Рішення від 11.02.2025 по справі 140/14007/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/14007/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області (далі - міська рада, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №54/1 про затвердження порядку денного 54 чергової сесії Любомльської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.06.2024 відбулася 54 чергова сесія Любомльської міської ради на якій було прийнято рішення про затвердження порядку денного 54 чергової сесії Любомльської міської ради №54/1.

Позивач зазначає, що у відповідності до рішення Любомльської міської ради Волинської області VIII скликання від 30.11.2020 №1/2 «Про результати виборів, визначення повноважень та реєстрацію депутатів міської ради та міського голови» та Протоколу міської виборчої комісії «Про результати виборів депутатів міської ради VIII скликання та міського голови» ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) було обрано депутатом Любомльської міської ради Волинської області від Волинської обласної організації політичної партії «Сила і Честь».

30.11.2020 ОСОБА_2 прийняв присягу депутата, з того часу до 06.03.2024 здійснював повноваження представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу.

ОСОБА_1 в обґрунтування своєї позиції вказує, що як члену правління Волинської обласної організації політичної партії «Сила і Честь» йому стало відомо, що на виконання рішення політради політичної партії «Сила і Честь» скликана та проведення Конференції ВОО ПП «Січ». На вказаній конференції прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 .

На підставі пропозиції ВОО ПП «Січ» від 03.03.2024, рішенням політради політичної партії «Сила і Честь» «Про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 » №07/03-24 від 06.03.2024 відкликано депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 за народною ініціативою.

Таким чином, позивач зазначив, що повноваження ОСОБА_2 , як депутата Любомльської міської ради припинились достроково з моменту прийняття рішення вищим керівним органом (Політрадою).

Постановою Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області №3 від 22.05.2024 визнано обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата від Волинської обласної організації політичної партії «Сила і Честь» у територіальному виборчому окрузі №1 ОСОБА_3 .

07.06.2024 ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області Волинської обласної організації політичної партії «Сила і Честь» про визнання протиправними та скасування рішень. Одночасно з позовом ОСОБА_2 подав заяву про забезпечення позову.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 заяву про забезпечення позову задоволено частково та зупинено дію постанови Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області від 22.05.2024 №3 до набрання законної сили рішенням у справі за позовом ОСОБА_2 .

Позивач у позовній заяві зауважує, що вказаною ухвалою зупинено дію лише постанови Любомльської ТВК №3 від 22.05.2024. Про зупинення дії рішення Політради ПП «Сила і Честь» №07/03-24 ОСОБА_2 у заяві про вжиття заходів забезпечення позову від 07.06.2024 не заявляв.

Відповідно до відповіді Любомльської міської ради на адвокатський запит від 10.07.2024 ОСОБА_2 був присутній та брав участь у голосуванні за рішення, про затвердження порядку денного 54 чергової сесії Любомльської міської ради №54/1.

Враховуючи вищезазначені обставини, позивач вважає, що оскільки участь у прийнятті рішення особою ОСОБА_2 , що на момент його прийняття не мала на це повноважень, являється грубим порушенням процедури його ухвалення, тому, на його думку, рішення №54/1 про затвердження порядку денного 54 чергової сесії Любомльської міської ради було прийнято з порушенням регламенту Любомльської міської ради 8-го скликання, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» без права особи на прийняття у процесі рішення та підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 09.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.34).

У відзиві на позовну заяву від 23.12.2024 представник відповідача проти позову заперечив з наступних підстав (а.с.37-50).

В обґрунтування своєї позиції вказав, що до Любомльської міської ради рішення Політичної партії «Сила і Честь» від 06.03.2024 №07/03-24 «Про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII ОСОБА_2 не надходило.

27.05.2024 вхід №1307 до Любомльської міської ради надійшла Постанова Любомльської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області №3 від 22.05.2024 «Про визнання обраним депутатом Любомльськї міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в територіальному виборчому окрузі №1».

Ухвалою про забезпечення позову Волинського окружного адміністративного суду по справі 140/6018/24 від 10.06.2024 було зупинено дію постанови Любомльської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області №3 від 22.05.2024.

