у зв'язку з набранням 01.03.2018 чинності Постановою КМ України № 704 не було зміненим.
Між тим, 07.03.2018 набрала чинності нова редакція Постанови КМ України № 718, якою змінено форму та, відповідно, розмір посадових окладів осіб начальницького складу, які займають керівні посади.
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 (у редакції, що відновила дію після визнання протиправним та нечинним змін до пункту 5 Порядку № 45, на підставі рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
На час відмови у видачі довідки для перерахунку пенсії (04.05.2023) Постанова КМ України № 718 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу» передбачала, зокрема:
Затвердити співвідношення між посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, та категоріями, підкатегоріями посад державної служби згідно з додатком.
Посадові оклади за посадами окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, які займають керівні посади, встановлюються у розмірах, зазначених у схемі посадових окладів на відповідних посадах державної служби, з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, відповідно до співвідношення, затвердженого цією постановою.
Під час визначення грошового забезпечення за посадою першого заступника Міністра оборони (якщо зазначену посаду займає військовослужбовець на період дії правового режиму воєнного стану) не застосовуються умови оплати праці, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 304 "Про умови оплати праці посадових осіб, керівників та керівних працівників окремих державних органів, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну службу" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 34, ст. 1327, № 61, ст. 2097).
2. Установити, що військовослужбовцям та особам начальницького складу, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, виплачується:
надбавка за інтенсивність служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу;
премія відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи у межах коштів, передбачених у кошторисі на преміювання військовослужбовців та осіб начальницького складу відповідного органу (для розвідувального органу - в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 30 відсотків загального фонду посадових окладів співробітників розвідувального органу на рік, та економії фонду грошового забезпечення);
грошова допомога на оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
3. Грошове забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у пункті 1 цієї постанови, складається з посадового окладу, інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років (військовослужбовцям розвідувальних органів - у розмірі трьох відсотків посадового окладу за кожний календарний рік вислуги років, але не більше 50 відсотків посадового окладу), установлених у розмірі та порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.
4. Військовослужбовцям та особам начальницького складу, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, може надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
Військовослужбовцям розвідувальних органів грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань виплачується один раз на рік у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення.
5. Рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення приймається в порядку, установленому керівником відповідного органу, в межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Рішення про виплату та конкретний розмір надбавки за інтенсивність служби, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги на оздоровлення військовослужбовцям та особам начальницького складу, що є керівниками центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через відповідних міністрів, їх заступникам приймаються міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади; керівникам органів військового управління та їх заступникам - міністром, якому підпорядковуються військові формування та правоохоронні органи.
Постановою КМ України № 704 від 30.08.2017 (набрала чинності з 01.03.2018) затверджено, зокрема:
- схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14;
- додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15;
- розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Цією постановою установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п. 2).
Співставлення тексту Постанов КМ України № 718 і 704 дає підстави для висновку, що Постанова КМ України № 704 визначає загальні умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб. Тобто є правовим актом загального характеру, що поширюється на всіх військовослужбовців та прирівняних до них осіб.
Натомість Постанова № 718 визначає питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу, зазначених у цій постанові, переважно керівного складу (керівників, перших заступників та заступників).
У Постанові КМ України № 718 врегульовано алгоритм визначення посадового окладу, передбачено виплату надбавки за інтенсивність служби; премії відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи; грошової допомоги на оздоровлення під час надання щорічної відпустки.
Ця надбавка, премія та допомога застосовуються лише до осіб, на яких поширюється Постанова № 718.
У п. 3 Постанови КМ України № 718 передбачено, що грошове забезпечення осіб начальницького складу, зазначених у пункті 1 цієї постанови, складається з посадового окладу, інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, установлених у розмірі та порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.
Постанова № 718 не визначає розмірів окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, які згадані у п. 3, і у цій частині відсилає до законодавства для військовослужбовців. Таким «законодавством» є Постанова КМ України № 704, яка передбачає, зокрема, схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.
Таким чином, ОСОБА_1 отримав право на перерахунок пенсії з 07.03.2018, Розмір зміненого (збільшеного) посадового окладу позивача визначається Постановою КМ України № 718 (у редакції Постанови КМ України № 121), а Постанова КМ України № 704 застосовується до нього субсидіарно в частині визначення розміру окладу за військовим (спеціальним) званням і надбавки за вислугу років, а також інших складових грошового забезпечення, які відповідно до п. 5 Порядку № 45 враховуються під час перерахунку пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17.03.2023 у справі № 640/29214/20.
Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом:
визнання протиправною відмову Міністерства юстиції України ОСОБА_1 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
зобов'язання Міністерства юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 07 березня 2018 року з посадовим окладом за посадою групи 3 оплати праці на посадах державної служби у державних органах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121) з урахуванням зміни розміру щомісячних основних видів грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн. Оскільки позов задоволено повністю на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Міністерства юстиції України ОСОБА_1 підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Міністерство юстиції України підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві належним чином оформлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 07 березня 2018 року з посадовим окладом за посадою групи 3 оплати праці на посадах державної служби у державних органах відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 718 (у редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року №121) з урахуванням зміни розміру щомісячних основних видів грошового забезпечення (окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії), відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 )
Відповідач: Міністерство юстиції України (ідентифікаційний код 00015622, місцезнаходження: 01001, місто Київ, вулиця Архітектора Городецького, будинок 13)
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Донець В.А.