Рішення від 10.02.2025 по справі 140/12162/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2025 року ЛуцькСправа № 140/12162/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про:

- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка виразилась у не вирішенні заяви про відстрочку від 17.07.2024;

- зобов'язання відповідача прийняти у передбаченому законодавством порядку рішення за заявою про відстрочку від 17.07.2024, яким заяву задовольнити та надати відстрочку від призову під час мобілізації;

- зобов'язання відповідача утриматися від вчинення дій по призову на військову службу під час мобілізації на весь період існування обставин, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ) на підставі навчання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 на період з 01.02.2024 по 31.01.2027 навчається на денній формі навчання ІІ ступеня за напрямком Адміністрація у Вищій школі суспільних наук у Варшаві «Педагогіум» та має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.

17.07.2024 за допомогою електронної пошти та 26.07.2024 особисто позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Проте, станом на день звернення до суду вказана заява не розглянута, питання щодо надання відстрочки від призову під час мобілізації не вирішене.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 50).

Копію ухвали суду від 12.11.2024 про відкриття провадження у справі відповідач одержав 18.11.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 53), проте відзиву на позовну заяву до суду не подав.

03.02.2025 до суду надійшли пояснення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 30.01.2025 № 934, у яких відповідач зазначив, що 26.07.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яка розглянута комісією (протокол № 12 від 31.07.2024), та прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 (причина відмови - відсутність довідки з QR-кодом про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти). Відмова оформлена повідомленням № 3242 від 31.07.2024 із зазначенням у ній причин відмови та можливості оскарження, а станом на 30.01.2025 ОСОБА_1 з метою отримання вказаного повідомлення до ІНФОРМАЦІЯ_3 не звертався (а. с. 58).

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 26.07.2024 за вх. № С-3169 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 17.07.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (а. с. 32-34).

Відповідно до протоколу № 12 від 31.07.2024 засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 відмовлено ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (відсутність довідки з QR-кодом про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти) (а. с. 60-62).

Згідно із повідомленням від 31.07.2024 № 3242, адресованому позивачу, Комісією ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянуто заяву щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII, та за результатами розгляду відповідно до протоколу від 31.07.2024 № 12 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, причина: відсутність довідки з QR-кодом про здобувача освіти, сформованої в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (а. с. 59).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За змістом частини п'ятої статті 22 Закону № 3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України. Цей порядок визначає, зокрема, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно із частиною сьомою статті 23 Закону № 3543-XII перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (тут і надалі - в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 560), цей Порядок визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Пунктом 6 Порядку № 560 визначено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає, зокрема: перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення; документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації.

За приписами пункту 56 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно із пунктом 57 Порядку № 560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Відповідно до пункту 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Пунктом 60 Порядку № 560 визначено, що Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За приписами пункту 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.

Додатком 5 до Порядку № 560 затверджено Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Так, здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури подають довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Форма довідки про здобувача освіти за даними єдиної державної електронної бази з питань освіти затверджена додатком 9 до Порядку № 560.

З матеріалів справи вбачається, що заява ОСОБА_1 від 17.07.2024 (вх. № С-3169 від 26.07.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації була розглянута у порядку та строки, що визначені пунктом 60 Порядку № 560, про що свідчать витяг з протоколу № 12 від 31.07.2024 засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_4 (а. с. 60-62) та повідомлення від 31.07.2024 № 3242 (за формою додатку 7 до Порядку № 560) (а. с. 59).

Отже, доводи позивача про те, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не вирішення заяви про надання відстрочки від призову під час мобілізації не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду справи та спростовуються наведеними вище письмовими доказами.

Суд також звертає увагу, що заяву ОСОБА_1 від 17.07.2024 (вх. № С-3169 від 26.07.2024) у встановленому порядку та строки було розглянуто 31.07.2024, про що сформовано повідомлення від 31.07.2024 № 3242 (за формою додатку 7 до Порядку № 560), а позовну заяву до суду було скеровано 17.10.2024 (а. с. 37), тобто через два з половиною місяці після розгляду заяви. Вказані обставини свідчать про те, що позивач не проявив належної зацікавленості у результатах розгляду поданої заяви, та, без попереднього з'ясування у розумні строки питання вирішення зазначеної заяви, звернувся до суду з цим позовом.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, у задоволенні взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка виразилась у не вирішенні заяви про відстрочку від 17.07.2024, та зобов'язання відповідача прийняти у передбаченому законодавством порядку рішення за заявою про відстрочку від 17.07.2024 належить відмовити з огляду на те, що заява ОСОБА_1 від 17.07.2024 (вх. № С-3169 від 26.07.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації була розглянута у порядку та строки, що визначені пунктом 60 Порядку № 560, при цьому, рішення за результатами розгляду вказаної заяви було прийнято значно раніше до звернення до суду з цим позовом, та позивач мав можливість та повинен був дізнатись про прийняте відповідачем рішення за його заявою.

Крім того, не підлягають до задоволення позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати відстрочку від призову під час мобілізації, оскільки заяву ОСОБА_1 від 17.07.2024 (вх. № С-3169 від 26.07.2024) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації розглянуто та відмовлено у її задоволенні, а позивач у цій справі не оскаржив рішення про відмову у наданні відстрочки, тоді лише як за результатами розгляду позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у наданні відстрочки суд може надати правову оцінку доводам позивача про наявність у нього відстрочки відповідно до пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.

Ураховуючи, що відповідно до пункту 60 Порядку № 560 до ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а 31.07.2024 комісія при ІНФОРМАЦІЯ_4 прийняла рішення про відмову позивачу у наданні відстрочки (протокол № 12 від 31.07.2024), яке позивач у судовому порядку не оскаржив, тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача утриматися від вчинення дій по призову на військову службу під час мобілізації на весь період існування обставин, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-ХІІ на підставі навчання.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх

10 лютого 2025 року