Рішення від 11.02.2025 по справі 160/32144/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2025 рокуСправа №160/32144/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сліпець Н.Є.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

04.12.2024 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, пов'язані з реєстрацією у Державному земельному кадастрі, відомостей про земельну ділянку за кадастровим номером 1223756800:01:002:0110, яка розташована на території Курилівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, згідно з яким власником земельної ділянки визначено ПАТ «Дніпровець» ЄДРПОУ 30593910 (колишня назва СР ЗАТ «Дніпровець»);

- скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 136,9215 га з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №113 від 19.05.1999, який виданий на підставі рішення Курилівської селищної ради народних депутатів №14-3/ХХІІІ від 25.03.1999, ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 3,5854 га (в тому числі рілля - 2,8129 га та кормові угіддя 0,7725 га), яка розташована на території Курилівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла, єдиним спадкоємцем є позивач - ОСОБА_1 , яка не може присвоїти кадастровий номер своїй земельній ділянці площею 2,8129 га та вступити у спадщину, оскільки згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 08.10.2021 №449/0/398-21-0.104.1, земельна ділянка площею 2,8129 га одночасно обліковується як за позивачем так і за ПАТ «Дніпровець» на праві власності, на підставі державного акту про право власності на землю серія ЯМ №870623 від 29.12.2012, кадастровий номер 1223756800:01:002:0110, площею 136,9215 га, а згідно листа від 02.08.2024 №29-4-0.222-4277/2-24, земельна ділянка площею 0,7725 га обліковується за ПАТ «Дніпровець», кадастровий номер 1223756800:01:001:2899. Разом з тим, на цей час, документи, які слугували підставою для виготовлення та видачі СР ЗАТ «Дніпровець» державних актів на право власності на земельну ділянку, скасовані. Згідно відомостей у Державному земельному кадастрі від 20.11.2024, земельна ділянка кадастровий номер 1223756800:01:002:0110, площею 136,9215 га має державну реєстрацію без наявності інформації щодо форми власності та власника. Позивач вважає, що наявність державної реєстрації земельної ділянки площею 136,9215 га з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110 на праві власності за ПАТ «Дніпровець» в Державному земельному кадастрі позбавляє позивача, як спадкоємця, можливості присвоїти кадастровий номер своїй земельній ділянці площею 2,8129 га, яка знаходиться в межах земельної ділянки площею 136,9215 га, та здійснити державну реєстрацію своєї земельної ділянки, у зв'язку з чим вимушена звернутись до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами з 30.12.2024, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також, цією ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Публічне акціонерне товариство «Дніпровець».

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву, а третій особі пояснень - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

16.12.2024 до суду через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник у задоволенні позову просив відмовити повністю, посилаючись на те, що ОСОБА_2 рішенням Курилівської селищної ради Дніпропетровської області було передано у приватну власність для товарного сільськогосподарського виробництва спірні земельні ділянки площею 3,5854 га (у яких існує можливий перетин із земельною ділянкою з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110), з них ділянка 1 площею 2,8129 га та ділянка 2 площею 0,7725 га, на території Курилівської селищної ради Дніпропетровської області, про що свідчить Державний акт на право приватної власності на землю зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю 19.05.1999 за № 113. Однак, позивачем не використано процедуру внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру для вирішення питання по суті справи та обрано невірний спосіб захисту свого права, оскільки сам факт державної реєстрації земельної ділянки засвідчує лише її формування в натурі (на місцевості) та не породжує жодних прав чи обов'язків майнового характеру. Також, представник відповідача посилався на те, що Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не є належним відповідачем у справі, оскільки державна реєстрація права власності на земельну ділянки або її скасування не відноситься до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області та є виключною компетенцією державного кадастрового реєстратора. Крім того, звертав увагу суду на те, що скасування державної реєстрації земельної ділянки є похідним рішенням після визнання недійсним чи скасування майнових прав на об'єкт нерухомості. Отже, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області жодним чином не порушувало прав позивача, на підставі викладеного у задоволенні позову просив відмовити.

Третя особа, правом надання письмових пояснень не скористалась.

Відповідно до положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ДП, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №113 від 19.05.1999, який виданий на підставі рішення Курилівської селищної ради народних депутатів №14-3/ХХІІІ від 25.03.1999, ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 3,5854 га (в тому числі рілля - 2,8129 га та кормові угіддя 0,7725 га), яка розташована на території Курилівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно із довідкою державного нотаріуса Петриківської державної нотаріальної контори Могильної Л.Г. від 21.11.2014 №1899/02-14, ОСОБА_2 померла, єдиним спадкоємцем є ОСОБА_1 .

Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №449/0/398-21-0.104.1 від 08.10.2021, належна ОСОБА_2 земельна ділянка площею 2,8129 га одночасно обліковується як за позивачем, так і за ПАТ «Дніпровець» на праві власності, на підставі державного акту на право власності на землю серія ЯМ №870623 від 29.12.2012, кадастровий номер 1223756800:01:002:0110, площею 136,9215 га, а згідно листа від 02.08.2024 №29-4-0.222-4277/2-24, земельна ділянка площею 0,7725 га обліковується за ПАТ «Дніпровець», кадастровий номер 1223756800:01:001:2899.

Судом встановлено, що на підставі рішення Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 18.06.2015 у справі №187/440/15-ц, визнано недійсним та скасовано державний акт серії ЯМ №870623 від 29.12.2012, кадастровий номер 1223756800:01:002:0335, площею 136,9215 га.

Також, судом встановлено, що скасовано документи, які слугували підставою для виготовлення та видачі СР ЗАТ «Дніпровець» вищевказаного державного акту на право власності на земельну ділянку, а саме: розпорядження голови Петриківської райдержадміністрації від 19.09.2012 №833-р-12 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки Сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству «Дніпровець» скасовано, що підтверджується: 1) постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.07.2012 у справі №2а/0470/4323/12; 2) ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2013 у справі № 2а/0470/4323/12; 3) постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2015 у справі № 2а/0470/14427/12; 4) постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.01.2015 у справі №804/17320/14; 5) постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.12.2014 у справі №804/12930/14; 6) ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.04.2015 справа № К/800/68371/14; 7) постановою Дніпропетровського апеляційним адміністративного суду від 11.06.2014 у справі № 2а/0470/4316/12; 8) ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.10.2014 року у справі № К/800/36817/14; 9) постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31.05.2015 у справі № 804/17313/14; 10) постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2014 у справі № 23н-14/2а/0470/11198/12; 11) постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області від 07.04.2015 у справі № 804/12684/14.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав від 20.11.2024, земельна ділянка кадастровий номер 1223756800:01:002:0110, площею 136,9215 га має державну реєстрацію без наявності інформації щодо форми власності та власника.

При цьому, відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав від 30.11.2024 №406073768, право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1223756800:01:002:0110 у ПАТ «Дніпровець» припинено.

27.09.2024 ФОП ОСОБА_3 , яка виконувала роботи з присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці площею 2,8129 га, звернулась із заявою до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області про виправлення помилки, що виникла під час державної реєстрації земельної ділянки, та відправити земельну ділянку кадастровий номер 1223756800:01:002:0110, площею 136,9215 га, в архів.

Листом №28-4-0.223-5828/2-24 від 22.10.2024 Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію на підставі рішення суду.

Вирішуючи спір по суті пред'явлених вимог, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовані Земельним кодексом України, Законом України від 07 липня 2011 року №3613-VI «Про Державний земельний кадастр.

За правилами статті 79-1 Земельного кодексу України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Земельні ділянки можуть бути об'єднані, якщо вони мають однакове цільове призначення. У разі поділу земельної ділянки, об'єднання земельних ділянок сформовані земельні ділянки зберігають своє цільове призначення. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру встановлює Закон України «Про Державний земельний кадастр» №3613-VI (Закон №3613-VI).

За визначеннями у статті 1 названого Закону: Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж;

державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;

кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Як передбачено у частинах першій-другій статті 24 Закону №3613-VI, державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За положеннями частини третьої цієї ж статті державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:

особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;

органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);

замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву);

замовника документації із землеустрою, за якою здійснюється формування земельної ділянки державної, комунальної власності, у випадках, коли розроблення такої документації відбувається без дозволу органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування;

власника земельної частки (паю) або його спадкоємця (у разі формування земельної ділянки в порядку виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв);

особи, визначені частиною першою статті 118 Земельного кодексу України, у тому числі власника нерухомого майна (будівлі, споруди), розташованої на земельній ділянці, що надається (передається) із земель державної чи комунальної власності, або його спадкоємця.

Як закріплено у частині шостій статті 24 Закону №3613-VI, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

За приписами частини десятої статті 24 Закону №3613-VI, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

За нормами статті 16 Закону №3613-VI, земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Система кадастрової нумерації земельних ділянок є єдиною на всій території України. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

Порядок ведення Державного земельного кадастру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі - Порядок № 1051). Порядок визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.