Представник відповідача зауважує, що згідно даної ухвали ОСОБА_2 07.06.2026 звертався до суду із заявою про забезпечення позову шляхом зупинення, у тому числі, дії рішення №07/03-24 засідання політичної партії «Сила і честь» від 06.03.2024, і у цій частині у задоволені вимоги заяви було відмовлено з підстав, що рішення №07/03-24 від 06.03.2024 вичерпали свою дію, оскільки реалізовані прийняттям Любомльською територіальною виборчою комісією Ковельського району Постанови №3 від 22.05.2024 «Про визнання обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в територіальному виборчому окрузі №1».

Крім того, ухвалою про забезпечення позову Волинського окружного адміністративного суду по справі 140/6018/24 від 26.06.2024 року зупинено дію рішення №07/03-24 засідання політичної партії «Сила і честь» від 06.03.2024.

Разом з тим, представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначив, що відповідно до частини 12 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Згідно частиною другою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Частиною третьою статті 56 Регламенту роботи Любомльської міської ради 8-го скликання визначає рішення ради в межах повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (крім рішень з процедурних питань) приймаються, якщо за них проголосувала більшість від загального складу ради (14 голосів).

Згідно зі списком депутатів, опублікованим на офіційному сайті Любомльської міської ради за посиланням https://lubomlmisto.gov.ua/deputatskij-korpus-postijni-komisii-11-03- 28-14-12-2021/, загальна кількість депутатів Любомльської міської ради восьмого скликання складає 26 осіб, тобто для більшості необхідно 14 голосів.

З результатів поіменного голосування, відповідно бланку результатів поіменного голосування, вбачається, що на 54-ій черговій сесії були присутні 18 депутатів. Рішення міської ради «Про затвердження порядку денного 54-ї чергової сесії міської ради 8-го скликання» було підтримано всіма присутніми депутатами. При цьому, і без врахування голосу депутата ОСОБА_2 це рішення ухвалено більшістю голосів.

Таким чином, на думку представника відповідача, оскаржуване рішення було прийняте з дотриманням вимог Регламенту роботи Любомльської міської ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Враховуючи вищевикладені обставини, просив у задоволенні позову відмовити.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Як встановлено судом і не заперечується відповідачем, 30.11.2020 ОСОБА_2 на чергових виборах депутатів обрано депутатом Любомльської міської ради від Волинської обласної організації політичної партії «Сила і Честь».

Витягом з протоколу №03/03/24 конференції Волинської обласної організації політичної партії «Сила і Честь» від 03.03.2024 внесено пропозицію щодо відкликання за народною ініціативою депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VІІІ скликання ОСОБА_2 (а.с.7-8).

Рішенням політради політичної партії «Сила і Честь» №07/03-24 від 06.03.2024 вирішено відкликати депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VІІІ скликання ОСОБА_2 за народною ініціативою (а.с.9).

22.05.2024 Любомльською міською територіальною комісією Ковельського району Волинської області прийнято постанову №3 «Про визнання обраним депутатом Любомльськї міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в територіальному виборчому окрузі №1» якою обраним депутатом визнано ОСОБА_3 (а.с.10-11).

Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду про забезпечення позову по справі 140/6018/24 від 10.06.2024 було зупинено дію постанови Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області від 22.05.2024 №3 «Про визнання обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати від організації політичної партії «Сила і честь» у територіальному виборчому окрузі №1», до набрання законної сили рішенням за відповідним позовом у справі №140/6018/24 за позовом ОСОБА_2 до Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області, Волинської обласної організації політичної партії «Сила і честь», політичної партії «Сила і честь» про визнання протиправними та скасування рішень (а.с.12-18).

