Рішення від 11.02.2025 по справі 140/13689/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/13689/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) області про визнання протиправною бездіяльності щодо неврахування додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення; зобов'язання врахувати додаткову вислугу років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення виходячи із 23 років військової служби та здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01.11.2024 року за вислугу років у розмірі 59% грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Як зазначає позивач, що згідно довідки від 15.04.2024 №1382 виданою Військовою частиною НОМЕР_1 позивач у період з 10.04.2022 проходив військову службу по мобілізації.

Згідно до витягу із наказу від 26.04.2024 №119 позивача звільнено із військової служби та загальна вислуга років в ЗСУ становить 04 роки 06 місяців 25 днів. Вказана вислуга років обрахована із урахування періоду строкової військової служби згідно до військового квитка НОМЕР_2 .

Позивач 28.10.2024 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії виходячи із 23 років вислуги років, однак отримав відмову.

Непогоджуючись із вказаною відмовою позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою судді від 02.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.23).

У відзиві на позовну заяву представник відповідача проти позову заперечив з наступних підстав (а.с.25-33).

Зазначає, що функції по формуванню грошового забезпечення та розрахунку вислуги років відносяться до компетенції уповноважених структурних підрозділів силових міністерств та відомств.

Відповідно до Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються особами до органів, що призначають пенсії, через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів. Уповноважений структурний підрозділ з дня одержання заяви про призначення (перерахунок) пенсії оформляє всі необхідні документи і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Враховуючи вище зазначене, на думку представника відповідача, ГУ ПФУ у Волинській вірно обчислено розмір пенсії за вислугу років Позивача, з врахуванням вислуги років 21 рік у відсотковому співвідношенні 53 відсотки від суми грошового забезпечення.

Крім того, вказує, що ГУ ПФУ у Волинській області самостійно не обчислює вислуги років заявникам, а лише розглядає направлені уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств документи (Подання, грошовий атестат, довідки про додаткові види грошового забезпечення, ін.).

Матеріали пенсійної справи позивача не містять будь якого іншого розрахунку вислуги років уповноваженого підрозділу силового міністерства з врахуванням доданих до позовної заяви довідок.

Таким чином, представник відповідача вважає, що відповідачем вірно розраховано вислугу років ОСОБА_1 , а тому позов є необґрунтованим та безпідставним.

Інших заяв по суті справи не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та з 02.07.2009 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), що підтверджується матеріалами пенсійної справи №0303001522-МВС.

Згідно довідки, виданою Військовою частиною НОМЕР_1 , №1382 від 15.04.2024, сержант ОСОБА_1 перебував у В/ч НОМЕР_1 на військовій службі по мобілізації з 10.04.2022 по теперішній час (на час видачі довідки) (а.с.11).

Відповідно до наказу командира В/ч НОМЕР_1 (по стройовій частині) сержанта ОСОБА_1 відповідно до наказу №127-РС від 25.04.2024 з 26.04.2024 виключено зі складу частини та всіх видів грошового забезпечення (а.с.12).

28.10.2024 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо перерахунку пенсії, однак листом від 07.11.2024 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, вказавши, що для перегляду розміру пенсії органами Пенсійного фонду України уповноважений орган (структурний підрозділ) з яких звільнилась особа формує пакет документів, зокрема: подання про призначення/перерахунок пенсії, розрахунок вислуги років, грошовий атестат, довідку про додаткові види грошового забезпечення. Таким чином, оскільки документи для перерахунку ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області не надходили, відтак відсутні підстави для здійснення такого перерахунку (а.с.20).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування додаткової вислуги років за час проходження військової служби за призовом під час мобілізації з 10.04.2022 по 26.04.2024. та не проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Відповідно до частин 3, 4 статті 2 Закону №2262-ХІІ пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Зазначений у частині третій цієї статті порядок збереження, нарахування та виплати пенсій поширюється на пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, прийнятих на службу на посади поліцейських до підрозділів поліції особливого призначення.

