Україна
Донецький окружний адміністративний суд
11 лютого 2025 року Справа№200/8432/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Донецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Донецькій області (далі позивач), звернувся з позовом до ОСОБА_1 (далі відповідач), у якому просив стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 до бюджету податковий борг у сумі 59 097,53 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що за позивачем обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 59 097,53 грн та виник у період з 28.05.2024 по 13.10.2024 з причини несплати податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом. Враховуючи те, що узгоджених податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом відповідачем перед бюджетом самостійно не сплачено, виникли правові підстави для звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу в розмірі 59097,53 грн з рахунків у банківських установах, які обслуговують відповідача.
Ухвалою суду від 16.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
У строк, встановлений судом, відповідач відзиву на позовну заяву не подав, а тому суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Ухвала від 16.12.2024 надіслані судом до Єдиного державного реєстру судових рішень, зареєстровані та оприлюднені. Копія даної ухвали дублювались на веб ресурсі "Судова влада України". При намаганні повідомити відповідача щодо ухвали суду від 16.12.2024 шляхом телефонограми на телефон, який вказано у реєстраційних даних щодо відповідача, а саме : НОМЕР_2 судом встановлено, що даній номер телефону відключений.
Дослідивши матеріали справи суд встановив таке.
За відповідачем - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, у розмірі 59 097,53 грн та виник у період з 28.05.2024 по 13.10.2024 з причини несплати податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом, у тому числі:
- орендна плата з фізичних осіб (код класифікації доходів бюджету 18010900, код за КАТОТТГ - UA14120030000057882) у сумі 59 097,53 грн, а саме: 28 814,01 грн - нараховано податок на майно громадян (нерухоме майно, транспортний податок, плата за землю) податкове повідомлення - рішення (форма «Ф») вiд 01.12.2023 № 8578212-2420-0510-UA14120030000057882 термін сплати 28.05.2024;
30 283,52 грн - нараховано податок на майно громадян (нерухоме майно, транспортний податок, плата за землю) податкове повідомлення - рішення (форма «Ф») вiд 25.06.2024 № 499598-2410-0510-UA14120030000057882 термін сплати 13.10.2024.
У зв'язку з несплатою відповідачем узгоджених податкових зобов'язань, ГУ ДПС у Донецькій області було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 17.09.2024 № 0000422-1305-0599, яку 18.09.2024 спрямовано на адресу платника засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 07.10.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання» Вказана податкова вимога не була оскаржена та не відкликалась.
Враховуючи те, що узгоджених податкових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом відповідачем перед бюджетом самостійно не сплачено, виникли правові підстави для звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу в розмірі 59097,53 грн. з рахунків у банківських установах, які обслуговують відповідача.
Матеріали справи не містять доказів того, що вищезазначені податкові повідомлення-рішення та податкова вимога оскаржені відповідачем в адміністративному чи судовому порядку.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
У ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ст.67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом 14.1.157 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
Пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному ст.42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони […] надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику). У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (пункт 42.5 статті 42 ПК України).
Платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу.
Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси (пункт 45.1 статті 45 ПК України).
Відповідно до п.63.3 ст.63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за […] місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) […] рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням […] (неосновне місце обліку).
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункту 287.5 статті 287 ПК України).
Податковий борг це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України). У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків (пункт 59.1 статті 59 ПК України).
За приписами п.56.18 ст.56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що повідомлення-рішення та податкова вимога були належним чином надіслані (вручені) відповідачу, останній не оскаржив ці рішення ані в адміністративному, ані в судовому порядку. Відповідач не сплатив грошове зобов'язання протягом 60 календарних днів з дня отримання податкових повідомлень-рішень.
Судом встановлено, що вищевказані податкові повідомлення-рішення вручені відповідачу в порядку ст.42 ПК України 03.01.2024, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення (номери відправлень: 0600946984083; 8431800149053).
За приписами ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Отже, питання правомірності нарахування відповідачу сум плати за землю, а також прийняття повідомлень-рішень та податкової вимоги, судом не розглядається, оскільки не входить до предмету спору даної справи.
Згідно з абз.7 п.2 розділу I Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 №5, інтегрована картка платника - це форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що ведеться за кожним видом платежу.
Інтегрованою карткою платника податків ОСОБА_1 підтверджується наявність податкового боргу з орендної плати з фізичних осіб.
Контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункти 95.1, 95.2 статті 95 ПК України).
Згідно з п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги про стягнення податкового боргу підлягають задоволенню.
Питання розподілу судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення витрат, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи, позивачем не подано.
Керуючись статтями 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, адреса для листування: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 44070187, ел. пошта: dn.official@tax.gov.ua, тел. НОМЕР_3 до ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 до бюджету податковий борг у сумі 59097 (п'ятдесят дев'ять тисяч дев'яносто сім) гривень 53 копійки.
Повний текст рішення складено 11.02.2025.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Шинкарьова