Разом з тим, ухвалою Волинського окружного адміністративного суду про забезпечення позову по справі №140/6018/24 від 26.06.2024, зокрема: зупинено дію постанови Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області від 22.05.2024 №3 «Про визнання обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати від організації політичної партії «Сила і честь» у територіальному виборчому окрузі №1» до набрання законної сили рішенням у справі; зупинено дію постанови Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області від 27.05.2024 №5 «Про визнання обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати від Волинської обласної організації політичної партії «Сила і честь» до набрання законної сили рішенням у справі; зупинено дію рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 , оформлене протоколом №03/03/24 від 03.03.2024 Конференції Волинської обласної організації політичної партії «Сила і честь» до набрання законної сили рішенням у справі; зупинено дію рішення №07/03-24 засідання політичної партії «Сила і честь» «Про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 » від 06.03.2024, до набрання законної сили рішенням у справі та заборонено Любомльській міській територіальній виборчій комісії Ковельського району Волинської області приймати рішення в порядку частини дев'ятої статті Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» про визнання обраним депутатом наступних після ОСОБА_2 за черговістю кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії на підставі рішення №07/03-24 від 06.03.2024 засідання Політради політичної партії «Сила і честь» «Про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 » до набрання законної сили рішенням у справі.

21.06.2024 відбулося пленарне засідання чергової сесії Любомльської міської ради, участь у якому брав ОСОБА_2 з правом ухвального голосу з низки питань порядку денного, на якій було прийнято рішення про затвердження порядку денного 54-ї чергової сесії міської ради восьмого скликання (а.с.53).

Позивач вважає, що оскільки рішенням Політичної партії «Сила і Честь», оформленого протоколом засідання №03/03/24 від 03.03.2024, про відкликання за народною ініціативою депутата Любомлської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 депутатські повноваження останнього були припинені, отже він не мав права брати участь у сесії Любомльської міської ради з правом ухвального голосу, а відповідач не мав права допускати ОСОБА_2 до участі в сесії з правом ухвального голосу. Тому, за захистом своїх прав та інтересів звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

За правилами предметної підсудності встановленими ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб (п. 10 ч. 1 ст. 19 КАС України).

Згідно з частиною 2 статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Предметом розгляду даного спору є рішення Любомльської міської ради ухвалене за участі депутата міської ради Дячука В.Ф. щодо якого прийнято рішення політичної партії про відкликання його за народною ініціативою.

Спірні правовідносини врегульовано Конституцією України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до стаття 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради визначено Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».

Відповідно до статті 1 Закону № 93-IV статус депутата місцевої ради визначається Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.

Згідно з частинами 1, 2 статті 2 Закону № 93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування (частина 2 статті 2 Закону №93-IV).

Статтею 3 Закону №93-IV визначено, що депутат місцевої ради є повноважним і рівноправним членом відповідної ради представницького органу місцевого самоврядування. Депутат місцевої ради відповідно до цього Закону наділяється всією повнотою прав, необхідних для забезпечення його реальної участі у діяльності ради та її органів.

Частинами 1, 2 статті 4 Закону №93-IV передбачено, що депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.

Відкликанню депутата місцевої ради за народною ініціативою присвячено розділ V Закону №93-IV.

Завершальний етап процедури відкликання викладено у статті 41 Закону №93-IV, де зазначено, що вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції (частина 7).

Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу (частина 8).

На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (частина 9).

Аналізуючи викладені положення статті 41 Закону №93-IV у взаємозв'язку з пунктом 1 частини 1 статті 5 цього Закону слід дійти висновку, що одним з рішень у процедурі відкликання є реалізація відповідною територіальною виборчою комісією свого обов'язку визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.

Водночас ні статтею 5, ні статтею 41 Закону № 93-IV не покладено обов'язку чи права на місцеву раду приймати кінцеві рішення у процедурі відкликання депутата за народною ініціативою.

Більше того, пунктом 1 частини 1 статті 5 Закону № 93-IV передбачено, що повноваження такого депутата припиняються достроково без прийняття рішення відповідної ради.

Також, Законом не передбачено повноважень поличної партії чи її місцевого осередку звертатися з відповідними офіційними повідомленнями до місцевої ради про прийняття рішення політичною партією про відкликання депутата за народною ініціативою. Проте чітко визначено обов'язок ТВК у статті 41 Закону № 93-IV (Прийняття рішення про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою) визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу (частина 1). В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2).