За приписами пункту 114 Порядку №1051, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру; 3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.

Пунктом 60 Порядку також визначено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, питання наявності права стосовно земельної ділянки у межах цієї справи не оспорюється, тобто спір про цивільне право відсутній.

Спірні відносини стосуються виключно управлінських функцій щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 136,9215 га з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110.

Суд зазначає, що припинення права власності особи на земельну ділянку можливе шляхом припинення дії правового титулу як підстави виникнення такого права, тобто скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку, а саме, Державних актів на право власності на земельну ділянку.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Петриківського районного суду Дніпропетровської області від 18.06.2015 у справі №187/440/15-ц встановлено і не потребує доказуванню, факт припинення права власності за СР ЗАТ «Дніпровець» на земельну ділянку загальною площею 136,9215 га, кадастровий номер 1223756800:01:002:0110, виданий Сільськогосподарському риболовецькому закритому акціонерному товариству «Дніпровець» на підставі Розпорядження голови Петриківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області від 19.09.2012 №833-р-12, постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.10.2012 у справі № 2а/0470/11198/12 та зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею.

Отже, суд вважає, що наявність державної реєстрації земельної ділянки площею 136,9215 га з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110 на праві власності за ПАТ «Дніпровець» в Державному земельному кадастрі позбавляє позивача можливості присвоїти кадастровий номер земельній ділянці площею 2,8129 га (яка знаходиться в межах земельної ділянки площею 136,9215 га) та здійснити державну реєстрацію земельної ділянки, що, в свою чергу, порушує її право, як власника нерухомого майна, відтак, таке право підлягає захисту.

Також, суд враховує, що за нормами статті 24 Закону «Про державний земельний кадастр», ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Доказів наявності речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки із кадастровим номером 1223756800:01:002:0110 - не подано, судом також не встановлено наявності таких прав або обтяжень (навпаки із матеріалів справи вбачається припинення права власності щодо відповідної земельної ділянки, скасування акта на право власності на земельну ділянку, відсутність спору щодо земельної ділянки), у зв'язку із чим суд не вирішує, відповідно, і питання про їх припинення.

Враховуючи те, що поділ земельної ділянки площею 136,9215 га не є можливим, оскільки згоду на поділ земельної ділянки надає її власник, а право власності на вказану земельну ділянку скасовано у судовому порядку, то єдиним можливим способом захисту порушених права позивача у спірних правовідносинах є скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 136,9215 га з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110.

Відтак, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки є достатньою підставою для скасування державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельної ділянки саме в Державному земельному кадастрі.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, які пов'язані з реєстрацією у Державному земельному кадастрі, відомостей про земельну ділянку за кадастровим номером 1223756800:01:002:0110, яка розташована на території Курилівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, згідно з яким власником земельної ділянки визначено ПАТ «Дніпровець» ЄДРПОУ 30593910 (колишня назва СР ЗАТ «Дніпровець», суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15 затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до пункту 1 цього Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (підпункт 31 пункту 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру).

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року № 333, Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Головне управління Держгеокадастру в області відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.

Отже державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.

Аналогічну позицію займає Верховний Суд у постанові від 11.03.2024 року у справі № 480/749/23.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, які пов'язані з реєстрацією у Державному земельному кадастрі, відомостей про земельну ділянку за кадастровим номером 1223756800:01:002:0110, яка розташована на території Курилівської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області, згідно з яким власником земельної ділянки визначено ПАТ «Дніпровець» ЄДРПОУ 30593910 (колишня назва СР ЗАТ «Дніпровець»), оскільки на момент їх вчинення дії останнього відповідали Конституції та законам України, у зв'язку з чим у задоволенні позовної заяви в цій частині слід відмовити.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінуючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 1211,20 грн, що документально підтверджується квитанцією №0.0.4035266935.1 від 28.11.2024.

Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, частина судових витрат пов'язана зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, в сумі 605,60 грн., що становить 50 % від суми сплаченого судового збору.

Відповідно до ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (49006, м. Дніпро, вул. Філосовська, буд. 39-А, код ЄДРПОУ 39835428), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Приватне акціонерне товариство «Дніпровець» ( 01042, м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, буд. 7, офіс 3, код ЄДРПОУ 30593910), про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації - задовольнити частково.

Скасувати державну реєстрацію в Державному земельному кадастрі земельної ділянки площею 136,9215 га з кадастровим номером 1223756800:01:002:0110.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (49006, м. Дніпро, вул. Філосовська, буд. 39-А, код ЄДРПОУ 39835428) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 605,60 (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.Є. Сліпець