Згідно частинами 1, 2 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина друга статті 51 Закону № 2262-ХІІ).

Таким чином, пенсіонери, яким призначена пенсія на підставі Закону № 2262-ХІІ, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом до Збройних Сил України, мають право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років, набутої з часу такого призову на військову службу до дня фактичного звільнення.

Згідно із статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" (далі - Постанова № 393) передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах б-д, ж і з статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Пунктом 3 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Отже, до вислуги років позивача для перерахунку пенсії має бути врахована додаткова вислуга років від часу призову його на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до дня фактичного звільнення.

Правовідносини щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача має бути проведений на підставі його заяви та додаткових документів, про що зазначено у статті 63 Закону № 2262-ХІІ, при цьому перелік додаткових документів є законодавчо встановленим.

У відповідності до пункту 2 розділу ІІ Порядку №3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: 1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); 2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; 3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); 4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 8 до цього Порядку); 5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); 6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07 липня 2014 року № 13-1) (для призначення пенсії згідно з пунктом б статті 12 Закону); 7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу; 8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначеодання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») (для призначення пенсії згідно з пунктом б статті 12 Закону).

Для виплати пенсії пенсіонерам з урахуванням загальної (додаткової) вислуги відповідно до частин другої-четвертої статті 2 Закону №2262-XII подаються документи, передбачені підпунктами 1-7 цього пункту.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону №2262-XII, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Відповідач листом від 07.11.2024 наголосив позивачу, що для здійснення перерахунку його пенсії після звільнення із військової служби за мобілізацією з урахуванням додаткової вислуги років та розміру грошового забезпечення за час військової служби за призовом під час мобілізації документи до ГУ ПФУ у Волинській області необхідно подати саме уповноваженому органу (структурному підрозділу), де позивач проходив військову службу.

Проте, вказана вимога пенсійного органу є безпідставною, оскільки позивач просив перерахувати вже призначену пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ, яку він отримує з 02.07.2009, що підтверджено листом відповідача від 07.11.2024 (а.с.20).

Доводи відповідача щодо відсутності документів, необхідних для призначення пенсії, суд вважає необґрунтованими, оскільки підставою для звернення позивача до органу ПФУ був перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної позивачу у 2009 році, а не її призначення.

Такий перерахунок у відповідності до статті 63 Закону №2262-XII здійснюється за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонером, на підставі його заяви.

Тому, відповідач не надав оцінку наданим позивачем документам для перерахунку пенсії позивача в обсязі достатньому для висновку щодо їх правомірності.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

В контексті вимог суд зазначає, що критеріями обрання способу захисту прав особи є встановлення судом додержання суб'єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб'єкта владних повноважень права діяти під час прийняття рішення на власний розсуд (дискреційні повноваження). Відтак, за результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії, пенсійний орган повинен не повертати отримані документи, а прийняти одне з таких рішень: про перерахунок пенсії із врахуванням розміру грошового забезпечення та додаткової вислуги років або про відмову в такому перерахунку із обґрунтуванням підстав такої відмови.

Оскільки пенсійний орган не розглянув заяву позивача від 28.10.2024 та долучені до нього документи, з метою належного захисту прав позивача, слід зобов'язати ГУ ПФУ у Волинській області розглянути заяву про перерахунок пенсії з урахуванням доданих документів та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні суду.

Водночас, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії у розмірі 59% відповідних сум грошового забезпечення є безпідставними, оскільки заяву від 28.10.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову під час мобілізації до дня фактичного звільнення позивач не подавав.

Тому, спір щодо відсоткового розміру грошового забезпечення відсутній.

За змістом частин 1 і 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до положень статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, позовні вимоги необхідно задовольнити частково.

Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо неврахування ОСОБА_1 додаткової вислуги років від часу призову на військову службу за призовом під час мобілізації до дня фактичного звільнення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.10.2024 про перерахунок пенсії з урахуванням доданих документів та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених у даному рішенні суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя А.Я. Ксензюк