Суд зазначає, що сторони не надали доказів, що ТВК поінформувала Любомльську міську раду про дострокове припинення повноважень ОСОБА_2 . За таких обставин, у Любомльської міської ради не було підстав вчиняти дії щодо не допуску ОСОБА_2 до пленарних засідань ради.

Крім того суд наголошує, що дію постанови Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області від 22.05.2024 №3 «Про визнання обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в територіальному виборчому списку кандидатів у депутати від організації політичної партії «Сила і честь» у територіальному виборчому окрузі №1», дію постанови Любомльської міської територіальної виборчої комісії Ковельського району Волинської області від 27.05.2024 №5 «Про визнання обраним депутатом Любомльської міської ради наступного за черговістю кандидата в депутати в єдиному виборчому списку кандидатів у депутати від Волинської обласної організації політичної партії «Сила і честь», дію рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 , оформлене протоколом №03/03/24 від 03.03.2024 Конференції Волинської обласної організації політичної партії «Сила і честь», дію рішення №07/03-24 засідання політичної партії «Сила і честь» «Про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 » від 06.03.2024 зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №140/6018/24 ухвалами про забезпечення позову від 10.06.2024 та 26.06.2024 (а.с.12-18, 43-47).

Крім того, заборонено Любомльській міській територіальній виборчій комісії Ковельського району Волинської області приймати рішення в порядку частини дев'ятої статті Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» про визнання обраним депутатом наступних після ОСОБА_2 за черговістю кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії на підставі рішення №07/03-24 від 06.03.2024 засідання Політради політичної партії «Сила і честь» «Про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 ».

Так, частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, оскільки ухвалами Волинського окружного адміністративного суду у справі №140/6018/24 від 10.06.2024 та від 26.06.2024 було зупинено, зокрема дію рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області VIII скликання ОСОБА_2 , оформлене протоколом №03/03/24 від 03.03.2024 Конференції Волинської обласної організації політичної партії «Сила і честь» до моменту набрання законної сили рішенням за відповідним позовом у справі №140/6018/24 (рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.08.2024, залишеного без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №140/6018/24 згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень набрало законної сили 16.10.2024), тому на момент винесення рішення Любомльської міської ради №54-1 від 21.06.2024 ОСОБА_2 був діючим депутатом Любомльської міської ради та з правом ухвального голосу з низки питань порядку денного.

Таким чином, суд дійшов висновку, що рішення №54/1 про затвердження порядку денного 54 чергової сесії Любомльської міської ради прийнято правомірно, а відтак воно не підлягає скасуванню.

Крім того, суд зауважує, що Згідно з приписами статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі Закон №280/97-ВР), місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через місцеві ради, які представляють інтереси територіальних громад.

Статтею 25 Закону №280/97-ВР передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до частини 12 статті 46 Закону №280/97-ВР, сесія є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Згідно зі списком депутатів, опублікованим на офіційному сайті Любомльської міської ради за посиланням https://lubomlmisto.gov.ua/deputatskij-korpus-postijni-komisii-11-03- 28-14-12-2021/, загальна кількість депутатів Любомльської міської ради восьмого скликання складає 26 осіб, тобто для більшості необхідно 14 голосів. З результатів поіменного голосування, відповідно бланку результатів поіменного голосування, вбачається, що на 54-ій черговій сесії були присутні 18 депутатів (а.с.42). Рішення міської ради «Про затвердження порядку денного 54-ї чергової сесії міської ради 8-го скликання» було підтримано всіма присутніми депутатами. Таким чином, і без врахування голосу депутата ОСОБА_2 це рішення ухвалено більшістю голосів, що ще раз підтверджує його правомірність та обґрунтованість.

Згідно положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, на підставі ст. 8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст. 9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення №54/1 про затвердження порядку денного 54 чергової сесії Любомльської міської ради є необґрунтованими і у задоволенні позову слід відмовити.

За правилами, визначеними статтею 139 КАС України відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Любомльської міської ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Любомльська міська рада Ковельського району Волинської області (44301, Волинська область, Ковельський район, місто Любомль, вулиця Незалежності, 23, код ЄДРПОУ 04051336).

Суддя А.Я. Ксензюк